İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Direksiyonu Çevirince Rölantide Oynama

Cihan Yetişken2

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Öncelikle merhaba

bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum henüz hiç bir işlem yaptırmadım

bir hafta önce lpg taktırdım

lpg den öcesini anlatayım araba ısınmadan öce rolantı çok yüksekte takılıp kalıyordu araba hareket etmese bile ısınana kadar rolantı 3000 ler civarında hareket ediyor araba bağrıyor resmen ve aynı zamanda cok yavaş iniyor rolanti , direksiyonu sag sola çevirdigimde rolanti hareket ediyor garip bir sorun araba titremekten artık her tarafından ses geliyor 30 km sonra ısınıyor normale dönüyor ama seyir halindeyken rolanti yavaş yavaş iniyor

lpg taktırdım araç lpg geçince boştayken istop ediyor yada istop etmeye yakın hale geliyor kırmızı ışıkta yarım debrajda bekliyorum aracı alalı 7 ay oldu pişman oldum

tamirci kardeşim var ama oda her şeye normal diyor anlamadımki önceki arabam tofaştı hiç böyle sorunlar yoktu fort iyidir dedim hiç sorunu bitmiyor

arkadaşlar bende ankarada oturuyorum banada bilgi verirseniz sevinirim

Ford kötü değildir.. Sizin arabanız bozuk...

Kontrol edilmesi gereken çok nokta var..

Rolanti valfi, gaz kelebeği, hidrolik direksiyon basınç müşürü.. Bunlardan başlamak lazım..

Maf, gaz kelebeği temizlenmeli. Kontrolsüz hava girişi varmı kontrol edilmeli.. Hava filtresi doğrumu bakılmalı..

Araç benzimde sağlam halie getirilip sonra lpg'deki sorunlara geçilmeli..

Yorum bağlantısı
Ceyhun Yilmaz

bendeki rölanti sorununu açık hava filtresi etki edermi acaba..frene basıp duruken rölanti düşüyor titireyip geri normale dönüyordu bende.

Yorum bağlantısı
Fatih Susuz

ilker abimin sorunu bizim focus I de de vardı. ve arabanın sorunu neymiş biliyormusunuz '' egzost manifoltu 15 cm çatlamış'' ve acayip bir şekilde hava emişi vardı elimizle kapattığımız zaman orayı muazzam bir şekilde çalışıyordu elinizi çektiğinz zaman motor ısınana kadar bozuk rolanti de çalışmaya devam ediyordu. ve biz bir yapıştırıcı yardımıyla orayı kapattık hiç sorunsuz bindik ve sattık. benim anlatmış olduğum egzost manifolt una bir bakmanıızı tavsiye ederim.. saygılarla

Yorum bağlantısı
Burak İlgin

size yeni bir " by pass - rolanti valfi " lazım ...

tecrübeyle sabittir :nazar:

Yorum bağlantısı
Fatih Susuz
(düzenlendi)
size yeni bir " by pass - rolanti valfi " lazım ...

tecrübeyle sabittir :nazar:

bizde onları denedik ve en az 5 kere servise gittik ve bundan dolayıda o kadar masraf ettik nedir bu sorunu diye !!!!!

http://img520.imageshack.us/img520/9233/de...wf8400x300s.jpg

bu sarı işaretli manifoltunun altındaki çatlaktı ve en az evet en az 15 cm bir çatlaktı bizimkinde.

tarihinde Fatih Susuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Kontrolsüz hava girişi varmı kontrol edilmeli... bunu biraz daha açıklıya bilirmiyiz Mehmet abi

Çatlak olabilir. Fatih değinmiş...

Yorum bağlantısı
İlker Basmacı

arkadaşlar çok ilginç sanayide bir usta enjektörlerinde olabilir dedi ne yapabiliriz dedim enjektörler sökülüp bakılacak dedi yada enjektör temizleyici atıp depoya denemek lazım dedi gittim en iyisini almaya çalıştım depoya attım 1. gün hiç değişmedi aynı sorun devam etti 2. gün problemden eser kalmadı 3 gündürde benzinde kullanıyorum sorun yok

Yorum bağlantısı
Kenan Kol
Çatlak olabilir. Fatih değinmiş...

Mehmet bey ilginiz için tşk Cumartesi günü hava filitresi yağ yağ filitresi polen filitresi ve en önemli olarak hava akış hortumunu degiştirdim t şeklinde olan lpgde istop etmiyor ama ilk çalıştırılışta rolanti 3000 de çalışıyor ve rolanti yavaş iniyor ısındıktan sonra normal hale geliyor çekişinde çok düşük merak ediyorum baskı balatadan kaynaklanırmı cok yukardan kavrıyor 3000 de takıldığında yarım debraj yaptığımda rolanti düşüyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Özer Gençer
2002 focus sabahları ilk tüpe geçince rölantide stop ediyor hararet 90'na çıkıyor yine stop ediyor taki 15 km civarı gidince herşey düzeliyor bir daha stop etmiyor. lpg sisteminde ısınma ile ilgili bir sorun var gibi. benzinde sorun yok. tüpçü rölanti motoru diyor tamirciler lpg sorunu diyorlar,rölanti motorunu 4 defa temizlettim düzelme olmadı, bilgisayara bağlattım hiç bir sorun gözükmüyor.

Rolantideki dalgalanma - araç yolda giderken stop etme nedeni ile gitmediğim usta kalmadı, Rolanti valfi - Gaz kelebeğini temizletmek çözüm değil, sorunun motorla ilgili olmadığını öğreninceye kadar 5 ayrı ustaya götürdüm yaklaşık 500 TL para harcadım. 2005 model Focus'um var. En son bir ustaya denk geldim, Lpgli focusu olan onunla konuştuk, kendisinin de rolanti problemleri yaşadığını belirterek, lpgli araçlarda bu tip problemlerin görüldüğünü, 250-300 km kadar benzin ile binmemi daha sonra lpg servisine giderek yeniden program yükletmemi söyledi kendisinin problemi bu şekilde çözdüğünü belirtti.

Gerçekten benzinle binmeye başlayınca araba kendine geldi ve lpg servisine durumu anlattım ancak lpg servisi anlam veremediğim bir şekilde program yüklemek istemedi, bir kaç ayarı düzeltti, rolantideki dalgalanma azaldı ancak tam düzelmiş değil azalmasına bile şükreder hale geldim.

Benim aracımda aldığımda Tomasetto Archille Lpg sistemi vardı. Benim sizlere tavsiyem; bilinen ve servisi yaygın bir lpg markasını aracınıza bağlatmanız, benimki gibi az servisi olan olan bir marka almanız halinde siz servise muhtaç oluyorsunuz, servis size değil dolayısı ile kaliteli bir markaya vereceğiniz farkı her ayarda 20TL seklinde sizden tahsil ederek sizden alıyor, sizinde eliniz mahkum veriyor ve acaba bu sefer sonuç elde edebilirmiyim acaba umudu ile yaşıyorsunuz. Tomasetto iyi bir marka diyorlar forumlarda, ancak ben kullanıcısı olarak, 5 kez ayara götürdüm halen sonuç alabilmiş değilim, Türkiye distribütörüne dahi götürdüm ancak ayardan halen verim almış değilim.

Sonuç itibari ile probleminiz lpg'den motorunuz ile bir ilgisi yok lpg servisinizi değiştirin. Sizde benim gibi çook çekmişsiniz :nazar:

Şu an açıkcası ben lpg markamı değiştirip kaliteli ve tavsiye edilen bir sisteme dönmek için araştırma yapıyorum. Ucuz etin yahnisi yenmez lafını söyleyen atamı bir kez daha rahmetle anıyorum. :p

Yorum bağlantısı
Fikret Deniz

özer bey geçmiş olsun. malesef dediğiniz doğru kaliteli ve servisi bol olan markalar tercih edilmeli. ben izmirde araştırdım zavollinin servisi bol ve taktırdım ama 1 yıl sorunlu bindim daha sonra tavsiye üzerine başka zavolli servisine gittim, birkaç git gelden sonra usta sorunu çözdü şimdi rahatım aracım artık lpg'de rölantiye geçtiğinde stop etmiyor. tabi bu arada daha önceki lpg servisi sağa sola arabanda problem var diye çok gönderdi 260 lira civarı ustalara para ödedim boşu boşuna hatta birtanesi siboplarda problem var 850 lira civarı masrafın olur dedi ama benzinde bir problem yoktu. elletmedim bir süre benzinde binmiştim. sonunda servis değişikliği ve birkaç git gelden sonra lpg sorunu çözüldü ayrıca lpg tüketimide şu an çok çok iyi en son ölçtüğümde 0,14 kuruş yakmış tabi burda lpg 1.49 lira

Yorum bağlantısı
Fikret Deniz
(düzenlendi)

arkadaşlar ben aracımı aldığımda lpg yoktu, arabanın hiç bir sorunuda yoktu. sonra lpg taktırdım bir süre sonra lpg'de rölantide dalgalanma ve stop etme olayları baş gösterdi, 1 yıl kadar araca bu sorunlarla bindim. daha sonra yeni bir lpg ustasına gittim birkaç gitgelden sonra usta sorunu çözdü. şimdi stop etmiyor.sizlerin rölanti problemi lpg'demi yoksa benzindemi yapıyor belirtmemişsiniz, eğer aracınızda lpg var ise öncelikli sorunu lpg'cilerle çözeceksiniz bazı ince ayar veya ufak tefek parça değişimi ile arızayı düzeltebiliyorlar. stop etme benzindede oluyorsa direk ustaya gidip ( bakın ustaya dedim tamirciye demiyorum ) sorunu çözmeye çalışın. fordların çoğunda bu rölanti sorunu maalesef var, ben lpg ustası ile sorunu aştım. umarım sizlerde en kısa zamanda bu arızadan kurtulursunuz. bütün bunlara rağmen ben yinede fordu seviyorum hoş bir araba, geçen gün opel'in sayfasına girdim onlardada benzer sorunlar yaşayanlar var. demekki teknolojik arabalarda bu tür sorunlar yaşanabiliyor. siz en iyisi ilk önce arıza lpg'demi yoksa benzindemi olduğuna karar verip düzgün bir usta bularak bu sorunu aşmaya çalışın;bu arada yaşar ustayada danışın.

tarihinde Fikret Deniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Aracınızı benzinle test ederken öyle 5-10 km falan denemeyin.En az 50-75 km kullanın.Yoksa yine yanıltıcı olur.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Guest Adem_Kaya

2005 model focus colection aracım var. 3-4 aydır trafikte debriyaj fren yapıp durduğumda rölantim 8 den 6-7 inip sonra 8 de sabit kalıyor ve araç titriyor.Eğer farlar yada elektirik çeken cihazlar açıksa bu daha çok hissediliyor ve farlarda titreme oluyor. Bununla ilgili rölanti sensörü ve gaz kelebeğini temizlettim..Serviste bilgisayara bağlayıp tüm değerlerini kontrol ettirdim arıza varmı diye baktırdık yolda denedik ama arıza göstermiyor.Aracım lpg li ancak lpg ayarlarında da sorun yok zaten hem benzinde hemde lpg de yapıyor. Klkışlarda da bu rölantinin tam 8 de değilde 8 altında olmasından dolayı biraz titreyerek kalkış yapıyorum ve hantal kalıyor. Tespit ettiğim bir husus da geri geri gidip durduğunuz zaman bunu daha çok hissediyorsunuz...Artık bıktım Ford'umu seviyorum ancak bu durum beni arabamdan soğutuyor..Ankara'da Tur oto yardımcı oldu ama düzelmedi. Şazmaz'da Can oto yardımcı oldu yine düzelmedi...Bu sorun nedir..? Forumları okudum ancak bir sonuç yokkk....Tecrübe edenlerden yardım bekliyorum... :unsure:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Yine rolanti sorunu yine uzayıp gidecek bir konu :) Ben sadece şunu sormak isterim araç benzinde de aynı demişsiniz.Bunu tespit ederken aracınızı anlık olarak mı benzine aldınız?Yoksa 3-5 km mi kullandınız?Benzin ile aracınızı test ederken en az 50-60 km kullanın.Yoksa yanıltıcı olabiliyor.Bunu bir test edin bakalım..Bu tip sorunlar daha çok LPG kaynaklı oluyor.

Düzeltme: İlave

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Rolanti valfi, maf ve gaz kelebeği temizliği, hatta rolanti valfi değişimi sonrası çözüm bulamayanlar, Carbon Clear deneyin..

Silindir kompresyonlarınızı ölçtürün..

Hız sensörü değildir bence ama bişeyler ters işte..

Hız sensörü şanzımanın üstündedir...

Yorum bağlantısı
Hakan Fakir

valfi temizlettim,kelebeği temizlettim kac tane ustaya gittim. Tirger sente atmıs dediler onuda değiştirdim, yine yetinmedim arkadasın valfi gecici taktım gene yaptı...Artık pes ettim. bu soruna bir care yok sanırım.focuslarda kronik bi rahatsızlık bence. bide carbon clear nedir ne işe yarar yardımcı olursanız nasıl yaptırılır veya biz yapabiliyozmu,

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Carbon clean, Bosch servisleri başta olmak üzere yapılan bir işlemdir. Kurumları temizler. Önce-sonra kompresyon testi yaptırarak sonucunu belgeleyebileceğiniz bir işlemdir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Fuel Injektion temizligi carbon clean midir?

Hayır değildir.Carbon Clean daha genel amaçlı bir temizleme yöntemidir.Bahsettiğiniz sadece benzin enjektörlerinin temizlenmesidir.Carbon clean yapıldığında enjektörlerinizde temizlenir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Enjektor temizligi yaptirinca yakit tuketimi artar diyorlar, aklim ve mantigim inanmiyor ama kalbime soz geciremiyorum. :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Enjektor temizligi yaptirinca yakit tuketimi artar diyorlar, aklim ve mantigim inanmiyor ama kalbime soz geciremiyorum. :)

Şimdi mantıken enjektör memeleri tıkanmışsa temizlik sonrası açılacaktır ve bu açılma sonunda da püskürtme şekli fabrika ayarlarına yakın değerlere dönecektir.Enjektör temizliği yakıtı artırmaz tam tersine yakıtın daha doğru yanmasını sağlar.Zaten ecu enjektörlerlere ne kadarlık yakıt göndereceğini hesaplıyor.

Yorum bağlantısı
Kıvanç Palamutlu

bendede 2005 collection var ve geçen seneden beri bu rölanti sorunun aynısı sadece klimayı açtığımda oluyor. forumdan tavsiyeler almıştım ama havalar serinleyince çok üzerine düşmedim. problemin neden kaynaklandığını çözen olursa bende öğrenmek isterim. rölanti sorunu olduğunda elektrikle ilgili birşey açıldığında rölanti dahada düzensizleşiyor hatta direksiyon sertleşiyormuş gibi geliyor. sadece klimayı açınca olmasına rağmen problemin aynı olduğunu düşünüyorum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...