İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - 1.4 TDCİ Siyah Duman Sorunu

Fatih YILDIZ

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

O boru ekzost gazı geri dönüşüm sisteminin borusu, egr valfi çıkan gazın bir kısmını tekrar emme manifoltuna vererek gazın tekrar yanmasını sağlar, amacı havayı dah az kirletmektir, bu arada motor kurum yapar ve çıkan masraf, yeni mazleme alımı üretimi ile çevreyi dolaylı yoldan daha çok kirletirsin, neyse bu ayrı konu, kısaca egr bu işe yarar, iptali motorun için daha iyi olucaktır.

Yorum bağlantısı
Fatih YILDIZ

O boru ekzost gazı geri dönüşüm sisteminin borusu, egr valfi çıkan gazın bir kısmını tekrar emme manifoltuna vererek gazın tekrar yanmasını sağlar, amacı havayı dah az kirletmektir, bu arada motor kurum yapar ve çıkan masraf, yeni mazleme alımı üretimi ile çevreyi dolaylı yoldan daha çok kirletirsin, neyse bu ayrı konu, kısaca egr bu işe yarar, iptali motorun için daha iyi olucaktır.

iptali başka sorunlara yol açar mı

Yorum bağlantısı
Fatih YILDIZ

Hayır, sıfır sorun yaratır, aksine faydası var :)

:) tamam abi eyv. sağolasın

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Egr kurum yaptırmaz, kurumlanan egr tıkanırsa sorun yaratır, kurumu oluşturan yanma sonucu ortamam salınan gazlardır

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tamam işte, o gazlar egr yi tıkamadan önce, onu geçip emme manifoltu ve sibobların orada oluşan kurumlanmayı dahada arttırmazmı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

egr sağlıklı ise sorun yok, emmede biriken zaten kurum değil, karter havalandırmadan gelen yağ buharı, bu kadar saçma bir dizayn olmaaz, dünyadaki tüm motorlar için geçerli.

Vesile ile ecoboost biraz ayağa düşsün, 74 amerikan V8 leri neden denize döktük te bunca yıldır debelendik diyeceğiz, tasarımı 74 amerikanları gibi

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Anlamadım şimdi, egr den gelen direk egzost gazı değilmi, buradan geçip tekrar siboblara geliyor ve yanma odasına girmiyormu, karterden gelen buhar direk turbo emiş ağzına geliyor o ayrı.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yüce Kapçak

Arkadaşlar aracım 2003 model ford fiesta dizel. Araç yaklaşık 1.5 yıldır bende ve ben gözümden sakınarak kullanmaktayım. Hiç bir bakımını eksik etmeme rağmen randıman alamıyorum araçtan. Son dönemlerde acayip derecede siyah duman atmaya başladı. Yakıt filtresini değiştirdim olmadı turbo hortumlarında kaçak olabileceği söylendi değiştirdim olmadı. Turbo üflüyor ondan kaynaklanabilir dediler turboyu değiştirdim olmadı. Enjektörleri geçen yıl değiştirmiştim çıkma enjektör taktırmıştım yine ondan mı yapıyor acaba. Buralarda doğru düzgün anlayan bi usta yok. Her biri kafasına göre bişeyler söylüyor. Üstelik araba ilk kalkışlarda bayılarak kalkıyor. Sanki stop etti edecek. Cevaplarınızı bekliyorum

Merhaba aracınızın sorunu pompadan kaynaklanıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Mehmet Emin

Arkadaşlar selam,

Benim fiesta da duman atanlar grubuna dahil oldu malesef :(

önceleri sadece sıkıştırınca atıyordu ki bu bir çok araçta karşılaşılan bir durum. Sonra 2500 devir üzerine her çıktığında atmaya başladı. Öyle ki gece arkamdaki aracın farından fark edilir bir hal aldı. Bu konuda tavsiye edeceğiniz, derdimize derman olacak bir usta var mı bildiğiniz? Ankara'da

Yorum bağlantısı
Ömer Emre Çeltekoğlu

Sorunun sahibi arkadas, sorunu hallettimi acaba? ... Aynısı aracımda mevcut... gaza basmaya korkuyorum... Gaza yuklenince arkamdaki arabalar serit degiştiriyor:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin

Ustama sordum bugün durumu enjektördendir dedi. Tanıdık ve paragöz bir tip değil hatta uzun süredir ahbaplığımız vardır. Ancak baktığı araç grubu volkswagen, seat, audi, bmw, porsche. peki bizim dizellerle bu markaların dizelleri arasında fark var mıdır? Yani dizel motorda duman sorunu için bakılacak yer her dizel motorda aynı mıdır?

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin

Enjektörden önce EGR ve MAF sensörlerine bakacağız temiz mi, stabil mi diye umarım öyledir. Enjektör turbo falan girişmek istemiyorum :(

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Emin

MAF'ı söktük düzgünce temizleyip geri taktık. Sonuç aynı. Kara duman... :(

Bu arada gözüme takılan bir nokta da turbo hortumunun 3 ucunda da yağ var. Tozlar da bu yağa yapışmış çamurlaşmış. Motoru temizletmeyeli epey oldu. Ama birikintileri ve sızıntıları görmek anlamında kirin yardımı da olmadı değil.

Diyorum ki turbo hortumunu değiştirsek mi? Sıkıntı orada mı? Nasıl anlarız hortumun sorunlu,çatlak, patlak olduğunu?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Emin

Turbonun Y hortumu değişti siyah duman gitti. 25 TL'ye doğaya daha saygılı oldum :p

Yorum bağlantısı

Genel bir bilgi amaçlı yazıyım aynı sorun benimde başıma geldi enjektörleri değiştirdik yine kesilmedi hatta enjekktör değiştirilirken egzantirik milinde karıncalanma var diye onlarıda değiştirdiler akabinde yanlış bir işçilikden dolayı çok iyi bilmemekle zannedersem motorun altında 4 adet parçayı oturtamamışlar oradan dolayı kaputun içi bile kara duman partikül oluyordu onu hallettik çekiş düzeldi ardından bi zaman sonra tekrardan duman atmaya başladı adı şuan aklıma gelmıyor henuz daha turkıye pıyasasında zannedersem yok würth den vs..kat kat daha iyi 2 kutu egr turbo temızleyıcı hollanda malı 160 tl ye bu işi çözdüm.Ve şuan araçdan gayet memnunum akıyor mübarek :D

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Sefa Yılmaz

2006 model 1.4 tdci fiestam var siyah duman problemim oldu 1.2.3. viteslerde gaza yüklenince yoğun bir şekilde siyah duman atıyor vitesler yükselince duman azalıyor işin garip tarafı araç çekişinde hiç bir kayıp yok yani performansı gayet güzel, geçen sene çekişten yana çok sıkıntılıydım forumda araşltırma yaptım ve MAF sensöründen olabileceğine kanaat getirdim değiştirdim ve sorunum çözülmüştü ama değişimden sonra siyah duman sorunu yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Acaba MAF sensöründen kaynaklanabilir mi? bir de şöyle bir varyasyon olabilir mi bilmiyorum ama aracın baskı balatası ( debriyaj balatası ) pek iyi kavramıyor baskı balatadan da siyah duman sorunu olabilir mi? Ford yetkili servise gitmeyi düşünüyorum ama gereksiz şeyler yapmalarından ve gereksiz para ödemek istemiyorum biliyorsunuz yetkili servisler bayağı pahalı oluyor. ECU yazlımı konusunda servis yardımcı olabilir sanırım inşallah ecu yazılımıyla işimi halledebilirim. Bu araçlarda EGR - DPF var mıdır eğer varsa bunlarda bu soruna ortak olabilir mi ? Anlayışınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim tekrar görüşmek üzere ...

Yorum bağlantısı
Sefa Yılmaz

Pekala Çağlar bey diğer konularla ilgili yorumlarınız nelerdir ?

Yukarıda fotoğraf paylaşan arkadaşların fotoğrafları gözükmüyor o fotoğrafları nasıl görebilirim ?

Yorum bağlantısı
Sefa Yılmaz

soğuk motorda ilk çalışmada gaz vermeden duman gelmiyor ama yavaş gaz verince 2500 devir sonrasında siyah duman geliyor ve zemini simsiyah yapıyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

önce emme den emin olmalı , konuda örneği olan Y hortumu gibi mesela. hava girişinde sıkıntı olmaz ise enjektöre doğru gider.

Yorum bağlantısı
Sefa Yılmaz

konuya biraz uzağım " emme " derken genel olarak ne yapmam gerekiyor .

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...