İçeriğe Yönlendir

Focus II - Partikül Filtresi (Dpf) İptali

Görkem Öçal

Recommended Posts

Görkem Öçal

Bugün partikül filtremizi iptal etmeye karar verdik ve işe koyulduk. Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra dpf yi söküp yerine düz boru çektik. Genelde dpf iptali sonrasında alt devirlerin öleceği söylenirdi ama bizde tam tersine alt devirlerde de iyileşme oldu. Daha tam anlamıyla test edememiş olsamda yarın dyno çıktılarıyla birlikte sizlere daha fazla ayrıntı paylaşabileceğim. Yardımları için Mehmet Ustaya (Mehmet Gazihan) ve Bilal kardeşime teşekkür ederim.

dsc2988.jpg

Shot at 2012-03-14

dsc2990j.jpg

Shot at 2012-03-14

dsc2998d.jpg

Shot at 2012-03-14

dsc3006f.jpg

Shot at 2012-03-14

dsc3007j.jpg

Shot at 2012-03-14

dsc3010.jpg

Shot at 2012-03-14

dsc3018.jpg

Shot at 2012-03-14

dsc3025f.jpg

Shot at 2012-03-14

dsc3026y.jpg

Shot at 2012-03-14

dsc3030i.jpg

Shot at 2012-03-14

dsc3031f.jpg

Shot at 2012-03-14

dsc3033.jpg

Shot at 2012-03-14

dsc3034j.jpg

Shot at 2012-03-14

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

harika bir çalışma olmuş, performansta bir değişiklik olacağını zannetmiyorum... aksine daha iyi bir performans bile sağlayabilir... yalnız resimler küçük belli olmuyor partikül filtresi mi? katalitik konvertör mü? karıştırdım sanırım... giriş ve çıkışında sensör var mı?

Yorum bağlantısı
Görkem Öçal

Evet giriş çıkışında sensör var..

Hayır aracım daha 33 bin km de...

Yorum bağlantısı
Görkem Öçal

Evet mehmet usta beyinden de gerekli işlemleri yaptı arıza ışığı yanmıyor...

Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

tam ben de onu yazılımı soracaktım... cevap gelmiş... ama ben hala partikül filtresi mi emin olamadım :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çıkan parçayı saklayın, tüvturkten bu şekilde geçemessiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bu işleme, piyasa ağzı ile, downpipe diyorlar, daha da ileri gidip, uppipe yaptıran da var.....

söktüğünüz parça 1500 lira civarında ne oldu o parça?

1500 :s , 20adet siparişimi geçeyim :D

Yorum bağlantısı
Görkem Öçal

Resmin büyük versiyonu bu hocam.

dsc2990.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Söktüğüm parça bagajımda dinleniyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Tüvtürk anlarmı ki? Hangisini DPF'li olduğunu nasıl anlayacaklar?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tüvtürk anlarmı ki? Hangisini DPF'li olduğunu nasıl anlayacaklar?

bizden de iyi anlarlar, hiç merak etmeyin :seytan:

Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

Bu işleme, piyasa ağzı ile, downpipe diyorlar, daha da ileri gidip, uppipe yaptıran da var.....

1500 :s , 20adet siparişimi geçeyim :D

az mı

söyledim...

Yorum bağlantısı
Görkem Öçal

Fiyatı sanırım 2000-2500 tl aralığında olması lazım...

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bu işlemi ne kadara gerçekleştirdiniz acaba ?

1) Sprial duruyor mu ?

2) Turbo çıkışındaki egzoz izolatörünü takmamış gördüm mutlaka takınız.

Hayırlı olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu ara borunun ayarlı bir engelle yapılması uygun olabilirdi belki. Basınç farkını sensörden nasıl alacaksınız? Bence yapılması uygun olan iç boşaltma ve sensörleri koruma, sensörlerin (bunlar basınç sensörü, gaz sensörü değil) doğru basınç farkını iletmeye devam etmelerini sağlamak. Bu durumda universal DPF yapılmış olurdu.

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Biz temizlemesine 200 tl bayıldık.Herkes söküyor.İşlem İstanbulda mı yapıldı.M. Gazihan ın atölyesinde? Bu arada ben ciddi ciddi egr iptali düşünüyorum.İptal ettiren zararını gören varmı? Yazılımdan da iptal edilmesi gerekecek tüvtürk te sorun çıkarırmı acep.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ford araçlarda "sanıyorum" "güncelleme" adı altında EGR "zaten" iptal gibi bişey ediliyor.

Benim fusion 60 binde felanken ışık yaktı gittik değiştiler, yine yandı, gittik temizlediler yine yandı sonra "bi yazılım güncellediler" bi daha yanmadı. 180 bine geldim. Servis elemanı inaktif gibi bişey oluyo abi dediydi. Onun yalancısıyım. ama yazılımdan sonra egr felan hiç tıkanmadı kirlenmedi.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bendede downpipe var altında sipiral var olmadığında titreşim yapar dediler.. Bende kısa sürede takacağım..

Alt devirlerin boğulmasından çekiniyorum..

Yorum bağlantısı
Görkem Öçal
Bu işlemi ne kadara gerçekleştirdiniz acaba ? 1) Sprial duruyor mu ? 2) Turbo çıkışındaki egzoz izolatörünü takmamış gördüm mutlaka takınız. Hayırlı olsun

Montaj ve dpf iptal yazılımı dahil 500 Tl ye maloldu.Spiral orjinal yerinde duruyor onu ellemedik.Egzoz izolatörü dpfin üstüne montaj edildiği için onu takmadık.Gerekirse ilerde ona da bir çözüm düşünürüz...

Biz temizlemesine 200 tl bayıldık.Herkes söküyor.İşlem İstanbulda mı yapıldı.M. Gazihan ın atölyesinde? Bu arada ben ciddi ciddi egr iptali düşünüyorum.İptal ettiren zararını gören varmı? Yazılımdan da iptal edilmesi gerekecek tüvtürk te sorun çıkarırmı acep.

Evet hocam Mehmet Gazihanın atölyesinde gerçekleştirdik işlemleri bugun de bir aksilik olmazsa mekanik olarak egr yi iptal edeceğiz gerçi yazılımdan iptal edilmişti çok önceden ama mekanik olarakta iptalini gerçekleştireceğiz fotoları yine paylaşmaya çalışırım...

Yorum bağlantısı
Görkem Öçal
Bu ara borunun ayarlı bir engelle yapılması uygun olabilirdi belki. Basınç farkını sensörden nasıl alacaksınız? Bence yapılması uygun olan iç boşaltma ve sensörleri koruma, sensörlerin (bunlar basınç sensörü, gaz sensörü değil) doğru basınç farkını iletmeye devam etmelerini sağlamak. Bu durumda universal DPF yapılmış olurdu.

Yazılımdan basınç sensörlerini devre dışı bıraktık sadece sıcaklık sensörü aktif olarak çalışıyor herhangi bir sorun yok şimdiye kadar... İç boşaltma alt devirleri öldüreceği için ve pahalı bir parça olduğu için mantıklı gelmedi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...