İçeriğe Yönlendir

Kilometre Düşürme Olayı

Akif Özkan

Recommended Posts

Akif Özkan

Söyledikleri şu.

aracınızı 27.000 liradan geri alalım.Bana da istediğim ford marka arabayı bayii giriş fiyatından satış yapalım diyolar.Ben 2008 civic eleganca otomatik istedim kendilerinden 70.000 km. yi aşmamış olmak şartıyla.Kendi sitelerinde değer sorgulama bölümünde, bizim arac 32.237 tl çıkarken "sizin aracınız 27.000 tl " diyorlar.Ama istediğim aracın değeri aynı sitede 32.256 tl çıkarken buaracın değeri için de "35.000 tl" diyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Peki mahkeye başvursanız siz araca harcadığınız 3150TL yi belgelebilirmisiniz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bence muhattap olup kafanızı yoracağınıza mahkeme yoluna başvursanız sonuç nasıl olur? Avukatla görüştünüzmü hiç bu konuyu? Bence şu durumda görünen 4 bin tl kadar maddi kaybınız var. Yeni aracı alacaksınız onda bakım yaptıracaksınız. Bence adamlarla görüştüyseniz sizin zararınızı karşılamıyorsa mahkeme yoluna başvurun derim.

Yorum bağlantısı
Zeki Akkaya

abd'de araba el değiştirirken arabanın km'si ruhsata yazılıyor. en azından bir önceki satıldığı km'nin altına düşürülemiyor ya da satıcıda araba 3 sene kaldıysa ona göre km'nin ona göre makul olması gerekiyor

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Tüketici hakları derneğine başvurun.

Elinizde satış evrağı ve km bilgisi varsa tüketici hakları mahkemesine başvurun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Müşteri hakem heyeti 1.000 tl nin üzerindeki davalara bakamadığını söyledi.Savcı kuyruğu altı kişilik olduğu için öğleden sonra suç duyurusunda bulunacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

2000 teklif edin en kötü 3000 de biter bu iş... araba önceki aracınız gibi çıkmasın ama iyice baktırın aylar geçtikten sonra farkına varmayın bazı şeylerin...

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

İyice araştırın gerek servisten sorgulatın gerekse tanıdık bir sigorta uzmanından (örnek:Emmi gibi).

tarihinde Hakan Erken tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Hesaplarıma göre ettiğim masraflar(lastik+egr+selonoid valf+ katalitik temizliği+ debriyaj baskı balata+voland+triger) 3150 tl tutuyor.Bunun üzerine 1500tl eklediğimizi düşünürsek

2008 civic elegance otomatik= 2007 focus hb tdci ghia esp paket + 4650 tl gibi bir denklem çıkıyor. Aracımı 28.250'den aldığımı düşünürsek bana 33.000 tl ye mal olmuş oluyor.

Onlar açısından baktığımızda aracımı 29.000 tl den satıldığını ve üzerine verdiğim 1.500 tl yi eklersek 30.500 tl ye civic satmış oluyolar.Kaldıki sitelerinde 2006 model trende 27.000 tl isterlerken verdiğim teklifin iyi olduğunu düşünüyorum.Yanılıyormuyum?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman

Ömer Bey, olumlu gelişmelerden adınıza memnuniyet duydum :flowers: Umarım hakkınızın tam karşılığını alabilirsiniz. Gelişmeleri takipteyim,kolay gelsin :good1:

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Mahkemeye vermek şu aşamada tek çözüm gibi. Size dönen olmamış anladığım.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ömer Bey, bu olayda haklı olan taraf sizsiniz. Neden fedakarlık yapmak zorunda olan siz olasınız ki? Kendiniz ilgilenemeyeceksiniz anlaşılan, ilgilenseniz de işiniz değil sonuçta hep yarım kalacak. Bence İzmir'den iyi bir avukat bulun, durumu izah edin, hakkınızı yasal yoldan arayın.

Kısacası; neden bunca hesabı yapmak zorunda bırakıyorsunuz ki kendinizi? Eğer takasa niyetiniz varsa, SİZ teklifinizi yapın, geri çekilin. Kabul ederlerse eyvallah, etmezlerse hukuki olarak sorunu çözün. Mağdur olan sizsiniz, mağdur eden değil.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Bu konunun böylesine büyük bir forumda açılmış ve takip edilmiş olması zaten DOD 'a yeteri kadar zarar vermiştir.Böylesine kurumsal bir firma ufak hesaplar peşinde koşmamalıdır.Reklamlar için yüklü miktarlar harcayan bir firma,böyle kötü reklamı olmasını istemedi heralde.Bunun hesabını yapabilirler sanırım.Teklifinizi kabul etmezlerse verin mahkemeye,geçte olsa kazanırsınız.Buna emin olun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Zor bir sektör, 2.el de çok dallı bir konu, ama en azından km bilgi teyiti almadan, ben olsam satışa çıkarmam hiçbir arabayı, zamanında, Davosta, dünya liderlerine resepsiyon verebilmiş bir özel sektör markası olmak ne kadar kolay değilse, bu kontrol işini bence başarırlar, SSH dalında da dünyada birincilik aldılar geçen sene için sanırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Keleş

Kilometre ile oynamak nitelikli dolandiricilik kapsamina giriyor tabi bunitelikli suc oldugu icin iddanizi ispatlamak zorundasiniz

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Şu arabanın üzerine 1.000 tl verdim.Bakalım dönecekler bana.Aracın üç hasarı var.ilki 1.150 tl civarı ikincisi 2.850 tl civarı.3. hasarın tramer mesajında hasarı görünmüyor.Yetkili servis kayıtlarına göre kafamı karıştıran tek kaza şu.Sağ ön çamurluk işlem görmüş ve sağ kapı değişmiş.Aynı anda sağ lastiği ve aks rulmanı değişmiş.Yetkili servisde yapılmış.Sahibi bayan olduğu için tamponlar hariç beş parça boyası var.Linkte mavi butona basark boyalı parçaları görebilirsiniz.

http://www.dod.com.tr/VehicleCard.aspx?vehicleID=368409

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Güzel kardeşim sen aç davanı Dod un avukatları gelip seninle uzlaşmaya çalışacaklar zaten.Sen niye üzerine para verip araba almaya çalığıyorsun.Elinde delilin var kullan kardeşim... :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Evet en mantıklısı bu sanırım.Ancak araca acil ihtiyacımız var.Kardeşim köy okulunda görev yapıyor ve geliş gidiş için kullanıyordu.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Ben emnüyet mensubuyum.Güzel kardeşim. bir kaç ay serçedese biniver ne olacakki. Ama sonu mutlu olacak eminim.Delilin var ve o delili kullan kardeşim.İş ciddiye binince istediğiniz arabayı size vermek için pazarlığa gelecekler.Kuruş ödemeyin.Kararlı ve sert olun.Acımayın.Onlar size acımadılar.Sadece aracı size satarken ne kadar yalancı olduklarını düşünün... :yes:

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Şahin Bey desteğiniz için teşekkür ederim.

Servis müdürüyle ve firma çalışanlarıyla görüştüğümde ford servis kayıtlarına otokoç içi ve dışı olmak üzere iki şekilde ulaşıldığını ve otokoç'dan alınan kayıtta aracı söyledikleri km bilgisi olduğunu bildirdiler.Nitekim alırken ben de araştırıp aynı sonucu görmüştüm.Ancak şuan servis ağı sistemindeki eksiklerin giderilmesi sonucunda her ford servisi her yerdeki bakımları görebiliyor ve bu durum sonucunda kilometresinin gerçek olmadığını anladım.Hatta linkte verdiğim aracın kayıtlarını araştırmak üzere telefonla görüşerek durumumu bildirdiğim honda yetkili servisi sizin de söylediğiniz gibi " paranızın ve masraflarınızın iadesini isteyin" dedi.Onların da böyle bir durum ile karşılaştıklarını söyleyip aracın markasının ford olduğunu söylemem üzerine, kendilerinin karşılaştıkları durumun da ford marka bir araçtan olduğunu ve ford'un sistemindeki eksiklerden ötürü gerçek kilometresini anlayamadıklarını söyledi.Açıkcası ben de aldığım bayiinin mağdur olduğu kanaatindeyim. Ancak bu işin sorumlularına kesilmesi gereken faturayı bayii ve kendi aramızda paylaşma çalışmalarım çözümsüz bir hal almaya başladı.

Son görüşmemiz de aracı aldığım fiyat olan 28.250 tl den geri alabileceklerini ve yaptığım masraflarının faturasını gönderdikten sonra bazılarını karşılayabileceklerini bazılarının da kullanım ve amortisman olarak değerlendirilip ödemesinin yapılamayacağı söylendi.Ve " araca bir yıl bindiniz" gibi bir tutumla karşılaşıyorum.Halbuki şuan aracımın kilometresi oynanmamış halde olsaydı 29.000 - 30.000 tl arasında satılabilecekti.Benim cebimden toplamda 31.000 tl gibi bir rakam çıkarken geri alabileceğim para ve tüm uğraşlarım çabalarım sonuçsuz kalacak ve zarar edeceğim.Bu nokta da bu kadar büyük bir şirketin pazardan bir mal alır gibi pazarlık etme çabaları ve küçük hesapları beni yordu ve çaresiz bıraktı.Yarın iyi bir ceza avukatı bulup savcı ile durumu görüşeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ben emnüyet mensubuyum.Güzel kardeşim. bir kaç ay serçedese biniver ne olacakki. Ama sonu mutlu olacak eminim.Delilin var ve o delili kullan kardeşim.İş ciddiye binince istediğiniz arabayı size vermek için pazarlığa gelecekler.Kuruş ödemeyin.Kararlı ve sert olun.Acımayın.Onlar size acımadılar.Sadece aracı size satarken ne kadar yalancı olduklarını düşünün... :yes:

Kolay mı abi o kurumda işler? Kurum değişikliği yapsak? Ne iş yapoorsunuz orada? :p Mayış+SSK+YOL+YEMEK varsa aldırsana beni de :p

Şahin Bey desteğiniz için teşekkür ederim.

Servis müdürüyle ve firma çalışanlarıyla görüştüğümde ford servis kayıtlarına otokoç içi ve dışı olmak üzere iki şekilde ulaşıldığını ve otokoç'dan alınan kayıtta aracı söyledikleri km bilgisi olduğunu bildirdiler.Nitekim alırken ben de araştırıp aynı sonucu görmüştüm.Ancak şuan servis ağı sistemindeki eksiklerin giderilmesi sonucunda her ford servisi her yerdeki bakımları görebiliyor ve bu durum sonucunda kilometresinin gerçek olmadığını anladım.Hatta linkte verdiğim aracın kayıtlarını araştırmak üzere telefonla görüşerek durumumu bildirdiğim honda yetkili servisi sizin de söylediğiniz gibi " paranızın ve masraflarınızın iadesini isteyin" dedi.Onların da böyle bir durum ile karşılaştıklarını söyleyip aracın markasının ford olduğunu söylemem üzerine, kendilerinin karşılaştıkları durumun da ford marka bir araçtan olduğunu ve ford'un sistemindeki eksiklerden ötürü gerçek kilometresini anlayamadıklarını söyledi.Açıkcası ben de aldığım bayiinin mağdur olduğu kanaatindeyim. Ancak bu işin sorumlularına kesilmesi gereken faturayı bayii ve kendi aramızda paylaşma çalışmalarım çözümsüz bir hal almaya başladı.

Son görüşmemiz de aracı aldığım fiyat olan 28.250 tl den geri alabileceklerini ve yaptığım masraflarının faturasını gönderdikten sonra bazılarını karşılayabileceklerini bazılarının da kullanım ve amortisman olarak değerlendirilip ödemesinin yapılamayacağı söylendi.Ve " araca bir yıl bindiniz" gibi bir tutumla karşılaşıyorum.Halbuki şuan aracımın kilometresi oynanmamış halde olsaydı 29.000 - 30.000 tl arasında satılabilecekti.Benim cebimden toplamda 31.000 tl gibi bir rakam çıkarken geri alabileceğim para ve tüm uğraşlarım çabalarım sonuçsuz kalacak ve zarar edeceğim.Bu nokta da bu kadar büyük bir şirketin pazardan bir mal alır gibi pazarlık etme çabaları ve küçük hesapları beni yordu ve çaresiz bıraktı.Yarın iyi bir ceza avukatı bulup savcı ile durumu görüşeceğim.

Doğru karar. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Yorum bağlantısı
Akif Özkan

Dün döndüler ve araca yaptığım 3.150 tl masrafın 2.000 tl sibni hiç faturalarla uğraşmadan verelim dediler.Yani aracı 28.250+2.000 tl gibi rakama geri alalım dediler.Araç bizdeyken arka iki lastik tornavidalanmış ve bagajdan hafif dokunulmuştu.Ben de razı oldum.Sonuçta öyle ya da böyle araca binildi.Perşembe akşamı dedemi bursaya götürüp oradan arabayı teslim edeceğim.

Sonuç olarak başımıza gelen bu talihsiz olayda, hataya sebebiyet veren kurum olarak, aracı aldığım firmayı yani dod'u değil, servis ağındaki eksikliklerinden ötürü ford'u suçlu buluyorum.

Desteklerinizden ötürü hepinize teşekkür ederim.

"Acaba ne alsam" formatında açacağım yeni konumda görüşmek üzere.Sevgilerle...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...