İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Direksiyonu Çevirince Rölantide Oynama

Cihan Yetişken2

Recommended Posts

Halil ibrahim Oruc
On 1/23/2017 at 18:23, Selami Şimşek yazdı:

Arkadaşım ben arızayı çözdüm ve çok şükür arıza %90 bitti...Sorun (gaz kelebek potunda)bu parçayı değiştirmedim elektronik parça satan bir dükkan dan YAĞSIZ kontak temizleme spreyi aldım bu parçayı söktüm sökmek çok kolay iki küçük cıvata tutuyor onları çıkarıp az bir kuvvetle çekince geliyor yanlız şunu unutma çıkardıktan sonra pot un pozisyonunu unutmamak için kalem yada sivri birşeyle işaretleki takarken o pozisyonda takasın ...Ben bu parçayı dağıtmadan yani o krom saç kapak falan çıkartmadan o deliklerden baya bi sprey sıktım sonra kuruduktan sonra taktım bu arada akü kutup başını çıkarttım beş dakika sonra taktım marşa öyle bastım maşallah  sende bir dene çok zor değil belkide senin sorunda böyle bir şeydir sağlıcakla

Tecrubemi paylasmak istiyorum o dedigin kelebek potansiyometresi cok hassas bir parca      cikarirken aceleye getirdim ve ufacik bir plastik dis kirilmasi nedeniyle mecbur yenisini almak zorunda kaldim  takarken sorun yok ama cikarirken cok nazik kontrollu cikarilmali. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Toprak

Benim sorun tekrar hortladı.Şöyleki:araç dururken gaza basıp bıraktığımda devir saati normal olarak yükselip düşüyor.Hareket halinde iken vitesi boşa alıp ayağımı debriyajdan çekince o anki devirin üstüne çıkıp öyle devam ediyor.Ta ki debriyaj veya frene basa kadar.değişen parçalar;kartel havalandırma hortumu,rolanti valfi,gaz kelebek potansiyometresi,hava akışmetresi.kilometre sensörü, hava filtresi.

Lütfen aklınıza gelen birşey varsa paylaşın

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
15 saat önce, Ali Toprak yazdı:

Benim sorun tekrar hortladı.Şöyleki:araç dururken gaza basıp bıraktığımda devir saati normal olarak yükselip düşüyor.Hareket halinde iken vitesi boşa alıp ayağımı debriyajdan çekince o anki devirin üstüne çıkıp öyle devam ediyor.

Ne zamandır böyle.. Bir video çekebilir misiniz.. 

Araç seyir halinde ve vites boşta ise devir yüksek olur. rolanti 1300 ün altına yavaşlamadıkça düşmez.

Sorun olarak gördüğünüz şey belki de normal davranıştır. 

Görelim lütfen..  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

O anki devrin üstüne çıkması a normal ama o devirden yavaş yavaş düşmesi normal. Westinhouse muydu neydi onun vakumu ile alakalı olması lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Toprak

Hangi devirde olursa olsun vitesi boşa alıp ayağımı debriyajdan çekince rolanti 3000 çıkıp öyle kalıyor.Bu gün hava filtresini de orjinalle değiştirdim değişiklik olmadı.

Yorum bağlantısı
Ali Toprak

Araç arızası düzeldi.Gaz kelebeği tekrar sökülüp detaylı temizlik yapıldı.Bu sırada direksiyon müşürü ve konnektörü sökülüp temizlendi.Gaz kelebeği yerine takılırken contası değiştirildi.Sonuç mutluluk arıza giderildi.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Mustafa Kenar

http://gW0zyb.jpg

Karter havalandırma hortumu t şeklinde olan rolanti yüksek devirlere çıkıyordu soğukken sökünce altındaki yırtık dan yapıyormuş değiştirince düzeldi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Abdurrahman Can
On 03.04.2017 at 13:40, Adem Uçak yazdı:

Merhaba aracım 2004 focus 1.6 16v sorunum ise rölantinin dalgalanması mesela aracı ilk çalıştırdığımda kendi kendine gaz veriyo sürekli, normalde 1000 devirin altındaki çizgide olması gerekiyor heralde ama benim ibre 1000  devirin altındaki çizginin altında ışıklarda durunca bi titreme stop etme derecesine gelıyor ve ordada gaz veriyo kendi kendine 7

Aracın yağı suyu herşeyi yeni yapıldı bu sorunu motorcuyada ilettim gaz kelebeğinden mi acaba dedim temizleriz dedi temizledi orayı hala aynı ayrıca araç benzinde kullanılıyor. 

Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden 

Far,kalorifer fanı,hatta camı açıp kapamada bile rölantinin düşüp titreme olayı benim 2001 focus'ta da vardı tamirciye boğaz kelebeği ve rölanti valfini temizlersek düzelir mi diye sordum onlarda bir sorun olmadığını söyledi kontrol bile etmedi belki de anlamadı ,eve gelip sonra ben aracı kontrol etmek için rölanti valfinin soketini çıkardım araç stop edecek gibi oldu sonra geri taktım rölanti düzeldi,boğaz kelebeğinin gövdesinde hemen altında gaz kelebek konum sensörü var onun soketlerini çektim araçta hiç bir değişme olmadı geri taktım fark yok.boğaz kelebeğini,rölanti valfini balata spreyi ve kolonya ile temizledim taktım far,kalorifer fanı,hatta camı açma kapamada bile rölanti düşüp titremesine değişiklik olmadı.aküyü söküp,lpgnin sigortasını çıkarıp 1 saat ecu resetlemeyi bekledim  bir de direksiyon pompa basınç müşürünün soketini çektim biraz tozlanmıştı soketin fişini ve müşürünü balata spreyi ile temizledim aracı kulandım araç ısınmasına rağmen rölanti 1500 de sabitti ve düşmüyordu titreme olayını yapmadı gaz kelebek sensörünün soketin çekince rölanti normale döndü taktım yine yükseldi bu şekilde.ertesi gün sensörü söktüm ve sensörün hareketli kısmını balata spreyi ve kolonya ile temizledim sağa sola çevirip kontrol ettim ve taktım aracı ısıtana kadar kullanıp rölantinin normal seviye geldiğini gördüm gaz kelebeği sensörünün fişini tekrar çektim araç bu kez tepki verdi ve arıza ışığı yaktı sensörün fişini taktım rölanti normale döndü.arıza bu şekilde düzeldi görünüyor titreme olayı da yapmamaya başladı.faydası olur inşallah bu durumda aracı olan arkadaşlara.biraz uzun oldu kusura bakmayın ancak bu tarz bir arızaları bir sürü parça değiştirip sonuç alamayan deneme yapan ustacıklardan bıktığımız için detaylı açıklama gayretinde bulundum.İnşallah faydası olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Can
(düzenlendi)
On 29.10.2018 at 05:03, Abdurrahman Can yazdı:

Far,kalorifer fanı,hatta camı açıp kapamada bile rölantinin düşüp titreme olayı benim 2001 focus'ta da vardı tamirciye boğaz kelebeği ve rölanti valfini temizlersek düzelir mi diye sordum onlarda bir sorun olmadığını söyledi kontrol bile etmedi belki de anlamadı ,eve gelip sonra ben aracı kontrol etmek için rölanti valfinin soketini çıkardım araç stop edecek gibi oldu sonra geri taktım rölanti düzeldi,boğaz kelebeğinin gövdesinde hemen altında gaz kelebek konum sensörü var onun soketlerini çektim araçta hiç bir değişme olmadı geri taktım fark yok.boğaz kelebeğini,rölanti valfini balata spreyi ve kolonya ile temizledim taktım far,kalorifer fanı,hatta camı açma kapamada bile rölanti düşüp titremesine değişiklik olmadı.aküyü söküp,lpgnin sigortasını çıkarıp 1 saat ecu resetlemeyi bekledim  bir de direksiyon pompa basınç müşürünün soketini çektim biraz tozlanmıştı soketin fişini ve müşürünü balata spreyi ile temizledim aracı kulandım araç ısınmasına rağmen rölanti 1500 de sabitti ve düşmüyordu titreme olayını yapmadı gaz kelebek sensörünün soketin çekince rölanti normale döndü taktım yine yükseldi bu şekilde.ertesi gün sensörü söktüm ve sensörün hareketli kısmını balata spreyi ve kolonya ile temizledim sağa sola çevirip kontrol ettim ve taktım aracı ısıtana kadar kullanıp rölantinin normal seviye geldiğini gördüm gaz kelebeği sensörünün fişini tekrar çektim araç bu kez tepki verdi ve arıza ışığı yaktı sensörün fişini taktım rölanti normale döndü.arıza bu şekilde düzeldi görünüyor titreme olayı da yapmamaya başladı.faydası olur inşallah bu durumda aracı olan arkadaşlara.biraz uzun oldu kusura bakmayın ancak bu tarz bir arızaları bir sürü parça değiştirip sonuç alamayan deneme yapan ustacıklardan bıktığımız için detaylı açıklama gayretinde bulundum.İnşallah faydası olur.

Sorunum tekrarladı gaz kelebeği sensörünü değiştirdim  şimdilik çözüldü,bir daha tekrarlamaz umarım.

tarihinde Abdurrahman Can tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Selçuk Gökbayrak
(düzenlendi)

merhabalar 2000 model focus aracımda klasik rolanti ve stop etme sorunum var. Hız sensörünü değiştridim, rölanti valfi ve boğaz kelebeğini temizletttim ancak düzelmedi. Bunun dışında egsoz manifoltunda kaçak varmış. Bu kaçak rolanti ve stop etme sorununa neden olabilir mi acaba. Aynı sorunu benzinde de yapmakta. 

tarihinde Selçuk Gökbayrak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...