İçeriğe Yönlendir

Kavga Gürültü Muayeneden Geçemedim.

Cihan Beliceli

Recommended Posts

Cihan Beliceli

Dün aracımı muayeneye götürdüm kusur 5.3.16 xenon far yükseklik ayarı yok sonuç ağır kusur. Benim aracım far yükseklik ayarı var manuel, adamlar tutturmuş otomatik olacak diye. Bende sordum bu kusur kodunun neresinde otomatik yazıyor diye adamlar yapacak birşey yok böyle diyorlar. Muayeneyi yapan çocuk abi haklısın ama böyle uyguluyorlar dedi. Müdür geldi konuyu açıklamaya çalıştım adam ezbere konuşuyor. Kusur maddesi belli sen burda yorum yapamazsın diyorum. Adam bize bülten geliyor orda yazılı diyor. Müşteri hizmetlerini aradım ordaki kadın tam komedi. Kadına konuyu açıkladım kadında otomatik olması gerekli dedi bende hangi maddede otomatik olması gerekiyor dediğimde kemküm etmeye başladı dosya açalım size dedi. Şu var milleti uğraştırıyorlarmahkemeye versen kesin kazanırsın. Bu araçlarda ki film olayına benziyor. madde belli sen bunda yorum yapamazsın. Merak ediyorum bu konuda haklı olma şansım nedir.

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Geçirmediler müşteri hizmetleri pazartesinden sonra size bilgi verilecek dedi

İşin ilginçi xononların yasaklanma nedeni yangın çıkarmış aracın birinde ondan yasaklanmış.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Geçirmediler müşteri hizmetleri pazartesinden sonra size bilgi verilecek dedi

İşin ilginçi xononların yasaklanma nedeni yangın çıkarmış aracın birinde ondan yasaklanmış.

Far yükseklik ayarı otomatik olunca yangın çıkarmıyor muymuş?... İlginç bir salaklık türü olmalı bu. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Far yükseklik ayarı otomatik olunca yangın çıkarmıyor muymuş?... İlginç bir salaklık türü olmalı bu. :)

Hemde ne, adamlara defalarca sorduğum halde nerde otomatik yazdığını gösteremediler. Bülten varmış orda yazıyormuş bülteni gösteri o zaman dedim gösteremeyiz dediler.

Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz
(düzenlendi)

Maddesini bilmiyorum ama değişiklikte üstüne basa basa otomatik yükseklik ayarı olmayan xenon farlar muayeneden geçemeyecek demişlerdi.</p>

<p>TÜVTURK İş Geliştirme ve İletişim Direktörü Koray Özcan'ın o zamanki açıklamasından alıntıdır:

<span style="color: rgb(0, 0, 0); font-family: Arial; font-size: 15px; line-height: 19px; text-align: left; ">Yükseklik ayarlayıcısı sayesinde araç aşağı yukarı salındıkça ya da yük nedeniyle arka aksının aşağı, ön aksının yukarı doğru yönlenmesi durumunda ışığın devamlı aşağıda tutulması sağlanır. Ancak orijinal olmayan ve daha sonra yedek parça şeklinde alınarak monte edilen xenon farkların takıldığı araçlarda otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmamaktadır. Bu durum, karşı yönden gelen sürücülerin görüşünü engellediği için tehlike oluşturuyor. </span></div>

<br style="margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; padding-top: 0px; padding-right: 0px; padding-bottom: 0px; padding-left: 0px; outline-style: none; outline-width: initial; outline-color: initial; color: rgb(0, 0, 0); font-family: Arial; font-size: 15px; line-height: 19px; text-align: left; " />

<div><span style="color: rgb(0, 0, 0); font-family: Arial; font-size: 15px; line-height: 19px; text-align: left; ">Araçların niteliklerinin tespit ve kontrol edilerek trafikte kullanımının uygun olup olmadığına bakılan TÜVTURK Araç Muayene İstasyonlarında bu durum, 15 Ocak tarihine kadar hafif kusur olarak muayene raporuna yansımaktaydı. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından trafik güvenliği açısında tehlike yaratması nedeniyle gerekli değişiklik yapıldı. Otomatik far yükseklik ayarlayıcısı bulunmayan xenon farlara sahip araçlar ağır kusurlu olarak değerlendirilerek artık muayeneden geçemeyecektir.</span>

tarihinde Gündüz Can Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erman Devrim

Merhabalar ordaki far yüksekliğin otomatik olmasındaki araç xzenon farın aracın orjinalinde olduğunun ispatıdır sonradan takılan xzenon farlar tuv muayenesinden geçmemektedir sizin aracınızın orjinal farı xzenon mu? değilse malesef haksız duruma düşersiniz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Hemde ne, adamlara defalarca sorduğum halde nerde otomatik yazdığını gösteremediler. Bülten varmış orda yazıyormuş bülteni gösteri o zaman dedim gösteremeyiz dediler.

Büyük saçmalık. Ben de farlara mercek takacaktım ama elimdeki tek farlar mercekliler olacak yani tüfe giderken değiştiremeyeceğim. Ayrıca far yıkama da olmayacağından elimi tüfcülere bulamayayım diye rafa kaldırdım şimdilik. Sağolsun Mehmet (Özyürek) ve Sabri Usta (Usta Eller) benim için uğraştılar ama hevesim kursağımda kaldı işte. O yüzden özellikle bu zenon far konusunda büyük gıcığım var bu tüf kanununu -ya da her ne haltsa- çıkaranlara.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Büyük saçmalık. Ben de farlara mercek takacaktım ama elimdeki tek farlar mercekliler olacak yani tüfe giderken değiştiremeyeceğim. Ayrıca far yıkama da olmayacağından elimi tüfcülere bulamayayım diye rafa kaldırdım şimdilik. Sağolsun Mehmet (Özyürek) ve Sabri Usta (Usta Eller) benim için uğraştılar ama hevesim kursağımda kaldı işte. O yüzden özellikle bu zenon far konusunda büyük gıcığım var bu tüf kanununu -ya da her ne haltsa- çıkaranlara.

Mercek işin kolay kısmı artık. Sensör yapın hocam. :)

Yorum bağlantısı
Merhabalar ordaki far yüksekliğin otomatik olmasındaki araç xzenon farın aracın orjinalinde olduğunun ispatıdır sonradan takılan xzenon farlar tuv muayenesinden geçmemektedir sizin aracınızın orjinal farı xzenon mu? değilse malesef haksız duruma düşersiniz

Geçirmemelerine (usulüne uygun takılmadıysa) sonuna kadar katılıyorum. . Açık egzoza bir nebze dayanılıyor ama arkamdan birinin dandik xzenonla gelmesi hiç de çekilesi bir durum değil. Çift yönlü yolu söylemiyorum artık...

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Sonradan Xenon takma kardeşim milletin gözünü mahvediyorsunuz.farkında bile değilsiniz.Kendi keyfiniz için başkalarının keyfini kaçırmayın.Biraz sert oldu ama pire gibi çoğaldı bu çakma xenonlar.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Sonradan Xenon takma kardeşim milletin gözünü mahvediyorsunuz.farkında bile değilsiniz.Kendi keyfiniz için başkalarının keyfini kaçırmayın.Biraz sert oldu ama pire gibi çoğaldı bu çakma xenonlar.

Sonradan olanlar değil, merceksiz olanlar sorun meslektaşım. Mercekliler, ışığı odakladğı, dağıtmadığı için gözünü almaz. ;)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Sonradan olanlar değil, merceksiz olanlar sorun meslektaşım. Mercekliler, ışığı odakladğı, dağıtmadığı için gözünü almaz. ;)

Onların da ayarını yapamıyorlar.Mutlaka otomatik ayarlı olması gerekiyor.Otomatik olan ile olmayanı deneyin farkı göreceksiniz.

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Onların da ayarını yapamıyorlar.Mutlaka otomatik ayarlı olması gerekiyor.Otomatik olan ile olmayanı deneyin farkı göreceksiniz.

Tamam da fabrikasyon olarak mercekli-manuel ayarlı olanlar ne olacak o zaman? Ayrıca, sadece ayarsız zenon mu alıyor gözleri? Halojenleri öyle ayarsız olanlar var ki zenonları ararsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Eğimli, inişli çıkışlı yollarda halojen ampül kullanmama rağmen yokuş çıkarken gaza yüklenip arabanın önü biraz kalktığı için ışık seviyeside yükseliyor ve karşı taraf haklı olarak sellektör yapmaya başladığında far seviyesinden düşürüyorum. Yokuş bitip inişe geçtiğimde bu sefer aydınlatma mesafesi çok kısalıyor ve önümü istediğim gibi göremeyip yükseltmek zorunda kalıyorum. Farların birde xenon olduğunu düşünürsek ve otomatik seviye ayarı olmassa yokuşlarda karşı tarafı kör eder.

Tamam da fabrikasyon olarak mercekli-manuel ayarlı olanlar ne olacak o zaman?

Bende bunu merak ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Orjinallerde otomatik yükseklik ayarlama sistemi olduğu için göz almıyor. Aracın yük durumuna göre yükseklik otomatik ayarlanıyor ve karşıdan gelenin gözü hiç bir durumda alınmıyor. Manuel ayarda ise bu türlü bir hassasiyet olması mümkün değil dolayısı ile bence yapılan uygulama kesinlikle doğru.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mercekli halojen ampül serbestmi ? :)

Serbest... Bana halojen ampul tak getir, muayeneden geçireyim demişti.. Ben gidip servisten orjinaldir yazısı almıştım..

Konuya dönünce...

Xenon varsa otomatik eğim şart... Yoksa geçirmesinler..

Far yıkama hafif kusur...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Uğur Gül

Aynen Katılıyorum çarşamba günü İzmir e gittim o kadar çok çakma var ki sanki uzunları yakmış gibi adamı sinir ediyolar bende uzunları açıyorum öyle araç görünce anlasınlar biraz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

Merceksiz xenonları(fabrika dısı) olanları kesinlikie gecirmesinler

Mercekli xenonları gecirsinler.Simdi diyenler oluyor mercek olsada arkaya yuk bindiginde genede gozumuzu cok alıyor diye,Evet alıyor lakin mercek modifiyesi yapan insanlar zaten bilincli insanlar onunda ayarını cok yuk bindiyse dusurur olay biter :)

Ben pek denk gelmiyorum öyle bilinçlisine :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

MErceksiz fara, sokak lmabası gibi aydnılatak xenon ampul serbest, tek plakan yoksa serbest, patlak amortisör serbest, ruhsatta harf hatası varsa ağır kusur, benim; devamlı gelir elde edecek gelirkaynağım; neden özelleşti ben bunu soruyorum?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

MErceksiz fara, sokak lmabası gibi aydnılatak xenon ampul serbest, tek plakan yoksa serbest, patlak amortisör serbest, ruhsatta harf hatası varsa ağır kusur, benim; devamlı gelir elde edecek gelirkaynağım; neden özelleşti ben bunu soruyorum?

Bunlar düzelsin diye :p

Yorum bağlantısı
Erman Devrim

Bizzat tüvtürkte sordum arkadaşlar sonradan takılan xzenonlar aracın orjinalinde yoksa muayeneden kalıyor

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Proje isteniyor ( 2000 tl )

Proje diyince benim h1'i söylüyorsun sandım. Aaa dedim daha ucuza konuşmuştuk. :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...