İçeriğe Yönlendir

Dava Sonucunu Anlamadım Acaba Kazandım Mı Kaybettim Mi?

Recep Mura

Recommended Posts

Recep Mura

Arkadaşlar Bölge İdare Mehkemesine 7.5 ay önce açtığım davayla ilgili bugün Uyaptan sms geldi aynen şöyle:

(Sakarya 2.İdare mahkemesinin 2012/..... nolu dosyasında 15/11/2012 tarihinde iptal, kabul kararı verilmiştir. Gerekçeli karar yazıldıktan sonra teblig edilecektir.)

Bu ne demek acaba davayı kazandım mı yoksa kaybettim mi? Yoksa bazı talepler reddedilip bazıları mı kabul edildi. Bu konuda bilgisi olan bir arkadaş varsa aydınlatırsa çok sevinirim...

İnşallah olumlu karardır..

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

itiraz davası mıydı. bir şeyin iptalinin kabulü felan mı acaba.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Evet, Bakanlığa bir işlem için başvurmuştum o ise işlem isteğimi reddetti bende bunun üzerine işlemin iptali için dava açtım Talebim aşağıdaki gibiydi..

1) 20.01.2012 tarihinde davalı İdare’ye yapmış olduğum başvurumun reddine dair tesis edilen 28.02.2012 tarih ve 7299 sayılı idari işlemin iptaline karar verilmesi ile yoksun kaldığım parasal hakların idareye başvuru tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile tarafıma ödenmesine karar verilmesini,

2) Tüm yargılama harç ve masrafların davalı İdare üzerinde bırakılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.13.04.2012

Ama gelen cevaptan davayı kazandım mı kaybettim mi anlayamadım...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Valla tam anlamam ama kaybetmişsiniz gibi duruyor.

Tamam işte kazanmışsınız. Hayırlı olsun.

bu da olabilir tabii :D ikisinden biri :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Teknik olarak davayı kazanmışsınız. Ama kararı görmek gerekir. Birden çok şey talep etmiş iseniz, taleplerinizin tamamı kabul edilmiş veya bir kısmı kabul, bir kısmı da red olmuş olabilir. Mahkeme yakınsa mahkeme kalemine bir uğrayın derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

Kabul olduğuna göre sizin yararınıza bir şey çıkmış anladım zaten :p az daha detay verir insan sanki sms te karakter yetmiyor :p

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Mura
(düzenlendi)

Allah razı olsun inşallah öyledir :)

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
İnş.=İnşallah
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kazanılmış bence ama Necat abi daha iyi bilir sanırım.

Yorum bağlantısı

kabul olduğuna göre sizin yararınza bir şey çıkmış anladım zaten :p az daha detay veriri insan sanki sms te karakter yetmiyor :p

Bu mesaj yine iyi, bana "Anladın sen" diye mesaj gelmişti :p

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Valla tam anlamam ama kaybetmişsiniz gibi duruyor.

bu da olabilir tabii :D ikisinden biri :p

Hukuki işlerden hiç anlamıyorum avukatım yok her işi kendim netten edindiğim bilgilerle açtım sizin de gördüğünüz gibi sonuçtan hiçbir şey anlamadım kazandım mı kazanamadım mı? o nedenle buradaki hukuki bilgisi olan arkadaşlardan öğrenmek istedim

:D

Aynen öyle bunun için birde 2 sms göndermişler ikinci smsde sadece "r" harfi var...

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Hayırlı Olsun.. Benimde anladığım Davayı kazanmışınız yönünde

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Teknik olarak davayı kazanmışsınız. Ama kararı görmek gerekir. Birden çok şey talep etmiş iseniz, taleplerinizin tamamı kabul edilmiş veya bir kısmı kabul, bir kısmı da red olmuş olabilir. Mahkeme yakınsa mahkeme kalemine bir uğrayın derim.

Teşekkür ederim Necat Bey, taleplerim yukarıdaki şekildeki gibiydi umarım yakında tebligat yapılır gerçi kurum değiştirdim eski kurumun adresine gider umarım karşıklık olmaz...İmkan bulunca gideceğim ancak cevap verirler mi bilmiyorum oradakiler biraz burnundan kıl aldırmıyorlar geçen savunma vermeye gittim neredeyse azarlayacaklardı daha ne bekliyorsun der gibiydiler yani işimiz başımızdan aşkın yeter der gibiydiler...::((((

Yorum bağlantısı
Ergin Keçeci

İptal davanız kabul edilmiş gibi anlaşılıyor,umarım kazanmışsınızdır :)

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Davacının davasının kabulüne, talebinizin reddi konusundaki dava konusu idari işlemin iptaline karar verilmiş. Yani davayı kazanmışsınız.

Mesaj size geldiğine göre işlem elektronik olarak imzalanmış. Bir iki gün ekadar postaya veriliyor demektir. Adresiniz değiştiyse, kararın tebliğin şu adrese istiyorum veya mahkeme kaleminde tebliğ almak istiyorum diye dilekçe verin.

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Mura

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim buradan anlaşıldığına göre büyük ihtimalle olumlu sonuç olacak gibi inş. tabii davalı kararı danıştaya temyize gidebilir gerçi oradan da çok şükür olumlu emsal kararlar var ama yine de temkinli olmak lazım...Hukuk dili gerçekten ilginç, halbuki madem böyle bir hizmet veriliyor insan davanız lehinize sonuçlanmıştır veya şu isteğiniz red diğerleri kabul edilmiştir gibi bir ifade olsa daha yi olurdu ben buradan yalnızca davamın sonuçlandığını yakında tebliğ edileceğinden başka bir şey anlamıyorum tabii bu da inş. uzun sürmez...çünkü THH'ye bir başvurum tam 8 ay sürdü bu da aynı şekilde bu dava da 7.5 ay sürdü bakalım tebliğ aşaması ne kadar sürecek hayırlısı...

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Davacının davasının kabulüne, talebinizin reddi konusundaki dava konusu idari işlemin iptaline karar verilmiş. Yani davayı kazanmışsınız.

Mesaj size geldiğine göre işlem elektronik olarak imzalanmış. Bir iki gün ekadar postaya veriliyor demektir. Adresiniz değiştiyse, kararın tebliğin şu adrese istiyorum veya mahkeme kaleminde tebliğ almak istiyorum diye dilekçe verin.

Rıdvan Bey, inş. dediğiniz gibidir, davayı ben kendim avukatsız açtım oradaki kişiye davayı nasıl takip edebilirim deyince bana Uyap'ın sms hizmeti var davanızda gelişme olunca sms geliyor dedi bende abone oldum o kadar savunma geldi gitti hiç sms gelmedi hatta bugün acaba aboneliğim aktif mi olmadı derken sms geldi acaba dedim birde baktım Uyaptan sms gelmiş yukarıda belirttiğim gibi...Acaba bunun tebliğ edilmesi için belli bir tarih var mıdır? mesela gelen mesajda kararın 15.11.2012 de verildiği yazılı acaba karar çoktan postaya verilmiş olabilir mi? Kurumum değişti karışıklık olmasın diye gidip adres değişikliği bildiriminde bulunmadım bir de usulün ne olduğunu bilmediğimden yanlış birşey yapmayayım diye...dediğiniz gibi kaleme gitsem elden almak istesem verirler mi? THHdekiler vermediler bunların posta ile gitmesi lazım dediler halbuki karar çoktan çıkmıştı ama neredeyse 1 ay tebliğ edilmesini bekledim bunlar aynısını diyebilirler mi ne yapmam lazım..Nasıl bir dilekçe hazırlamalıyım?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

idareye açılan davalarda pek avukata gerek yok diye biliyorum. genelde dosya üzerinden yürütülüyor olması lazım.

Yorum bağlantısı
Recep Mura
Kazanılmış bence ama Necat abi daha iyi bilir sanırım.
Hayırlı Olsun.. Benimde anladığım Davayı kazanmışınız yönünde
Hayırlı olsun. :)
İptal davanız kabul edilmiş gibi anlaşılıyor,umarım kazanmışsınızdır :)

Hepinize iyi dilekleriniz için teşekkür ederim, umarım haklı olan herkes davalarında olumlu sonuçlar alır...

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

öncelikle recep beye geçmiş olsun diyorum. benimde bir sorum olacak e devlet portalından bakınca benimde bir davam var. iş mahkemesi, dosya yargıtayda diyor. bu ne demek acaba

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Çok bilgim yok ama bende Sadık Beyle aynı düşünüyorum sanırım iş mahkemesinden çıkan sonucu yargıtay'a götürmüşler yani temyiz etmişler...Benim davamda da davalı Danıştaya temyiz edecek büyük ihtimalle tabii kazandıysam kaybettiysem ben danıştaya gideceğim...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Değişmediyse 15 gündü gerekçeli kararın resmi olarak yazılma süresi. Tabi postaya verilme süresi diye bir şey yok :)

Eğer aceleniz varsa, beklemek istemiyorsanız, gidip elden alın. Mahkemeye bildirdiğiniz adrese, beyanınızda belirttiğiniz adrese gider tebligat tahminime göre. Değişiklik varsa bildirmelisiniz. Bence en temizi, vakit ayırıp gidin. Tebligat çıkmadıysa da kalemde yaparlar. Onlar için de kolaylık olur.

Hakkınızda hayırlısı olur inşallah.

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Teşekkür ederim Zafer Bey, uygun bir zamanda gitmeyi düşünüyorum inş. kalemdekiler yardımcı olurlar yoğun olduklarından dava açarken evrak vb. teslim ederlerken pek yardımcı olmadılar tahminen yoğunluktan olsa gerek ama yine de bir denemeyi düşünüyorum THH heyetine 2 kez gitmiş ikisinden de çok uzun süre geçtiğini kabul etmelerine rağmen ki gerekçe olarak eleman eksikliğini gösterdiler yine de elden teslimat yapmadılar siz gidin 10 gün içerisinde gelmezse gelin size özel elden vereceğiz demişlerdi...Neyse karar olumlu olsun da geç olsun önemli değil..

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Mahkemeden de karar yazılmadıysa alamazsınız tabi, THH de yazılmadığı için vermemiştir büyük ihtimalle. Karar yazılmışsa alırsınız

Yorum bağlantısı
Recep Mura

Orasını bilemiyorum bilgisayardan baktılar karar çıkmış imzalanacak denmişti belki de o yüzden vermemişlerdir. Bu arada Zafer Bey, yaptığım başvuru hayat sigortası hariç olumlu çıktı THHdekiler bana bekleyeceksin banka Tüketici mahkemesine gidebilir gitmezse seninle irtibata geçerler dedi bende 15 gün bekleyeceğim bazıları banka seni aramaz sen irtibat kur diyor bundan sonraki süreçte nasıl hareket etmeliyim acaba..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...