İçeriğe Yönlendir

Koyun Kokusu Nasıl Çıkar?

Olcay Eyüboğlu

Recommended Posts

Bülent Tarakçı

Konuyu okuyunca benim de aklıma eniştemin eski Doğanı geldi. 1993 yılında sıfır aldıktan yaklaşık 3 ay sonra Fatsa dan Ordu ya 1 kasa hamsi getirmek gibi bir yanlışa düşmenin sonucunda araç misler gibi kokmuştu. İyi bilirim, her güneşli günde aracın camlar ve bagaj açılır havalandırılırdı. Epeyce bir süre mis gibi hamsi kokusuyla seyahatlerimiz olmuştu. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Belki Polen filtresini değiştirmek işe yarayabilir. Çünkü Polen filtresi de eski olduğu zaman havalandırma koku yapıyor. Ayrıca havalandırma bakteriyel temizlikte yapılırsa koku gider diye düşünüyorum. Yoksa temizlik yapılmadan koku geçmez aksine az da olsa kalır ve kokuya burnumuz alıştıkça koku gitmiş gibi hissedebilirsiniz. Araca ilk binen kişi kokuyu alır. Benim arabadaki süt kokusunu ben almıyorum ama arabaya binen kişiler az da olsa koktuğunu söylüyor. 

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Geçmiş olsun. Bu tip kokular eğer bakteri üretmişlerse çok zor geçiyor. özellikle poleb filtresi değiştirilmeli. Sonrasında ise eğer araç içinde bazı noktalara gelmiş değmiş olma şüphesi var  ise en kötü çözüm çamaşır suyu ile silmek olacaktır. ki bence bulabiliyorsanız bakteri öldüren ürünler kimyasallar var onlardan alınıp kullanılabilir. ufak ta olsa bir uyarı bu tarz ürünler aşındırma yapma kapasitesine sahip oldukları için önce küçük bir alanda denenmeli sonra uygulanmak istenen alana geçilmelidir.  

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
10 dakika önce, Hacı Şenyurt yazdı:

Geçmiş olsun. Bu tip kokular eğer bakteri üretmişlerse çok zor geçiyor. özellikle poleb filtresi değiştirilmeli. Sonrasında ise eğer araç içinde bazı noktalara gelmiş değmiş olma şüphesi var  ise en kötü çözüm çamaşır suyu ile silmek olacaktır. ki bence bulabiliyorsanız bakteri öldüren ürünler kimyasallar var onlardan alınıp kullanılabilir. ufak ta olsa bir uyarı bu tarz ürünler aşındırma yapma kapasitesine sahip oldukları için önce küçük bir alanda denenmeli sonra uygulanmak istenen alana geçilmelidir.  

Aracın içine giren herhangi bir madde yok. Motora alttan hertarafına bulaşmış. havalandırmayı açınca içeri koku doluyor.

14 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

aklıma gelen sirke, kullanılmış poşet çay bekletmek. koku giderici spreyler denenebilir

bu koku için o çözüm epey hafif kalır.

2 saat önce, Murat Gedik yazdı:

Belki Polen filtresini değiştirmek işe yarayabilir. Çünkü Polen filtresi de eski olduğu zaman havalandırma koku yapıyor. Ayrıca havalandırma bakteriyel temizlikte yapılırsa koku gider diye düşünüyorum. Yoksa temizlik yapılmadan koku geçmez aksine az da olsa kalır ve kokuya burnumuz alıştıkça koku gitmiş gibi hissedebilirsiniz. Araca ilk binen kişi kokuyu alır. Benim arabadaki süt kokusunu ben almıyorum ama arabaya binen kişiler az da olsa koktuğunu söylüyor.  

polen filtresi aklımda, yeni değişmişti, belki çıkarıp fırında yüksek sıcaklıkta bakteri temizliği yaparım.

3 saat önce, Cem Işık yazdı:

Dizel motorum olsa haftada bir yıkarım yahu:) yıkat geçsin:)

Az önce yıkama makinesi ile motora , davlumbazlara ve tampon altına giriştim. Bütün sokak koktu ama epey bir temizlendi. Özellikle tampon altında epey bir kaka birikmiş. Birkaç gün sonra koku geçmez ise temizliği yenileyeceğim.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

o nasil bir bulasmadir ya..

Tazyikli su falan tutmayin.İnceden hortum suyuyla dikkatli sekilde yumusamasini bekleye bekleye akitin kiri pisi. İslak kaldikca kokar kuruyunca kokmaz, bildigin tezek. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
7 saat önce, Cem Işık yazdı:

Dizel motorum olsa haftada bir yıkarım yahu:) yıkat geçsin:)

Bknz land. Arazi dönüşü şipşak ile iki fısfıs sonra ver suyu gitsin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
On ‎20‎.‎09‎.‎2012 at 23:42, Olcay Eyüboğlu yazdı:

Babam torunu için birşey demedi yoksa enişteyi koyun niyetine keserdi. Zaten koyun da çocuk için kesildi. Koyun taşınırken bagajda halıfleks vardı. Bunu attık zaten. Yıkamaya verdik. Bagaj tabanı plastik. Yıkamadan sonra ne sürdüyseler çok kayganlaşmış. Hareket halindeyken bagajda hiçbirşey durmuyor. Aracın içine sinmiş koku. Annem çamaşır suyuyla, halı yıkama şampuanıyla sildi gene aynı. Sirke olayını bir yerde okumuştum. Bunu uyguladık ama yukarıda bahsedilen şekilde değil. Bi deneyelim bakalım.

koyunun intikamı olmuş bir açıdan. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Makina ile yıkama sonrası buram buram koku devam ediyor. Araca binince fazla koku yok ama motor ısınınca havalandırmadan koku yoğun geliyor. Yarın bir tur daha yıkama yapmayı planlıyorum. Birde polen filtresini kontrol edeceğim. 

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
Makina ile yıkama sonrası buram buram koku devam ediyor. Araca binince fazla koku yok ama motor ısınınca havalandırmadan koku yoğun geliyor. Yarın bir tur daha yıkama yapmayı planlıyorum. Birde polen filtresini kontrol edeceğim. 
Eğer sileceklerin altındaki plastik korumanın altına geçmişse bu çamur-tezek motoru yıkasanız da içerdeki koku geçmez. Silecek suyunu kullanınca içeriye koku gelmesi bu yüzdendir. Fotoda sol tarafta görünen delikli yerden o plastiğin içine hava girer. Oralarda bir yerde ise havalandırma girişi vardır.
Yerinizde olsam kaput ve cam altı silecek çevresini sirkeli su ile vs yıkar içerdeki koku geçmez ise plastik muhafazayı soker altındaki çamurları temizlerdim.
Araç kaç yaşında bilmiyorum ancak 12 yaşındaki golften 1-2 kilo çamur çıkmıştı. Tabi kokusu yoktu temizlik amaçlı yapmıştım ben [emoji23]
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
41 dakika önce, Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Eğer sileceklerin altındaki plastik korumanın altına geçmişse bu çamur-tezek motoru yıkasanız da içerdeki koku geçmez. Silecek suyunu kullanınca içeriye koku gelmesi bu yüzdendir. Fotoda sol tarafta görünen delikli yerden o plastiğin içine hava girer. Oralarda bir yerde ise havalandırma girişi vardır.
Yerinizde olsam kaput ve cam altı silecek çevresini sirkeli su ile vs yıkar içerdeki koku geçmez ise plastik muhafazayı soker altındaki çamurları temizlerdim.
Araç kaç yaşında bilmiyorum ancak 12 yaşındaki golften 1-2 kilo çamur çıkmıştı. Tabi kokusu yoktu temizlik amaçlı yapmıştım ben emoji23.png

Bugün yıkama makinası ile tekrar temizledim . Artık aracın dışı kokmuyor. Koku epey azaldı ama bitmedi. araç ısınınca hava kanallarından gelen koku artıyor. İkinci aşama olarak silecekleri söküp hava alış yerini polen filtresine kadar takip edip temizleyeceğim. Araç yeni sayılır 6 aylık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...