İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Dış Sıcaklık Sensörü

Halil Yücel

Recommended Posts

Halil Yücel

Merhaba arkadaşlar. Arabama babam kullanırken arkadan çarptılar. Ağır bi hasar yok. Sol sis lambası kırıldı tamponda çizikler var. Sol sis lambasının olduğu yerlerde kablo mekanizması gibi bişeyler var. Ve sıcaklıkda olması gerekenden farklı göstermeye başladı. Dış sıcaklık sensörünün nerede olduğunu bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Dış sıcaklık sensörünün çalışma prensibi nasıldır ? Konuda geçince sormak istedim.Mesela dışarısı -5 derece,90 km/h hızla gidiyoruz sonuçta rüzgarın etkisi ile daha soğuk göstermesi gerekmiyor mu? Tersini düşünelim dışarısı 30 derece yine aynı hızla gidiyorken daha soğuk göstermesi gerekmez mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tahir, rüzgardan etkilenemeyecek şekilde konumlandırılıyor.. Seyir halinde doğru gösterir ancak.. Sıcak illerde ışıklarda falan durduğunda, motor, egzoz yada asfalt sıcaklığından dolayı fazla gösterdiği olabiliyor..

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bir de ön göğüs üzerinde bulunan dış sıcaklık sensörleri var galiba.Onlarda durum daha acayip arabayı Allah'ın yanarına bırakıyorsun içerisi olmuş belki 50 derece ama gösterdiği 35 derece veya hava buz gibi ama içeride aracın ısıtması çalışıyor nasıl doğruyu gösterecek.

Tahir, rüzgardan etkilenemeyecek şekilde konumlandırılıyor.. Seyir halinde doğru gösterir ancak.. Sıcak illerde ışıklarda falan durduğunda, motor, egzoz yada asfalt sıcaklığından dolayı fazla gösterdiği olabiliyor..

Abi acaba belirli bir sapma hesabı ile mi çalışıyor diye düşündüm ama sanırım öyle bir durum söz konusu değil.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ön tamponun içinde ,ucunda kablosu olan bir sensör...boyu yaklaşık 2-3 cm...Tampon içinde rüzgardan etkilenmeyecek bir yere monteli...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bazen 1-2 derece sapıyor..Trafikte beklerken artabiliyor sonrasında tekrar düşüyor..Ancak motor ısındığında etkisi pek olmuyor.

Yorum bağlantısı
Halil Yücel

Bende arkada olmasına pek ihtimal vermedim zaten ama sıcaklık sensörü bu ufak kazan sontra sapıttı. 2. bi ihtimal geliyo aklıma. Şu an sis lambasının olduğu yerde kablolar sallanıyor. Hafta içi yapılacak demiş kaportacı. Babam orada mekanizma sallanırken suyun içinden geçmiş. Bi ihtimal ona bağlıyorum. Herhalde kırmızı kar lambası ile sıcaklık farklı yerlerde. Sıcaklıkı farklı göstesede kar lambası yanıyor.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Dış sıcaklık göstergesi aracın gidiş yönüne doğru sol önce sis farı civarlarında konumlandırılmıştır.

Yorum bağlantısı
Tayfun Doğan

O tam olarak park sensörünün kabloları bende ilk gördüğümde merak etmiştim

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Altıner KORKMAZ

merhabalar bu dış sıcaklık sensörünün motorile bir alakası varmıdır?

Yorum bağlantısı
Mehmet YILDIRIM

Bu sensörün servisteki fiyatı 100 tL en son ben degiştirmiştim. Hiç bir aksamla baglantısı yok ön tamponun iç kısmında yeri var. Olmasada olur dersen devam edebilirsin:)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İsmail Doğan

Geçenlerde tamponun içinde sallanan bu şeyde ne ola diye fisinden çıkarıp inceledim. Arabayı çalıstırdım araçta düşük ısı uyarı ışığı yaktı .Böylece ısı sensörü olduğunu öğrendim . Tekrar geri taktım ama ışık sönmedi . Başıma bela açtım anlasılan . Bu ışığı tekrar söndürmem için bilgisayara mı bağlatmam gerekiyor yoksa küçük bir çözüm varmı bildiğiniz ? (araç 2004 mondeo 2,0 tdci)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçenlerde tamponun içinde sallanan bu şeyde ne ola diye fisinden çıkarıp inceledim. Arabayı çalıstırdım araçta düşük ısı uyarı ışığı yaktı .Böylece ısı sensörü olduğunu öğrendim . Tekrar geri taktım ama ışık sönmedi . Başıma bela açtım anlasılan . Bu ışığı tekrar söndürmem için bilgisayara mı bağlatmam gerekiyor yoksa küçük bir çözüm varmı bildiğiniz ? (araç 2004 mondeo 2,0 tdci)

AkunuU söküp geri takin. Teybiniz kod isteyecektir ama.
Yorum bağlantısı
İsmail Doğan

teyp kodu birsey değilde camlarla sanroff yeniden kodlanacak.. o öldürüyo beni iste,  başka bir çözüm bulsam iyi olacak 

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
İsmail Doğan

Sorun çözüldü, usta arkadaş sensörü klima borusuna bağladığı için düşük sıcaklık gösteriyormuş başka bir yere sabitleyince normale döndü :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet Ok

Araç -5 derecedeyken yarim saat çalıştıktan sonra 0 dereceyi görüyor aracın ısısı sensoru etkiliyor bu normal mi acaba konu da hortlayacak ama :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Araç -5 derecedeyken yarim saat çalıştıktan sonra 0 dereceyi görüyor aracın ısısı sensoru etkiliyor bu normal mi acaba konu da hortlayacak ama :)

5 derece değil belki ama 1-2 derece sapma oluyor. Araç ısındıktan sonra bu sensörde ısınıyor demek ki. Benim araçta da bu tip bir durum oluyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ok

5 derece değil belki ama 1-2 derece sapma oluyor. Araç ısındıktan sonra bu sensörde ısınıyor demek ki. Benim araçta da bu tip bir durum oluyor.

Kesin etkileniyor hocam birkaç saat önce dikkat ettim araç 4 dereceyken bindim kaloriferi de açtım mahallede bir tur attım 7 derece oldu biraz daha gezelesem 10 dereceye çıkacağından eminim :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mahmut Aktürk

Arkadaşlar herkese selamlar. Fiesta aracımın dış sıcaklık sensörğ bozuk,kar simgesi sürekli yanık vaziyette ve yol bilgisayarında dış sıcaklığı gösteren bölüm çizgi halinde. aliexpresste parçayı buldum satıcı araçla uyumlu dedi,şimdi bu parçayı alsam kendim montajını yapabilir miyim? Sensör sanırım sol ön tarafta.

http://tr.aliexpress.com/item/TEMPERATUR-SENSOR-FOR-FORD-MONDEO-FOCUS-FIESTA-SCORPIO-AUSSEN/32427291380.html?spm=2114.13010208.99999999.267.A2dy4S

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...