İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Debriyaja Basınca Devir Yükselmesi

Faik İleri

Recommended Posts

Faik İleri
(düzenlendi)

arkadaşlar 2 yıldır uğraştığım bir sorunum var. Daha önce açılan konularda yazmıştım ama pek cevap gelmeyince yeni açayım dedim. Bu yüzden özür diliyorum.

Benim problemim arabamla hareket halinde iken vites değiştirmek için debriyaja basıp ayağımı gazdan çektiğimde araba gaz vermeye devam ederek devirini yükseltiyor, frene basıp duruyorum araba hala gaz veriyor. veya giderken ayağımı gazdan alıyorum ama araç aynı hızda uzun zaman devam ediyor. Ustaların yönlendirmesi ile boğaz kelebeğini temizlettim, rölanti valfini değiştirdim, egr valfini değiştirdim ama nafile sonuç sıfır. Başka ne sebebi olabilir arkadaşlar? Çok memnun olduğum arabamdan artık soğumaya başladım ya satacam ya yakacam bunaldım iyice. Yardımlarınızı bekliyorum acil olarak.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

İki sorun var gibi

birincisi pedaldan çekilmesine rağmen gaz vermeye devam etmesi,

ikincisi de debriyaja bastığınızda balatanın ayırmaması sanırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Boğaz kelebeği sökülüp tam kapatıp kapatmadığı kontrol edilmedi mi.. ?

Maf sensörü sağlam mı ?

Araç dururken de devir yükseliyor mu ?

Gaz kelebeği, rolanti valfi, maf sensörü tekrar kontrol edilmeli.. Gaz kelebeği potansiyometresi bozuk olabilir.. kontrol edilmeli..

Sonuçta bir motora hava girmeli ki, devir yükselsin..

Araba sattıracak bir sorun değil bu.. Usta bulamamışsınızdır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

rölanti valfi tarafına bir oy daha. Boğaz kelebeği takılı da kalıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Faik İleri

arkadaşlar rölanti valfi zaten değişti boğaz kelebeği de temizlendi ama hala düzelmedi. Bence en büyük sorun arabada değil Mehmet abinin dediği gibi ustalarda. Bugün başka bir ustaya götürdüm pazartesi getir hallederim dedi 1-2 saatlik işi var eğer düzelmezse para da almayacağım dedi. Pazartesi akşamı sonucu tekrar yazarım yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Faik İleri

Merhaba arkadaşlar.

Bugün çok mutluyum çünkü aracımdaki sorun çözüldü. Bütün olay beyinden rölanti valfine gelen kablonun eriyip şase yapmasıymış. Arabamın rölantisi düzeldi ve saat gibi çalışıyor allaha şükür. Mehmet abinin dediği çıktı ben doğru ustayı bulamamışım. Hepinize ilgi ve alakanızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ederim. Adapazarında ikamet eden arkadaşlara da kesinlikle tavsiye edebileceğim bir usta buldum sonunda artık kapısından ayrılmam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Gecmis olsun. Beklenilmeyen bir problem ama tespit edilmesi ve sorunun cozumlenmesi acisindan ustaniz gayet basarili sonuc koymus ortaya.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

Geçmiş olsun..Böyle ustanın eli öpülür Kapısından bencede ayrılmayın..

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Faik Bey kablo nerden erimiş acaba birde usta bunu nasıl buldu bir test cihazıyla falan mı.Geçmiş olsun demeyi de unutmayayım.

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Halil İbrahim DOĞRAMACI

Merhabalar. Hem benzer konu olduğu için hem de Mondeo II başlığı altında bulunduğundan yeni konu açmadan buradan meseleyi hortlatmak istedim müsaadenizle.

Bugün araç LPG kapalı halde benzinde iken (iki gündür gaz almayı unuttum, benzinde gidiyormuşum öyle) normal seyir halinde debriyaja basınca devirin sürekli yükseldiğini fark ettim. Hatta boşa attığımda bile yükseldi. Araç sürekli gaz veriyordu. Sonra bir istop ve yeniden çalıştırma ile düzeldi. Sonra tekrar yaptı, tekrar düzelti.

Aklıma ilk önce baskı balata ile ilgili sorunlar geldi (ki balatayı değiştireli 19 bin km oldu. Balatanın ayrılmamasına sebebiyet verecek bir sürüş hatası da yapmadım zannımca).

Ama burayı okuyunca ve rolanti valfine giden elektrik düzensizliğinin yukarıdaki olayda buna sebep olduğunu öğrenince şunu sordum kendi kendime: Araçta yakın zamanda elektrik düzenini değiştirebileceğinden şüphelendiğim bir yenilik yaptım mı? Cevap: Evet. Daha dün efektif çalışmayan 4'lü cam açma düğmesini, Vertex marka AN 0868 modeli yan sanayi anahtarla değiştirdim. Gayet de güzel çalıştı.

Şimdi şunu sormak ve yeniden debriyaja basınca devirde yükselme olursa tecrübelerinizden / cevaplarınızdan hareketle ustalara o yönde başvurmak istiyorum:

Bu yeni anahtar elektrik aksamında bir değişiklik yapabilir mi? Sistemden fazla veya az akım çekerek rolanti valfine giden akımın artmasına veya eksilmesine neden olabilir mi? Benim araçta da Faik Bey'in aracında olduğu gibi valfe giden kablo erimiş olabilir mi? O kabloyu kendim tespit edip kontrolünü yapmak istesem nerede bulurum?

Boşta devir yükselmesi baskı balata ile mi rolanti valfi ile mi boğaz kelebeği ile mi ilgilidir?

Beni ustalara başvurmadan önce yönlendirebilir misiniz?

Vaktinizi aldım. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 18.09.2017 at 03:36, Halil İbrahim DOĞRAMACI yazdı:

Bu yeni anahtar elektrik aksamında bir değişiklik yapabilir mi? Sistemden fazla veya az akım çekerek rolanti valfine giden akımın artmasına veya eksilmesine neden olabilir mi? Benim araçta da Faik Bey'in aracında olduğu gibi valfe giden kablo erimiş olabilir mi? O kabloyu kendim tespit edip kontrolünü yapmak istesem nerede bulurum?

Boşta devir yükselmesi baskı balata ile mi rolanti valfi ile mi boğaz kelebeği ile mi ilgilidir?

Beni ustalara başvurmadan önce yönlendirebilir misiniz?

Devir yükselmesinin baskı balata ile alakası yoktur.. 

Değişilen anahtarla da alakası yoktur. 

Bence almaması gereken bir yerden hava alıyor motor.. 

Hava filtresi orjinal mi ?

Yorum bağlantısı
Halil İbrahim DOĞRAMACI

Mehmet Ağabey. Hava filtresi orijinal. Bugün bir ustama götürdüm. Hava akış sensöründen yapıyor dedi. Ben de dedim ki, sensörü benden önceki sahibi yeni değişmiş, hem de orijinal Ford. Neyse söktü baktı. Yepyeni. Ama başka bir sensör bulup denememiz lazım dedi. Direkt malzemeciye gitmedim ben de. Özel Ford servislerinden birine gidip bir soracağım arızayı bulmak için denerler mi diye. Evet motorun hava aldığı veya alamadığı (çünkü bazen de gaz yemiyor vites değiştirdikten sonra) kesin. Ama rölanti valfi mi air flow metre mi bilemiyorum.

Değişilen anahtarla şu şekil alakası olur mu diye düşündüm. Sisteme fazla akım verip alıyor alabilir mi? Bu da akış metrenin akımını bozuyordur belki. Çünkü komik ama iki ön cam düğmesine aynı anda basınca rölanti dalgalanıyor.

Bu gece eski cam anahtarını takıp deneyeceğim. Değişiklik olmazsa akış metreyi kontrol ettireceğim. O da sağlam çıkarsa n'apmalı bilemedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
24 dakika önce, Halil İbrahim DOĞRAMACI yazdı:

Değişilen anahtarla şu şekil alakası olur mu diye düşündüm. Sisteme fazla akım verip alıyor alabilir mi? Bu da akış metrenin akımını bozuyordur belki. Çünkü komik ama iki ön cam düğmesine aynı anda basınca rölanti dalgalanıyor.

Bu durum, cam fitillerinin aşındığı rayların aşındığı, makaranın aşındığı ve cam motorunun eski kondisyonunda olmadığı için aşırı akım çektiğini gösterir.

Bu şıkkı eleyin.. 

Karter havalandırma hortumlarına bakın.. 

Yorum bağlantısı
Halil İbrahim DOĞRAMACI
36 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu durum, cam fitillerinin aşındığı rayların aşındığı, makaranın aşındığı ve cam motorunun eski kondisyonunda olmadığı için aşırı akım çektiğini gösterir.

Bu şıkkı eleyin.. 

Karter havalandırma hortumlarına bakın.. 

Haklısınız. Cam düğmesini söküp denedim. Bir değişme olmadı.

Arabadaki anomaliler şunlar:

Yeni çalıştırınca hız yapılabilecek anayol gibi bir yere çıkana kadar herşey normal. Olay şöyle gelişiyor:

- 3000 devirde 120 ile giderken debriyajı köklersem devir 3000'de kalıyor bir kaç saniye sonra yavaş yavaş düşüyor.

- Kırmızı ışığa yaklaşırken vitesi boşa atarsam hala hızdan dolayı hava aldığı için devir 1500 - 1800 arası kalıyor, ne zaman tekerler iyice yavaşlayıp kaputa hava girişi azalırsa normal rölantiye 900-1000 arasına düşüyor.

- Bu durumlar motora bir yerden fazla hava girdiğini gösteriyor dediğiniz gibi. Peki vites geçişinden sonra motorun bir kaç saniye gaz yememesi? Sonra birden gazı alması. Bu da bir yerde delik olduğuna mı işarettir? Yoksa direkt seçenek hava akış metre mi?

Tecrübelerinizle bizi aydınlattığınız için teşekkürler Mehmet Abi.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Rolanti valfi bi sökülüp temizlenmeli. Karter havalandirma hortumu kontrol edilmeli. MAF sensoru temizlenmeli, debriyaj switch i kontrol edilmeli. Vss sensoru de aklimizda olmali mutlaka. Baska yerlerde aramayin

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Haklısınız. Cam düğmesini söküp denedim. Bir değişme olmadı.

Arabadaki anomaliler şunlar:

Yeni çalıştırınca hız yapılabilecek anayol gibi bir yere çıkana kadar herşey normal. Olay şöyle gelişiyor:

- 3000 devirde 120 ile giderken debriyajı köklersem devir 3000'de kalıyor bir kaç saniye sonra yavaş yavaş düşüyor.
- Kırmızı ışığa yaklaşırken vitesi boşa atarsam hala hızdan dolayı hava aldığı için devir 1500 - 1800 arası kalıyor, ne zaman tekerler iyice yavaşlayıp kaputa hava girişi azalırsa normal rölantiye 900-1000 arasına düşüyor.
- Bu durumlar motora bir yerden fazla hava girdiğini gösteriyor dediğiniz gibi. Peki vites geçişinden sonra motorun bir kaç saniye gaz yememesi? Sonra birden gazı alması. Bu da bir yerde delik olduğuna mı işarettir? Yoksa direkt seçenek hava akış metre mi?

Tecrübelerinizle bizi aydınlattığınız için teşekkürler Mehmet Abi.

Bu anlatıma göre motor normal çalışıyor.
Hareket halinde ve vites boşta veya debriyaja basılırsa. Motor araç için gerekli gücü sağlamak için devri yükseltir.
Sorun olan şu. 1300 lerde olması gerekirdi. 1800 fazla.
O an motoru kontrol eden rolanti valfidir.
Fişini çekip deneyin bakalım neler olacak.
Yorum bağlantısı
Halil İbrahim DOĞRAMACI
21 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu anlatıma göre motor normal çalışıyor.
Hareket halinde ve vites boşta veya debriyaja basılırsa. Motor araç için gerekli gücü sağlamak için devri yükseltir.
Sorun olan şu. 1300 lerde olması gerekirdi. 1800 fazla.
O an motoru kontrol eden rolanti valfidir.
Fişini çekip deneyin bakalım neler olacak.

Abi, ne karter havalandırma hortumu, ne hava akış metresi, ne de rölanti valfi... Bambaşka bir şey çıktı.

Bugün özel bir Ford servisine gittim Samsun'da. Durumu anlattım. Usta lifte kaldırdı, birşeylere elledi, "Şimdi bir bin bakalım" dedi. Test ettim. Arıza düzeldi. Dedim "N'aptın?"

Km hız sensörünü sökmüş. Sonra yeniden taktı. Bir daha denedim. Bu sefer gene devir yükseliyor. Dedi ki "bu sensör hem hızı gösteriyor hem de tekerleklerin devirini ölçüyor."

"Devri yanlış ölçtüğü için rölanti motorundan da devir yükseltmesini istiyor." 

"N'apacaz?" dedim. Parçayı değiştirelim? (Bu arada parça da epey fiyatlı sanırım orijinal olursa) Sorun sensörde olmayabilir dedi bu sefer. Ben anlamadım tabii ne kastediyor.

Şunu önerdi dükkan da yoğun olduğu için. Cuma sabaha kadar böyle km sayacı çalışmadan sensör çıkık vaziyette sür. Kesin emin olursak bundan dolayı arıza çıkardığına, tamir yoluna gideriz. Hızı gösterecek ama teker devrini ölçmeyecek hale getiririz felan dedi. 

Şimdi ben ikilemde kaldım. Alsam sıfır orijinal sensör, düzelmeyecek mi? Ustanın dediği gibi sensörün bir işlevini iptal etmek ne kadar sağlıklı? Bu usta neden parça değişimi yerine bu yolu seçmemi istiyor. Parça değişiminde alacağı işçilik az, öbüründe "tamir ettirdik" diye daha mı fazla ki? Fiyat da demiyor henüz. Adam şıp diye buldu sebebini diğer hiçbir yere bakmadan.

Şimdi onun dediği gibi sensörün o özelliğini iptal mi ettireyim (varsa öyle bir şey tabii) yoksa sıfır sensör mü alayım al bunu tak diye. Ama deneme yanılma yapılacak kadar ucuz da değil parça. Kimse de elektronik parçayı deneme için vermiyor. Yakınlarda Mondeo mk2 de yok tanıdık. Alıp denesem.

Ne önerirsiniz abi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sorunu bulmamış. Sorunu ortaya çıkaran sebebi gizlemiş.

Bu şuna benzemiş.

Doktor bey merdiven çıkarsam nefesim daralıyor.

Üç gün boyunca asansörle çık bakalım daralacak mı.

Bence teşhis yok ortada.

Araca yürüdüğünü göstermez ise devir yükselmez.

Ama vites değiştirirken farın ve kliman açıkken viraj da dönersen stop eder.

Yorum bağlantısı
Halil İbrahim DOĞRAMACI
41 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

şu an hız sensör soketi sökülü ve km sayacı çalışır durumda mı?

hız sensör soketi sökük, tabiiki km de göstermiyor şu anda. Ama bunu km gösterir hale getireceğini söylüyor.

9 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Sorunu bulmamış. Sorunu ortaya çıkaran sebebi gizlemiş.

Bu şuna benzemiş.

Doktor bey merdiven çıkarsam nefesim daralıyor.

Üç gün boyunca asansörle çık bakalım daralacak mı.

Bence teşhis yok ortada.

Araca yürüdüğünü göstermez ise devir yükselmez.

Ama vites değiştirirken farın ve kliman açıkken viraj da dönersen stop eder.

aynen de öyle oldu. 1 kere kırmızı ışığa sert döndüm döner kavşakta. duracaktım zaten ama istop etti.

Şimdi hız sensörünü yenisiyle değiştirmek halleder mi problemimi? Yani gizlemiş dediniz ya abi. Ne bileyim havalandırma hortumu delik olsa ya da hava akış metre bozuk olsa km sensörü sökükken de aynısını yapmaz mı? Km sensörünü değiştirmek de mi çözmez diyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Halil İbrahim DOĞRAMACI

şu an devir saati gösteriyor. devirdeki yükselme geçti. 3000 devirde giderken boşa atınca 3000'de kalıyordu. şimdi direkt düşüyor debriyaja basınca. ama km sayacı çalışmıyor. yeni sensör alınca km sayacı çalışacak elbette ama bu devir bozuklukları geri mi gelecek sıfır sensörde de?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vss soketi sökünce araç beyni hızı okumuyor. Zetec motorda hızı okur, debriyaja basınca veya araç yavaşlarken beyin motor devrini artırır, teker döndüğü sğürece aşağı indirmez. bu imalattan gelen bir çalışma şekli. bunlar normal

sizdeki anormaliik devri fazla artırması. direkt olarak parça değişim öncesi:vss soketini taktırın,  1 depo sadece benzinde sürün, lpg kullanmayın, beyin deki uzun dönem haritası kendine gelsin, sonra hego nun çalışmasına baktırın(ids veya benzeri test cihazı ile) kesik kesikse hego değişin. %90 düzelir.

tabii vakum hortumalrı sağlam kabul ediyoruz, emme den çıkan hortumlardan hava alırsa da yapar.

vss sensörünüz sağlam, onun görevi sadece beyne hız bilgisi yollamak, yoluyordu beyin rölanti ayarı yapabildi, şu an yollamıyor beyin ayar yapmıyor devri yükseltmiyor, araçs top eder.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...