İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - 1.4 TDCİ Siyah Duman Sorunu

Fatih YILDIZ

Recommended Posts

Fatih YILDIZ
(düzenlendi)

Arkadaşlar aracım 2003 model ford fiesta dizel. Araç yaklaşık 1.5 yıldır bende ve ben gözümden sakınarak kullanmaktayım. Hiç bir bakımını eksik etmeme rağmen randıman alamıyorum araçtan. Son dönemlerde acayip derecede siyah duman atmaya başladı. Yakıt filtresini değiştirdim olmadı turbo hortumlarında kaçak olabileceği söylendi değiştirdim olmadı. Turbo üflüyor ondan kaynaklanabilir dediler turboyu değiştirdim olmadı. Enjektörleri geçen yıl değiştirmiştim çıkma enjektör taktırmıştım yine ondan mı yapıyor acaba. Buralarda doğru düzgün anlayan bi usta yok. Her biri kafasına göre bişeyler söylüyor. Üstelik araba ilk kalkışlarda bayılarak kalkıyor. Sanki stop etti edecek. Cevaplarınızı bekliyorum

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih YILDIZ
(düzenlendi)

Turbo ve enjektörler sağlamsa iş kötüye gidiyor sanırım.

nasıl yani anlayamadım ki? iş kötüye gidiyor derken? öneriniz nedir ne yapmam gerek

şehriniz? araç geçmişi nasıldı satın aldığınızdakia raştırmada?

van. motoru rektefiye ettirdiğini söylemişti. bende üç beş ustaya götürdüm. çok iyi dediler motoru bi sıkıntısı yok dedi aracın.

Kullandığınız yakıtta önemli ;)

Bizim buralarda yakıta çok güven olmuyor bütün istasyonların kaçak yakıt karıştırdığı söyleniyor. Kaçakçılığın yoğun olduğu bir yer burası. Ford servisle görüşmüştüm. bi opet bayii vardı orasına iyi dediler. aracı aldığım ilk günden bu yana oradan alıyorum. bi damla dahi kaçak almadım. Üstelik 4 5 depoda bir mazot katkısı kullanıyorum. Elimden geldiğince dikkat ediyorum ama bu kadar çok üzerine titrememe rağmen sürekli sıkıntı çıkıyor. Memlekete gittiğimde de aynı sıkıntılar devam ediyor. Zannımca yakıttan ziyade aracın kendinden kaynaklı sıkıntılar var. Çözemiyorum bi türlü ve bu durum çok can sıkıcı

tarihinde Fatih YILDIZ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yakıt katkısımı, ne kullanıyorsunuz, berner yada wurth dışında hiçbirşey kullanmayın, belkide sorun budur.

Yorum bağlantısı
Fatih YILDIZ
(düzenlendi)
şu an kaç km de?

Hocam şuan 130000de. Aldığım kişi 100000 km de rektefiyeye sokmuş aracı üzerine ben 30000 yaptım. Ama her bir kilometresine çok dikkat ederek kullandım aracı. 2000 km de bir hava filtresini değiştirdim. 7000-7500 km de bir yağı yağ filtresi yakıt filtresini değiştirdim. Uzun yoldan gelince arabayı en az 3 dakika rölantide bıraktım turboya zarar vermemek için yani gözümden bile sakınarak kullandım arabayı, Bu kadar üzerine titrememe bu kadar özenmeme rağmen şu sorunları vermesi sinir bozucu

Yakıt katkısımı, ne kullanıyorsunuz, berner yada wurth dışında hiçbirşey kullanmayın, belkide sorun budur.

berner kullanıyorum. sürekli servisten alıyorum mazot katkısını. başka bi yerden almam. Carbon clearına kadar yaptırıyorum ama olmuyor hocam anlarmısınız nedir ne değildir bu arabanın sıkıntısı. diğer yorumlara cevap yazdım. O cevaplara bakarak bi yorum yazabilir misiniz

tarihinde Fatih YILDIZ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hımm, bence enjektör-pompa-ecu yazılımı ile maf sensörü kontrol edilmeli, bosch dizel servisi falan yokmu oralarda?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Yanlis saymadiysam 0 lari arabaniz 430.000'de.. Bu km ye gelmis bir arac icin saglam bir bakim yapmaniz iyi olabilir..

Yorum bağlantısı
Fatih YILDIZ

Hımm, bence enjektör-pompa-ecu yazılımı ile maf sensörü kontrol edilmeli, bosch dizel servisi falan yokmu oralarda?

ya çok anlamamakla yazılım dediğiniz şey beyinle alakalı galiba. Beynine baktırdım hiç bi sorun yokmuş. bosch dizel servisi yok burada maalesef hocam. yalnız bunun enjektörler siemens. siemensinde tamiri olmuyormuş direk değiştirmek gerekiyormuş. usta öyle dedi. maf sensörünün rolü nedir? Geçenlerde debimetre denilen bi parça vardı onu sıfır alıp değiştirdim ama onunla alakalı bişey midir

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yanlis saymadiysam 0 lari arabaniz 430.000'de.. Bu km ye gelmis bir arac icin saglam bir bakim yapmaniz iyi olabilir..

Yanlış yazmış, ara 130.000 de, 100.000 de almış, üstüne 30.000 km yapmış.

Yorum bağlantısı
Fatih YILDIZ

hocam ben yanlış yazmışım km yi :) araç şuan 130000 de. ben 100000 de almıştım üzerine 30000 yaptım

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

ya çok anlamamakla yazılım dediğiniz şey beyinle alakalı galiba. Beynine baktırdım hiç bi sorun yokmuş. bosch dizel servisi yok burada maalesef hocam. yalnız bunun enjektörler siemens. siemensinde tamiri olmuyormuş direk değiştirmek gerekiyormuş. usta öyle dedi. maf sensörünün rolü nedir? Geçenlerde debimetre denilen bi parça vardı onu sıfır alıp değiştirdim ama onunla alakalı bişey midir

MAF hava debisini ölçüyor, o da değilse ecu yazılımı güncellemesi yapsınlar, bu da değilse bence enjektörler değişmeli, ama önce uygun bir yerde test ettirin, söküp gönderin test ettirin, bu tarz bir yol izlenebilir.

Yorum bağlantısı
Fatih YILDIZ

MAF hava debisini ölçüyor, o da değilse ecu yazılımı güncellemesi yapsınlar, bu da değilse bence enjektörler değişmeli, ama önce uygun bir yerde test ettirin, söküp gönderin test ettirin, bu tarz bir yol izlenebilir.

yani debimetreyle alakalı bi durum yok. maf debimetreden bağımsız. ecu güncellemesini sadece servisten mi yaptırabilirim? enjektörleri test ettirmek için bi ustaya götürdüm enjektörlerin siemens olduğunu görünce direk kaputu kapattı. değiştirin dedi enjektörler gitmiş dedi.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

O ustayı değiştirin :) öncelikle enjektörlere baktırın, en yakın bosch servise götürün yada forumda bu işi bilen arkadaşlar dan, yardım alın en güzeli, ustayım diye geçinenler baktılar anlamıyorlar, yenisini alın derler, Çağlar bey geçen gün, her enjektörün tamir takımı var demişti, yeterki elektrik arızası olmasın diyordu mesela.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih YILDIZ

O ustayı değiştirin :) öncelikle enjektörlere baktırın, en yakın bosch servise götürün yada forumda bu işi bilen arkadaşlar dan, yardım alın en güzeli, ustayım diye geçinenler baktılar anlamıyorlar, yenisini alın derler, Çağlar bey geçen gün, her enjektörün tamir takımı var demişti, yeterki elektrik arızası olmasın diyordu mesela.

çağlar beye nasıl ulaşıcam :) forumda yeniyim de acemiliğime verin :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

:) yukarıda iletisi var, isminin üstüne gelin, açılan pencerede en altta özel mesaj gönder kısmından iletişim kurabilirsiniz.

Çağlar Bayur, yanlış olmasın :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

buyrunuz?

Hocam şuan 130000de. Aldığım kişi 100000 km de rektefiyeye sokmuş aracı üzerine ben 30000 yaptım. Ama her bir kilometresine çok dikkat ederek kullandım aracı. 2000 km de bir hava filtresini değiştirdim. 7000-7500 km de bir yağı yağ filtresi yakıt filtresini değiştirdim. Uzun yoldan gelince arabayı en az 3 dakika rölantide bıraktım turboya zarar vermemek için yani gözümden bile sakınarak kullandım arabayı, Bu kadar üzerine titrememe bu kadar özenmeme rağmen şu sorunları vermesi sinir bozucu

berner kullanıyorum. sürekli servisten alıyorum mazot katkısını. başka bi yerden almam. Carbon clearına kadar yaptırıyorum ama olmuyor hocam anlarmısınız nedir ne değildir bu arabanın sıkıntısı. diğer yorumlara cevap yazdım. O cevaplara bakarak bi yorum yazabilir misiniz

2003 model fiesta tdci 130.000km de ? biraz ilginç, 30.000km de kaç defa berner aldınız servisten?

Yorum bağlantısı
Fatih YILDIZ

buyrunuz?

2003 model fiesta tdci 130.000km de ? biraz ilginç, 30.000km de kaç defa berner aldınız servisten?

benden önceki sahibi çok kullanmamış arabayı 4 yıl kadar kendisinde kalmış. memlekete git gellerde kullanmış. evi ile iş yeri yanyana olduğu için neredeyse binmemiş arabaya. en azından bana söylediği oydu. yani sayı olarak hatırlamıyorum ama ort. 4 depoda bir kullandım diyebilirim

:) yukarıda iletisi var, isminin üstüne gelin, açılan pencerede en altta özel mesaj gönder kısmından iletişim kurabilirsiniz.

Çağlar Bayur, yanlış olmasın :)

pardon abi yaaa olur böyle vakalarr mazur görmek lazım değil mi abi acemilik işte :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Evet ya, 30.000 km berneri 3 kez aldıysan tamam, 10 kez aldıysan iş başka.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Maalesef birçok şey bence ters,

1. 2003 model tdci fiesta o km de kalsa, 100.000de neden motor bitirir, bitirdi diyelim rektifiye çok genel bir kelimedri nerde ne yapılmış, bu kadar az kullanılmış fiestam olsa 18/20 bin TL den satmazdım o kadar da masraftan sonra hiç satmazdım

2. hava filtresi ve yağ olarak ne kullandıınız? sık değişmek, kalitesiz veya yanlış parçanın dezaavntajını ortadan kaldırmaz

3. depoya katılan katkıları özelikle hiç sevmem çok risklidir, depo boşken konup, sonra tam full yapılmalıdırı, böyle mi yaptınız

4. sıfır motorda 4 depoda bir solvent bazlı olduğunu tahmin ettiğim katkıyı koysak, büyük ihtimal ile enjektörleri veya pistonları bozarız

bence yetkili servise gidin ve kapsamlı bir kontrol yaptırın,

5. tüvturk ten önceki muayenelerdeki km leri sorgulatın

derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih YILDIZ

Evet ya, 30.000 km berneri 3 kez aldıysan tamam, 10 kez aldıysan iş başka.

abi vallahi aracı servise götürdüğümde oradaki ustaya sordum. Ben yakıtı opetten başka bir yerden almıyorum. ort. kaç km. de bir yada kaç depo da bir kullanmak gerekir dedim. Ustanın bana söylediği "abi bende connect var ben 2 depoda bir kullanıyorum. Vanın yakıtını biliyorsun. Çok temiz değil. Opettende alsan kaçak karıştırıyorlar. Sende iki depo da bir kullan" dedi. Bende onun dediği gibi yaptım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

katkı, sık kullanılınca işe yarar demek değildir aşırı yanlış bilgi vermiş, ancak bazı bilgiler de var ki dükkan kirasına yardımcı olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...