İçeriğe Yönlendir

Klima Gaz Kaçağı Nerden Olabilir?

Cihan Kalmaz

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Abi sisteme basmasına gerek yok zaten basamazda. Ancak kaçak yeri emiş kısmında ise çekiyor sabunlu suyu, zaten orada hata yapılıyor

O an sistemde 125 ps hava vardı Servet...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

hava testlerindeki kompresörlerde renkli kimyasal koyuyorlar, pahalı olduğu için sabun türevi koyuyorlarsa vay bize..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

O an sistemde 125 ps hava vardı Servet...

hangi tarafında vardı basınç ? Emme'de mi( evaparatör ) ,egsoz damı ?(kondanser )

Ben klima kaçak testi ararken 10 bar azot basıyorum.(Araç kliması değil sanayi tip) Valla kaçak olan yerden illaki tıslıyor sabuna bile gerek yok..

Senin sitem devasa ve debi fazla, araçlardaki kıl kadar ince ve dahada ince olabiliyor bazen (haftalar sürüyor gazın kaçması )

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

hava testlerindeki kompresörlerde renkli kimyasal koyuyorlar, pahalı olduğu için sabun türevi koyuyorlarsa vay bize..

Bildiğimiz kompresörle, klima gaz dolumu yapılan yerden hava basıyorlar Servet...

Kaçak bulamaz ise, gaz doldururken, 50 gram civarı renkli yağ basıyorlar.

Benim ilk kontrolde kaçak bulamamışlar.. Gazı bastı ve yağ da kattı..

Tekrar boşalınca gittiğimde, ilk önce sistem üzerinde yağ aradı, özel mavi ışığı ve gözlüğü ile de kontrol etti..

Emin olmak için sisteme hava bastı ve sabunla kontrol etti..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Yunus, Kangoo'da emiş tarafı yumuşak hortum, yırtılınca, Expaltindan dönüşden vakum yapmaktan ise dışarıdan çekmesi daha kolay değilmi kompresör için ?

Bildiğimiz kompresörle, klima gaz dolumu yapılan yerden hava basıyorlar Servet...

Kaçak bulamaz ise, gaz doldururken, 50 gram civarı renkli yağ basıyorlar.

Benim ilk kontrolde kaçak bulamamışlar.. Gazı bastı ve yağ da kattı..

Tekrar boşalınca gittiğimde, ilk önce sistem üzerinde yağ aradı, özel mavi ışığı ve gözlüğü ile de kontrol etti..

Emin olmak için sisteme hava bastı ve sabunla kontrol etti..

Abi sabunu, hava varken dışarıdan sürdü o zaman. lpg testi gibi dimi ?

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Abi sabunu, hava varken dışarıdan sürdü o zaman. lpg testi gibi dimi ?

Patlak lastik kontrolü gibi diyeyim..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Patlak lastik kontrolü gibi diyeyim..

Anladım abi.

Eğer dediğin yerden kırılırsa sisteme hava dolar zamanla gaz kalmaz soğutma olmaz abi.Ama sisteme sadece hava dolması komp bir zarar vermez ki.?

Sisteme renkli sıvı yerine hava ile birlikte sabun basılıyor, köpürüp kaçak çıksın diye. Derdimiz o :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi bunu kim yapıyor ilk defa senden duydum biz sisteme azot basarım dışardan kopukle kaçak ararız onlar kolaya kaçmış.EEE komp giden sabun ne oluyor :shok: Orada elletmemek lazım klimayı hemen uzaklaşmalı...

Mevcut gaz basma ve kaçak test cihazlarına 100 gramı 300 tl olan sıvı koyuluyor normalde. bizim süperötesi yaratıcı klima ustalarımız ise test cihazına azıcık sıvı sabun koyup test yapıyor, mis gibi sistemi sabunluyorlar :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Abicim valla ben yazları çalışıyorum.Bizim baktığımız klimalar 5 bin euro 10 milyon euroluk cihazı soğutuyor.Ben öyle yapsam adam beni kapıdan içeri almaz.Onun için biz adam olamıyoruz ya iş yapmak zor geliyor.Zaten şu klima sektorunde gaz eksilmiş her sene gaz basalım olayı ile milleti çok güzel dolandırıyorlar..

Benim meslekten ayrılan bi arkadaşım var, Ankara'da ne kadar geceklubü varsa alayının klima bakımını ' yapıyor. En son gördüğüm Amarok ile servise gittiği idi. Elinde bir tane 10 kiloluk tüple :)

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
salih dede

klimam soğutmuyordu servise götürdüm gaz boşaltmış denildi sanırım kaçak var bunun maliyeti ne kadar olur bana teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Abdullah Hayırseven

klimam soğutmuyordu servise götürdüm gaz boşaltmış denildi sanırım kaçak var bunun maliyeti ne kadar olur bana teşekkürler.

eğer klima borusunda kılcak çatlak yoksa sadece gaz basma 80 tl civarı.çatlak vs varsa sökülüp kaynak yapılacak.

Yorum bağlantısı
salih dede

teşekkürler abdullah bey bu kaynak işlemi filan acaba çok masraf çıkarır mı bana

Yorum bağlantısı
Abdullah Hayırseven

teşekkürler abdullah bey bu kaynak işlemi filan acaba çok masraf çıkarır mı bana

arızanın durumuna göre masraf çıkar.ama küçük bir çatlak varsa tamir+işçilik+gaz 130-140 tl civarı tutabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...