İçeriğe Yönlendir

Yeni Clio IV Tanıtıldı

Sani Gerşon

Recommended Posts

3 numaralı sorunumu sen fabrikadaki arkadaşına sorabilir misin? Yazılım falan dediğimde yetkili servistekilerin gözleri fal taşı gibi açılıyor... Aha böyle :shok:

Özellikle bunu yetkili mercihlere danışacağım, Cotech bir abim var. Sorununu o bilir. Eğer yazılımla müdahale edilip erken banda inebiliyorsa max tork çok güzel olur. Servise bakma ford vs. şikayet ediyolar ama ben oem teybi değiştirmek istediğimde abi renaultta adam teybi bile değiştirlmez aracın beyni arıza verir diyordu.

yok 1.5 dci yi modifiye etmişler. b serinde de kullanacakmış.

Hocam doğrudur konu hakkında bir bilgim yok, yani ben 1.6 dci'lerin C serisinde kullanılacağı haberini aldım. Bunu bilmiyordum, şimdi yiğidi öldür hakkını yeme, aracın sürüş özellikleri karoser tokluğu ses sistemi direksiyon hissizliği vs. başaramasalar da Renault dizel motor konusunda türkiye'de sayılı başarılı firmalardan biri diyebilirim. En iyisi demiyorum benim gözümde hepsi aşşağı yukarı aynı zaten.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Özellikle bunu yetkili mercihlere danışacağım, Cotech bir abim var. Sorununu o bilir. Eğer yazılımla müdahale edilip erken banda inebiliyorsa max tork çok güzel olur. Servise bakma ford vs. şikayet ediyolar ama ben oem teybi değiştirmek istediğimde abi renaultta adam teybi bile değiştirlmez aracın beyni arıza verir diyordu.

Hocam doğrudur konu hakkında bir bilgim yok, yani ben 1.6 dci'lerin C serisinde kullanılacağı haberini aldım. Bunu bilmiyordum, şimdi yiğidi öldür hakkını yeme, aracın sürüş özellikleri karoser tokluğu ses sistemi direksiyon hissizliği vs. başaramasalar da Renault dizel motor konusunda türkiye'de sayılı başarılı firmalardan biri diyebilirim. En iyisi demiyorum benim gözümde hepsi aşşağı yukarı aynı zaten.

1.5 dci ler epey iyi 2002 yılında piyasaya çıkan bir motor için harika. O yıllarda böyle dizeller yoktu.

CO 2 emissions. As soon as the driver brakes, switched to neutral and releases the clutch, the engine will shut off just before the vehicle comes to a standstill. The engine jumps back to spontaneously and silently when the driver depresses the clutch to engage the first gear.

Boşa alınca aracı stop edip tasarruf sağlıyor, peygamber vitesi hakikaten. :)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Peygamber Styla hocam ford mu bu çok yaksın ? :p

2004'te şirkete sıfır alınmıştı. Köpek gibi bir gideri vardı. Özellikle 1.3 75lik multijetten sonra performansı taktire şayandı.

tarihinde Burak Erdin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1.9 Multijet vardı ama 1.5 olarak anca turbosuz Saxo'lar vardı :) 58hp, 95 Nm :D

İkinci olarak start-stoptan bahsediyor işte nesi ilginç :)

yolda giderken stop ediyor, boşa salınca. :D

Yorum bağlantısı

saxo dediğin vts den başlar

Katılıyorum, Saxo VTS'den başlar. Geçmiş yıllara bakıldığında dizel teknolojisi gerçekten gelişmiş, 1.9 65hp traktörlere binmiştik vakti zamanında ne günlerdi. Enjektör bozma derdi turbo gibi bir ekipman yoktu. Bazen ne kadar çok teknoloji o kadar çok sorun.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

İşte benim Aveo da öyle Çağlar Abi korkmuştu :D

Öyle mi, sakat gibi geliyor, Allah muhafaza duramazsan. :D

Yorum bağlantısı

Bakalım bu naylon yeni modeli ile B sınıfında nasıl bir rüzgar estirecek? Hoş renault yıllardır dizel motoru ve 75/80li yıllarda atasından gördüğü R12'den süre gelen bilinç altı mantığı ile iyi satış yapıyor. Ancak benim anladığım kadarıyla bu yeni model önceki selefinden mekanik olarak en azından yürüyen aksam bagaj genişliği vb. alanlarda çok da farklı olacağa benzemiyor. Dizel motor'da ürün gamı olarak hiç bir değişim olmaması ciddi anlamda bu aracı neden almalıyım sorusuna cevap verir nitelikte gibi, yine de detaylı bir sürüş testi yapmadan karar vermeyeceğim.

Yorum bağlantısı

clio satar bence, iyi satar.

Aynı görüşteyim, sebebini bir önceki mesajımda söylemiştim. Detaylı inceleme yaptıktan sonra alınıp alınmayacağı hakkında karar vereceğim.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

avrupada 30bin veya 2 yıl servis periyodu varmış. Triger de zincirli.

Yorum bağlantısı

Yanlız Evren abi o süre türkiye için bir hayli fazla, mantıken 15bin ve bir yıla indirebilirler. Triger'in zincirli olması beklenen bir karar olmuş, multijette yıllardır kullanılıyor. Sonunda dci'de akıl edebilmiş.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Multijet mi bu silkeleyecek tabi :p Mustafa Abi Focus TDCi bile silkeliyor 1.3 Multijet silkelemiyor dedi. Süha abi hiç dizel gibi değil, Focus'tan sessiz dedi.

Mustafa'ya benzinliden sonra dizelin titreişimi silkeliyor gibi gelmiştir. 1.3'ün hacmi ne titresin, ses çıkarsın zaten :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Mustafa'ya benzinliden sonra dizelin titreişimi silkeliyor gibi gelmiştir. 1.3'ün hacmi ne titresin, ses çıkarsın zaten :D

Olurmu multijet candır, en sessiz en performaslı en ekonomik dizel. :D Kağıt üzerinde bile dci'nin yanına yaklaşamıyor 5hp fazlalık ve tork yüksekliğine rağmen.

Yorum bağlantısı

Sarkozy'ye rağmen bu bir başarıdır. Multijet nerde 3.1 yakıyor bilmiyorum polemik amaçlı söylemiyorum. Bilgim yok o yüzden doğrudur yanlıştır demiyorum. Ancak resimli aveo ve clio tüketim'de kağıt üzerinde hemen hemen aynı değerleri veriyor. Ancak performans olarak DCi önde, kaldı ki kıyasladığım vers. clio 3'ten alınmadır. Start stoplu Clio4 ve dci için kesin resmi bilgileri bulduğum zaman paylaşırım.

Öncelikle Aveo teknik verileri:

aveor.jpg

Şimdi 0-100 11.7sn, son hız 171km/h olarak belirlenmiş. Şehir içi şehir dışı ve ortalama tüketim değerlerinin toplamı 12.5LT ediyor. Seçtiğim araç 95hp motora sahip olan vers. 210nm tork ile naylondan hem 5 hp yüksek hemde 10 nm torku fazla malesef performansta daha düşük seviyelerde kalıyor.

Gelelim naylonun teknik özelliklerine:

naylon.jpg

Tabloda görüldüğü üzere, 0-100 11sn ve son hız 176km ile multijetten performanslı olduğunu kanıtlıyor. Tüm yakıtların toplamı ise 12.4LT bu da fabrika verilerine göre az yaktığının kanıtı diyebiliriz.

Son söz olarak multijet kötüdür çok yakar demiyorum, ANCAK kesinlikle performans olarak dci gibi değil. Güç fazlası ve tork fazlası ile ben daha hızlı olmasını beklerdim. Konu ile ilgili her yoruma saygım var, saygı sınırları aşılmadığı sürece tartışabiliriz. Clio 4'te sevdiğim iki yön var birisi dış tasarım ikincisi de uygun fiyatı, aracı canlı görüp test etmeden iyidir kötüdür diyemem.

İnternette Clio4 için yazılan bir kaç yazı buldum, kesin bilgiler araç çıktıktan sonra kıyaslanacaktır.

64 BİN 805 ADETLİK SATIŞ

Renault, yılın ilk yarısında pazarın lider markası oldu

Yeni iddialı modeli Clio 4’ün internetteki tanıtımıyla dikkatleri üzerine çeken Renault Grubu (Renault-Dacia), Ocak-Haziran 2012 döneminde binek ve hafif ticari pazarda birinci oldu. Grup, 64 bin 805 adet satış gerçekleştirerek toplam pazarda geçen yılın aynı dönemine göre, 0.7 puan artışı ve yüzde 16.5 pazar payı kaydetti. Öte yandan Clio 4, çoğu yenilenen benzinli ve dizel motorlarla mevcut modele göre düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Araçtaki turbo şarjlı 3 silindirli 899 cc’lik motor 90 HP güç üretirken, 100 km’de 4.3 litre yakıt tüketiyor. 1.5 cc’lik Energy dCi 90 ise 100 km’de 3.2 litre tüketiyor.

Kaynak

Kaynak 2

Yorum bağlantısı

Konu ile ilgili olarak benzinli clio 4'te gelecek motorların ben dizel gibi ekonomik olacağını sanmıyorum. Şehir içinde 0.9cc bile olsa 4/5lt gibi değerleri yakmak aktif trafik için hayal dizel için olabilir.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

clio benzinli turboda tork 135nm, biraz az gibi geldi bana. 2500 gibi nispeten yüksek devirde.

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Aveo'daki motor nedir? Multijet değil midir? Sonuç olarak anlatmak istediğim tüketimden çok performans, kaldı ki hemen hemen tüm b sınıfı'nın tüketimi aynı seviyelerde gözüküyor. Çok önemli değil yazılanlar konuşulanlar, alacak olan insan gidip alıyor zaten. Parayı veren istediği tercihi yapar, yıl sonu satış rakamlarında çok büyük bir değişim naylon b sınıfı için beklemiyorum.

clio benzinli turboda tork 135nm, biraz az gibi geldi bana. 2500 gibi nispeten yüksek devirde.

Abi bu motor'un performanstan çok o ekonomiyi yakalayacağını ben inanmıyorum. Gelsin test ederiz kağıt üzerinde bana da yetersiz gibi geldi. 1.2 120hp olan vers. daha ideal gözüküyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

0.9 fiat motor vardı ya, onun pek gerçek hayatta ekonomi sağlamadığı testlerde yazıyordu. Bu da onun gibi olabilir, kağıt üstünde çok az fakat normal kullanımda atmosferikle aynı.

Otoşovun bu sayısında az yakan küçükleri karşılaştırmışlar. Hibrid yaris, dizel i20, fabia, 2 silindiri iptal eden polo, normal pejo 208. Bunlardan hibrid yaris en az yakıyor.( şehiriçinde)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

fabrika verilerine çok bakma, genel kural küçük hafif araba daha az yakar. :)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

O zaman 1.16d verelim, ortalama tüketim 3.8lt :) 0-100 km/s 10.4 sn. Vergi dilimi de Clio ile aynı :)

Amaç performans ve tüketim ise, tabiki bmw'nin kalitesi tartışılmaz. Ancak 1.16'yı incelemedim eski selefi gibi derme çatma bir modelse işi zor. Liste fiyatı 69bin o paraya full bir megane 1.6 dci alınır 130hp 4lt ortalama tüketim 0-100 9.8 sn ile tüm istekler bir arada olabilir. :) Vergisi aynı da bir adet 1.16D 2 adet clio alıyor. :)

Hoş 70binli rakama boş bir 1.6 alacağıma keyfimi düşünüp 1.6 dsgli tdi sunrooflu bi-xenonlu jetta alıp rahatıma bakabilirim.

fabrika verilerine çok bakma, genel kural küçük hafif araba daha az yakar. :)

Abi öyle de naylon hafif de olsa benzinli bir araç şehir içinde o lt değerlerini yakması pek mümkün görünmüyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...