İçeriğe Yönlendir

Çakmak Çalışmıyor?Çakmak Soketine Hiç Voltaj Gelmiyor ?

Yücel Aydoğan

Recommended Posts

Yücel Aydoğan

Merhaba arkadaşlar hafta sonu aracımın kafama takılan ufak tefek yerleirni temizleyip düzelttim herşey istedigim gibi oldu .En son aklıma geldi sigara içmiyorum ama çakmaklıgıda deneyim dedim çakmaga bastım çakmak bekledi bekledi tık yok neyse çektim çıkardım baktım buz gibi ısına felan yok.Dedim heralde soketin jakını takmadım tekrar oraları söktüm herşey yerli yerinde .Neyse evden avometreyi getirdim kablonun girişini ölçtüm baktım voltaj yok.Dedim sigorta atmış.Kitapçıktan baktım torpidonun arkasında oldugunu gördüm neyse torpidoyu açtım şema zaten yapışılı idi baktım 5 amperlil bir sigrta gösteriyor baktım ortada sigorta felan yok sagında solunda olan diger sigortalar var ama onun yerinde hiçbirşey yok.Geçici olarak cam rezistansını sigortasını söktüm ama orya takacaktım ama baktım takacagım yerin içinde bakır kısımların olmadıgını fark ettim.Ayrıca hiç sigortanın olmayışıda garip geldi .2004 fiestalarda çakmak sigortası başka bir bölümde mi yoksa , başka bir sigorta üzerinden mi besleme yapıyor ama araçta çalışmayan bir aksam yok.Akşam üzeri oldugu için daha fazlada ugraşamayıp geri toparladım ortalıgı .Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum .

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şema hatalıdır... Anlattığınız yer boş..

Sigorta atmıştır.. Çin malı cihaz taktıysanız, (fm transmitter gibi) takıp çıkarırken sigortayı attırır..

Bilen birisi sigortasının hangisi olduğunu yazacaktır..

Ayrıca çakmağım sigortasının daha güçlü olması gerektiği kanaatindeyim, 5 amper olmaz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan

Mehmet abi valla bende anlamadım benim bilfigim de o şekilde 15-20 A olur .Arabayı yeni aldım ben genelde çakmaklıgı hiç kullanmam ama aracımda da çalışmayan aksam olmasını istemem sonuç olarak yeni sayılacak bir araba neden çalışmasın. Aracın kullanıcı el kitabında 5A olarak gösteriyor .Birde garip olan sigorta yuvasında hiç sigorta olmaması atıkta olsa bir sigorta olsa degiştirecem ama oda yok.Aracın torpida kapagına yapışılı şemadan baktım oradaki yerdede 5 ampaer gösteriyor ayrıca diger sigortaların yerleride hemen hemn tutuyor bir kaç tanesie baktım yerleri dogru ben anlama veremedim duruma .Ya aracın ön tarafında motor kısmında sigirtası yada başka sigorta üzerinde çalışıyor

Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

fm tranmitter nedeniyle bir kere de benim ki çalışmaz olmuştu. 15 amperlik söküp 15 amperlik takmıştım.

Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan

benim araçtan kullanan arkadaşalrım varsa zahmet olmazsa müsait olduklarında sigorta yuvasına bakıp bana yardımcı olurlarsa sevinirim .

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

benim araçtan kullanan arkadaşalrım varsa zahmet olmazsa müsait olduklarında sigorta yuvasına bakıp bana yardımcı olurlarsa sevinirim .

Nihat Bey yapman gerekeni söylemiş...

Şundan bir tane edin, arabanda bulunsun... bir tarafını şasiye bağlarsın.. Diğer ucu ile, sigortaların her iki tarafını test ederek bozuk sigortayı kısa sürede bulursun..

Bu kontro lkalemi ile sigortaları sökmene gerek kalmaz..

5ZZ_kontrolkalemi.png

Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan

Arkadaşlar çakmak zigortasının nerede oldugunu bilen daha önce degiştiren degiştirten yok mu

Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

Hocam gece belki bulurum diye yabancı siteleri de dolaştım, soran çok ama yazan yok. ford comtr den sadece kitapçık bulabildim 2 farklı sigorta kutusu vardı. Sizin de el kitabınız olduğu için yazmamıştım ama belki işinize yarayabilir ben yine de linki vereyim

BURADA

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Şema hatalıdır... Anlattığınız yer boş..

Sigorta atmıştır.. Çin malı cihaz taktıysanız, (fm transmitter gibi) takıp çıkarırken sigortayı attırır..

Bilen birisi sigortasının hangisi olduğunu yazacaktır..

Ayrıca çakmağım sigortasının daha güçlü olması gerektiği kanaatindeyim, 5 amper olmaz..

En az üş defa değiştirdim ve sonunda 25 lik taktım..... :yes:

Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan
(düzenlendi)

Herkese ilgisinden dolayı teşşekkü ederim sigortayı buldum ve degiştirdim 15A lık bir sigorta .Sigorta panelinin ortasında sayılır.Torpido sırtındaki şemada beni yanıltan f51 kod altında gösterilen boş çakmaklık sigorta yuvası .f29 nolu sigorta da çakmak resmi var ve yeri dolu idi tabi atık vaziyette tabi tablonun ortasında oldugu için dikkat çekmiyor .ben internette fusion digorta tablosu şemasını incelerken dikkatimi çekti araçar hemn hemen aynı olduug için eve gider gitmez baktım ve aynı olduugnu gördüm ve degiştirdim şimdi çalışıyor sıkıntı yok .tabloyu burayada ekliyorum birine faydası olabilir .

7tfrz.jpg

tarihinde Yücel Aydoğan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Serkan Talan

Nasıl yaptığini yeniden anlatabilir misin? Resim gözükmüyor

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Haluk Gümüş

Fiesta şemasında yanlışlık yok yeni değiştirdim. Yerini tutturmakta zorlananlar o bölgedeki sigortaları tek tek çıkarıp içine bakabilir, yanık olanlar kolaylıkla anlaşılabilir. En güvenilir yöntem şema.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...