İçeriğe Yönlendir

Direksiyon Mafsal Sorunu

ömer gültekin

Recommended Posts

ömer gültekin

öncelikle herkese selamlar.

yaklaşık 1 ay önce 98 model 1.3i collection ka aldım. dün neden olduğunu anlamadığım bi şekilde direksiyonu döndürdüğüm anda çıtırtı sesi gelmeye başlamıştı. bugün eskiden opelimi götürdüğüm bi ustaya gösterdim ve mafsal sorunudur dedi daha hiç bakmadan. baktı ve sonra çekiçle biraz vurdu mafsala. Sonrasında çıtırtı sesi kesildi fakat şuan direksiyon sanki takılıyor gibi oluyor.Hidrolik değilmiş gibi dönmüyor bazen. Başka bi ustaya gösterdim o da power değişecek dedi power sordum 600-700tl dediler anlayan birini de bulamadım açıkcası. Durumla ilgili bilgisi olan yada yardımcı olabilecek var mı acaba ?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Öncelikle hoşgeldiniz. KA'ların kronik problemidir direksiyon kutusu. Revize ettireceksiniz, başka çareniz yok maalesef.

Yorum bağlantısı
ömer gültekin
(düzenlendi)

daha önceden de forumun takipçisi idim fakat tanışma fırsatımız olmamıştı. hoşbuldum.

komple direksiyon kutusu mu yoksa sadece o mafsalın değişimi mi gerekir ? maliyeti ne kadar olur yaklaşık olarak ?

tarihinde ömer gültekin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhat Çitak

öncelikle herkese selamlar.

yaklaşık 1 ay önce 98 model 1.3i collection ka aldım. dün neden olduğunu anlamadığım bi şekilde direksiyonu döndürdüğüm anda çıtırtı sesi gelmeye başlamıştı. bugün eskiden opelimi götürdüğüm bi ustaya gösterdim ve mafsal sorunudur dedi daha hiç bakmadan. baktı ve sonra çekiçle biraz vurdu mafsala. Sonrasında çıtırtı sesi kesildi fakat şuan direksiyon sanki takılıyor gibi oluyor.Hidrolik değilmiş gibi dönmüyor bazen. Başka bi ustaya gösterdim o da power değişecek dedi power sordum 600-700tl dediler anlayan birini de bulamadım açıkcası. Durumla ilgili bilgisi olan yada yardımcı olabilecek var mı acaba ?

Hayırlı olsun öncelikle aracı kullanmayın sadece ustaya giderken kullanın ciddi bi durum olabilir.Mavsala vurdu ise sorun yoksada sorun oluşmuştur zaten.Mavsal ,vurma ile düzelecek kadar basite alınacak birşey değil.Varsa sorun tornacı halletmeye çalışır o da randumanlı olmaz zaten.Yenisi tek çaredir çok mühimdir.Sizin direksiyonda mavsal sorunu varsa direksiyonda boşluk yapar bu boşluk var mı ? Çıtırtı sesi bana mavsal gibi gelmedi ama direksiyonun sertleşmesi ustanın mavsala sökmeden üstüne vurup kasıntı yapmasından kaynaklanıyordur eğer sonrasında oluştu ise.Usta konusunda forumdan destek alın maslak ta fatih ve osman usta varmış gösterin muhakkak

Yorum bağlantısı
ömer gültekin

Hayırlı olsun öncelikle aracı kullanmayın sadece ustaya giderken kullanın ciddi bi durum olabilir.Mavsala vurdu ise sorun yoksada sorun oluşmuştur zaten.Mavsal ,vurma ile düzelecek kadar basite alınacak birşey değil.Varsa sorun tornacı halletmeye çalışır o da randumanlı olmaz zaten.Yenisi tek çaredir çok mühimdir.Sizin direksiyonda mavsal sorunu varsa direksiyonda boşluk yapar bu boşluk var mı ? Çıtırtı sesi bana mavsal gibi gelmedi ama direksiyonun sertleşmesi ustanın mavsala sökmeden üstüne vurup kasıntı yapmasından kaynaklanıyordur eğer sonrasında oluştu ise.Usta konusunda forumdan destek alın maslak ta fatih ve osman usta varmış gösterin muhakkak

teşekkür ederim. Direksiyonumda en ufak bir boşluk yok şuan fakat keskin dönüşlerde kasıntı yapıyor iki elle zor çeviriyorum. çekiç vurmadan önce dondürürken çıt çıt diye bi ses vardı fakat direksiyonum yumuşak dönüyordu. sonrasında ses kesildi fakat dönmez oldu. saat gibi düşünecek olursak saat 2 de 4 de 8 ve 10 da kasılma oluyor. düz yolda giderkenhiç bi sıkıntı yok. Ankara dayım akşama kadar 3 ustaya gösterdim kaputun nerden açılacağını bana sordular. bu arabanın markası modeli ne diye bana sordular. açıkcası güvenemedim hiç birine ve ne yapacağımı da bilmiyorum şuan.

Yorum bağlantısı
Serhat Çitak

daha önceden de forumun takipçisi idim fakat tanışma fırsatımız olmamıştı. hoşbuldum.

komple direksiyon kutusu mu yoksa sadece o mafsalın değişimi mi gerekir ? maliyeti ne kadar olur yaklaşık olarak ?

Direksiyonu kutusu ise sorun , tornacıda yaptırmayın düzelir ama geçicidir pek sağlıklı değil.En güzeli yenisini almak o da 500 tl civarında.Mavsal ise 350 tl çıkması 100 tl

teşekkür ederim. Direksiyonumda en ufak bir boşluk yok şuan fakat keskin dönüşlerde kasıntı yapıyor iki elle zor çeviriyorum. çekiç vurmadan önce dondürürken çıt çıt diye bi ses vardı fakat direksiyonum yumuşak dönüyordu. sonrasında ses kesildi fakat dönmez oldu. saat gibi düşünecek olursak saat 2 de 4 de 8 ve 10 da kasılma oluyor. düz yolda giderkenhiç bi sıkıntı yok. Ankara dayım akşama kadar 3 ustaya gösterdim kaputun nerden açılacağını bana sordular. bu arabanın markası modeli ne diye bana sordular. açıkcası güvenemedim hiç birine ve ne yapacağımı da bilmiyorum şuan.

Araştırın iyi bir ustaya emanet edin istanbulda sorununuz kısa sürede çözülürdü foruma bir danışın belki ankarada bilindik iyi bir ka ustası vardır

Yorum bağlantısı
ömer gültekin

Direksiyonu kutusu ise sorun , tornacıda yaptırmayın düzelir ama geçicidir pek sağlıklı değil.En güzeli yenisini almak o da 500 tl civarında.Mavsal ise 350 tl çıkması 100 tl

Araştırın iyi bir ustaya emanet edin istanbulda sorununuz kısa sürede çözülürdü foruma bir danışın belki ankarada bilindik iyi bir ka ustası vardır

mavsal fiyatını ford yedek parçacısı bugün 65 tl ithal yan sanayi var dedi. ilk olarak bi usta bulup o parçayı değiştirmeyi düşünüyorum eğer sorun devam ederse direksiyon kutusuna sıra gelecek gibi gözüküyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bence ufak ses sorunundan önce şu mafsala bir baktırın, riskli bir bölge.

Yorum bağlantısı
Serhat Çitak

Parçayı almadan önce ; ustanın mavsalı sökmesi vede parçanın uyup uymayacağı kontrol edilmesi gerekir .İthal sanayi uymayacaktır ki umarım uyar bana 25 e var deyip de mavsala baktığımda hiçbir alakası olmadığı durumu ile de karşılaştım üstelik evet 1.3 ka için satıyorlardı.Bence sizin mavsal da sorun yok ama çekici yiyince kastı bu durumu düzeltilebilir yanı olabilir bunu öncelikle deneyin olmazsa yenisini alırsınız mavsal sorunu çıtır çıtır ses yapmaz

Yorum bağlantısı
ömer gültekin

bence ufak ses sorunundan önce şu mafsala bir baktırın, riskli bir bölge.

Çağlar Bey şuan ses sorunu kalmadı zaten. Çekiç darbeleri ile giderildi :( Fakat bahsettiğim gibi direksiyonum kasıntılı oldu. Keşke ses gelse de işlevsel olarak kusurlu olmasa idi.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

aracınız hayırlı olsunkazasız günler

sertlik direksiyon pompasından olabilir yolda giderken benim başıma geldi kilitlendi sanmıştım bir anda sertleşti dönüşte bariyerden zor kurtarmıştım tehlike yaratıcak bir arıza bence iyi bir ustaya baktırın

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
ömer gültekin

Sorun Mafsalda imiş. Yenisini bulamadım fakat ortadaki + gibi olan mafsalı kumpasla ölçüp Rulmancıdan benzerini aldım ve tornada taktırdım (10 tl mafsal+20tl torna)

100 tl de söküp takma için işçilik. 130 TL ye sorun çözüldü.

Yorum bağlantısı
Serhat Çitak

Sorun Mafsalda imiş. Yenisini bulamadım fakat ortadaki + gibi olan mafsalı kumpasla ölçüp Rulmancıdan benzerini aldım ve tornada taktırdım (10 tl mafsal+20tl torna)

100 tl de söküp takma için işçilik. 130 TL ye sorun çözüldü.

Hayretle mesajınızı okudum 100 tl işcilik !!! Sorun çözümü için de tebrikler biraz zahmetli olmuştur ama değdi ise herşeye değer tabi

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Aydoğan Kalaycı
(düzenlendi)

Selamlar benim Ka' nın direksiyonundada hafif bir boşluk var. Sanayide ustaya baktırdım mafsal sorunlu dedi. 

Orjinal bulunmaz yenisini kamyon rotilleri ve mafsalları  yapan bir yer var oraya yaptırırız dedi usta. Tamiri işçilik hariç

150 tl yi bulur dedi. Sıfırı internette bulamadım acaba başka bir ustaya göstermeli miyim fiyat iyi midir?

Hidrolikte sorun görünmüyor direksiyon yumuşaklığı gayet iyi. Birde direksiyonu oynattıkça hafiften çıt çıt diye ses yapıyor.

tarihinde Aydoğan Kalaycı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydoğan Kalaycı

Direksiyon kutusu dağılmış muhtemelen. Revize edilir?

Bu şekilde ne kadar idare eder acaba? Tamiri mümkün müdür?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Revizyon imkanı varken yaptırın. Yoksa revizyon olamayacak duruma gelebilir.

Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
Azad Mirzade
ömer gültekin yazdı:

Benim su an yasadigim sorunun birebir aynisi. Bize mafsalin yollari :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...