İçeriğe Yönlendir

407 Lastik Abs Sorunsalı / Çözüldü

Furkan Avcı
Çözüme git Tansel Yavuz tarafından,

Recommended Posts

Furkan Avcı

artık başka bir yere gitsen iyi olur

Usta tatilde olduğu için balatayı çırak traşladı. Ustanın suçu yok gibi. Ama ben yarın iyi bir frenciye gideyim. P7 ye çok güveniyorum, lastikten olduğunu pek düşünmüyorum. Eğer problem kaliperde ise ABS nin erken devreye girmesine sebep olur değil mi abi?

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Hüseyin hocam seviyorum 407'yi ama Mk4 Mondeo'ya da az bakmadım hani...

407'ye 2.500 TL ye yaz-kış lastik seti ve 1.200 TL ağır bakım yaptım, o yüzden hemen vazgeçmek istemiyorum ;)

Lastikleri düşünme ebatlarımız yakın.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Hüseyin hocam seviyorum 407'yi ama Mk4 Mondeo'ya da az bakmadım hani...

407'ye 2.500 TL ye yaz-kış lastik seti ve 1.200 TL ağır bakım yaptım, o yüzden hemen vazgeçmek istemiyorum ;)

İyi para harcamışsın, araban dizel olmasa maximum 40.000'e benzinli tam dolu mondeo al diyecektim. Ama dizelden in benzine bin saçma tabi. Bana göre değil de.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

İyi para harcamışsın, araban dizel olmasa maximum 40.000'e benzinli tam dolu mondeo al diyecektim. Ama dizelden in benzine bin saçma tabi. Bana göre değil de.

Benzinli almam sanırım artık. Ben yarın bir sanayiye gidip fren ayarlarına baktırayım.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Furkan Hocam, fren işi ihmale gelmez dediğin gibi yarın iyi bir frenciye baktır.

Kolay Gelsin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Abi kusura bakma ama bende artık naylon olduğuna inanmaya başladım. :D

Niye inanmıyormuydun :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Valla ne yalan söyleyeyim inanmıyordum. :D

Sen yinede inanma naylon falan değil :nazar: bu tarz problemler hangi arabada yok ki...Bugün sanayiye gideyim çözeriz inşallah...

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Furkan, bahsettiğin belirtiler lastik problemine isaret ediyor ancak fren tertibatında da problem oldugu için kesin teşhis konulamıyor. Frenleme esnasında araç sağa sola cekme yapıyor mu?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Furkan, bahsettiğin belirtiler lastik problemine isaret ediyor ancak fren tertibatında da problem oldugu için kesin teşhis konulamıyor. Frenleme esnasında araç sağa sola cekme yapıyor mu?

Evet hafifte olsa var eskiden kesinlikle olmayan. Bu sabah sanayideyim, cozmeden gelmeyecegim insallah.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Sabahın 4 ünde mesaj yazabildiğine göre bu konu seni bayağı rahatsız etmiş :)

Araba konusunda cok pimpirikliyimdir :)

On balatalari trw yerine orjinal peugeot balatalar ile degistik 100 kmlik alisma suresinden sonra bakalim problem gecmis olacakmi?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Çıkan balataları kontrol ettin mi eşit şekilde mi aşınmışlar ? Ayrıca ABS erken devreye giriyorsa bunu balatalardan/disklerden olabileceğini neden düşündünüz ?

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Tansel Yavuz

Abs devreye giriyorsa frenleriniz tutuyor demektir,frenler sorunlu olsaydı abs geç devreye girerdi,bence araçda yol tutuş sorunu var.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Çıkan balataları kontrol ettin mi eşit şekilde mi aşınmışlar ? Ayrıca ABS erken devreye giriyorsa bunu balatalardan/disklerden olabileceğini neden düşündünüz ?
Abs devreye giriyorsa frenleriniz tutuyor demektir,frenler sorunlu olsaydı abs geç devreye girerdi,bence araçda yol tutuş sorunu var.

Onceki mesajlarimda yazdigim gibi balatalardan biri traslandi ve etrafindaki Trw yazan plka olmadan yerine takildi.

Frenler tutuyor ama dengesiz tutuyor. 1 senedir kullaniyorum balata ile ugrastiktan sonra peydah oldu bu problem.

Ustada balatalari degiselim dedi, tamam dedim

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Epey zaman önce sağ öndeki balatalar eşit olarak aşınmıyordu, kaliper tamir takımı ile kaliper tamir edildi. Sende de böyle bir sorun var galiba.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Epey zaman önce sağ öndeki balatalar eşit olarak aşınmıyordu, kaliper tamir takımı ile kaliper tamir edildi. Sende de böyle bir sorun var galiba.

Duzelmez ise kaliperede bakariz o zaman. Arkadasimin 407 lastikleri ile denemeyi bile dusunuyorum

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ben lastiklerle alakası olduğunu düşünmüyorum.

ABS erken devreye giriyorsa ilk şüphelendiğim şey ABS sensörü ya da beynidir.

Senin yaşadığın sorunda balata ya da disklerin traşlanmasını gerektirecek bişey de yok gibi.

Yetkili servise gittin mi ? Bir gitmende yarar olabilir, cihaza bağlatırsın.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ben lastiklerle alakası olduğunu düşünmüyorum.

ABS erken devreye giriyorsa ilk şüphelendiğim şey ABS sensörü ya da beynidir.

Senin yaşadığın sorunda balata ya da disklerin traşlanmasını gerektirecek bişey de yok gibi.

Yetkili servise gittin mi ? Bir gitmende yarar olabilir, cihaza bağlatırsın.

Selçuk hocam, balatalar bu sorunla ilgili değilde, sağ ön taraf ara sıra ötme yapıyor (diske değiyor) diye traşlandı. Bu işlem sırasında balatanın üstünde ki yaklaşık 0.5 mm lik plakalar (toplamda 1mm) üstüne yapıştırılmadan yerine takıldı. Yani sol balata sağdakinden 1 mm daha kalın olmuş oldu., böyleyken yaklaşık 1.000 km kullandım. Sonra bu ABS nin her sert (dip fren değil) frende devreye girdiğini, hatta devreye girmesi normalde, tekerlerdeki kayma eğilimi ve doğrultudan hafifte olsa sapma problemini farkettim. Olayın özeti budur.

Lastikler 5 aylık olduğu için lastiklerden olma ihtimalini 2. plana attık. Dengesiz fren dağılımının ABS'yi erken devreye sokabileceği ve lastiklerde kayma eğilimi yapabileceği söylenince bende komple balataları sıfırlamak istedim. (en kötü elimde bir takım daha balata olur.)

Aracı Bilgisayara bağladık, ABS sisteminde hiçbir arıza okunmadı.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Var mı başka bir gelişme? İşin sonucu neye varacak ben de merakla takip ediyorum.

Henüz deneyemedim açıkçası daha 25 km oldu yeni balatalar takılalı. Sert fren yapmadım.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bırak şu naylonu geç ford a yoksa bitmez senın bu dertlerin.

Abi sana böylemi vereyim :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...