İçeriğe Yönlendir

Önlere 2 Kış Lastiği Takmak ?

Özgür Kılıç

Recommended Posts

Şahin Topaloğlu

2 tekerli arabanız varsa mantıklı.

Bu söz var ya busöz... :tap2: :tap2: :tap2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile Ncapteki yıldızları sayarken, reel kazalara da bir göz gezdirin derim, sağ airbag iptal düğmesi bile yıldıza katkıda bulunur ama canı korumaz...

Yorum bağlantısı
Yalçın Yurdakul

Aynı hatayı ben yaptım. Geçen yıl sadece önlere aldım, arabayı 2 kere kaydırdım.

Birisi şehir dışında köy yolunda sert bir virajda oldu, biri de şehir içinde U dönüşü yaparken,

zar zor toparladım, 2 lastik almayıp kar edecem derken kendimi tehlikeye attım.

Bu sene diğer ikisini de alıcam inşallah.

Benim tavsiyem almışken dört tane almanız.

4 olmak zorunda.Frenleme dışında, kışın karlı ve hafif virajlı yollardaki farkı anlatamam.Kar yağdığında önlere 2 kışlık, arkalarda da yazlık lastikleri takın.Biraz virajlı, düz yollarda dolaşın.Frenleme yapın.Yokuş aşağı inin.Sonrada aynı işlemleri 4 kışlık üzerinde yapın.Farkı hemen hissedeceksiniz. :)

olcaksa 4 tane olmalı ... 4 üde eşit koşullarda iyi olmalı önlere daha iyi arkalara daha kötü durumda olan kar lastiğide insanın canını sıkıyor... tecrubeyle sabit ...

Hani bazı sorular vardır, aslında cevabı bilirsin ama bir bilene de sorarsın. Bizimkisi biraz öyle oldu, kuşku da kalmadı içimde. Yarın bir sayalım arabada kaç lastik var o sayıda alalım artık :) Herkese teşekkürler!

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mehmet Tüysüz

arkadasım gecen kıs 2 tane aldı virajda arkayı toparlayamadı ve 2000 tlye mal oldu bence 4 adet almalı. lassa haric tabi ford icin konusuyorum

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Doğan Arşiray

Kisin en tehlikeli kosullar ayaz geceden sonra sabah olusan golge alanlardaki karabuz dur. Bu tip durumlara hazirlikli degilseniz yada onceden kestirebilecek kaygan zemin deneyiminiz yoksa mutlaka 4 adet kis lastigi lazimdir ve yavaslamak gereklidir. Onden cekis arabaniz var ise ve bu arac hafif ise sadece onde kislik lastik olabilir. 4 ceker binek araciniz varsa yine sadece onde kislik olabilir. Ancak agir, hantal, yol tutusu zayif , onden ceker yada guclu arkadan itisli arabaniz varsa mutlaka 4 teker gerekir. Suv gibi 4 cekerlere de buz zeminde guvenmeyin cunku onemli olan fren yapabilmek. 

Bazi 4 mevsim lastikleri karda cekis saglarlar ancak buzda tutunamazlar dikkat. Bu lastikler en cok buyuk yuksek saglam suv ve kamyonetlerde ise yariyor. Yokohama geolander go15 gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İki kışlık lastikle yolda kalmayabilirsiniz ama yolda durmak da duaya tabidir.
Her şey patinaj değil ki.
Bunun freni var virajı var ani manevrası var.
Esp ye falan da güvenilmez bu durumda. O da işini yapamaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

İki sene önce Sivas havaalanında kurumsal bir firmadan araba kiraladım, Jetta idi. Yer hafif buz, hava eksilerde. Kış lastiği var mı dedim var tabi abi dediler. Karın buzun içinde lastiklere bakmadan bindim arabaya.

Havaalanından anayola doğru virajlı ve yokuş aşağı bir yol iniyor, her ne kadar arabayı tanısam da bir iki virajda zorladım tepkilerini ölçmek için lastiğin, Allah Allah, bir gariplik var. İlk benzinlikte durdum, arkalar yazlık, önler dandik bir marka kışlık. Arabanın önü ayrı telden arkası ayrı telden oynuyor buzlu ve soğuk zeminde. Dönüşte söyledim, hep böyle yapıyoruz dediler. Uğraşıp şikayet de etmedim.

Özellikle limitlerde kullanım için hiç uygun değil. Hızlı kullanıyor olmanız gerekmez, Allah korusun 120 ile giderken önünüzdeki kaza yaparsa iki lastikten çok daha pahalıya patlar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kışlık lastik konuları erken açılmış Kasım sonuna kadar devam

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Sadece ön lastiklere  taktığım kışlık lastiklerle 3 defa spin attım. ilkinde önler çivili olduğu için mükemmel gidiyordu 30-40 km ile döndüğüm şehir içi yoldu spin attım en kötüsü şehirler arası yolda oldu yine çivili lastikler 10-15 cm kar var hızlıyım dememle kalmadı spin attım Allahtan yol boştu. ondan sonra hemen arkalarda kışlık lastik aldım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...