İçeriğe Yönlendir

Cvt Şanzuman Arıza Yaptı, Yara Büyük. Çıkma Şanzıman Takıldı

Emin Sınar

Recommended Posts

Emin Sınar

Merhaba arkadaşlar, bugün düz yolda 70-80 km hız ile, klima açık vaziyette İzmir'e gderken, araç birden kapandı ekranda sarı uyarı lambası eşliğinde "vites kutusu" yazdı, sanki aniden boşa atılan vites gibi boşta gitmeye başladım, hemen sağa çektim ve motoru kapattım. Sonra tekrar kontağı açtığımda "vites kutusu" yazmaya devam ediyordu, marşa bastım çalıştırdım ama bu seferde "D" ve "R" ye aldığımda hiç tepkime vermedi. hemen çekici ile Kuşadası'na getirdim Ford yetkili servisine götürdüm. bilgisayara bağlayıp hata silerek kurtarmayı deneyelim dediler ama olmadı galiba ve litfe kaldırarak yağını boşalttılar, yağın aktığı kapta fazlaca metal samanı vardı, yani Şanzuman biyerleri öğütmüş gibi! sonra söküp anlaşmalı oldukları yere göndereceklerini söylediler( İzmir veya İstanbul olabilirmiş). maliyetini de kestiremediler.. sonuçta kapalı kutu ve 3-4 arası veya 6 bine kadar çıkabilirmiş :( işin özeti ben Cvt Şanzuman vites geçişlerini hissettirmiyor ne güzel diye övünürken, anlaşılan şimdi köküne kadar hissettirecek, hemde en titreşimlisinden!!! neyse arkadaşlar, yazılanları buradan okurken benim de başıma geldi, dilerim sizlerin başına gelmesin. şimdi bekleyelim bakalım ne maliyet getirecek. yani yapabileceğim başka birşey varmıydı onu da bilmiyorum. veya halen yapabileceğim bişi var mıdır. sonuçta şanzuman pazartesi sökülecek ve eğer siz tecrübeli Ford severlerin önerileri varsa bilmek isterim, bu konuda yardım edebilecek ustalardani bilgili tecrübeli arkadaşlardan fikirlerini benimle paylaşmasını bekliyorum. Allah kimsenin başına vermesin.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Ford yetkili servisleri 1 yıl garantili olarak 4000TL ye ( yarısını biz karşılıyoruz diyerek ) onarımı yapıyorlar geçmiş olsun. Ürünün hatalı olduğunu üstüne basa basa vurgulayın

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ford yetkili servisleri 1 yıl garantili olarak 4000TL ye ( yarısını biz karşılıyoruz diyerek ) onarımı yapıyorlar geçmiş olsun. Ürünün hatalı olduğunu üstüne basa basa vurgulayın

Ömür boyu garanti vermemişler miydi?

Yorum bağlantısı
Emin Sınar

daha önceki sahibi 1,5 sene önce özel serviste yaptırmış şanzumanı, onun için hatalı olduğunu kabul edeceklerini düşünmüyorum :(

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

geçmiş olsun inşallah az masrafla kurtulursunuz ..aractan sogutabilir bu durum sizi maselef..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Geçmiş olsun. CVT ve DSG beni korkutuyor :(

İnşallah en az masrafla kurtulursunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

CVT benzinli araçlar da değil de dizel araçlarda yüksek tork yüzünden sıkıntı çıkardı hep sizin aracınız benzinli mi dizel mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Geçmiş olsun, keşke yetkili serviste yapılsaydı. Garanti konusunda yardımcı olurdu. CVT teoride süper bir şanzuman ama pratikte ford randıman alamadı maalesef.

Ford epey sene önce CVT'yi bırakıp powershift'e geçti. Daha şu ana kadar bir problemi dillenmedi. Powershift = DSG ;)

Aslında benim dediğim DSG değil daha öncede yanlış ifade de bulundum. 2002-2005 arası passatların kullandığı şanzumandan bahsediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Geçmiş olsun. Aracı sıfır zamanından beri mi kullanıyorsunuz ? Kaç km'de araç ?

4000 tl gibi rakamlar otomatik şanzumanlar için çok da yüksek değil.

Bu şanzumanın arıza çıkarması sanki servislerin (yetkili veya yetkisiz ) düzgün bakımdan geçirmemesi ve kullanıcıların da bazı durumlarda fazla yüklenmesine bağlıyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Geçmiş olsun. CVT ve DSG beni korkutuyor :(

İnşallah en az masrafla kurtulursunuz.

Daha bugün sohbetini yaptık hocam seninle.Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

otomatik her şanzumanın rahatlığının yanında arızalarının maliyeti büyüktür. rakam normal fakat yaptıkları işe mutlaka garanti alın.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Daha bugün sohbetini yaptık hocam seninle.Geçmiş olsun.

Bugün başka bir konuda konuşmuştuk o bile oldu. Sahur sohbetinde yazdım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bmw,Mersedes gibi markalar ne kullanıyor ne dizeli ne benzinlisi hiç sıkıntı çıkardığını duymadım otomatiklerinin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bmw,Mersedes gibi markalar ne kullanıyor ne dizeli ne benzinlisi hiç sıkıntı çıkardığını duymadım otomatiklerinin.

Ben şunu anladım yanlış olabilir.

Yüksek performansta sorun riski yüksek gibi.Örneğin Mondeoların şanzumanı performansı düşük ama sağla diyorlar.

Yani zenonda bol ışık kısa ömür uzun ömür az ışık gibi.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ben şunu anladım yanlış olabilir.

Yüksek performansta sorun riski yüksek gibi.Örneğin Mondeoların şanzumanı performansı düşük ama sağla diyorlar.

Yani zenonda bol ışık kısa ömür uzun ömür az ışık gibi.

Biri ile bu konuyu tartıştık da dizellerde otomatikler sıkıntılı oluyor hassas davranmak lazım dedim yok olmaz öyle şey ben 200bin km yaptım tık demedi dedi araç ne dedim audi dedi hayırlı işler demek kaldı bana :D

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Geçmiş olsun, neyseki sizlere birşey olmamış. Beterin beteri vardır diyip şükretmek lazım.

Umarım çok yüksek meblağlar ödemezsiniz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Sınar

CVT benzinli araçlar da değil de dizel araçlarda yüksek tork yüzünden sıkıntı çıkardı hep sizin aracınız benzinli mi dizel mi?

aracım dizel , tork konusunu ben de araştırmıştım, haklısınız.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Geçmiş olsun. Cvt hakkında

1. Ömür boyu garanti verilmedi, bir müddet verildi kapsamı doğru dürüst belli değildi ve bazı servisler yetkili idi

2. Artık eskiden olduğu gibi 8-10bin TL ler harcanmıyor

3. İhtiyacı olan olursa, yetkili servisten ayrılma özel servis açan ve Cvt yapan arkadaşlarımız var.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emin Sınar

Geçmiş olsun. Aracı sıfır zamanından beri mi kullanıyorsunuz ? Kaç km'de araç ?

4000 tl gibi rakamlar otomatik şanzumanlar için çok da yüksek değil.

Bu şanzumanın arıza çıkarması sanki servislerin (yetkili veya yetkisiz ) düzgün bakımdan geçirmemesi ve kullanıcıların da bazı durumlarda fazla yüklenmesine bağlıyorum.

aracın ilk sahibi değilim, 88.500 de aldım ve 84000 de araca 5.500 tl lik şanzuman bakımı yapılmıştı.şuanda 116.000 km deyim 11 aydır kullanıyorum. ilk aldığımda yetkili servise gittim ve yapılan işlemlerin detaylı faturasını ustalara gösterdim, onlarda bana "45.000 km sonra gel şanzuman yağ ve filitresini değiştirelim, gönül rahatlığıyla sürebilirsin, çünkü bu araca şanzumanla ilgili gereken tüm bakımlar yapılmış" demişti. hatta bugün o ustayı gördüm ve dedim ki " sen bana 45 bin kullanırsın sıkıntı yok, sonra gel bakımlarını yaparız dedin, ben 25 bin de çekiciyle geldim, nasıl ustasın sen" diye şakayla karışık iğneledim;) yani herkezin durumunu herkes kendi bilir elbet. ben de böyle olmasını istemezdim ve hiç hazırlıklı değilim ama az çok cvt yi tanıyorsam dediğiniz gibi bir yandan da 3-4 bine razıyım diyebilirim. ama umarım bu rakamı bulmaz veya bulsa da geçmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Sınar

Geçmiş olsun. Cvt hakkında

1. Ömür boyu garanti verilmedi, bir müddet verildi kapsamı doğru dürüst belli değildi ve bazı servisler yetkili idi

2. Artık eskiden olduğu gibi 8-10bin TL ler harcanmıyor

3. İhtiyacı olan olursa, yetkili servisten ayrılma özel servis açan ve Cvt yapan arkadaşlarımız var.

Çağlar abi, araç şuan serviste fakat pazartesiye müsait olursa ustalar anca o zaman sökülüp gönderilecek, ustalar da bana eğer tanıdık bir yer varsa daha uyguna yaptırabilirsin diyorlar, eğer bildiğin güvendiğin bir yer varsa Kuşadasından kargoylas gönderip yaptırabilirmiyiz acaba ? benim telefonum 0530 221 77 45. müsait olduğunda çaldırırsan konuşmak isterim abi

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Öncelikle geçmiş olsun. İnşallah umduğunuzdan az masraf olur. Farklı tavsiyeler var birsi işinizi mutlaka görür.

Bugün başka bir konuda konuşmuştuk o bile oldu. Sahur sohbetinde yazdım :)

Hocam sizde güzel şeyler konuşun. :D Maden böyle konuştuklarınız çıkıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...