İçeriğe Yönlendir

Ford Explorer Almak İstiyorum Önerileriniz Nelerdir?

Barış Tülis

Recommended Posts

Hakan Çeziker

Birde aracımın vitesi parka geçmiyor en son geri vitese kadar geliyor basit bir arızamıdır ne yapmam gerekiyor

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Alper Karaöz

Arkadaşlar  Merhaba sahibinden.com da 95 model ex var bütceme uygun olan tek araç :) yorumlarınızı rica ediyorum altın değerindedir. tşkler. ilan no: 320061817  

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaşlar  Merhaba sahibinden.com da 95 model ex var bütceme uygun olan tek araç :) yorumlarınızı rica ediyorum altın değerindedir. tşkler. ilan no: 320061817  

Bütçeniz ne kadar?

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Hakan Ögrü

Selamlar herkese,

Aranıza henüz katılmakla birlikte bundan önce yine bu sayfalar arasında pek çok konu başlığından merak ettiğim bilgileri edindim; öncelikle katkı sağlayan herkesin emeğine sağlık... Şahane insanlar topluluğu vesselam!

Bu hafta içi kısmetse ben de bir Explorer sahibi olacağım. Malum sitede ilanı şu an aktif görünen araç sahibiyle geçtiğimiz hafta bir araya geldik. Ben öyle motordan fazla anlamam, ilk görüşmeye hasbelkader benden çok daha iyi mekanik-motor bilgisi olan bir kardeşimle beraber gittik. 

Öncelikle belirtmeliyim ki (daha önce bu deneyimi hiç yaşamayanlar için yazıyorum) araçlar fotoğraflarında göründüğü gibi olmuyor. Malum, 21 yaşında  araç, elbette "cillop" gibi olmuyor. Bu sebepten direkt motoruna göz dikiyorsunuz, "aman yolda başıma dert açmasın da!.." Uzatmak da istemiyorum, yazmak istediğim daha çok şey var ama gördüğümüz aracın şükür ki motor, şanzuman gibi öğelerinde beni rahatsız eden, "acaba?!" dedirtecek bir kuşku hissetmedim. Benimle birlikte gelen kardeşim de aynı fikirdeydi(immobilizer ile ilgili kaygım haricinde... Yazıyı okumaya devam ederseniz nedenini aşağıda bir yerde bulacaksınız zaten :)

Fiyat için prensipte anlaştık, hafta içi sitede de adı sıklıkla geçen Osman ustaya götürmek adına anlaştık. 

Derken yine malum sitede başka bir araç daha dikkatimi çekti, kısmetse bugün de onu görmeye gideceğim. Açıkçası motor ve şanzumanından inceleme fırsatı bulduğum araçtaki gibi hissi alırsam ve kozmetik olarak biraz daha dertsiz olduğunu görürsem ve tabi ki fiyatta da anlaşabilirsek yolumu değiştirmem an meselesi. 

İki aracın da ilan numaraları şunlar;

Gidip yerinde gördüğüm Explorer: 555334421

Kısmetse göreceğim Explorer: 548143165

İnceleme fırsatı bulduğumuz aracın sahibiyle sohbetimizde kendisinin verdiği bilgiler alt başlıklar halinde şöyleydi;

-Kendisi aracın 3. sahibi.. 

-Araç 2. sahibindeyken arkadan hasar görmüş ve yine 2. sahibi tarafından onarılmış.

-Hasar gören tarafın boyası atıldıktan sonra şu an ki sahibi herhangi renk-ton farklılığı olmaması için aracı tümden boyatmış. (İlk telefon görüşmemizde de bunu belirtmiş, boya takıntımın olması durumunda buna göre değerlendirmemi belirtmişti-dürüst bu bağlamda sağ olsun)

-Daha önce hiç immobilizer sorunu yaşamamış. 

-Araç, anahtarlığa entegre kumanda olmadan kesinlikle çalışmıyor haliyle. Yani, olur da "..amaan kumanda çalışmıyorsa anahtar var kardeşim, basarım kontağa giderim!" yok maalesef. bkz. Explorer Immobilizer Sorunu :)

-Bahsettiğim kumanda, sahibinin elinde bile bir iki basma-etme sonucunda aktif oluyor (bu durum beni en çok korkutan etken oldu, çünkü Temmuz'da eşimle birlikte İstanbul-Assos-Gökçeada-Çanakkale-İstanbul güzergahında seyahatimiz olacak ve evet, kamp macerama bu araçla katılmak istiyorum) 

-Osman ustanın elinden geçmiş bir Explorer

-Şu an ki sahibi hasar/eksiklik bulunan kimi  kozmetik kısımları orjinalliği bozmamak adına değiştirmediğini belirtti. (Ön camda çatlak var ama muayeneden kalmasına sebep olacak durumda değil, ön farlar yuvalarından çıkabiliyor -yere düşmüyorlar tabi-, aracın çakmağı yok, hız gösterge panelinin üst kısmındaki aydınlatmada sorun var, bagajda tabana bağlı bulunan bağlantı kancaları ve o kısmların tabana olan bağlantısında geniş çürükler var, şoför koltuğunun geriye yatırma kolu yok, çıkmış/kopmuş, janlarda noktalar halinde paslanma mevcut, sunroof'un alt kapağının ön kısmı boydan boya sökük- yıpranmış-uçmuş)

-Araca hiç LPG sistemi takılmamış.

-Sağ arka kapı içeriden açılmıyor-açılacaksa da biraz uğraş gerektiriyor.

-Bagaj bölümünde yukarıda bahsettiğim noktalarında ve jantlardaki paslanma haricinde aracın herhangi başka noktasında pas-çürüme yok. (biz göremedik)

Kısmetse bugün incelemeye gideceğim aracın sahibiyle telefonda yaptığım görüşmede ise şunları konuştuk;

-Aracın bakımları düzenli yapılmış,

-1997'den beri kendisi tarafından kullanılıyor

-Hiç LPG takılmamış

-Immobilizer sorunu hiç yaşamamış, çünkü immobilizer özelliği olmayan modeliymiş :)

-Hararet göstergesinde sorun var, bir parçadan bahsetti -aklıma gelmiyor şu an- yedek parçasını bulamadığından sanayiide, harareti gösteren ayrı bir gösterge takılmış (şoför tarafı konsolun hemen altına bir gösterge iliştirilmiş)

Bahsettiğim ikinci aracı henüz görmediğimden iki araç hakkında verdiğim bilgiler biraz yanlı gibi algılanabilir fakat herhangi ayrıntıyı atlamadan olduğu-duyduğum-gördüğüm şekliyle aktardığımdan en azından ben gayet eminim. :) 

Bu iki aracı ya da birini aranızda tanıyan-eden varsa benim için pek kıymetli sayılacak bilgilerini paylaşması mümkün müdür?

Her iki aracın -şu an ilanda görünükleri ve sitede belirtilen özellikleriyle- karşılaştırmasını yapsanız hangisine daha fazla şans verirsiniz? (tamam, bu soru kimi için çocukça gelecektir, kabul ediyorum şimdiden.. :) )

Uzun yola çıkmadan önce mutlaka ama mutlaka Explorer özelinde dikkat etmem gereken nokta/lar nedir?

Yanlış anlaşılmasın "Explorer alınır bir araç mıdır?" diye sormuyorum. Bu arabalara özellikle ilgi ve alaka duyuyorum, bu sebepten bence gayat de alınır araçlar. Yakışıklı, alımlı bir kere.. Kullanıcıları ve hayatlarının herhangi evresinde kullanmış olanlar "..dağa taşa aslanlar gibi çıkar ama onun için yapılmış araçlar değil" dese bile bana göre hem dağa çıkar hem de özel davet gecelerine hiç utandırmadan size eşlik edebilecek makineler. Kısacası bence "alet nalet-deli-!!" :):) 

Özellikle paylaştığım ilan numaralarındaki araçlar üzerinden görüşlerinizi paylaşırsanız minnettar kalacağım. 

İkisinden birinin sahibi olduğumda ise kullanıma bağlı tecrübelerimi buradan ya da ilgili konu başlığından paylaşıyor olacağım. Umarım bu yardımlaşma zincirine benim de katkım olacaktır. 

Saygılar.. Sevgiler..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Almaya karar vermissiniz bi kere. Oncelikle bilin ki burada yedek parca sikintisi cekeceksiniz. Ebay ile akraba olmaniz gerekir.
Ikinci olarak sanslisiniz, Osman usta gibi bi farkiniz var.
Komple boyali olmasi 20 yasindaki bi arac icin sikinti değil de, kazada ne kadar zarar gordu, o iyi incelenmeli.
Pasli kisimlar siki sikiya kontrol edilmeli. Alinirken onarimi daha mantıklı olacaktir.
On cam degisimi icin Doraglass ve uğurluglass, olimpia ile bi gorusun, cam var mi ellerinde bi ogrenin.
Kapi kilit mekanizmasinin fiyatina bakinin.
Yurur ve sanziman cok iyi incelenmeli.
Motoru zaten anlatmıyorum, cok iyi bakılmali.
Ayırdığınız butceyi %20 daha arttirin ve onarim payi birakin derim.

Bir Explorer kullanmadim belki ama, 20 yasinda bi arac alacak olsam bunlara bakardim ben.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Ögrü
4 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Almaya karar vermissiniz bi kere. Oncelikle bilin ki burada yedek parca sikintisi cekeceksiniz. Ebay ile akraba olmaniz gerekir.
Ikinci olarak sanslisiniz, Osman usta gibi bi farkiniz var.
Komple boyali olmasi 20 yasindaki bi arac icin sikinti değil de, kazada ne kadar zarar gordu, o iyi incelenmeli.
Pasli kisimlar siki sikiya kontrol edilmeli. Alinirken onarimi daha mantıklı olacaktir.
On cam degisimi icin Doraglass ve uğurluglass, olimpia ile bi gorusun, cam var mi ellerinde bi ogrenin.
Kapi kilit mekanizmasinin fiyatina bakinin.
Yurur ve sanziman cok iyi incelenmeli.
Motoru zaten anlatmıyorum, cok iyi bakılmali.
Ayırdığınız butceyi %20 daha arttirin ve onarim payi birakin derim.

Bir Explorer kullanmadim belki ama, 20 yasinda bi arac alacak olsam bunlara bakardim ben.

Evet, size katılıyorum Sani bey.. Vakit ayırdığınız için de çok teşekkür ederim. Mutlaka bu hususları göz önünde bulunduracağım. :) 

Olur da anlaşabilirsek buradan deneyimlerimi hem merak edenler hem de benim gibi sahibi olup da yardıma ihtiyaç duyanlar için paylaşacağım.

Sevgiler.. Saygılar.. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...