İçeriğe Yönlendir

Yağ Çubuğum Kırıldı Ve İçinde Kaldı

Levent Erdoğan

Recommended Posts

Levent Erdoğan

Merhaba;

Nedir bu yağ çubuğundan çektiğim 2 Yılda 3 yağ çubuğu değiştirdim. Ara sıra yağ durumunu kontrol ederim. (herkes gibi..) Çokca darbeye maruz kalan bir parça değil. En uçtaki boğum yerinden 3'ncü kırılışı.... :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ezginler

Çok enteresan olay yağ çubugunun kırıldıgını hele 3 kez ilk defa duydum çok şaşırdım he nasıl kırılır çubugu takarken zorlarsan veya kasıntılı olarak itmeye çalışırsan berki ama bence bu bile zor :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman

kırıldı derken siz takarkenmi kırılıyor yoksa çektiğinizde kırılmışmı oluyor.eğer tam kopma oluyorsa kırık parçası motordamı kalıyor.motordaki mekanik bir arıza neden olabilirmi acaba.geçmiş olsun ilginç bir durum inşallah çözüm bulur bizimlede paylaşırsınız..

Yorum bağlantısı
Levent Erdoğan
kırıldı derken siz takarkenmi kırılıyor yoksa çektiğinizde kırılmışmı oluyor.eğer tam kopma oluyorsa kırık parçası motordamı kalıyor.motordaki mekanik bir arıza neden olabilirmi acaba.geçmiş olsun ilginç bir durum inşallah çözüm bulur bizimlede paylaşırsınız..

Evelsi gün 26/09/2009 10 Bin bakımını yaptırmıştım. Dün Yağı kontrol edeyim dedim, Uç kısmı yok. Yani çektiğimde kırılmış görüyorum. Hakikaten ilginç...orjinal parça alıyorum, az önce gittim yenisini 20 TL olarak aldım....

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kırılan uçlar motor içinde kalmışsa tehlike arz edebilir.Ancak yağ değişimi sırasında demekki çıkıyor.Filtrede falan kalıyordur.

Yağ çubuğunuz plastik mi? Eski fiestalarda sanırım plastikti..Eğer öyleyse yağ içine katkı maddesi ilave ediliyorsa etkilenebilir.

Yorum bağlantısı
Levent Erdoğan
Kırılan uçlar motor içinde kalmışsa tehlike arz edebilir.Ancak yağ değişimi sırasında demekki çıkıyor.Filtrede falan kalıyordur.

Yağ çubuğunuz plastik mi? Eski fiestalarda sanırım plastikti..Eğer öyleyse yağ içine katkı maddesi ilave ediliyorsa etkilenebilir.

Yağ çubuğu plastik, daha önceki kırılmada zararı olurmu diye ustama sormuştum, karter içinde kalıyor, herhangi bir zarara neden olmaz demişti.

Yorum bağlantısı
İlker Çiftçi

Benimde bir kere başıma geldi. Aynen Levent arkadaşımızın dediği gibi yag kontrolü için baktığımda ucu yoktu. Yenisini aldım (orjinal) taktım. Bir problem yok şimdilik.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Cihan Kalmaz

Arkadaşlar geçen gün yağını kontrol etmek üzere yağ çubuğunu çektiğimde ucundaki 2 cm lik kısmın içinde kaldığını farkettim. Nasıl çıkarılır? Bir sorun teşkil eder mi? Beni memur bayramına kadar idare eder mi? Şimdilik biniyorum arabaya ama.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

O nasıl oldu? hakikaten çok ilginç.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Cihan Kalmaz

Bi sorun olmaz ..sadece yağına bakamazsınız.. :)

En kısa sürede çıkartın veya çıkarrtırın derim..

Nasıl çıkacak ya karteri mi sökecez? :unsure2::biggrin:

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Filitre olduğundan sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ama bilerek söylemiyorum. Çok ilginç bir durum.

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Yeni arabalarda plastik kullanıyorlar, hiç hoş değil, en güzeli metal olanı.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Yağ çubuğunun uç kısmı nasıl kırılır hayretler içerisinde kaldım doğrusu.Ancak acil olarak karteri söktürüp baktırın.O parça motor içinde gezinmeye başlarsa ağır hasarlara yol aça bilir. :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Kalmaz

Yağ çubuğunun uç kısmı nasıl kırılır hayretler içerisinde kaldım doğrusu.Ancak acil olarak karteri söktürüp baktırın.O parça motor içinde gezinmeye başlarsa ağır hasarlara yol aça bilir. :flowers:

Daha önce usta yağ çubuğunu kırdı nasıl becerdiyse ama içinde kalmamıştı ucunda sallanıyordu. Gitti yağ çubuğu aldı geldi bu seferde kendi kendine kırılmış. Nasıl olabilir benim de aklım almıyor ya.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1.4 tdci ve 1.4 hdi Ların en büyük sorunu Ben her 3 Yağ değişiminde bir Karteri açıyorum hem karteri temizletiyorum hemde Kırılan Yağ çubuklarını toplatıyorum :) Pompa filan çekemez hiç bir riski yok merak etmeyin Ben geçen bakımda 5 tane kırık çıkardım Şuan içeride 2 kırık çubuk daha var :) yeni kırıldılar 5.000 km dir geziyoruz :)

Çok basit Mühendislik hatası :) çubuk plastik ve Boğaz kartere girerzen Zagorun Z si gibi kıvrılıyor Isı ile şekli icene deforme olan çubuk borunun ucuna takılıyor ve Mutlu son çubuk kırılıyor :)

Caaan, bu genelde mutsuz son olmuyor mu :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Karter içinde yağ pompasına bağlı metal filtre var. Orayı delemez.

Edit: Can burada imiş, sustum ;)

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Can Bey, Bu konunun uzmanı olmuş Kesin ve net açıklamayı yaparak son noktayı koymuş.

Yorum bağlantısı
Enez Güner

Bişey olmaz ya alta yapışır o bide bu gune kadar hiç açtırmadıysanız karteri dibindeki pasa onu çoktann sarıp sarmalamıştır arkadaşların da dediği gibi pompaya gitme ihtimali hiç yok sıkıntı değil :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Can burada ama konuşacağım, susturamazsınız.. :i-ih: :i-ih: .Cevabım bir şey olmaz..Ne zaman karter sökülür o zaman çıkar ortaya... :good1: :good1:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...