İçeriğe Yönlendir

Soğutma Sıvısı Eksilir Mi? (C4 hdi.)

Turkay Enez

Recommended Posts

Turkay Enez

Soru net.

Gözle görülür hiç bir kaçak olmadığı halde uzun yıllar içersinde soğutma sıvısında eksilme olur mu? Olursa; 4-5 yılda ne kadar eksilebilir? Araç benim araç değil ama aynı motorun kullanıldığı c4 hdi. 2008 model 127 binde. Öğretmen arkadaşın aracı.

Bugün aracın sağını solunu incelerken soğutma sıvısının eksik olduğunu farkettik. Araçta hararet, vs gibi bir olay hiç olmadı. Herşey normal olması gerektiği gibi...

Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel

Bildiğim kadarıyla çok az miktarda azalma olabiliyor Turkay Hocam, ancak bu da 3-5 yıl gibi bir sürede oluyor diye biliyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Evet olur, benimki 4-5 senede bir su bardağı kadar eksiltti, normaldir, geçen kontrolde yine eksiltmişti 6. senesinde tabii, yine bir su bardağı kadar saf su ekledim, dikkat Sa Su ekleyeceksiniz, ayrıca antifiriz seviyesinede baktım, 6. senesinde -25 çıktı.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Aracın tam trafiğe çıkış tarihini bilmiyorum ama, 2008 in başı olsa 4,5 yılda eksik yarım litre kadar...

Biz turuncu antifriz ekledik. Yanlış mı yaptık?

Evet olur, benimki 4-5 senede bir su bardağı kadar eksiltti, normaldir, geçen kontrolde yine eksiltmişti 6. senesinde tabii, yine bir su bardağı kadar saf su ekledim, dikkat Sa Su ekleyeceksiniz, ayrıca antifiriz seviyesinede baktım, 6. senesinde -25 çıktı.

İhtimal dahilinde. Bakabildiğimiz her yere baktık. Radyatör bağlantıları, motora giriş çıkışlar, v.s, görünürde kaçak yok...

ufak ufak kaçırabilir mikro düzeyde.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

2000 yılından 2007 ye kadar en ufak eksilme göremedim sonra 2009 a kadar 1 su bardağı anca eksilme oldu saf su ekledim şimdilik bir sıkıntı yok gibi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Aracın tam trafiğe çıkış tarihini bilmiyorum ama, 2008 in başı olsa 4,5 yılda eksik yarım litre kadar...

Biz turuncu antifriz ekledik. Yanlış mı yaptık?

İhtimal dahilinde. Bakabildiğimiz her yere baktık. Radyatör bağlantıları, motora giriş çıkışlar, v.s, görünürde kaçak yok...

Antifirizde ekleyebilirsin sorun olmaz, saf su ekleyin derken çeşme suyu eklemeyin demek istemiştim, ya saf su yada antifiriz ekleyin yani.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

O zaman detaylı bir şekilde kaçak kontrolü yapmamız lazım... Aracın içinde kalorifer bağlantıları, sıcak soğuk anahtarı, v,s detaylı inceleyeceğiz...

2000 yılından 2007 ye kadar en ufak eksilme göremedim sonra 2009 a kadar 1 su bardağı anca eksilme oldu saf su ekledim şimdilik bir sıkıntı yok gibi.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Genleşme kabının kapağı çok sıkı değilse veya contası bozuksa oradan buharlaşıp eksilmiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Bak bu hiç aklımıza gelmemişti. Yarın ilk kontrol edeceğimiz yer bu kapak olacak...

Kapak sıkı bir şekilde açılıp kapanıyor. Ama içindeki yay, subap ne alemde bir bakmak lazım...

Genleşme kabının kapağı çok sıkı değilse veya contası bozuksa oradan buharlaşıp eksilmiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kapağın içinde siyah bir parça var, bunu çevirince çıkar, içinde yay var, termostad gibi, zaman içinde eksiltme normal bence, yalnız bunu sökerseniz takarken sinir olmayın, ben açarken fırlamıştı, conta yapışınca komple dönmüş, tekniğini bilirseniz çok kolay takması ama açmayın bence, ortadaki delikten tornavidayla subaba basın bırakın yeter.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor sıcak mıydı? kapağı az gevşetince su seviyesi yukarı çıakbilir

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Benimki kışın eksiliyor. Arada kontrol ederim, havaların iyi olduğu dönemlerde birşey yok ama kışın eksiliyor. Bahara doğru yokuşlarda yanı aracın önü yukarıda olduğu durumlarda normalde yanmayan soğutma suyu ikazı yanmaya başlıyor. Bakıyorum su biraz eksilmiş, o da bidonda bir parmak kadar anca. Bir kere beleş antifiriz buldum ondan ekledim, birinde de biraz su ekledim. 4 yılda iki kere ekledim yani.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Anıl Kandemir

size tavsiyem sürekli su eklemeyin , mutlaka antifriz koyun ve pembe antifriz öneririm size ömürlük çünkü .

Mondeo'ma yıllarca normal suyu doldura doldura tüm hazne borular paslı su olmuş çamur gibi olmuş dün devirdaimi yapıldı yeşil antifriz koydum 1 hafta 10 gün böyle gezdikten (temizlenmesi adına) boşaltıp pembe antifriz koyacağım .

Şiddetle tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

4-5 senede biraz eksiltme normal, oda en fazla 1 su bardağı kadar falan, bu 4 senede bir eklemelerde sadece saf su ekleyeceksiniz, normal su olmaz, kışa girerken antifiriz yoğunluğu kontrol ettirin, duruma göre eklenir yani, su yerine antifiriz eklenirse ve çok olursa bu sefer ters etki olur.

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Cengiz Duvarcı

Belli başlı sebepleri zaten şüphelendiğiniz gibi hortum ve ek yerinde kaçak olması veya  hararetartışı nedeniyle genleşme kabından taşma yapması olabilir. bir diğer sebebi de  conta yandığı için, contadan yağ haznesine ya da yanma odalarına kaçıyor olabilir.

öncelikle hortum ve ek yerinde  kaçak var mı diye bir kontrol etmenizi öneririm. motor normal çalışma ısısında iken, aracı bir yere park edip 10 dakika bekleyin ve altına eğilip yere damlama var mı bakın. mümkünse ara. çalışır durumda olursa devirdaim devreye girer ve kaçak varsa daha net anlaşılır. 

damlama yoksa da su hattının kelepçelerinin birleştiği yere veya motor bloğundaki blokla silindir üst kapağı arasına da bir bakın. oralarda kaçak varsa zaten gözle görülecek bir ıslaklık vardır. 

daha önceden olmuş kaçaklardan dolayı renkli antifiriz lekesi de görebilirsiniz.

ha yok bunlar değilse contadan kaçırma olup olmadığını anlamak için de yağ çubuğunu çekip bakın. eğer sorun contadaysa ve soğutma suyu yağ haznesine kaçıyorsa yağ seviyeniz yükseliyordur.

eğer çubuğun ucundaki yağı baş parmağınız ve işaret parmağınızın arasına alır ve parmaklarınızı gezdirirseniz yağ ve su birbirine karışmış mı anlaşılacaktır(daha deneyimli biri mesela bir usta ya da bilen biri bu kontrolü yaparsa daha iyi olur). 

diğer bir conta kontrolü için ise egzoz bakmanızı da öneririm. eğer egzozdan yoğun bir beyaz duman atma varsa bu da soğutma suyunun conta arasından yanma odalarına kaçtığını ve orada yakılıp su buharı olarak dışarıya atıldığını gösterir.

gerçi egzozdan kışın soğuk havalarda da beyaz duman çıkışı oluyor. karıştırmamak lazım. bunla ilgili de bir bilene sormakta fayda var. 

aynı şekilde eğer soğutma suyu yanma odalarına kaçıyorsa, kaçağın olduğu odalara ait bujilerde de sorun görülecektir. bujiler sökülerek de kontrol edilebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...