İçeriğe Yönlendir

Sıfır C-Max Aracımın 4. Gününde Motor Arızası...

Ayşenur Yokuşoğlu

Recommended Posts

Ali Elöver
(düzenlendi)

Ali, sandık motor tabirini bir kaç duymuştum, ama açıkçası tam olarak ne demek olduğunu bende çoğu insan gibi yanlış biliyormuşum. senin yukarıda ki yorumlarından anladığım kadarıyla, "sandık motor aracın orijinal sıfır motorudur" demek mi oluyor. ?

Sadık Abi,

Orjinal motor, tamirsiz, fabrikada üretim bandına verildiği hali ile servise geliyor ve monte ediliyor. Sandık denmesinin nedeni sağlam ahşap sandık kasada geliyor anca taşıyan ve ithalat sevkinde koruyan muhafaza olarak. Ama üst sınıf özel araçlarda porşe ferrari gibi farklı özel çok sağlam plastik muhazalarda da taşındığını gördüm forumlarda.

Yan ve yardımcı ekipmanlar monte edilip , mesela klima kompresörü, dinamo altarnatör gibi arabaya takılıp ruhsata işleniyor yeni no ile. Markaya göre donanımlı da gelebir ama Ford nasıl yapıyor en iyisini Çağlar Abi bilir.

grnt022d.jpg

tarihinde Ali El&#246ver tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Çark

Sadık Abi,

Orjinal motor, tamirsiz, fabrikada üretim bandına verildiği hali ile servise geliyor ve monte ediliyor.

Yan ve yardımcı ekipmanlar monte edilip , mesela klima kompresörü, dinamo altarnatör gibi arabaya takılıp ruhsata işleniyor yeni no ile.

grnt022d.jpg

Sandıkla geldiği için mi adı "sandık motor" ?

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
(düzenlendi)

Sandıkla geldiği için mi adı "sandık motor" ?

Aynen o yüzden, tüm dünya böyle der. Kapalı kutudan genellikle ahşap veya yeni dönemde plastik özel kutular da var.

Ama fabrikalar genelde ahşap kasalı gönderiyor, porşe falan değilse :)

Crate engine

http://www.google.co...iw=1170&bih=574

hrdp_0709_25_z+1957_chevy_pro_street_timber_wolf_project_car+crate_engine.jpg

1%20crate%20engine.jpg

tarihinde Ali El&#246ver tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sektörden olmasam, ben de yeni araba isterdim, sektördeyim keşke sıfır arabamın motoru böyle olsa derim, tercihler farklı olabilir, çok geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Öncelikle geçmiş olsun Ayşenur hanım, tüketici hakları mahkemesinin sonucu bahsedildiği gibi bir kaçyıl sürmeyecektir diye düşünüyorum çünkü bende Mediamarkt 'tan bir televizyon almıştım ve yaklaşık 20 ay sonra oluşan bir arızadan sonra fabrika bana kullanıcı hatası olduğunu ve ücretli tamir olacağını bildirdi, bende tüketici hakları mahkemesine başvurdum ve tahmini 1,5 ay kadar sürdü ve sonuçta ben televizyonu iade ederek paramı eksiksiz olarak aldım. Umarım sizin mahkemede çabuk sonuçlanacaktır merak etmeyin, tekrar geçmiş olsun....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ali abi şimdi ben 2. el alacak olsam ve satıcı bana deseki 147 km deyken arabaya sandık motor koyuldu yada servise soksam arabayı ve deseler arabanın durumu güzel ama daha yeniyken sandık motor koyuldu diye ben o arabadan soğurum.

2.elde motora mekaniğe bakanı hiç duymadım, görmedim?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

2.elde motora mekaniğe bakanı hiç duymadım, görmedim?

Ne olursa olsun sıfır km diye alınan bir aracın, 4. gün dağılması asla kabul edilemez..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sandık motor takıldığında motorun değiştiğine dair bir ibare oluyordu galiba ruhsatta

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Haksıza boyun eğmek gibi birşey olur bu durum..Hak aramak varken kısayoldan en başa dönmüş olunuyor..

TR'de her şey hakkaniyetli ve doğru olduğu için tabi bu olaya boyun eğmemek, savaşmak lazım.

Zamlar, benzin deki fantastik vergi, deprem vergileri ÖTV, gizli saklanan enflasyon bütün haksızlık vs vs'yi halletik güzel ülkemde tek problem Cmax'in bozulan motoru olsa tabiki direnelim ama bu zarara gelene kadar o arabadan alınan vergiye, o benzinin fiyatına bakmak sanırım daha akıllıca olacaktır.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

TR'de her şey hakkaniyetli ve doğru olduğu için tabi bu olaya boyun eğmemek, savaşmak lazım.

Zamlar, benzin deki fantastik vergi, deprem vergileri ÖTV, gizli saklanan enflasyon bütün haksızlık vs vs'yi halletik güzel ülkemde tek problem Cmax'in bozulan motoru olsa tabiki direnelim ama bu zarara gelene kadar o arabadan alınan vergiye, o benzinin fiyatına bakmak sanırım daha akıllıca olacaktır.

Kardeş, meseleyi hemen devlet meselesine nasıl getirdin anlamak zor..Mağdur olan bir tüketici var ortada, kusurlu mal satılmış, varmı bunun ötesi berisi ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Kardeş, meseleyi hemen devlet meselesine nasıl getirdin anlamak zor..Mağdur olan bir tüketici var ortada, kusurlu mal satılmış, varmı bunun ötesi berisi ?

Devlet meseli değil ki, Ayşenur Hn paylaşır sonucu burdan hep birlikte görürüz. Genel durum bu TR'de aksini mi idda ediyorsun merak ettim ?

:)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Ford şunu diyecek:

Motor, parça montajında yada bir çalışanımın kabahati ile sorunlu şekilde monte edildi bu hata benimdir, kimseye 4. gün parçalanacak bir motor satamam, buyrun yeni aracınız...

Benim aracımın değeri düşmüş,ruhsata yeni motor işlenmiş kısımlarına hiç takılmam bile..Sonuç ortada , sürücü kaynaklı bir durum varsa durumlar değişir tabi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Geçmiş olsun. :flowers: Bu tarz olaylarda insan aldığı arabadan soğuyor, bir an önce ondan kurtulmak istiyor. :( Hukuk mücadelenizde başarılar. :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Devlet meseli değil ki, Ayşenur Hn paylaşır sonucu burdan hep birlikte görürüz. Genel durum bu TR'de aksini mi idda ediyorsun merak ettim ?

:)

Hayır, bütün meseleleri hallettik bir motor derdimiz kaldı gibi yazmışsın da..Sonuçta ,hak aranınca değerlidir

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Ford şunu diyecek:

Motor, parça montajında yada bir çalışanımın kabahati ile sorunlu şekilde monte edildi bu hata benimdir, kimseye 4. gün parçalanacak bir motor satamam, buyrun yeni aracınız...

Benim aracımın değeri düşmüş,ruhsata yeni motor işlenmiş kısımlarına hiç takılmam bile..Sonuç ortada , sürücü kaynaklı bir durum varsa durumlar değişir tabi..

İnşallah der, Ford a gönül vermiş para verip almış insanlar zarar etmesin tabi.

Ford şunu diyecek:

bu hata benimdir, kimseye 4. gün parçalanacak bir motor satamam, buyrun yeni aracınız...

Rüya gibi bir cümle.

Aynı olay 80 km de 2 günlük Renault Clio'da başımıza geldi, sıfır motoru takıp üstüne de 5 kuruş vermeden magduriyet giderildi.

Tabi satarken zarar illa olacaktır ama maalese realite bu.

Hayır, bütün meseleleri hallettik bir motor derdimiz kaldı gibi yazmışsın da..Sonuçta ,hak aranınca değerlidir

Aynen öyle yazdım, bu motor zararı benim başıma gelse takınacağım tavırda aynen olur.

1 liralık benzine 4,5 lira verip, araç bedelinin %60 ını 1600 cc de %120'sini 3000cc de kuzu kuzu ses çıkarmadan veren vatandaşlarız biz, bir arabada saterken edilecek 2-3000 TL zararın ne önemi var ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Problem giderilemeyecek bir problem olursa ürün yenisi ile değiştirilir ama sorun çözülebilir bir problem olduğu için değişime yanaşmayacaktır. Bu tür davalara bakan avukatlardan fikir alınabilir. Bence sandık motor + bir miktar para sorunu çözer.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Aynı olay 80 km de 2 günlük Renault Clio'da başımıza geldi, sıfır motoru takıp üstüne de 5 kuruş vermeden magduriyet giderildi.

Tabi satarken zarar illa olacaktır ama maalese realite bu.

Sonuçta firmalar ticari kuruluşlar meseleyi en ekonomik yoldan nasıl çözeriz derdindeler..Yeni motora'' amenna değişin yeter'' diyen müşteri olunca adamlar takla atarak yaparlar tabi.. :)

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Sonuçta ,hak aranınca değerlidir

Benim vaktim daha değerlidir o kadarcık haktan. Devlet ile mahkeme ile bürakrasi ile haklı bile olsanız uğraşın bakalım.

Arabayı satarken edeceğiniz zarar mı yoksa giden vakit + sinir sistem harapları mı ağır bacar sonra konuşalım.

Tamamen tercih, ben olsam mahkeme falan uğraşmam yeni motor + para teklifini kabul ederim.

İsteyen yargıtaya veya AİH mahkemesine de taşıyabilir. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Guest Coşkun Uçar
(düzenlendi)

Çok geçmiş olsun...inşallah mahkeme sonucu aracınızı yenilerler ama bu şartlarda yeni bir araç vereceklerini sanmıyorum ayrıca aracın kasasında bişi yok sonuçda sıfır motor koyacaklar yani araç yine sıfır olacak Çağlar bey'in dediği gibi 2. elde motor orjinal olduktan sonra kolay kolay kimse bakmaz zaten, ayrıca kayıplarınıza karşılığında bir miktar para teklif edilmiş ben olsam hiç düşünmeden kabul ederdim bana çok uğraşacaksınız gibi geliyor ayıplı mal içinde onarılmayacak durumda olanlar için geçerli diye biliyorum...

tarihinde Coşkun Uçar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Sonuçta firmalar ticari kuruluşlar meseleyi en ekonomik yoldan nasıl çözeriz derdindeler..Yeni motora'' amenna değişin yeter'' diyen müşteri olunca adamlar takla atarak yaparlar tabi.. :)

Bakalım Ayşe Hn'ın mağduriyeti nasıl giderilecek. İnşallah sıfır araba veya para iadesi olurda Ford bizi şaşırtır

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim başıma gelse,

Sandık Motor

5 ücretsiz bakım

5 sene sınırsız garanti

İsterdim muhtemelen.

Çok geçmiş olsun Ayşenur hanım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayşenur Yokuşoğlu

Motor değişimini kabul etmenin nesi kötü?

Bence değişim artı bir miktar para iyi olurmuş...

Tercih meselesi tabiki, biz sadece hakkımızı istiyoruz. Uğraşmak istemeyenler para teklifini neden kabul etmesin..

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Benim vaktim daha değerlidir o kadarcık haktan. Devlet ile mahkeme ile bürakrasi ile haklı bile olsanız uğraşın bakalım.

Arabayı satarken edeceğiniz zarar mı yoksa giden vakit + sinir sistem harapları mı ağır bacar sonra konuşalım.

Tamamen tercih, ben olsam mahkeme falan uğraşmam yeni motor + para teklifini kabul ederim.

İsteyen yargıtaya veya AİH mahkemesine de taşıyabilir. :)

Tercih meselesi.

Bende parasını çatır çatır verip aldığım sıfır bir aracın 4. gün motor patlatmasını asla kabullenemem.Ülkemiz şartlarında zor gibi görünse de hakkımı sonuna kadar arar, aracı değiştiririm yada ücret iadesi alırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Benim başıma gelse,

Sandık Motor

5 ücretsiz bakım

5 sene sınırsız garanti

İsterdim muhtemelen.

Çok geçmiş olsun Ayşenur hanım.

özel şoför ? :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...