İçeriğe Yönlendir

Ka - Motor Soğutma Suyu Kaçağı

Guest Fatih Acar

Recommended Posts

Guest Fatih Acar

araba mütemadiyen su eksiltmekte. sanayide komple baktılar ama kaçak yok. usta, motor soğutma su deposunun kapağının basıclı olduğunu ve sıkıstırılırsa ordan atacagını söyledi. ama ben 3-4 günde bir su koyamam ki!!!

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Eğer hiçbir yerde kaçak saptanamıyor ise geriye blokta çatlak var durumu kalıyor

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Lpg li ise lpg bağlantılarından kaçırır genelde , sabah beyaz duman varsa silindir kapağı veya contası .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Fatih Acar

sabah ilk çalışmada beyaz duman problemi hiç yok. blokta çatlak olsa mutlaka bır yerden bellı etmez mi? full antıfırızlı su koy dedı arkadasın bırı. sımdı o sekılde deneyeceğim. bakalım ne olacak.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

tamamı antifreeze olan sistemde hararet sorunları olduğunu forumda çok okuduk. aman diyeyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Fatih Acar

bu önemli bir bilgi sani. yarı su yarı antifriz yaptım ben de. bakalım şimdi ne olacak.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Guest Fatih Acar

Lpg li ise lpg bağlantılarından kaçırır genelde , sabah beyaz duman varsa silindir kapağı veya contası .

engin bey aynen dediğiniz çıktı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

LPG nin T şeklinde ki aparatları plastik ise demir olanlarla değiştirilecek..Yoksa aynı sorun ilerleyen zamanlar da tekrar nükseder.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Doğukan Çoktay

motor suyu eksiltesi ka larda kronik bir sorun olmalı. benim araçta termostat kapagının kenarında kaçırıyordu radyatör tıkayıcı kattım sonra kendin antifiriz suyunu yeniledim.tamamen kapatmasada kaçak azladı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

motor suyu eksiltesi ka larda kronik bir sorun olmalı. benim araçta termostat kapagının kenarında kaçırıyordu radyatör tıkayıcı kattım sonra kendin antifiriz suyunu yeniledim.tamamen kapatmasada kaçak azladı.

Radyatörün sonunu getirmişsiniz. Kapaktan kaçıran bir sistemde niye radyatöre müdahele etmek istediniz ki? Radyatörü motor ustanız basınç testi ile kontrol edebilirdi?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Radyatör tıkayıcı ileride daha büyük sorunlara yol açabilir..

Yorum bağlantısı
Tarık Altuğ

dün malesef ikinci hararetimi yaptırdım... daha öncede başıma gelen gaza basınca boştaymış gibi gaz almama durumu ve kum dökme sesi geldi arabadan..kenara çektim biraz bekledim araba susuzluktan yanmış 5 lt su banamısın demedi doldurdukça doldurdum fokurdayıp dışarı attı suyun bi kısmını biraz daha bekledim tekrar doldurdum ve eve kadar getirdi emektar saolsun :) daha önce hortumlarda kaçak vardı usta demir borulardan radyatör borusu yapmıştı ve bu sorunu çözmüştük şimdi benim gördüğüm bi kaçak yok gibi daha doğrusu gözle görülür bi kaçak yok ama muhtemelen bi yerden su kaçırırıyor başka bişey gelmiyor aklıma.... ptesi ustaya götürücem neden hararet yaptık öğrenelim bakalım...

bu arada artık arabayı satmayı düşünüyorum yakın zamanda bi kaç foto çekip ilanı vercem link olarakta paylaşırım

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

dün malesef ikinci hararetimi yaptırdım... daha öncede başıma gelen gaza basınca boştaymış gibi gaz almama durumu ve kum dökme sesi geldi arabadan..kenara çektim biraz bekledim araba susuzluktan yanmış 5 lt su banamısın demedi doldurdukça doldurdum fokurdayıp dışarı attı suyun bi kısmını biraz daha bekledim tekrar doldurdum ve eve kadar getirdi emektar saolsun :) daha önce hortumlarda kaçak vardı usta demir borulardan radyatör borusu yapmıştı ve bu sorunu çözmüştük şimdi benim gördüğüm bi kaçak yok gibi daha doğrusu gözle görülür bi kaçak yok ama muhtemelen bi yerden su kaçırırıyor başka bişey gelmiyor aklıma.... ptesi ustaya götürücem neden hararet yaptık öğrenelim bakalım...

bu arada artık arabayı satmayı düşünüyorum yakın zamanda bi kaç foto çekip ilanı vercem link olarakta paylaşırım

Aracınıza basınç testi yaptırın. Kaçak hemen ortaya çıkıyor.

Kötü ustalar yüzünden bu KA'ların adı yürüdü valla :(

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan
(düzenlendi)

Tarık geçmiş olsun

Tarık hiç haftada bir suyunu kontrol etmedin? belkide düzenli suyunu kontrol etsen hararet yapmadan ustaya gitmiş olucaktın..

tarihinde Barış Kalkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Hararet bir araç için en tehlikeli şeylerden, hele de hararet yapmış bir motorun soğutma sistemine soğuk su eklenmesi çok büyük risk, motor bloğunun çatlamasına bile neden olabilirsiniz. Mutlaka soğutmak istiyorsanız radyatör kapağını açıp, azar azar oradan doldurmalıydınız. Kesinlikle kaynamaya izin vermemeliydiniz. İnşallah büyük bir hasar oluşmamıştır.

Yorum bağlantısı
Tarık Altuğ

radyatör kapağını açıp ordan su ekledim bilmiyorum zarar vermemişimdir umarım... arabaya her bindiğimde suyunu kontrol ediyodum barış ne olduysa bi anda oldu... basınç testi nerde nasıl yapılır bilmiyorum bizim ustadaki ekipman biraz ilkel gibi :) bu arada ustaya götürdüm arabayı bakmış kapakta kaçak var dedi kapağı değiştirdikten sonra sorun devam ederse conta yanmış olabilir dedi bi kapak alcam şimdi deneyip görcez...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Basınç testi için, varolan kapak yerine alet edavat takılıp sisteme hava basılıyor. 2-2.5 psi hava basmaları gerekiyor. Zaten o zamana kadar kaçan olursa nereden kaçtığı anında çıkıyor ;)

Yorum bağlantısı
Tarık Altuğ

evet aslında kolay bi testmiş ustaya bi soriym bakalım... teşekkür ederim bugün tekrar gitcem yanına zaten...

Yorum bağlantısı
Tarık Altuğ

kapağı değiştirince kaçak yok ama hararet sonrası araba da tireme ve çekişte düşme var ayrıca kontağı çevirince bi iki saniye ses gelmiyo sonra çalışıyo motor... bunların hepsi conta yaktığıma dalaletmiş... conta değişimi rektefiye termostat derken 500 lira civarı bi masraf olacak dedi usta...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

kapağı değiştirince kaçak yok ama hararet sonrası araba da tireme ve çekişte düşme var ayrıca kontağı çevirince bi iki saniye ses gelmiyo sonra çalışıyo motor... bunların hepsi conta yaktığıma dalaletmiş... conta değişimi rektefiye termostat derken 500 lira civarı bi masraf olacak dedi usta...

Kontağı çevirince ses gelmiyorsa motorla ne alakası var? Benzin pompası çalışmıyor düzgün olarak. Bahsettiğiniz ses "zzzzz" sesi midir?

Conta yaktığınızı bilmek için bence safa yatın ve bir başka ustaya daha gidin derim.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

sanırım benim ka su kacırıyor tüm kaçakları yaptırdım en son lpg montajıından sonra yine eksiltmeye başladı. lpg regülatörünün altından rotun ustune gelen kısımda ıslaklık var ve elimle kontrolde yağ değil su olduğu kesinleşti bugun zaman ayırabilirsem Can Uzunefe'ye uğrayıp baktırıcam

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...