İçeriğe Yönlendir

Motor Kayışlarının Olduğu Kısımdan Gelen Ses

Salih Karacan

Recommended Posts

Salih Karacan

Selam arkadaşlar,

Hepinizin geçmiş kurban bayramını kutlamak isterim önce.

Gelelim benim sorunuma, benim aracım 2009 ford fiesta tdci collection.Aracım şu anda 75000 kmde. Geçenlerde yolda su birikintisi üzerinden geçmek zorunda kaldım. O günden sonra aracımın kayışlarının olduğu kısımdan garip bir ses geliyor.( gığ-gığ-gığ tarzında bir ses) Bu ses araç soğukken gelmiyor.Yaklaşık 10 dakika gittikten sonra rolantide gelen bir ses. Ustama arabamı götürdüm, o kayışa su sıktı ama ses kesilmedi. Bana bu sesin bilyelerden gelebileceğini söyledi. Ama aracın o bölümünde çok sayıda bilye olduğunu, o sesin nereden geldiğini anlamak için tek tek hepsini sökmemiz gerekir dedi.

Ben de bu işlemi yaptırmadan önce sizlerle bir paylaşayım istedim.Acaba daha önce böyle bir sorun yaşayan oldu mu?

Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Hepinize sevgiler, saygılar.

Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu
(düzenlendi)

sürtme sesi gibi mi, hava kaçağı sesi gibi mi?

tarihinde Hadi Küçükoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Salih Karacan

sürtme sesi gibi mi, hava kaçağı sesi gibi mi?

Daha çok sürtme sesine benziyor. Araç ilk çalıştığında bu ses yok ortada. Ama motor ısındıktan sonra rolantideyken geliyor bu ses. Hani benzinli arabayı çalıştırmaya çalışırsınız da çalışmaz ya. (Gığgığ tarzında) Öyle bir ses. Ama bu ses çok tatlı geliyor. Ses çok yüksek değil ,Araç dizel olduğunda dizel sesi bastırıyor bu sesi Ama araca binince özellikle camlar kapalıyken net duyuyorsunuz bu sesi.

Yorum bağlantısı
Hadi Küçükoğlu

Semptomlara göre teşhis koyuldu, tedaviye başlayın. Hastanın durumunu takip edip bilgi verirseniz memnun oluruz.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Ses dinlemek için kulaklıklar var; sesin nereden geldiğini kolayca anlıyorlar ;)

Yorum bağlantısı
Salih Karacan

Semptomlara göre teşhis koyuldu, tedaviye başlayın. Hastanın durumunu takip edip bilgi verirseniz memnun oluruz.

Arkadaşlar bu ne bilyesi olabilir? o kısımda hangi sistemlerin bilyeleri var? Bu işlem uzun sürer mi size?

Ersen Hocam, benim ustamda kulaklık olacağını hiç tahmin etmiyorum ama sorarım gene de bir.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Salih Karacan

Cumartesi günü ustama gideceğim tekrardan. Yapılan işlem ya da işlemleri sizlerle paylaşırım arkadaşlar.

Hepinize saygılar

Yorum bağlantısı
Salih Karacan

hocam aynı ses valla

bravo size Nihat hocam ,benim arabadaki sesle aynı. Nasıl halledeceğiz biz bu sesi?

Sanki hızlı hızlı bir yüzeyi zımparalar gibi değil mi?gığ gığ tarzında bir ses

Sayın Hocam sesler aynı.Çok güzel yakalamışsınız sesi. Siz hiç bir ustaya başvurdunuz mu?

Yorum bağlantısı
Salih Karacan

Engin Hocam, siz sesi dinlediniz mi? Neden devirdaimden geldiğini düşündünüz?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bu ses eskiden çok az geliyordu ve motor kaputunu açınca duyuluyordu pek önemsemedim.

Ses çoğalmış fakat ben farkında değilmişim. Arabanın içinde pek duyulmuyor çünkü.

Bayramda dayım farketti garip bir ses var diye bende eve dönüp sesi kaydettim.

Yorum bağlantısı
Tamer Akkan

Ses oluştuğu zaman soğutma suyu kapağını açın eğer ses kesiliyor ise devirdaimden kaynaklanıyor. Tecrübe ile sabittir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Aynı ses bende de olmuştu, 2 yıl önce, motor soğukken herhangi bir ses yoktu ısındıktan sonra rolentide vıy vıy vıy yada gıy gıy gıy belki de vir vir vir gibi bir ses geliyordu gaza hafifi dokununca geçiyordu, motoru yıkatmıştım bir anda geçti 2 yıldır hiç bir sorun olmadı daha.

Bence bir motoru yıkatın.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Ses oluştuğu zaman soğutma suyu kapağını açın eğer ses kesiliyor ise devirdaimden kaynaklanıyor. Tecrübe ile sabittir.

Bunu deneyeceğim.

Aynı ses bende de olmuştu, 2 yıl önce, motor soğukken herhangi bir ses yoktu ısındıktan sonra rolentide vıy vıy vıy yada gıy gıy gıy belki de vir vir vir gibi bir ses geliyordu gaza hafifi dokununca geçiyordu, motoru yıkatmıştım bir anda geçti 2 yıldır hiç bir sorun olmadı daha.

Bence bir motoru yıkatın.

Sesi kaydetmeden 1 gün önce motoru yıkamıştım :)

Yorum bağlantısı
İsmail Kavak

Benim araçtada benzer bir ses vardı. Bu ses, geri vitesti taktıktan sonra, debriyajı bırakırken artıyordu. Krank kasnağını değiştirdim. Kesildi. 140 TL

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Engin Hocam, siz sesi dinlediniz mi? Neden devirdaimden geldiğini düşündünüz?

Benim araçta buna benzer bir ses vardı ardından devirdaim kendini koyu verdi :( O zaman ustalar böyle yorum yapmıştı.Sesi dinledim aynen bu sese benziyordu.Ama bilyalardan da gelebilir .

Yorum bağlantısı
Mehmet Akif Acer

Eski aracımda o türde bi ses vardı şarj dinamosundan çıktı araç connect şarj dinamo kasnağı değişti düzeldi.

Yorum bağlantısı
Salih Karacan

Araba ısındıktan sonra soğutma suyu kapağını açtım ama o ses kesilmedi. Devirdaimden değil o zaman büyük bir ihtimalle.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Koç
(düzenlendi)

2 adet gerdirme rulmanı var eger onlardan gelmiyor(tanesi 30 tl civarı idi) ise otomatik gerdirici gibi birşey var kayışın gerginliğini ayarlayan heralde o tam gerdiremiyor kayıs kendini salıp tekrar topluyor. Benzer bir olay başıma gelmişti (aracımı satmadan önce).

tarihinde Hüseyin Koç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Salih Karacan

Hüseyin Bey, ses kayışlardan gelmiyor. Bir şeyler bir şeylere sürtüyor sanki. Ayrıca yukarıda bir arkadaşımız daha aynı sorunu yaşıyor.O sesi de paylaşmış. O ses ile benim arabadaki ses aynı ses. Eğer o sesi bir dinlerseniz çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Salih Karacan

Nihat hocam, siz gidebildiniz mi bir ustaya aracınızı göstermek içi? Giderseniz sesin nereden geldiğini anlayabilirlerse buradan haber verirseniz çok sevinirim.

saygılar.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Gidemedim Salih bey, arabanın triger seti değişim zamanı gelidiği için fazla aldırış etmiyorum.

Triger seti değiştiğinde o sesin yok olacağını düşünüyorum. Sonucu buradan paylaşırım ama ne zaman bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...