İçeriğe Yönlendir

Ses Ve Sarsıntı C Max I Binilmez Bir Araç Yapıyor...

Ahmet Burak Doğan

Recommended Posts

Ahmet Burak Doğan

Sözde uzun yol için aldığım araç tam bir hayal kırıklığı. 2011 model aracı sıfır aldım ama bu forumu daha önce okusaydım kesinlikle almazdım. Uzun yolda özellikle dişli asfaltta giderken yol ve rüzgar sesi bir muddet sonra insanın beyninin içinde uğulduyor ve araç içinde konuşulanlar duyulmaz hale geliyor. Aracı incelerseniz döşemenin altinda ince bir saç var, onunda altinda yol:) Bir araç bu kadar özensiz yapilabilir. Ayrica ufacık bir cukur veya tümsek araçta buyuk bir sarsıntı ve dengesizlik yaratiyor. Araç sağa sola öyle sallanıyorki devrilecek zannediyorsunuz. Özellikle arka koltukta oturanları bir sure sonra araba tutuyor ve kusmaya başlıyorlar. Kardeşimin ayni zamanlarda ve neredeyse aynı fiyata aldığı Citroen C5 te anlattigim hic bir sorun yok... İşin daha komiği önceki arabam Nissan Micra'da da boyle sorunlar yoktu...

Umarim bu söylediklerim aracı almayı düşünenler icin faydali olacaktir...

Yeni kasayida kullandim ayni problemler büyük ölçüde devam ediyor...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Ahmet Bey Ford'a hoş geldiniz. :)

Forumda aratırsanız bu konular ile ilgili sorunları ve çözümleri de bulabilirsiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Burak Doğan

Sağolun Hüseyin Bey gelmez olaydım:) Forumu araştirdim ama bu önerileri sıfır aldığım ve garantisi hala devam eden aracıma uygulamak istemiyorum... Bir yeri yaparken başka yeri bozacaklar serviste garanti dışı iş yaptirmişsınız deyip işin içinden çikacak...Ayrıca az para vermedimki bu araca 50.000 TL para verdim...Bu kadar pahalı bir araçta böyle sorunlar olmazki! 15.000-20.000 TL para verip bir araç alsam derdimki bukadar paraya ancak bukadar olur... Heme 50.000 TL paramı aldılar ama 20.000 TL ye aldığım eski Micra mın konforunu bulamadım... Etrafımdaki herkesi Ford tan uzaklaştırıyorum artık...

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Sessizlik göreceli biraz. Beklentiye ve tecrübeye göre algı değişir. :good1:

Sağolun Hüseyin Bey gelmez olaydım:) Forumu araştirdim ama bu önerileri sıfır aldığım ve garantisi hala devam eden aracıma uygulamak istemiyorum... Bir yeri yaparken başka yeri bozacaklar serviste garanti dışı iş yaptirmişsınız deyip işin içinden çikacak...Ayrıca az para vermedimki bu araca 50.000 TL para verdim...Bu kadar pahalı bir araçta böyle sorunlar olmazki! 15.000-20.000 TL para verip bir araç alsam derdimki bukadar paraya ancak bukadar olur... Heme 50.000 TL paramı aldılar ama 20.000 TL ye aldığım eski Micra mın konforunu bulamadım... Etrafımdaki herkesi Ford tan uzaklaştırıyorum artık...

Hocam bu kadar karamsar olmayın bence. Aracı alırken beklentiniz neydi? Araca alışamamış olabilir misiniz? Forumda herkes C-Max aşkıyla yanıp tutuşuyor siz böyle deyince kafam karıştı. :unsure2:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel

Focus mu sessiz :shok: Hemde mk 2

Bahsedilen Focus benzinliyse belki bir miktar daha sessizdir :biggrin: Focus genel olarak -kendi sınıfında- mükemmel denilebilecek seviyede bir araba; ancak sesli bir araç olduğu da su götürmez bir gerçek maalesef :yes:

Saygılarımla.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

ben bir çok forum inceledim, ama bizim forumda çeşitli araçlar hakkında(hepsi de ford), aşırı uçlarda çok görüşe rastladım. yani biri focusu yere göğe sığdıramayıp hiç bir sorunum yok derken, öbürü servisin önünde yakacak kıvama gelebiliyor. Ahmet bey gibi C-max aracından memnun olmayan da var, C-max aracımı zevkle sorunsuz kullanıyorum diyen de. mondeoda da aynı şeye rastladım. memnun olanlar belki çoğunluktadır ama,(çünkü sorunu olan çare bulmak için üye olup yardım istiyor) özellikle 2010-2011-2012 modellerde tonla şikayeti olan hiç de az değil. ben bunu anlayamıyorum, aynı araç hakkında birisi çok sessiz derken diğeri aracın içinde konuşulanlar duyulmuyor bile diyor. bu nasıl oluyor? bir araç hakkında farklı bireylerin görüşleri arasında bu kadar anormal fark nasıl oluşuyor? bu, algılama farkı ile açıklanabilir mi? :unsure2:

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel

Sözde uzun yol için aldığım araç tam bir hayal kırıklığı. 2011 model aracı sıfır aldım ama bu forumu daha önce okusaydım kesinlikle almazdım. Uzun yolda özellikle dişli asfaltta giderken yol ve rüzgar sesi bir muddet sonra insanın beyninin içinde uğulduyor ve araç içinde konuşulanlar duyulmaz hale geliyor. Aracı incelerseniz döşemenin altinda ince bir saç var, onunda altinda yol:) Bir araç bu kadar özensiz yapilabilir. Ayrica ufacık bir cukur veya tümsek araçta buyuk bir sarsıntı ve dengesizlik yaratiyor. Araç sağa sola öyle sallanıyorki devrilecek zannediyorsunuz. Özellikle arka koltukta oturanları bir sure sonra araba tutuyor ve kusmaya başlıyorlar. Kardeşimin ayni zamanlarda ve neredeyse aynı fiyata aldığı Citroen C5 te anlattigim hic bir sorun yok... İşin daha komiği önceki arabam Nissan Micra'da da boyle sorunlar yoktu...

Umarim bu söylediklerim aracı almayı düşünenler icin faydali olacaktir...

Yeni kasayida kullandim ayni problemler büyük ölçüde devam ediyor...

Öncelikle hoşgeldiniz Burak Bey :flowers: aracınız anladığım kadarıyla eski kasa; eski kasalarda ses problemi var (bizim araçlarımızdaki gibi yani) ancak bu da çok aşırı seviyede rahatsız edici değil bence :unsure2: hatta yeni kasalarda yalıtımın daha iyi olduğunu ve eski kasalarla (Focus ya da C-Max her ikisi için de geçerli) hiç alakasının olmadığını duymuştum :unsure2: aracınız eğer sizi bu derece rahatsız ediyorsa ya araçta bir eksiklik-problem vardır, ya da beklentileriniz daha yüksektir ve araç bunu karşılayamamıştır. Ancak bu durumda sebep ne olursa olsun ses yalıtımı ile şikayetlerinizde bir miktar düzelme olacaktır diye düşünüyorum ;)

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Burak Doğan

Aracım 2011 eski kasa c max TDCI... Desibel ölçümleri yaparak en kisa zamanda ornekler vereceğim sizlere... Beklentim uzun yolda konfordu sadece ama bulamadım... Cok gürültülü ortamlarda insan beyni kendini korumak adına kullağın duyduğu bu yuksek sesleri algılamaz hale gelir... Böylece normal sesleride duyamaz hale gelirsiniz. Bu aracı kullanırkende aynen bu oluyor. Araç içindekiler bir süre sonra birbilerini duyamadiklarindan bağırarak konuşmaya başlıyor...İndikten sonrada uzun süre bir çınlama duyuyorsunuz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Burak Doğan

Hepinizin ilgisine tesekkur ediyorum... Algida farklilik olabilir tabi ama ayni donemde birkac marka araç kullandigim icin karşılaştirma şansı bulabildim... c max gercekten cok kötü. Beni çileden çilaran tek konu aslinda dedigim gibi bukadar para veripte böyle sıkıntılar cekiyor olmam... Bu araci 30-35000 Tl ye alsam hiç sesim cikmazdi:)))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel

Hepinizin ilgisine tesekkur ediyorum... Algida farklilik olabilir tabi ama ayni donemde birkac marka araç kullandigim icin karşılaştirma şansı bulabildim... c max gercekten cok kötü. Beni çileden çilaran tek konu aslinda dedigim gibi bukadar para veripte böyle sıkıntılar cekiyor olmam... Bu araci 30-35000 Tl ye alsam hiç sesim cikmazdi:)))

Verilen paraya karşılık bu yakınmalarınızda haklısınız bence de Burak Bey ;) Son dönemlerde araç fiyatlarında aşırı bir artış oldu maalesef :( Yani çok değil daha iki sene öncesine kadar 35000TL civarında rakamlara sıfır Focus, C-Max alınabilirken şu an bu paralara Fiesta alınabiliyor ve Focus, C Max gibi araçların fiyatı da ister istemez 50000TL civarına yükseliyor. Bu da verilen paraya oranla araçtan beklentilerin artmasını beraberinde getiriyor; fakat fiyat 50000TL oluyor ama araç aynı araç işte :)

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Arıcan

ben 2005 model c-max kullanıyorum. Benim araçımdada biraz kabin sesi var ama makul karşılıyorum çünkü mpv tarzı araç yani bagaj kabinle birleşik bu sayede araçta kullanılan plastik seviyesi artıyor.

Sözün kısası kullandıgım diger araçlardan hiçbirinde c-max rahatlıgını bulamadım.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Eski Cmax ı hiç kullanmadım. Ama tahmin edebiliyorum. Çünkü şu anda kullandığım aracımı 2.el olarak ilk aldığımda aynı şoku hatta daha fazlasını yaşamıştım. Burdan iddia ediyorum. Tofaşın Doğan markalı aracı, hem motor sesi hem de yol sesi olarak focus 2 den DAHA SESSİZ...

Süspansiyon sert, çok iyi yol tutar bu yüzden biraz seslidir kimse demesin arkadaşlar...

Yol tutuş konusunda Focus en iyilerden, ama birazda konfor düşünülmeliydi üretildiğinde...

Ben ne yaptım?

Ses yalıtımı yaptım. Lastikleri değiştirdim. Şimdi, keyifle kullanıyorum. Yine ses var ama artık rahatsız etmiyor...

Maalesef yapılabilecek 2 şey var. Ya benim yaptığım gibi yalıtım yapılacak ya da satılacak...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halis Parlak

Sorun sadece ses ise lastik değişimi ve yalıtım ile bu işi halledebilirsiniz.Tabi bu da ayrı bir masraf olacaktır.

Ciddi bir meblağ ödemişsiniz.Sizi asıl sıkıntıya sokan bu meblağ.

Yorum bağlantısı

Yerden yüksek araç, alttan hava geçtikçe hem yol tutuş özelliğini kaybeder, hem de sessizliğini. Bu bağlamda C-Max'i kendi sınıfı araçlarla mesela C4 Picasso, Scenic, gibi modellerle kıyaslamak lazım. Onlara göre sesli ise, o zaman tarafsız olarak Ford'u eleştirebiliriz. Ülkemizde satılan C-Max ile yurtdışında satılanlar arasında izolasyon konusunda fark olabilir. Hatta Titanium, trend'e göre daha yalıtımlı bile olabilir. En güzeli aracı almadan test edebilmek. Sonrasında üzülmek maalesef ödenen meblağı geri getirmiyor.

Nissanın sessizliğine birşey diyemem, kullanmadım bilmiyorum ama C5'in üst sınıf araç olması dolayısı ile zaten orta sınıf araçlardan daha sessiz olması beklenen bir durumdur. Yani C5, C4'e göre daha sessizdir, Mondeo ise Focus'a göre. Dolu ama alt sınıf bir araç ile boş ama üst sınıf bir araçta da en büyük tercih nedeni üst sınıfın konforu ve bu konfora neden olan izolasyon kalitesidir. Bir de bu araçlar binek tarz olunca sessizlik konusunda size çok daha olumlu gelmesi doğal bir sonuç.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

HAngi şehirdensiniz? LAstik hava basıncına hiç bakıldı mı? Bundan önceki aracınız ne idi?

Yorum bağlantısı
Sedat Oral

şu fordun üstün özelliklerini görmek sizede kısmet olmadı demek.. anca gürültü:D

Yorum bağlantısı
Ahmet Burak Doğan
HAngi şehirdensiniz? LAstik hava basıncına hiç bakıldı mı? Bundan önceki aracınız ne idi?

Kayserideyim lastik basinclarini serviste kontrol ettirdim...Bundan önce micra kullandim

Saygilarimla

Yorum bağlantısı
Ahmet Burak Doğan
şu fordun üstün özelliklerini görmek sizede kısmet olmadı demek.. anca gürültü:D

Sedat Bey aslinda haklisiniz genişliğine, rahatlığina, pilot koltuğunun oturumuna, ses sistemine, motoruna diyecek yok. İşçilik ve malzeme kaliteside guzel ama inanin aracin icine giren ses tamamen bir muhendislik hatasi veya umursamazliğı... Şehir ici kullanimlarda problem olmuyor ama benim gibi uzun yol yapiyorsaniz... Araçın kontağını kapatınce "dunya varmis" diyorum...

Verilen paraya karşılık bu yakınmalarınızda haklısınız bence de Burak Bey ;) Son dönemlerde araç fiyatlarında aşırı bir artış oldu maalesef :( Yani çok değil daha iki sene öncesine kadar 35000TL civarında rakamlara sıfır Focus, C-Max alınabilirken şu an bu paralara Fiesta alınabiliyor ve Focus, C Max gibi araçların fiyatı da ister istemez 50000TL civarına yükseliyor. Bu da verilen paraya oranla araçtan beklentilerin artmasını beraberinde getiriyor; fakat fiyat 50000TL oluyor ama araç aynı araç işte :)

Saygılarımla.

Mustafa Bey, ilginize teşekkür ederim. 50.000 TL verim araba aliyorum...Servise gidip bu araç iceri cok ses aliyor dedigimde, "Abi camlar veya kapilar açik zannediyorsunuz değilmi" diyorlar dalga geçer gibi...Ama haklilar ilk aldigimda surekli kapilari ve camlari kontrol ediyordum açikmi kaldilar diye...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Benden önceki sahibi kapı fitillerinin içine hortum taktırmış 110 km üstü hızlarda içeriye rüzgar sesi geliyor yalnız kasislerden geçerken gıcırtı olmuyor..Bu işlemi yaptırın derim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Burak Doğan
Ahmet Bey sizi forumda en iyi anlayabilecek kişilerden bir benim. Sorunlu bir Focus sahibiyim, satmayı da çok düşündüm. Şikayetlerimiz benzer. Ama bu platformda sorunlarınıza bir çözüm bulmanız çok zor. Zira ben bulamadım. Çünkü arabasından memnun olan ve bu sorunların sizin algılarınızdan kaynaklanan sorunlar olduğunu düşünen çok kişi var. O nedenle alacağınız cevaplar tatmin edici olmayacaktır. Çünkü sizin aracınızda problem olarak gördüğünüz bir olguyu çoğu kişi problem olarak görmüyor. Her zaman söylüyorum Ford parasının arabası değil. Çıksın bir yetkili desinki bizim araçlarımız şundan dolayı serttir veya gürültülüdür vs. inanalım. Bu konuda uzaaar gider. Benim açtığım bir çok konu gibi. En sonunda da şuna döner efendim golf te şu hata var, jetta da bu hata var, eniştemde opel var şöyle oldu, fiat al görürsün, haline şükret, focusla 250 km ile viraja gir bişey olmaz, canın bir tek focusta güvende gibi değişik nasihatler alır aynen hayatına devam edersin. Yada aracını satar daha güzel daha uygun bir araç alırsın. Bir daah da Fordun önünden geçmezsin. Ama temel sorun algı meselesi. Seni rahatsız eden şey başkasını etmiyor güzel kardeşim.

Ceyhun Bey saolun düşüncelerime tecuman oldunuz... Algilarimda bir sorun yok :) Ama ben algiladigimi sorun olarak goruyorum bundada cok hakli oldugumu dusunuyorum...Bir daha ford asla....Daha dun bir 2005 Golf surdum: Ne ses var ne sarsinti var. Kasislerden gecerken neredeyse hissetmiyorsunuz... Bu paylaşımı insanlari uyarmak ve sizlerinde vurguladigi bu sorunlara daha bir dikkat cekmek icin yaptim. Bizim icin giden gitmistir artik yapacak birsey yok... Satana kadar cekecez artik naapalim:(

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Ben olsam şu saatten sonra ''her güzelde bir kusur olur'' der ve arabadan soğutmazdım kendimi..Evet ford genel manada sesli ve süspansiyon sistemi sert bir araç fakat harika donanım seviyesi ve tatmin edici dizel motoru var.

Forumdaki arkadaşlarımız tecrübeleri müzik sesinin dış sesleri izole ettiği yönünde :) Ben öyle yapıyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

sorunlar algı farkından kaynaklanıyor demedim. iyi okunacak olursa, "algılama farkıyla açıklanabilir mi" diye sordum.(cevap bulamadığım için) sorunu sorun olarak algılamıyorlar demek ise gerçekten hayli iddialı...

Yorum bağlantısı
Sedat Oral

Sedat Bey aslinda haklisiniz genişliğine, rahatlığina, pilot koltuğunun oturumuna, ses sistemine, motoruna diyecek yok. İşçilik ve malzeme kaliteside guzel ama inanin aracin icine giren ses tamamen bir muhendislik hatasi veya umursamazliğı... Şehir ici kullanimlarda problem olmuyor ama benim gibi uzun yol yapiyorsaniz... Araçın kontağını kapatınce "dunya varmis" diyorum...

size katılyorum... gürültü sorunu benide rahatsız ediyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...