İçeriğe Yönlendir

Cvt Şanzuman Arıza Yaptı, Yara Büyük. Çıkma Şanzıman Takıldı

Emin Sınar

Recommended Posts

Mehmet Kaya

Öncelikle geçmiş olsun. İnşallah umduğunuzdan az masraf olur. Farklı tavsiyeler var birsi işinizi mutlaka görür.

Hocam sizde güzel şeyler konuşun. :D Maden böyle konuştuklarınız çıkıyor.

:)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

ben focus almaya karar verdiğimde, focusu(fordu) iyi bilenlere danıştım. otomatik hastasıyım. 3 kuruş fazla olsun, otomatik olsun derim. ama daha önce 175000 de 97 honda eurocivic kullandım 3 yıl...205000 de sattım. sadece şanzıman yağı değiştim o kadar. vites geçişlerini fazla hissettirmezdi. focus ta karar kılınca geriye otomatik şanzıman kaldı. yaptığım araştırmalara göre cvt nin geçişleri hissettirmediği, ama arıza yapma ihtimalinin fazla olduğunu öğrendim. fordun şanzımanı sahiplenmediği ve 5 ile 10 bin lira civarında masraf çıkardığını da öğrenince vaz geçtim otomatikten. hem de otomatik hastası olmama rağmen...otomatik alsam 30000 civarına mal olacakken, sırf otomatik olmaması için gidip 2008-2011 focusa yöneldim. en az yakan focus dizelde 2011 olduğu için, ayrıca km avantajından dolayı(12000) 2011 focusu 6 aylıkken aldım. iyi kide öyle yapmışım. çıkan masrafları duydukça içim ürperiyor. geçmiş olsun, inşallah en iyi şekilde hallolur, bir dahada masraf çıkarmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bir 500k yap sonra görüşelim deseydin Tahir :D

Satmış C5 dizel otomatiğe biniyor yakında görürüm ben onu :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Sanırım cvt de en sorunsuzu yine honda.

Hrv yi saymıyorum O nasıl çıkmış honda bile bilmiyor :D

Şanzıman için 6000 tl haracamaya gerek yok.

otomatik şanzımancılar'da garanti veriyor.

Hatta bazı yetkili servisler kendileri yapmıyor ve anlaşmalı oldukları şanzımancılara gönderiyorlar...

O şekilde bi araştırma yapın.

tarihinde Hakan Kurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Daha önce aynı sıkıntı yaşayanlar %50'sini Ford'a ödetti. Sizde peşini bırakmayın. Özel servis yaptıysa yapsın, zaten şanzuman problemli onu öne sürmeleri birşey ifade etmez.

Yorum bağlantısı
Emin Sınar

İzmire yakınmış, Ellerse Ustaeller artık :friends:

Çağlar abi, netten ustaellerin telefonunu buldum ama orada yazan cep telefonunun Sami Beye ait olup olmadığını bilmediğim için msj attım Sami Beye, umarım en kısa zamanda haberleşirim kendisi ile. Bu arada Çağlar abi içime su serptin desem yeridir, Allah razı olsun inşallah iyi yolda atlatıcaz bu sıkıntıyı :)

Bu arada iyi dilekler için herkese teşekkür ederim, gelişmeleri buradan elimden geldiğince paylaşıcam arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Şanzuman yetkili serviste onarıldı ise ve onarımdan bu güne kadarki sürede araç bakımı yetkili serviste yaptırıldı ise 5 kuruş para ödenmeden şanzuman yapılamak zorunda. Yapılan işlemeler 1 yıl-100.k garantilidir.

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Şanzuman yetkili serviste onarıldı ise ve onarımdan bu güne kadarki sürede araç bakımı yetkili serviste yaptırıldı ise 5 kuruş para ödenmeden şanzuman yapılamak zorunda. Yapılan işlemeler 1 yıl-100.k garantilidir.

volvo xc90 210 binde şanzuman yapıldı. masraf 4000 tl oldu garanti 200 bin km :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Özel serviste şanzıman işlem görmüş abi daha önceden.

Özel servis, şanzumanı toplayanın kafası atsın..

volvo xc90 210 binde şanzuman yapıldı. masraf 4000 tl oldu garanti 200 bin km :)

Volvo ayrı bir cumhuriyet :)

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Herkes trafikte araçları ile dolaşıyor. İçlerinde kullanmasını bile var bilmeyen var. Otomatik araç içinde bu durum geçerlidir. Kullanmasını bilen var bilmeyen var.

2.el araç alırken Dizel otomatikten biraz uzak durun yada çok iyi bilmediğiniz araçlara yönelmeyin. Otomatik vites kullanımı çok keyiflidir ama biliçli ve aklıbaşında olanlar için geçerlidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun..Yalnız ben şunu söylemek istiyorum.Bu araç daha önce işlem görmüşse o bakım değil onarım gibime geliyor.Yani siz bu aracı aldığınızda bir süre idare edecek şekilde onarılmış gibime geliyor..

Yorum bağlantısı
Emin Sınar

İyi dilekte bulunan arkadaşlara teşekkür ederim. daha önce bakım yerine tamir edilmiş olabilir, o kısmını tam bilmiyorum. sadece 1 sene önce yapılan işlemlerin faturaları elimde mevcut. onları da sizinle paylaşayım.

Bunlar 09.05.2011 tarihinde 84.000 km de iken benden önceki sahibi tarafından İstanbul'daki özel bir serviste yapılan ve elimde faturası bulunan işlemler;

Şanzumanla ilgili;

- Tork konvertörü 819 TL

- Tork konvertör sensörü 274 TL

- Yağ filitresi 441 TL

- 10 Litre şanzuman yağı 380 TL

- Kavrama taşı 297 TL

- Basınç sensörü 197 TL

- Otomatik işçiliği 500 TL

Ayrıca;

- 2 Ön amortisör 370 TL

- 2 Ön amortisör ön takozu 90 TL

- 2 Arka amortsör 370 TL

- Rot ve balans ayarı 40 TL

- Bakım servis 600 TL

TOPLAM = 4.378 TL + KDV(788.04 TL) = 5.166 TL

Bunlar da 05.06.2011 Tarihinde 85.000 km de iken yine benden önceki sahibi tarafından İstanbul'daki özel bir serviste yapılan ve elimde faturası bulunan işlemler;

- 4 LT Castrol yağ EDGE 75 TL

- Yağ ve mazot filitresi 35+85 = 120 TL

- Polen ve hava filitresi 20+20 = 40 TL

- Triger seti 180 TL

- Devir dayım 70 TL

- V kayışı 25 TL

- 4 Adet enjektör 650*4 = 2.600 TL

- İşçilik 150 TL

TOPLAM = 3.260 TL

Aracım şuan 116.000 de. Arabamı seviyorum ve aldığımdan beri 10 aydır yaklaşık 31.000 km yol yaptım. sanayinin önünden bile geçmedim desem yeridir ve bu km ye kadar hiç problem çıkarmadı, severek ve zevkle biniyordum. Keşke bu olay da olmasaydı ama yapacak bişi yok, başa geldi çekilecek. Allah beterinden korusun diyorum. yani gecenin bi vakti de yolda kalabilirdim, yanımda ailem de olabilirdi. gündüz vakti kaldım çok şükür.

Bunda sonraki sürece gelinde, Pazartesi aracın şanzumanı sökülecek ve İzmir Otokoç'a gönderilecek. Onlar da şanzumanı açıp arızalı parçaları tespit ederek toplam maliyetle birlikte bana bildirecekler. eğer onaylarsam yapılacak, onaylamazsam tekrar toplanıp geriye Kuşadası'na gönderilecek. tabi bu işlem Otokoçdaki yetkili kişinin söylediğine göre yoğunluktan dolayı 10 günü bulurmuş. Şimdiki süreçte bekliycez.

Bir de kendimi söyle avutmaya çalışıyorum, eğer ben sıfır bir araba almış olsaydım ,31.000 km ye gelinceye kadar 10bin,20bin,30bin bakımı derken yine tahminimce garantinin devam etmesi için 1.500 TL civarı bakım masrafı yapardım diyorum. ve ben bu aracı aldığımdan beri 30bin km yapıp hiç servise, sanayiye girmediğime göre ( motor yağ değişimi hariç), şimdi yapacağım masraf gözümde fazla büyümüyor. Bu da belki de kendimi avutmak için söylediğim bir gerekçe :) Çok uzun oldu galiba, kusura bakmayın, sizlerle paylaşmak istedim. çünkü içinde bulunduğum durumu ve yaşadıklarımı etrafımdaki yakınlarımdan sizler daha iyi anlarsınız diye düşünüyorum. Hayırlı geceler arkadaşlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Önceki sahibi 1 ay arayla 2 kez bakım yaptırmış, Yaklaşık 8.500.-TL ciddi bir maliyete katlanmış. Şanzıman zaten revizyona girmiş gibi fakat bana enjektörler biraz erken değişmiş gibi geldi. Dİğerleri km'ye göre zamanında yapılması gereken işlemler zaten. Herhalde önceki sahibi çok hassastı aracına, amortisörler bile tavsiye edilen zamanda değişmiş ki, bizde adet amortisörü patlatıncaya kadar binmektir, o da 100.000 km'leri bulur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Yukardaki listeye bakınca önceki sahibi tarafından bu aracın temiz kullanıldığını söylemem mümkün değil.Bendede aynı araç var sadece 75,000 kmde şanzıman yağı ve 95,000 km.de triger değişimi yapıldı. bunlarda da normalde yapılması gerekenler. Diğerlerinin hiçbiri yapılmadı.

2-3,000 tl civarında bir masraf ile düzeldikten sonra bu araç kadar güzelini uzun süre bulamazsınız. Umarım gönlünüze göre yapılır...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emin Sınar

Önceki sahibi 1 ay arayla 2 kez bakım yaptırmış, Yaklaşık 8.500.-TL ciddi bir maliyete katlanmış. Şanzıman zaten revizyona girmiş gibi fakat bana enjektörler biraz erken değişmiş gibi geldi. Dİğerleri km'ye göre zamanında yapılması gereken işlemler zaten. Herhalde önceki sahibi çok hassastı aracına, amortisörler bile tavsiye edilen zamanda değişmiş ki, bizde adet amortisörü patlatıncaya kadar binmektir, o da 100.000 km'leri bulur.

Saygılarımla.

Aracı İstanbul'dan almıştım, önceki sahibi çok titiz ve iyi bir esnaf. Benim abim İstanbul Şişli Kaymakamlıkta Polis memuru ve aracı aldığımız kişi abimin arkadaşı. hatta halen görüşürüz ve 2 defa 2-3 ay aralıklarla aracı geri almak istedi, (alım satım masraflarını karşılayarak) yani içi, bagajı, kaputun altı vb.. yıpranan solan kırılıp çizilen yeri yok Maşşallah. hatta içine binen bazen "sıfır" sanıyor. Sonra bu kişi ben aracı satmayınca opel marka ikinci el ve dizel araba aldı ve aldığı araca da gerekli gereksiz bir ton masraf ve bakım yapmış. Ailesiyle bindiği için midir bilmem çok titiz ve garantici diyebilirim. Onun için tanıdığım kadarıyla dürüst bir kişi.. onun için aracıma yapılan bakımların belki mecburiyeti olmadan, pinpirikli olmasından dolayı yapıldığını düşünüyorum.

Yukardaki listeye bakınca önceki sahibi tarafından bu aracın temiz kullanıldığını söylemem mümkün değil.Bendede aynı araç var sadece 75,000 kmde şanzıman yağı ve 95,000 km.de triger değişimi yapıldı. bunlarda da normalde yapılması gerekenler. Diğerlerinin hiçbiri yapılmadı. 2-3,000 tl civarında bir masraf ile düzeldikten sonra bu araç kadar güzelini uzun süre bulamazsınız. Umarım gönlünüze göre yapılır...

İyi dileklerin için teşekkür ederim Fatih abi. benim de düşüncem bu yönde, şanzuman revizyonu yapıldıktan sonra, binmeye devam edeceim inşallah.

Servis de 1 yıl mı 2 yıl mı artık bilemiyeceğim garanti verir diye düşünüyorum, bu da beni rahatlatır umarım.

Yorum bağlantısı
Emin Sınar

Biz otomatik şanzuman parçalarını satıyoruz ; elimden geldiğince yardımcı olayım size. Ankara daki ustaları iyi biliriz kargolarsınız yaptırır size geri gönderiz dilerseniz. Pazartesi arayın görüşelim 0 532 306 62 78. Bu cvt ve dsg ler ciddi sıkıntılı çoğu usta cvt ve dsg dedin mi ellemiyor bile :) Heleki Dsg çok ilginç sanki kurulu saat gibi garantisi biten 1 ay sonra beyin ağrızası veriyor 2000-3000 tl beyin masrafı bide bulmakta zor.

teşekkür ederim ilginiz için, pazartesi şanzuman sökülüp gönderilsin Otokoç'a, arızalı parçalar tespit edilip toplam maliyet bildirilsin, ondan sonra karar verelim diyorum.

Yorum bağlantısı
Emin Sınar

Merhabalar, dün sökülen şanzumanı İzmir Otokoç yerine, tavsiye üzerine İstanbul'daki özel bir servise göndermeye karar verdik, umarım doğru bir karardır, bunu hepbirlikte görücez. bugün şanzuman ustanın eline geçer diye tahmin ediyorum. Hayırlısı our inşallah.

Yorum bağlantısı
Emin Sınar

ve an itibari ile şanzuman Maslak'taki ustamızın eline ulaşmış :) gün içinde arızanın nedeni ve yapılacaklar hakkında bilgi alıcaz inşallah kendisinden.

Yorum bağlantısı
Nuri Tanır

Emin bey,

tecrübeli arkadaşlar fikir paylaşımında bulunmuş çok yeni otomatik kullanıcısı olarak banada sadece geçmiş olsun demek kalıyor :) dilerim kısa sürede en az masraf ile sıkıntınız çözülür :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...