İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Amortisör Tercihi

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu

Aracımdaki amortisörleri değiştirme niyetim var. Şuan üzerinde takılı olanlar Monroe marka ama pek memnun değilim başka bir arkadaşımda BSG marka takılı ve monroe dan da güzel olduğunu söylemekte.

BSG marka nasıldır tecrübeli abilerimden arkadaşlarımdan yardım istiyorum ya da başka marka önerisi olan var mıdır ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Ben şu kadarını söylüyeyim monreo ve bsg kesinlikletakmayın . Aracınız at arabası gibi olur . Paranız boşa gider . gerçekten çok pişman olursunuz . Kendimden biliyorum . Forumdan bir arkadaş mondeo suna sacs marka amortisör takmıştı memnundu . Karar sizin .

Yorum bağlantısı
Mert Ender

Acaba orijinal olanları mı kullansanız? Ben 75.000 km'de arka amortisörleri değiştirmiştim, Motorcraft takılmıştı. Sachs bulabilirseniz o da olur.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Neden monroedan memnun değilsiniz merak ettim.

Benim arabanın önleri monroe sağ arka ise bsg.

Zamanında amortisör kıtlığı yaşanırken amortisör bulamayıp bsg taktım. Beğenmezsem sıkıntı olursa sonra değiştiririm dedim ama hiç sıkıntı olmadı. 3 seneye yakındır duruyor.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Neden monroedan memnun değilsiniz merak ettim.

Benim arabanın önleri monroe sağ arka ise bsg.

Zamanında amortisör kıtlığı yaşanırken amortisör bulamayıp bsg taktım. Beğenmezsem sıkıntı olursa sonra değiştiririm dedim ama hiç sıkıntı olmadı. 3 seneye yakındır duruyor.

titretişimi absorbe etmesinde sıkıntılı olduğnu gördüm başka bir arkadaşımın mondeosu nun amortsörleri orjinal ve benimle aynı lastikleri kullanıyor aynı hava basıncı... fakat arkadaşımın aracı deyim yerindeyse yolda pamuk gibi aynı yolda test ettim resmen yağ gibi kayıp gidiyor :D

geçenlerde aracın sınırlarını zorlayacak kadar bir viraja girdim ve amortisörlerimin yeteri kadar sağlıklı olmakdıklarını gördüm...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

titretişimi absorbe etmesinde sıkıntılı olduğnu gördüm başka bir arkadaşımın mondeosu nun amortsörleri orjinal ve benimle aynı lastikleri kullanıyor aynı hava basıncı... fakat arkadaşımın aracı deyim yerindeyse yolda pamuk gibi aynı yolda test ettim resmen yağ gibi kayıp gidiyor :D

geçenlerde aracın sınırlarını zorlayacak kadar bir viraja girdim ve amortisörlerimin yeteri kadar sağlıklı olmakdıklarını gördüm...

peki arkadasinizin arabasi kac modeldi ?

Yorum bağlantısı

99 model otomatik..

97-98 model mondeolar bana daha yumusak suspansiyonlu gibi geliyor. daha rahat.

99-00-01 model mk2 mondeolar ise daha sert geliyor. o yuzden sormustum.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ozan Akkaya

Merhaba,

Amortisör ile ilgili fikir almak için forumumuzdaki 2-3 konuyu inceledim, kafam allak-bullak oldu. Monreo biraz daha pahalı ancak bu konuda olduğu gibi tavsiye etmeyenler var.

Gördüğüm kadarıyla sachs marka daha yaygın ve biraz daha ucuz. 

Sachs taktırıp kurtulsak mı acaba?

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Erdal Daban
On 26.08.2012 at 11:50, Eray Eski yazdı:

97-98 model mondeolar bana daha yumusak suspansiyonlu gibi geliyor. daha rahat.

99-00-01 model mk2 mondeolar ise daha sert geliyor. o yuzden sormustum.

Bende şimdiye kadar bindiğim en konforlu yumuşak süspansiyonlu önden çekişli araç olarak görüyorum 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
20 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Hasan bey Bu iste sachs ve marlin monreo basi cekiyor😋 Bence bunlardan şaşma.

Mesaj tarihi 2012 yalnız 😊

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız
Efendim siz birde KYB yi gorun nasil sert nasil sert default_smile.png

Bekar zamanlarimda kyb nin spor serisi varmis pek bi ovmuslerdi. Imprezada olunca hadi dedik taktik. 3 gun sonra soktuk. Cakil tasindan gecsek araba ucak moduna geciyordu. Bu konudaki dinamigi pek bilmesemde hic guven vermedi. O gunden beri uzak durdum. Simdikilerde pek farkli degil anlasilan.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bekar zamanlarimda kyb nin spor serisi varmis pek bi ovmuslerdi. Imprezada olunca hadi dedik taktik. 3 gun sonra soktuk. Cakil tasindan gecsek araba ucak moduna geciyordu. Bu konudaki dinamigi pek bilmesemde hic guven vermedi. O gunden beri uzak durdum. Simdikilerde pek farkli degil anlasilan.
Valla ben kullanmadim ama yeni yorumlarda o sekilde :)
Yorum bağlantısı
Erdal Daban
Koray Demir yazdı:

Mesaj tarihi 2012 yalnız 😊

Forumun bir güzelliğe de bu yıllar içinde yaşanan deneyimlere ulaşabilmek.

Sachs taktırdım ben önlere,orjinal amörtüsöründen daha yumuşak gibi geldi bana 10-15 km şehir içi izleniminde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Erdal Daban yazdı:

Forumun bir güzelliğe de bu yıllar içinde yaşanan deneyimlere ulaşabilmek.

Sachs taktırdım ben önlere,orjinal amörtüsöründen daha yumuşak gibi geldi bana 10-15 km şehir içi izleniminde.

Takılan parça yeni olduğu için verimli çalışır bu da haliyle bitik amortisöre göre daha konforlu hissettirmiştir. Sachs en sert amortisördür.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Babamın araca Monreo amortisör takmıştık. Arkalar yağ kaçırmaya başlamış. 2 sene olmadı daha. Garantiye göndermek gerek sanırım.

Yorum bağlantısı
Erdal Daban
Koray Demir yazdı:

Takılan parça yeni olduğu için verimli çalışır bu da haliyle bitik amortisöre göre daha konforlu hissettirmiştir. Sachs en sert amortisördür.

Hocam durum şu tam olarak üzerindeki orjinal amörtüsör takozu dağılmış bende takozlarla beraber ne varsa yenilemeye karar verdim,Amörtüsörlerde birşey yoktu aslında ama kafamda soru işareti kalmasın diye değiştirdik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Erdal Daban yazdı:

Hocam durum şu tam olarak üzerindeki orjinal amörtüsör takozu dağılmış bende takozlarla beraber ne varsa yenilemeye karar verdim,Amörtüsörlerde birşey yoktu aslında ama kafamda soru işareti kalmasın diye değiştirdik

En iyisini yapmışsınız. Sürüş güvenliği için ortalama 100.k km de bir takoz ve bilyalarıyla birlikte set olarak değişimi önerilir zaten. Bu süreçte 500-700 milyon salınım yapıyor. En önemlisi yıpranmış amortisörler fren mesafesini etkiler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Benim araç 2001 model 248 k civarında 120 k ve 7 yılı aşkın süredir bende ben değiştirmedim ilk sahibininde değiştirdiğini sanmıyorum motocraft orjinali duruyor tahminimce hiç bir şikayetim yok fısır fısır.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Cemal Demirezen yazdı:

Benim araç 2001 model 248 k civarında 120 k ve 7 yılı aşkın süredir bende ben değiştirmedim ilk sahibininde değiştirdiğini sanmıyorum motocraft orjinali duruyor tahminimce hiç bir şikayetim yok fısır fısır.

Kazaya yol açana kadar sorun teşkil etmez zaten.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...