İçeriğe Yönlendir

407 Lastik Abs Sorunsalı / Çözüldü

Furkan Avcı
Çözüme git Tansel Yavuz tarafından,

Recommended Posts

Fatih Keskin

Ver gitsin yaptırmak Çağlar abinin 10 dakikasını alır.

Eeee ne kadar şanslı olduğumuzu siz düşünün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ver gitsin yaptırmak Çağlar abinin 10 dakikasını alır.

Eeee ne kadar şanslı olduğumuzu siz düşünün.

Fren neyse de abi, şanzıman süprizler ile dolu, orası beni düşündürüyor, birde duygusal olarakta düşünüyorum. (rahmetli babamın ev kredisi, Özkan'nın ikinci öğretim olan okulu falan) kafam çok bulanık abi, hesap kitap içindeyim...

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Kardeşim araban güzel durumuna bak kendini sıkıntıya sokma.Gönül çokşey istiyor ama bazen her istediğimiz olmuyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Selçuk hocam, balatalar bu sorunla ilgili değilde, sağ ön taraf ara sıra ötme yapıyor (diske değiyor) diye traşlandı. Bu işlem sırasında balatanın üstünde ki yaklaşık 0.5 mm lik plakalar (toplamda 1mm) üstüne yapıştırılmadan yerine takıldı. Yani sol balata sağdakinden 1 mm daha kalın olmuş oldu., böyleyken yaklaşık 1.000 km kullandım. Sonra bu ABS nin her sert (dip fren değil) frende devreye girdiğini, hatta devreye girmesi normalde, tekerlerdeki kayma eğilimi ve doğrultudan hafifte olsa sapma problemini farkettim. Olayın özeti budur.

Lastikler 5 aylık olduğu için lastiklerden olma ihtimalini 2. plana attık. Dengesiz fren dağılımının ABS'yi erken devreye sokabileceği ve lastiklerde kayma eğilimi yapabileceği söylenince bende komple balataları sıfırlamak istedim. (en kötü elimde bir takım daha balata olur.)

Aracı Bilgisayara bağladık, ABS sisteminde hiçbir arıza okunmadı.

Çıkan balataların eşit aşınıp aşınmadığına baktın mı ? Gerçi bu durumun ortaya çıkması için kullanıma bağlı olarak yıllar geçmesi bile gerekebilir.

Her ne kadar bir tarafı inceltmiş olsanız da bir süre sonra iki balatanın da kaliper tarafından eşitleneceğini düşünüyorum.

Doğrultuda sapma olduğundan aklıma yine kaliperler geliyor, 407'de fren asistanı vb. dağılımı ayarlayan bir özellik var mı ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

"Ani Fren Asistansı" sistemi varmış ?

ANİ FREN ASİSTANSI SİSTEMİ

Bu sistem, acil bir durumda, en uygun

fren basıncına daha hızlı erişmeyi ve

fren mesafesini kısaltmayı sağlar.

Fren pedalına basış süratine göre devreye

girer. Fren pedalının direncinin

azalmasıyla ve fren veriminin artmasıyla

kendini belli eder.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Çıkan balataların eşit aşınıp aşınmadığına baktın mı ? Gerçi bu durumun ortaya çıkması için kullanıma bağlı olarak yıllar geçmesi bile gerekebilir.

Her ne kadar bir tarafı inceltmiş olsanız da bir süre sonra iki balatanın da kaliper tarafından eşitleneceğini düşünüyorum.

Doğrultuda sapma olduğundan aklıma yine kaliperler geliyor, 407'de fren asistanı vb. dağılımı ayarlayan bir özellik var mı ?

Selçuk hocam BAS var. Balatalar 7.000 km lik aslında çok bi fark yok gibiydi.

Kafam basmıyor artık.

Sizin araçlarda nasıl bu ABS, yani 80 km/h ile giderken kazık fren yaptığınızda nasıl bir durum oluyor.

Bende ki senaryo:

80 km/h + kazık fren.

- 1 sn kadar normal yavaşlama, daha sonra ABS pedala vurmasıyla beraber kesik kesik lastik sesi, doğrultuyu çok hafif değiştirecek kadar sapmalar (Kontrol edilmeyecek gibi değil ama direksiyonu bırakırsanız diğer şeride sapacak kadar da var)

Not: Lastikleri ilk aldığımda eski balatalar takılıydı, 100 km/h ile giderken yağmurlu yolda kazık fren yaptım, araba resmen yola yapıştı, ABS hız 10km/h hızda iken normal olarak devreye girdi.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Furkan Hocam bence senin sıkıntı balatalar veya disklerle alakalı içine sinmesi açısından bence çift olarak sıfırlamalısın.Şu şartlarda bana göre en ucuzdan başlanacak olsa ilk seçenek bu gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Furkan Hocam bence senin sıkıntı balatalar veya disklerle alakalı içine sinmesi açısından bence çift olarak sıfırlamalısın.Şu şartlarda bana göre en ucuzdan başlanacak olsa ilk seçenek bu gibi görünüyor.

Balatalar orjinali ile değişti Tahir hocam. Disklerde zaten 7.000 km önce sıfırlandı.

Ekleme: Balatalar dün değişti.

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Balatalar orjinali ile değişti Tahir hocam. Disklerde zaten 7.000 km önce sıfırlandı.

Ekleme: Balatalar dün değişti.

Peki şu anda balatalarda ki aşınma durumunu inceleme şansın oldu mu?

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Peki şu anda balatalarda ki aşınma durumunu inceleme şansın oldu mu?

Birinin traşlı olması haricinde benim farkedebileceğim düzeyde bir fark yoktu.

Durumun özeti am olarak bu mesajda:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/234820-407-lastik-lastik-basinclari-ve-abs-sorunsali/page__view__findpost__p__1628107

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Yok bence cok detay dusunuyoruz. Lastikler tutmuyor yeri bence bu kadar basit. Caglar abi 12.000 km de ayni tutunma problemi yasayan ve lastikleri degisince problemi cozulen baska bir cinturato kullanicisindan bashetti. sali gunu aldigim yer ile gorusecegim. deneyecegim tek sey yarin lastikleri 34 e dusurup test etmek kaldi.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Selçuk hocam BAS var. Balatalar 7.000 km lik aslında çok bi fark yok gibiydi.

Kafam basmıyor artık.

Sizin araçlarda nasıl bu ABS, yani 80 km/h ile giderken kazık fren yaptığınızda nasıl bir durum oluyor.

Bende ki senaryo:

80 km/h + kazık fren.

- 1 sn kadar normal yavaşlama, daha sonra ABS pedala vurmasıyla beraber kesik kesik lastik sesi, doğrultuyu çok hafif değiştirecek kadar sapmalar (Kontrol edilmeyecek gibi değil ama direksiyonu bırakırsanız diğer şeride sapacak kadar da var)

Not: Lastikleri ilk aldığımda eski balatalar takılıydı, 100 km/h ile giderken yağmurlu yolda kazık fren yaptım, araba resmen yola yapıştı, ABS hız 10km/h hızda iken normal olarak devreye girdi.

Fre asistansı kapatılıp denenebilir mi diye düşünmüştüm. Bende bas yok araç 406 kıyaslamak pek mantıklı olmaz.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Yok bence cok detay dusunuyoruz. Lastikler tutmuyor yeri bence bu kadar basit. Caglar abi 12.000 km de ayni tutunma problemi yasayan ve lastikleri degisince problemi cozulen baska bir cinturato kullanicisindan bashetti. sali gunu aldigim yer ile gorusecegim. deneyecegim tek sey yarin lastikleri 34 e dusurup test etmek kaldi.

34 e düşürüp denedim sonuç aynı :(

Fre asistansı kapatılıp denenebilir mi diye düşünmüştüm. Bende bas yok araç 406 kıyaslamak pek mantıklı olmaz.

Fren asistanı kullanıcı olarak kapatılmıyor sanırım.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Git lastikçiye değişim için bastır.Kabul edilirse pirelli yi listeden silelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Lastikciyi aradim haftaya eksper gelecek veya pazartesi direk fabrikaya ugrayacagim İzmit'te. Bana listeden silecegiz gibi geliyor ama bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

petlas gibisi var mı beaa

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Onceki mondeoda virajda savurup takla attigimizda petlas vardi uste para verseler bisikletime bile takmam. bakalim sonuc kesinlessin sonra pirelli hakkinda konusuruz.

Mondeo ya lastik bakıyorum muhtemelen petlas olacak.En azından yerli malı.

Abi petlas takip beni masrafa sokma :D

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bugün arkadaşımın 407 ile lastikleri değişip test edecektik, lastikleri değişmeden arabaları değiştik ve bu sefer aynı zeminde fren testi yaptık, onun ABS de aynı şekilde devreye girdi (Onunkiler goodyear 3 yıllık). :s bizde lastikleri değişmedik.

Ya ben saçmalıyorum herşey normal yada usta frenden anlamıyor. Çünkü arabanın duruşu normal değil demişti.

Yok mu gelip benim frenleri test edecek biri??

Bu arada ön balatalar değiştikten sonra sanırım biraz daha iyileşme oldu. Lastikler için hala eksperi bekliyoruz.

Not: Bana kızabilirsiniz fren işini gereksiz yere büyütüyor olabilirim, belkide herşey normaldir.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bugün Eksper ile lastiklere baktık, ön lastikler içten aşınmış, rot ayarını kontrol ettirip, düzgün aşınan arkaları öne almak lazım dedi.

Bir de fren ayarına baktırdın mı dedi. Yok dedim balatalar değişti, yerine taktılar ayar falan yapılmadı.

Bu fren ayarı bizim arabalar içinde da var mı? (EBD,BAS felan bir sürü fren güç sistemi yokmu) Şu silindirlerin üzerine çıkarıp yaptıkları şey galiba.

Cumartesi bu işlerle uğraşacağım. Henüz P7 ile ilgili bir olumsuzluk yok gibi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

Furkan sat kurtul, uğraşma ne kadar kafanı takarsan sorun o kadar büyüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Umarım çözersin abi, senin araca kardeş geliyor :biggrin: ilk görüşte arabaya tutuldum, pazartesi inş. satışını alıcam 407 sw :)

Ben gercekten memnunum arabadan birkac kucuk problem disinda.

SW ler genelde premium oluyor,panaromik cam tavan, xenon, deri koltuk, orjinal alarm, arka yan perde... mis...

Furkan sat kurtul, uğraşma ne kadar kafanı takarsan sorun o kadar büyüyor.

Abi biraz maddi olarak rahatlamak istiyorum o yuzde araba degistirmek simdilik kalsin diyorum. 5 yasinda hangi arab alsam problemleri olacaktir herhalde. Tek care sifir almak oda cok uzak. Cumartesi insallah cozmus olurum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...