İçeriğe Yönlendir

Iphone 5 Sorular, İncelemeler Ve Uygulamalar

Harun Aydın

Recommended Posts

Zafer Ayvacı

Valla hocam, benim bildiğim camlar esnemez. Ötesini bilmiyorum.

Esniyorsa da cam değildir :D

Oled ekran olabilirmi ? Esnektirler de

Oled de olsa, en üst tabaka camdır diye düşünüyorum abi.

İşin uzmanı değilim, düz kafayla mantık yürütüyorum :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Oled ekran olabilirmi ? Esnektirler de

Abi esneme sebebi burada yazılanlar olabilir.

Daha ince, daha hafif bir iPhone ortaya çıkarmak için ekranın bile daha ince olması gerekiyordu. Apple mühendisleri, bu engeli tümleşik dokunmatik teknolojisine sahip ilk Retina ekranı tasarlayarak aştılar. Bu teknoloji, ekran pikselleri arasındaki bağımsız dokunmatik elektrotlar katmanının kaldırılarak, piksellerin iki görevi birden üstlenmesiyle mümkün oldu. Bu ekrandaki piksellerin, bir yandan ekrandaki görüntüyü sağlarken bir yandan da dokunma algılayıcı elektrotlar gibi çalışması sağlandı. Siz ve iPhone 5'te gördükleriniz arasındaki katman sayısı bir azalınca, şimdiye kadarki en net görüntü ortaya çıktı. Her şey, artık eskisine göre yüzde 30 daha ince bir ekranda görüntülenir.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Düştüğünde veya üstüne sert bir cisim geldiğinde çatlayan şey, bu kadar eğilmeye kırılmıyorsa ben bütün bildiklerimi unuturum :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Valla hocam, benim bildiğim camlar esnemez. Ötesini bilmiyorum.

Esniyorsa da cam değildir :D

Oled de olsa, en üst tabaka camdır diye düşünüyorum abi.

İşin uzmanı değilim, düz kafayla mantık yürütüyorum :D

http://tr.wikipedia.org/wiki/IPhone_5

Burada retina ekran diyor.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Böyle bir özelliği olsaydı apple heryerde deli gibi reklam yapar.Fiyatı 2 kat arttırıp ürünü 3 kat daha fazla satardı sanırım. :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Düştüğünde veya üstüne sert bir cisim geldiğinde çatlayan şey, bu kadar eğilmeye kırılmıyorsa ben bütün bildiklerimi unuturum :D

Zafer birşey diyemeyeceğim. O kadar çok video varki ama dediğin gibi ekranın nasıl yapıldığını net olarak bilmek lazım.

Böyle bir özelliği olsaydı apple heryerde deli gibi reklam yapar.Fiyatı 2 kat arttırıp ürünü 3 kat daha fazla satardı sanırım. :D

Kasanın Eğilme özelliğini mi :D :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Kasanın Eğilme özelliğini mi :D :D

Aynen eğebilirsin ama kıramazsın diye de bir slogan tamamdır :biggrin:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Teknik uzman geldi, savulun :seytan:

OLED ile ilgili açıklayıcı mesajım altta. Eğer Iphone LCD (Likit Kristal Ekran) teknolojisini OLED'e bir nebze uyarladıysa (ki uyarlamamış olsa LCDden o denli netlik alınmaz) yine ekran esneyecektir.

Samsung OLED kullanırken Iphone klasik LCD ekran kullanmaz. Kullanırsa kendisiyle çelişir, marka değer kaybeder.

OLED hayatımıza yaygın olarak girmeye başlayınca standartlar bozulabilir.

OLED'in LED'den en büyük farkı esnek oluşu. Bu farkla kendisine daha kapsamlı iş sahaları yaratıp hayatımızdaki bazı kalıplaşan şeyleri bozacaktır. Örneğin cep telefonunuz 3. kattan düştü, her yeri darmadağın ama ekranı sapasağlam.

samsung-esnek-ekranlar-1.jpg

oled_screen.jpg

Veyahut evinizin pencere camını açtınız ve camda bir anda ekran çıkıverdi ve size haberleri gösteriyor tek tek, veya aracınızda yol bilgisi veriyor

c-130j_co_pilots_head-up_display.jpg

OLED hakkında 2011 yılında bir çalışmam oldu. Vestel de bu çalışmayla ilgilendi, kendilerine proje götürdüm bir türlü beğendiremedim. Kendileri uğraşmak yerine Çin'den Kore'den teknoloji satın aldılar.

Bu arada OLED'lerin ışık kalitesi akkor lambadan da iyi, LED kadar göz almadan aydınlatıyor, sonuçta organik :)

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Belirtmeden geçemeyeceğim;

LCD üst üste binmiş farklı bir çok katmandan oluşur. Bundan bir tanesi de cam katmandır. Bu yüzden serttir, esnemez, kırılır.

300px-LCD_layers.svg.png

1. Dikey film filtresi giren ışığı kutuplar etmektedir.

2. ITO elektrodlu cam alt katman.

(Bu elektrotların şekilleri LCD çalışmadığında oluşan karanlık görüntüden sorumludur. Yüzeye çizilmiş dikey çizgiler sıvı kristalin kutuplanmış ışık ile aynı hizada olmasını sağlar.)

3. Çevrilmiş şematik sıvı kristaller.

4. Yatay filtre ile aynı hizada yerleştirilmiş, yatay çizgili ortak elektrot filmli (ITO) cam alt katman.

5. Geçen ışıği blok/geçirme özelliğine sahip yatay film filtre.

6. Izleyiciye ışığı geri gönderen yansıtıcı yüzey. (sert malzeme)

OLED'de ise farklı katmanlara sahip LCD'lerden farklı olarak monolitik (tek katmanlı)dırlar. Ekranın üretilişi esnasında her katman diğeri üzerine kaplanarak yekpare olacak şekilde üretilir. Ve katmanlar LCD'deki cam gibi sert değil flexible (esnek, kıvrılabilir) plastik malzemeden üretiliyor. Bu yüzden esniyor.

oled-cell.gif

Bu da benden bir Audi ;)

audi-oled-concept-img_assist-400x244.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu konudan anladığım tek şey, bir telefona bu kadar para verilmez :)

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

O zaman ben bir daha bişey anlatmayacağım, artık teknik açıklama yok :crazy:

:icecream:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O zaman ben bir daha bişey anlatmayacağım, artık teknik açıklama yok :crazy:

:icecream:

Ha şunu da anladım... : Teknoloji samsungda olduğu sürece, Iphone isterse kasasını yırtsın... Bence gerçek telefon samsungtur..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Şaka bir yana bu meret ilk çıktığında 3000 küsürlü rakamlar dönüyordu, çifti benim aracı alacak güçteydi neyse ki ucuzladı da ben de rahat ettim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Ha şunu da anladım... : Teknoloji samsungda olduğu sürece, Iphone isterse kasasını yırtsın... Bence gerçek telefon samsungtur..

Ben Nokia'cıyım. Kullandığım telefonu takoz niyetine kullanan vardır mutlaka :)

Uzaktan baktğım kadarıyla (Iphone-Samsung'a) ikisinin de farklı artıları var. Tercihine göre marka belirliyosun. İkisinde de teknoloji var, sonuçta Iphone ilk çıktığında samsung şu telefonları yapıyordu:

i_984.jpg

Bence ikisi de alınmaz ama, çok pahalılar ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Teknoloji samsungda olduğu sürece, Iphone isterse kasasını yırtsın... Bence gerçek telefon samsungtur..

vaaay, telefonun vidasını sıkmışız belli ki :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

vaaay, telefonun vidasını sıkmışız belli ki :biggrin:

Seni bekliyorum... Ben yapamadım :D

img0021cx.jpg

Ben Nokia'cıyım. Kullandığım telefonu takoz niyetine kullanan vardır mutlaka :)

Uzaktan baktğım kadarıyla (Iphone-Samsung'a) ikisinin de farklı artıları var. Tercihine göre marka belirliyosun. İkisinde de teknoloji var, sonuçta Iphone ilk çıktığında samsung şu telefonları yapıyordu:

i_984.jpg

Bence ikisi de alınmaz ama, çok pahalılar ;)

Hıhı.. hiç kilitlenmezdi bu...

Dün bir müşterime akşama kadar ulaşamadım, ulaşmam gerekiyordu, onun da bana ulaşması gerekiyordu.. Herneyse..

Bugün görüştük ne oldu dedim.. Iphone'um kilitlendi dedi.. Tüm rehberim gitti dedi.. :D

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

1. Seni bekliyorum... Ben yapamadım :D

2. Hıhı.. hiç kilitlenmezdi bu...

Dün bir müşterime akşama kadar ulaşamadım, ulaşmam gerekiyordu, onun da bana ulaşması gerekiyordu.. Herneyse..

Bugün görüştük ne oldu dedim.. Iphone'um kilitlendi dedi.. Tüm rehberim gitti dedi.. :D

1. Bu telefon Nokia 3650 mi :)

2. :D :D fazla teknoloji cilde zarar be abi, en iyisi şu :wub:

largeview.jpg

Bundan temiz bir tane alıp saklayacağım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

kandırmış seni :D rehber server larda duruyor telde bile durmuyor artık :D yada şekil olsun diye iPhone kullananlardan :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu konudan anladığım tek şey, bir telefona bu kadar para verilmez :)

Abi ilk çıktığında 3bin küsürlerdeydi. O parayı verdikten sonra yanında bir de kasa alırım telefonu korumak için :D

Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

tabiki paylaşımda buşunacağız ancak bu direkt ürünü karalama adına açılmış bir konu olmuş.

İnternette hTC one x le ilgili S3le ilgilide baya bir videolar resimler var kronik sorunlarıyla ilgili, insanları yanlış yönlendirmemeniz gerekir özellikle bir GSM operatöründe çalışan olarak.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...