İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Km Sensörü Sorunu

Olgu Güneş

Recommended Posts

Olgu Güneş
(düzenlendi)

Merhabalar herkese, aracım 2006 model makyajsız kasa fiesta arabayı yaklasık 5 ay önce aldım ve aldığımdan bu yana süre gelen bir problemim var oda km sayacının cizgi cizgi olması (yani çalışmaması) ve yine hız kadranının çalışmaması.

bu sorunu zaman zaman yaşıyordum arada gidip geliyordu. daha sonra bir arkadaşımla tamirciye götürüp bilgisayara bağlattım ve sorunun hız sensörü oldugunu gördüm, hemen orjinal parçayı alıp değiştirttim ama sorun düzelmedi, parça arızalıdır dedik tekrar eskisini taktık.

sonra arabamın baskı balatası değiştigi zaman bu kez baska bir tamircide yeniden aldığım orjinal ford km sensörünü tekrardan değiştirdim ve sorun malesef hala devam ediyor, yalnız cok ilginç bir şekilde önceden zaman zaman olan arıza artık sürekli var. arızayı sildireyim dedim bilgisayardan yine düzelmedi.

sizden yardımlarınızı bekliyorum, ne olabilir problem kadrandan değildir dediler, bende acemi sayılırım bilmedigim bişeyler yapmak istemiyorum. acaba km ustasına mı yoksa yetkili servise mi gitsem ? sonucta onlar arızayı cözmeden veremezler arabayı...

şimdiden cok teşekkür ederim yardımlarınıza.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Mesaj yazarken font değişikliği yapmıyoruz..
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Hız sensörü arızalı ;yenisiyle değiştirilmiş ama o taktığınız da arızalı olabilir yada soketlerde sorun vardır..

Yorum bağlantısı
Olgu Güneş

Hız sensörü arızalı ;yenisiyle değiştirilmiş ama o taktığınız da arızalı olabilir yada soketlerde sorun vardır..

sizce yetkili sevise gitmeli miyim bu sorun için ?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

sizce yetkili sevise gitmeli miyim bu sorun için ?

Servis herzaman iyidir; en azından orada bulunan araçlardan denemelik parça söküp takarlar ama mutlaka sorunu çözerler hemde garantili olarak ;)

Yorum bağlantısı
Olgu Güneş

Araci biraz önce eresinler otokoc'a gotürdüm, benimde bildigim gibi km sensörü arizali dediler, ellerinde parca yokmus sali ya da carsamba gelecek yaptiracagim bende. İlk basta 225 tl dediler sonra indirimle 155+40(iscilik)=195 tl ye indiriler.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Vasfi Gişten

Gecen sene baski balata degisikden sonra benimde hiz sensoru calismamisi sonra soketini aokup temizledikden sonra problem gecti uzerinden 1 sene gecti simdi yine arada gidip geliyor bu soket tam olarak nerde acaba sokup temizleyebilirmiyim ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Soket şanzumanın üstünde. Ancak arabanın lifte alınıp bakılması gerekiyor. Arabanın altına girip sürücü kısmından bakarsan gözüküyor ama yeri zor yer de gibi. Söküp takması sürekli yapmayan için güç gibi.

Size tavsiyem 3. sitede otokoçun arkasındaki sokakta Ustaeller var. Oraya gidin. Forum üyesi olduğunuzu söyleyin. Çok uygun fiyatlara yapılması ne gerekiyorsa yaparlar. İzmirde başka yerlerle uğraşmaya gerek yok. (uğraştım ordan biliyorum.) Sabri usta candır. :;)

Yorum bağlantısı
Mustafa Karaoğlan

aynı model aynı kasa araç bendede var 3 ay önce aynı sorun bende de vardı bilgisayara bağlattık hız sensörünün arızalı olduğunu öğrendik işçilik dahil 100 lira gibi bi paraya değiştirdik henüz bidaha sorun yaşamadım

Yorum bağlantısı
Fatih YILDIZ

aynı sorun benim araçta da vardı. Forumdan daha önce de bu sorunla karşılaşanların olduğunu ve hız sensörü değişince düzeleceğini öğrendim. servise gittim sorunu anlattım servis bana km sayacından kaynaklı bi sıkıntı olduğunu ve km sayacının değişmesi gerektiğini söyledi :) sayacın fiyatı ise 2300 tl. işçilik hariç. üstelik ellerinde de yokmuş ve sipariş vereceklerini bi hafta on güne kadar geleceğini söylediler. :) siz sipariş verin ben geliyorum dedim :) sanayiye gittim 40 tl ye bi hız sensörü aldım usta değişti. bilgisayara bağlayıp hata kodunu da sildikten sonra hiç bişey kalmadı düzeldi benim araç ara ara yapıyordu. çizgilerin çıkıp hız kadranı çalışmıyordu arızaya düşünce araç çekişten düşüp müzik sesi bi kaç kademe azalıyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hasan Hüseyin Şen
(düzenlendi)

arkadaşlar merhaba hız sensörü problemi yaşadığınızda göstergeler sıfıra indiğinde, göstergede beraberinde  arıza ışıklarıda yanıyor muydu ? Zira aynı sorunla karşı karşıyayım benimkinde tek fark arıza ışıklarınında yanması ve sonradan sönmeleri .

tarihinde Hasan Hüseyin Şen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Batuhan Kılıç

arkadaşlar merhaba hız sensörü problemi yaşadığınızda göstergeler sıfıra indiğinde, göstergede beraberinde  arıza ışıklarıda yanıyor muydu ? Zira aynı sorunla karşı karşıyayım benimkinde tek fark arıza ışıklarınında yanması ve sonradan sönmeleri .

evet aynı şekilde oluyor, hız sensörünü değişmen gerekiyor, temizletmekle falan uğraşma, 60-70 liralık bir parça zaten

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Erkan Gün

Yakın zamanlarda bu problemi yaşayıp, yaptıranlar ne kadar ödediklerini yazabilirler mi acaba?

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Orjinal parçanın fiyatı 140tl +kdv olması lazım tahmini.

Yorum bağlantısı
Erkan Gün

Teşekkürler. Kafamı kurcalayan şu ki ebay'de posta ücreti dahil 10 dolara satılıyor bu parça. Orjinal değil tabii ama demeye değer sanki.

Vasfi Gişten, 28 Mar 2015 - 11:55

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Teşekkürler. Kafamı kurcalayan şu ki ebay'de posta ücreti dahil 10 dolara satılıyor bu parça. Orjinal değil tabii ama demeye değer sanki.

Vasfi Gişten, 28 Mar 2015 - 11:55

10 dolar 27 tl eder denemeye değer ama kendiniz değiştirebilir misiniz bilmiyorum bende söküp temizlemek istemiştim arabanın lifte kaldırılması gerekiyor demişti forumdan arkadaşlar. Daha sonra sonra arabayı bakıma götürdüğümde sensörü söktürüp temizlemiştim 1 2 gün kullandım yine hata verdi sonunda orijinali ile değiştirdim sıkıntısız 1 seneyi geçti.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mustafa Yalım

Aynı sorun 2007 fiesta aracımda da oluştu. Parça değişimini deneyeceğim artık fırsat olduğunda. Teşekkürler bilgiler için...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Aynı sorun bende oldu müşür değiştikten sonra düzelmişti. Müşürü değiştiritken oradaki yağ seviyesine baktı usta eğer azsa tekrar müşürü yakar dedi ona dikkat edin yenisini takarken bence. Bir de aracın kadranını test edin kendiniz. Kontak kapalıyken km sıfırlamaya basılı tutun sonra kontagı 2. Seviyeye getirin ekranda başka bir yazı yazinca hemen birakin 5 6 saniye sonra her o dugmeye bastığınızda başka bir test yapacak araç. İyi anlatamadım sanırım ama araştırın bulacaksınız telefondan yazıyorum şu an o yüzden.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
ekin çabık

Aynı sorun bende oldu müşür değiştikten sonra düzelmişti. Müşürü değiştiritken oradaki yağ seviyesine baktı usta eğer azsa tekrar müşürü yakar dedi ona dikkat edin yenisini takarken bence. Bir de aracın kadranını test edin kendiniz. Kontak kapalıyken km sıfırlamaya basılı tutun sonra kontagı 2. Seviyeye getirin ekranda başka bir yazı yazinca hemen birakin 5 6 saniye sonra her o dugmeye bastığınızda başka bir test yapacak araç. İyi anlatamadım sanırım ama araştırın bulacaksınız telefondan yazıyorum şu an o yüzden.

Eray bey bir sorum olucaktı. Sensörü orjinali ile değiştirdik ustayla. fakat 2 ay geçmeden yine aynı sorun başladı. acaba o yağ ne yağıdır bir bilgi verebilir misiniz? e bay dan 20 tl ye buldum aynı parçadan olmadı 250 tl vermek yerine kendim değiştirmeye çalışıcam. 

Yorum bağlantısı
ekin çabık

Gecen sene baski balata degisikden sonra benimde hiz sensoru calismamisi sonra soketini aokup temizledikden sonra problem gecti uzerinden 1 sene gecti simdi yine arada gidip geliyor bu soket tam olarak nerde acaba sokup temizleyebilirmiyim ?

kolay gelsin. vasfi bey bu soket tam olarak nerde? bende orjinal taktırdım ara ara yine arıza veriyor

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Eray bey bir sorum olucaktı. Sensörü orjinali ile değiştirdik ustayla. fakat 2 ay geçmeden yine aynı sorun başladı. acaba o yağ ne yağıdır bir bilgi verebilir misiniz? e bay dan 20 tl ye buldum aynı parçadan olmadı 250 tl vermek yerine kendim değiştirmeye çalışıcam.

Kendinizin kolay değiştirebileceği bir parça değil en başta lift lazım ve biraz zor bir yerde. Hangi yağ olduğunu tam bilmiyorum ustam demişti bana onu ama üzerinden de zaman gecti.

Yorum bağlantısı
ekin çabık

Kendinizin kolay değiştirebileceği bir parça değil en başta lift lazım ve biraz zor bir yerde. Hangi yağ olduğunu tam bilmiyorum ustam demişti bana onu ama üzerinden de zaman gecti.

Teşekkür ederim öncelikle. Zaten sanayi de çok dolaştım. Herkes yetkili serviste hemfikir. Arkas 2 yıl garanti verdi. İşçilik de çok cüzzi bir rakam. Şanzıman yağı imiş bu arada o yağ. 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Onur Doğan

Konuyu hortlatayım. Hız sensoru arızası aracı boşa atınca stop ettirir mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
56 dakika önce, Onur Doğan yazdı:

Konuyu hortlatayım. Hız sensoru arızası aracı boşa atınca stop ettirir mi?

Ettirir.. Ama hiç çalışmıyorsa... 

Çünkü araç durduğunu zanneder yakıtı iyice kısar.. Bu arada direksiyon fren vs diğer donanımın ani güç harcaması buna sebep olabilir.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...