İçeriğe Yönlendir

Ka - Devir Saati Takılı Kalması

Fatih Başaran

Recommended Posts

Fatih Başaran
(düzenlendi)

Arkadaşlar internette çok araştırdım Devir Saati takılıyor bir şekilde bağlıyorlar. Profesyonel çalışmalara da rastladım internette. Böyle bir uygulama yapan var mı aranızda ?

Araç devrini gösterge paneline yansıtmak aslında zor olmamalı. Aracımdaki Lpg sistemini bir fiş aracılığı ile laptopa bağladığımda Lovata yazılımı ile aracın devrini motor sıcaklığı vs. tüm bilgileri alınabiliyor. Bu tür bilgileri manuel devir saatine yansıtmak istiyorum. Çalışma hakkında bilgisi olan var mı?

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aracınıza bluetooth'lu obd cihazlarından alırsanız, telefonunuzda tüm bilgilerini görebilirsiniz. Herhangi bi yer delmeye kesmeye gerek kalmaz.

Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

ODB iletisim yolu mu? bizim araçlar bu standartı destekliyor mu? ya da bağlantı ekipmanları nereye montajlanıyor? burada ki verileri analog bir devir saatine hararet göstergesine aktarmak mümkün mü?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Buradaki verileri sadece dijital ortama aktarabilirsiniz.

ODB ile motor sıcaklığından, devire, MAF'taki hava sıcaklığına kadar bir çok şeyi ölçebilirsiniz.

ODB portunuz, Sol kapı ile sigorta paneli arasında kalan sütündadır. Halı kaplama ile gizlenmiştir, dış kapı kolu kadar bi büyüklüğünde olmalı

Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

Oradan veri alıp o veriyi işleyen sabit bir dijital gösterge paneli sanırım yok. İlla bilgisayar ya da telefon gibi akıllı bir sistem olacak.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Oradan veri alıp o veriyi işleyen sabit bir dijital gösterge paneli sanırım yok. İlla bilgisayar ya da telefon gibi akıllı bir sistem olacak.

Yoo var. Can Uzunefe ile veya Servat Aydın ile irtibata geçer misiniz lütfen?

ScanGauge adlı bir ürünü vardı.

Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

Hemen görsellere baktım, hoş birşeye benziyor, Hemen irtibata geçiyorum, inşallah çalışır

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fırat Özdemir

merhabalar herkese.bir ka kullanıcısı olarak aranızdayım,birde suzuki sx4 üm var.2000 yılında ka'nın sıfırını almıştım,2.5 yıl sorunsuz kullanıp satmıştım.yaklaşık 2 yıldır da nostalji yapmak adına 33000 de ka aldım şimdi 49000 de.biraz üzdü beni ama götürdüğüm her serviste gördükleri en temiz ka olduğunu söylediler.sani bey fordkam forumundan biliyorum muhtemeldir o da beni hatırlayacaktır.yarın şu an elimde bulunan linkini vereceğim http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-aksesuar-tuning-otomobil-arazi-araci-devir-gostergesi-dijital-82306732/detay/ aleti monte ettiricem de göz gezdirirken ek tesisatların yangın çıkarma durumundan bahsedildiğini gördüm,açıkçası kafam karıştı.yorumlarınızı beklerim hoşçakalın

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fırat bey hoşgeldiniz.

Fordkam kapanalı çok oldu, maalesef hatırlayamadım, çok özür dilerim.

Ek tesisatta her zaman yangın riski vardır. Bu sebeple bilen bir elektrikçiye yaptırın derim.

Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

O aleti nerede monte ettireceksiniz aynısından bende yaptıracagım. İstanbul içindeyaptırdıgnız yeri yazarsanız bendeo raya gideyim

Yorum bağlantısı
Fırat Özdemir

aparatı aldığım kişinin istanbulda bi arkadaşı varmış,elektrikçi.yarın onunla buluşucaz,imal eden kişide teleofonla eşlik edecek.bunlar twingo club üyeleriymiş,twingo için scan gauge ayarında bişeyler yapmışlar yarın onuda görme şansım olacak, elektrikçinin twingo da kuruluymuş,ka de işlememiş üzerinde çalışıyorlarmış olunca haber verecek

Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

acartacho onunla bende forumda görüşmüştüm anadolu yakasındaydı onun arkadaş değil mi ? Acaba istanbuldaki arkadaşında o aparattan var mıdır beraber gitsek taktırmaya ? ya da sen bana haber verirsin yarın taktırdıgın zaman hosuna giderse yazarsın bende taktırayım şekil olarakgüzel duruyor. O aletin birde daha değişik bir versiyonu var daha grafiksel

Yorum bağlantısı
Fırat Özdemir

arkadaşında olduğunu sanmıyorum,bana izmirden kargoyla geldi,bugün 9 gibi kozyatağında buluşucaz

Yorum bağlantısı
Fatih Başaran

arkadaşında olduğunu sanmıyorum,bana izmirden kargoyla geldi,bugün 9 gibi kozyatağında buluşucaz

Fırat abi mutlaka haber ver ne yaptın oldumu istedigin gibi. Bir de fotoğraflarla süslersen on numara olacak bende istiyorum taktırmayı özellikle motor ısısı ölçümü için

Yorum bağlantısı
Fırat Özdemir

,sonuç fiyasko ,çalışmadı rölantide 3400 4000 devir gösteriyordu ,iade ettim,sanırım tek çözüm scangauge..ebay den alışveriş yapmayı bilen biri lazım bunun için

yanlız twingo için harika bişey yapmışlar .yok yok.scangauge dan daha gelişmiş,yanında çok basit kalır,bizzat gördüm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Başaran
:( :( Tüh ya , ümitlenmiştim bende. Devir saati ile hareret saati takabilecek bir sağlam elektrikçi bulmam lazım benim
Yorum bağlantısı

Ben bugün hararet daatini söktüm lambası patlamıştı. gayet güzel montaj yapmışlar, tabi hararet saatini dökerken tün ön konsolu söktüm havalandırmanın içine koymuşlar. Sökmüşken göstergelerin lambalarınıda değiştirecektim am apazargünü olduğundan lambaları bulamadım, nasıl olsa tekrardan sökeceğim acaba göstergeleri ne renk yapsam, fkir verirmisiniz ben mavi düşünüyorum şöyle eski bora veya golfteki gibi gece mavisi nasıl olur sizce.

Yorum bağlantısı

Göstergelerin olduğu yeri söktüm, hararet saati ortadaki üfleme ızgarasının olduğu yere bağlanmış, yani teypten itibaren tüm renkli yerleri söktüm. :)

Yorum bağlantısı
Fatih Başaran
:D Hakan yine girdin tamirat işlerine :) bu arada sis lambası için haber veremedim bende daha taktıramadım dayıma bir türlü müsait olmadı,
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Göstergelerin olduğu yeri söktüm, hararet saati ortadaki üfleme ızgarasının olduğu yere bağlanmış, yani teypten itibaren tüm renkli yerleri söktüm. :)

Bi foto paylaşsanız :spiteful:

Hararet saatinizi ve yapılan işlemleri çok merak ettim.

Kadran aydınlatması için mavi veya turuncu çok şık olur ama bütün konsol değişmeli derim.

Yorum bağlantısı

fotoraf çekemedim şimdilik tekrardan sökme işlemi yapacağım nasılsa diye, dün bulamadım hararet saati içindeki lambayı, gösterge içindeki lambalarıda alıp hepsini birden değiştireceğim, artık yalnız gösterge lambalarının mavisini bulamadım henüz, turuncuda fena olmaz evet de biraz bulmak zor sanırım. T5 kodlu ampullerden var galiba içlerinde bir tek beyazını buldum, cumartesi günü aksaraya gidip bulabileceğimi düşünüyorum. değişimden sonra ve değişim aşamalarını fotoğraflayacağım, bakalım. Ampul değişiminde tüm konsolu yapacağım yalnız teyp işinde biraz zorlanırım gibime geldi.

Bu arada hız sensörünüde buldum :biggrin: , soketi takılı değilmiş temizleyip taktım, güzel bir değişim yaşadı Ka, fakat onuda balata spreyi ile temizlemek zorunda kaldım. Dün akşam kontak spreyi aldım, tekrardan temizlemem gerekiyor. epeyce kirlenmiş, birde üstünde bir ölçüm parçası daha var oda kilometre teli galiba.

bu işlemide fotoğrafla süsleyeceğim inşallah bakalım, ilk müsait zamanda girişiyorum tekrardan,

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

fotoraf çekemedim şimdilik tekrardan sökme işlemi yapacağım nasılsa diye, dün bulamadım hararet saati içindeki lambayı, gösterge içindeki lambalarıda alıp hepsini birden değiştireceğim, artık yalnız gösterge lambalarının mavisini bulamadım henüz, turuncuda fena olmaz evet de biraz bulmak zor sanırım. T5 kodlu ampullerden var galiba içlerinde bir tek beyazını buldum, cumartesi günü aksaraya gidip bulabileceğimi düşünüyorum. değişimden sonra ve değişim aşamalarını fotoğraflayacağım, bakalım. Ampul değişiminde tüm konsolu yapacağım yalnız teyp işinde biraz zorlanırım gibime geldi.

Bu arada hız sensörünüde buldum :biggrin: , soketi takılı değilmiş temizleyip taktım, güzel bir değişim yaşadı Ka, fakat onuda balata spreyi ile temizlemek zorunda kaldım. Dün akşam kontak spreyi aldım, tekrardan temizlemem gerekiyor. epeyce kirlenmiş, birde üstünde bir ölçüm parçası daha var oda kilometre teli galiba.

bu işlemide fotoğrafla süsleyeceğim inşallah bakalım, ilk müsait zamanda girişiyorum tekrardan,

Hakan bey,

Hız sensörünü temizleme işini detaylı foto'larsanız, forumda devrim yaratırsınız :)

Diğer tel, km teliydi diye hatırlıyorum bende.

Kadrandan ve konsoldan çıkan ampullerin watt'larına dikkat edin, daha yüksek takmamaya özen gösterin. Yüksek watt'tan sonra bir üsre sonra kavrulmaya başlıyor iç kısımlar.

Yorum bağlantısı

Sani bey dün tekrardan sökme işine giriştim, hız sensörünüde elim deymişken kontak spreyi ile temizledim yalnız çok fazla fotoğraf çekemedim çektiklerimi paylaşıyorum. İhtiyacı olan arkadaşa temizleme konusunda yardımcı olurum. Artık öğrendim ve denemeyi kendi Ka mda yaptığıma göre sıkıntı yok. :)

IMAG0292.jpg

IMAG0293.jpg

IMAG0294.jpg

Yorum bağlantısı

Birde hazır elimi atmışken ampulleride değiştirdim. Yalnız havalandırma bölümünü değiştirebildim, hız göstergesinin ampulü farklıymış, onada el atacağım fakat önce ampulün mavi olanından bulmam gerekiyor. Resimleri ekliyorum. Birde yine elim değmişken park ampullerini turuncu yaptım, iç aydınlatmayı ledle süsledim.

IMAG0285.jpg önce teypten başladım.

IMAG0286.jpg

IMAG0287.jpg

IMAG0288.jpg

IMAG0291.jpg

IMAG0301.jpg

IMAG0302.jpg

IMAG0303.jpg

IMAG0300.jpg

Şimdilik bu kadar devamı gelecek.

Tamponlara macun attım, beyaza boyamayı düşünüyorum, tavanıda beyaz folyo ile kaplamayı istiyorum. İlk fırsatta onlarıda halledeceğim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...