İçeriğe Yönlendir

Sıfır Araçta Muayene Geçerlilik Süresi Nedir?

Turkay Enez

Recommended Posts

Turkay Enez

Arkadaşlar,

Benim bildiğim, sıfır alınan bir araçta tescil tarihinden itibaren 3 yıl muayene yapılmıyordu. Yani ilk muayeneye 3 yıl sonra giriyordu.

Bu durum değişti mi?

Bir arkadaşımız yeni (2011 model) sıfır bir araç aldı. Aracın ruhsatında ilk tescil tarihi 08.05.2012, ilk muayene geçerlilik süresi 09.06.2014 görünüyor. Yani, süre 2 yıl 1 ay sonra doluyor.

Bu durumu bayiideki elemana sorduk. İlk muayene geçerlilik süresinin artık aracın teknik belgesine göre hesaplandığını söyledi. Doğru mu söylüyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu tabloya göre doğru ama benim bildiğime göre otomobiller trafiğe çıkış tarihinden itibaren 3 yıl..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Bu soruya en doğru cevabı Mehmet bey verir diyordum. Ama galiba siz de emin değilsiniz.

Bayiideki elemanın söylediğine göre 6-7 ay önce bir değişiklik olmuş, trafiğe çıkış tarihi yerine teknik belgedeki tarihten itibaren 3 yıl hesaplanıyormuş...

Bunu kesin olarak nerden öğrenebiliriz?

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Ticari de olsa hususi de olsa panelvan, kamyonet vs gibi araçlar yıllık, otomobil kaptıkaçtı ( :) ) vs ise 3 yıldır diye biliyorum.

Arkadaşlar,

Benim bildiğim, sıfır alınan bir araçta tescil tarihinden itibaren 3 yıl muayene yapılmıyordu. Yani ilk muayeneye 3 yıl sonra giriyordu.

Bu durum değişti mi?

Bir arkadaşımız yeni (2011 model) sıfır bir araç aldı. Aracın ruhsatında ilk tescil tarihi 08.05.2012, ilk muayene geçerlilik süresi 09.06.2014 görünüyor. Yani, süre 2 yıl 1 ay sonra doluyor.

Bu durumu bayiideki elemana sorduk. İlk muayene geçerlilik süresinin artık aracın teknik belgesine göre hesaplandığını söyledi. Doğru mu söylüyor?

2011 model olduğu için 2014 tür o. aracın tescil tarihinde bakmıyorlar.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Madde 14- Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine uygun olarak periyodik muayeneye tabidir. Buna göre;

a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,

b) Resmi otomobiller ile bunların her türlü römorkları (Değişik ibare: 07/01/2010-27455 S.R.G Yön/2.mad) ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,

c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir,

d) İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,

c) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir, periyodik muayeneye tabi tutulur.

Askeri araçlarla, iş makinesi türünden araçların muayeneleri, tescilini yapan kuruluşlarca yapılır.

Bende böyle bir şey buldum..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ben yeni araç aldım sordum neden böle böle diye artık gümrük giriş tarihinden itibaren muayne süresi başlıyor..Araç bayiden çıkınca değil..

eski düzen değişti, yenisi budur

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Arkadaşlar ilginize teşekkür ediyorum.

İnternette bakmadığım yer kalmadı gibi. 3 yıl konusunda sıkıntı yok. Sorun 3 yılın başlangıcı nedir?

Teknik belgedeki aracın üretim tarihi mi, gümrük giriş tarihi mi, ilk tescil tarihi mi, trafiğe çıkş tarihi mi?

Bunu bulmam lazım...

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Aklıma takıldı tuvtürk ile görüştüm.

Otomobiller için; normal şartlarda aracın üretim tarihi baz alınır o tarihin üzerine 3 yıl eklenir ve o tarihde vizeye gidersiniz. İlk tescil tarihinin önemi yoktur.

Kamyonetler için; ilk tescil tarihinden itibaren 1 yıl sonra vizeye gidersiniz. Üretim tarihinin önemi yoktur.

Yanlız şöyle bir durum daha var denildi. Bazı trafik tescil şubeleri satış tarihini bazıları ise üretim tarihini baz alıyormuş.

Yorum bağlantısı
Burak Çamak

Bende geçen sene aldığımda satış elemanı fabrkadan çıkı tarihine göre belirleniyor demişti ama gümrük giriş tarihi daha mantıklı görünüyor.

Yorum bağlantısı
Murat Arslan 2

gümrük giriş tarihinde değil ama ülkeye girdikten sonra alınan teknik yeterlilik belgesinin tarihinden itibaren 3 yıl

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Teknik belgeye göre olduğu anlaşılıyor. Bunula ilgili "kaynak" gösterebilecek arkadaşımız var mıdır?

Yorum bağlantısı
Murat Arslan 2

ruhsat çıkarılırken, trafiğe verilen evraklardan biride teknik yeterlilik belgesi. trafik sisteme ve ruhsata bu tarihten itibaren hesaplayarak giriyor muayene tarihini

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Teknik belgeye göre olduğu anlaşılıyor. Bunula ilgili "kaynak" gösterebilecek arkadaşımız var mıdır?

Abi tüvle görüştünüz mü? Bununla ilgili mutlaka resmi gazetede açıklanmış bir şeyler vardır.Belki şu no lu değişiklikle böyle olmuştur şeklinde yardımcı olabilirler.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Evet görüştüm.

Trafiğe çıkış tarihinden itibaren 3 yıl dedi telefondaki bayan. Yani, bilmiyor olayı...

Zaten tüv ü ilgilendiren bir durum değil bu. Muayenesiz 3 yıl bitip, araç muayeneye gidinceye kadar, tüvde aracın kaydı bile yok...

Abi tüvle görüştünüz mü? Bununla ilgili mutlaka resmi gazetede açıklanmış bir şeyler vardır.Belki şu no lu değişiklikle böyle olmuştur şeklinde yardımcı olabilirler.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

2011 model bayinin elinde kalmış bir araç ise muayane tarihi doğru olmaz mı, zaten araba bir yaşını geçmiş..Trafiğe çıkmamış orası ayrı ama olsun netice de modeli bir yıl geride...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İsmail Yanık

Evet doğru söylüyor. Aracın uygunluk belgesi var. O belgedeki tarihin üzerine 3 yıl koyarak hesaplıyorlar artık. Tescil tarihinden (trafiğe çıkış tarihi) itibaren 3 yıl olayı kapandı. Uygunluk belgesi nedir, gümrük giriş belgesi midir orasını bilmiyorum.

Kaynak, bugün teslim aldığım aracın ruhsat ve belgeleri :)

Arabanız hayırlı olsun.

İlk muayene tarihiniz ne zaman ?

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Arada 3 hafta var. Üretim tarihi 3 hafta önce olamaz. Demekki üretim tarihi baz alınmıyor.

Uygunluk belgesindeki tarihin üretim tarihi ile alakalı bir durumu var mutlaka.

Düzeltme yapmışsınız,

Uygunluk belgesindeki tarih 6 Mart 2012 ise ilk muayene tarihini üretim tarihine bakarak hesaplamışlar.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Aytaç Metin Karateke

arkadaşlar bu konu netlik kazandı mı? benim araç 2011 model. 2.el aldım yeni. ilk tescil 10 aralık 2010. muayene 10.12.2012 yazıyor ruhsatta. şimdi bu tarih doğrumu yoksa bir yanlışlıkmı var. uygunluk belgesi nedir. nerden bakabiliriz burdaki tarihe. zaten ruhsatta beygir gücüde yanlış yazılmış. aracım focus titanyum. gücüne 58.8 kw yazılmış oda yaklaşık 78 bg ye takabül ediyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Göçenoğlu

Şimdi muayene için tüvtürkteyim bende de benzer bir durum var muayene tarihi tescil tarihinden tam 3 yıl sonra değil 3 ay daha önce yalnız egzoz muayenesi tescil tarihine göreymiş yani egzoz muayenem 3 ay daha geçerliymiş onun için egzoz muayenesi yaptırmıyorum.

Yorum bağlantısı

araç 2011 model, tescil tarihi: 11-05-2011 ve ilk muayene 15-04-2014. peki bu durumda 1 ay nereye uçtu ?

Abi bu soruya cevap buldun mu? Ben de yarın bakayım bi ruhsata. 

Yorum bağlantısı

bulamadım Ali. Uçtu bizim 1 ay.

Ben unuttum ruhsata bakmayı. İnşallah yarın unutmam.  Bakarsın bende de vardır benzer durum. 

Yorum bağlantısı

bulamadım Ali. Uçtu bizim 1 ay.

Ben unuttum ruhsata bakmayı. İnşallah yarın unutmam.  Bakarsın bende de vardır benzer durum. 

Sadık abi bugün bakabildim ruhsata. Benim aracın tescil tarihi. 20/06/2011 muayene geçerlilik süresi 01/02/2014 arada yaklaşık 4,5 ay var. Ne olacak şimdi. 2.ayda muayeneye girmem mi gerecek. 

Yorum bağlantısı

Maalesef aynen öyle Ali, kitap ne diyorsa o.

Abi herhangi bir yerden teyit etmeye çalıştım ama nette bir yer bulamadım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...