İçeriğe Yönlendir

Lastik Nasıl Saklanır?

Furkan Avcı

Recommended Posts

Furkan Avcı

Forumda aradım ama net bilgi bulamadım. Malum yaz geldi ve kışlık lastik kullananlar yazlıklarla değişim yaptılar.

Bazı lastikçiler kışlık lastikleri sizin için saklıyoruz diyorlar ama nasıl sakladıkları meçhul.

Benim gibi garajda saklama imkanı olan kişiler için lastiklerimiz jantlı değil ise nasıl saklamak gerekir?

Ben şu anda 4 tanesini yere ayrı ayrı yaydım ve her 15-20 günde bir ters-düz edeyim diyorum.

Ama bu işin doğrusu nasıldır?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

jantsız ise dikey konumda, jantlı ise yatay konumda, güneş görmeyen nemsiz ortamda saklanmalı

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Doğrusu budur.

Onların depolarını gördüm. Nemsiz ortamda saklıyorlar. Dikey konumda saklıyorlar. Ama çevirip çevirmediklerini bilmiyorum.

Benim balkondan daha iyi yerde sakladıkları kesin :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Belki işini iyi yapan yerler dikkat ediyordu.Ben focusta kışlıklarımı lastikçiye bırakmıştım almaya gitiğimde birlikte çıktık depoya.Tamam dik konumda raflarda lastik çoktu ama yatay olarak ta dizilmiş bir sürü lastik vardı yani.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Dik konumda kısmı tamam, peki yere temas eden yüzeyi sürekli değiştirmek gerekli mi?

Yorum bağlantısı

Abi zamanla yüzey bozulur vs. diyosan böyle bir ihtimal var ama yer ile arasına karton tarzı birşeyler konulsa pek sıkıntı olacağını sanmıyorum. Çünkü lastik saklama hizmeti veren firmalarında lastiklerin yüzeyini değiştirdiğini sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

Özellikle lastik güneş görmesin yoksa sertlerişiyor ve özelliğini kaybeder.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bugün hepsini dik konuma getirdim, bilgilendirme için teşekkürler.

Moderatörlere Not: Bu konu bilgi kutusuna taşınabilir.

Yorum bağlantısı
Ümit Akkaya

1-2 ay önce lastikleri değiştirip kışlıkları deposuna kaldırırken sordum lastikçi arkadaşa. Duyduğum kadarıyla lastikleri jantsız muhafaza ederken dik konumda bekletmek gerekiyormuş, siz nasıl bir yöntem kullanıyorsunuz dedim. "Genelde üst üste yatay koyuyoruz abi, yer yok bişey olmaz merak etme" dedi ... :music2:

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Mehmet Ozyurek

güneş görmemesi konusunda sorum var, üzerini battaniye vs ile örtsem yeterli olur mu yoksa ısıdanda etkilenir mi? lastikler şuan camla kapatılmış balkonda, poşetli üst üste duruyor. Bu mevsimde bile sabahtan bayağı ısınıyorlar. Evin içine alayım diyorum ama kokuyor.

Kapalı balkon hiç sağlıklı bir yer değil...

Gece ısı aşırı düşer, gündüz hava akımı olmadığı için aşırı yükselir... Bence evin içine alın..

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

ben binanın bodrumuna koydum...nemsiz ama pek yer yok...

bu sebeple yatay durumdalar...alta kullanılmayan bir dolap cekmecesi koydum ahşaptan...üstlerine de badanacıların kullandığı ultra ince zemin yüzeyi poşetlerinden örttüm..

ucuza lastik saklama kabı bulsam alıacağım :)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

ben okulumdaki kereste deposunda saklıyorum, ağaç sehpanın üstünde, jantsız, yatırılmış konum, lastik lastik üstüne değil, yanyana, ışık alıp sertleşmesin diye ilk önce siyah poşet, sonra da ışığı yansıtsın diye beyaz poşete sardım, depo havalandırmalı, nem yok.

jantlı yatay, jantsız dik diye bir efsane var ama, 30 yıldan beri hangi lastikçiye girsem lastikler yatay ve jantsız(nadiren bir kısım lastik jantsız dik)

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ben lastiği öyle bi saklarım kii kimse bulamazzuhahahaaaa... :crazy:

sende bulamazsın işşala :D

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Dün aldığım 4 tene sıfır kışlıkla, lastik sayım totalde 20 ye ulaştı... :biggrin: :biggrin: Annemlerin üst kat boş...arabanın altındaki yazlıkları saymazsak...16 tane benim 8 tane kardeşlerimin 4 tane arkadaşımın 4 tanede babamın olmak üzere 32 lastiği dik vaziyette saklıyorum... :D

Benim sac jantları ,çakma çelik jantları, babamın çıkma jantlarını,lagunadan kalan 4 tane sac jantı ve kardeşimim diğer arabasından kalan 4 tane sac jant ve kapaklarıyla birlikte. :D ...saklıyorum... bayağı bi kalabalıkmış haa... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dün aldığım 4 tene sıfır kışlıkla, lastik sayım totalde 20 ye ulaştı... :biggrin: :biggrin: Annemlerin üst kat boş...arabanın altındaki yazlıkları saymazsak...16 tane benim 8 tane kardeşlerimin 4 tane arkadaşımın 4 tanede babamın olmak üzere 32 lastiği dik vaziyette saklıyorum... :D

Benim sac jantları ,çakma çelik jantları, babamın çıkma jantlarını,lagunadan kalan 4 tane sac jantı ve kardeşimim diğer arabasından kalan 4 tane sac jant ve kapaklarıyla birlikte. :D ...saklıyorum... bayağı bi kalabalıkmış haa... :D

Hımm...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

jantsız ise dikey konumda, jantlı ise yatay konumda, güneş görmeyen nemsiz ortamda saklanmalı

Lastik güzelce bebe pudrasıyla pudralanır, veyahut Turtlewax f21 le yedire yedire silinir ayna gibi olur, sonra streç filmle güzelce ve sıkıca sarılır, banamısın demez, nerden mi biliyorum, 7 yaşındaki orjinal stepnem hala sıfır ötesi, ayrıca daha öncede denemiştim, sizde yapın keyfinize bakın, saklama pozisyonu Çağlar beyin dediği şekilde olmalıdır.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Hımm...

Ama hiç biri mişelin değil... :tongue:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ama hiç biri mişelin değil... :tongue:

Mişlen isteyen kim.. ben zaten gıcık kapıyorum mişlenden :D

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

4 tane sac jant, 1 tane de michelin aliiim canım, gelirken paketleyip getiriver :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hoca bir takım lastik ayarlıyorsun... gelip alıyorum. Yeni tarihli düzgün bir şey olsun...

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Erdoğan Temur

Dik konumda kısmı tamam, peki yere temas eden yüzeyi sürekli değiştirmek gerekli mi?

yıkayıp kuruttuktan sonra depoda çöp poşeti içinde iple tavan astım lamba gibi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

benim ilk kez kışın üst üste ve yatay jantsız saklanan (mecburen) michelin primacy 3 ler geri takılınca ray sesi gibi ses yapıyorlar. sanırsınız trende gidiyoruz. Eylül gelir gelmez çöpe gidecekler. isteyen varsa eylül ekim gibi kışlıkları takıp verebilirim  215 55 16     95 W XL ya da 91 W XL bakarım ilgilenen olursa ama olmasa daha iyi :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...