İçeriğe Yönlendir

Mercedes Benz Otobüs İmalatı Ve Teknolojisi

İ.Göksel Yaman

Recommended Posts

Serhan Gürbüzol

Yıldızı görünce her şey bitiyor zaten, Almanlar bu iş biliyorlar kim ne derse desin valla :good1: Seni de göreydik iyiydi ya hayırlısı artık, başarılar diliyorum kardeş kolay gelsin.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Erzurum'da şuan üzerinde test aracı yazan, her yeri folyo ile kaplı, şehir içi ve şehirler arası yolculuk için üretilmiş Mercedes marka otobüsler zorlu kış şartlarında ring atıyor gece gündüz. Şehir içi için tasarlanmış otobüslerin koltuklarına dolu bidon veya kum çuvalı bağlamışlar, ayakta yolculuk yapılan yerlere de büyükçe bidonlar koymuşlar otobüsler sefer yapar gibi her durakta duruyor temsili indirme bindirme yapıyor, şehirler arası olanların da koltuklarına aynı şekilde bidon yerleştirmişler ve bagajı da doldurmuşlar. Yakın zamanda test edilen modelleri yollarda görürüz inşallah.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

13+50+2=16 eder diyorsa mercedes,

ona bile kabulum,

o derece anla yani :nazar:

Abi bunun anlamını çözmen için ultra Teknik adam olman lazım :) çöz vallahi pes diyeceğim sana...

Erzurum'da şuan üzerinde test aracı yazan, her yeri folyo ile kaplı, şehir içi ve şehirler arası yolculuk için üretilmiş Mercedes marka otobüsler zorlu kış şartlarında ring atıyor gece gündüz. Şehir içi için tasarlanmış otobüslerin koltuklarına dolu bidon veya kum çuvalı bağlamışlar, ayakta yolculuk yapılan yerlere de büyükçe bidonlar koymuşlar otobüsler sefer yapar gibi her durakta duruyor temsili indirme bindirme yapıyor, şehirler arası olanların da koltuklarına aynı şekilde bidon yerleştirmişler ve bagajı da doldurmuşlar. Yakın zamanda test edilen modelleri yollarda görürüz inşallah.

Osman 2milyon km. Yapıp geliyor onlar sonra her bir parçasını ayrı ayrı söküp kontrol ediliyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Mükemmel bir fabrika , Önünden bir kaç kez geçtim ama girmek nasip olmadı içeri . Sayende girmiş kadar oldum kardeşim .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Osman 2milyon km. Yapıp geliyor onlar sonra her bir parçasını ayrı ayrı söküp kontrol ediliyor..

Gece gündüz, sıcak soğuk hiç durmadan ring atıyorlar şehirde, bizim iş yerinin önü güzergahları içinde durdurup bir tur istesek mi diyoruz arada. :D

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Alttaki ızgaraların uçları sivri düz bir zemin olsa zaten kaynak yapar yapışır.. Proğramdan saç kalınlığını girince makine odaklamayı ona göre sağladığından alttan çıkan ışın dağılıyor be curuf olarak çıkıyor.. Bu curuflarıda emme sistemi sayesinde toz kovasına boşaltıyor..

Odak değişiyorsa dediğim gibi konik delikler açıyordur bu alet. Matkapla delmiş gibi silindirik olmuyordur ???

Olay odaklamadan çok lazerin enerjisinin, buna bağlı olarak dalga boyunun ayarlanmasından geçiyor.

Burdaki formülde; E: enerji, h: Planck Sabiti, c: Işık hızı (sabit), λ: Dalga boyu.

5897d7441505c9c7249112cadeec9447.png

Atıyorum 5mm'lik bir saç konduğunda makineden bu seçiliyor ve makine 550Å dalga boyu ayarlıyor, 2mm'lik saç konduğunda da daha az enerjiye ihtiyaç olacağından 620Å dalga boyu seçilir.

Kesim işlemi başladığında lazer ışını malzeme yüzeyiyle temas eder, burayı deler ilerler ve git gide enerjisi azalır kesimin son noktasına yani malzemenin alt yüzeyine geldiğinde enerjisi yaklaşık 0 olur, zemine zarar vermez.

Kullanılan Lazer cinsi makinenin gücünü ve kapasitesini belirler.

Bu aradaa atlamadan geçemiycem, ortaokul yıllarımdan beri bir otobüs merakıdır sarıp gider beni. Okul sıralarına yaptığım tasarımlar şimdi durmuyordur ama defterlerime çizdiklerimi bulabilirsem yayımlarım :)

Mustafa gibi ben de sayısal/piyango çıksa alıp bir tane garaja koymak isterim :D ileride benim gibi otobüs hastası bir arkadaşım daha var, onunla haftalık kiralamayı düşünüyoruz ;)

Ayrıca zamanında Hoşdere Fabrika'ya girme şansım vardı, kendim teptim :angry:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Trumpf resmen psikopata bağlamış :shok:

7 yıldır bu sektördeyim.. Hala izlerken kendimi kaybediyorum, hala bunu hangi insan evladı yapmış diyorum.. İçine girince okadar hassas şeyleri var ki hayran olmamak elde değil.. Elektronik, mekanik, Hidrolik, pnomatik her teknoloji mukemmel bir uyum içerisinde çalışyor ve 15 yıldır kullanılan ve sadece Pazar günleri kapatılan Makine arıza nedir bilmiyor..

Otomobillerde keşke böyle olsa ya!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ayrıca zamanında Hoşdere Fabrika'ya girme şansım vardı, kendim teptim :angry:

Lanet olsun adamım nasıl girmezsin, burada fabrikadan bahsediyoruz senin derdin ne ahbap ? :crazy:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Abi bunun anlamını çözmen için ultra Teknik adam olman lazım :) çöz vallahi pes diyeceğim sana...

geceleri , aya bakarken ne hissedersin? desem?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

geceleri , aya bakarken ne hissedersin? desem?

Abi aya bakıp, birşeyler hissetseydim şair olurdum ne işim var Computer Numenica Conrol ile :D

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Lanet olsun adamım nasıl girmezsin, burada fabrikadan bahsediyoruz senin derdin ne ahbap ? :crazy:

Fotoğrafçılık kulübünden (FotoKritik) tanıdığım çok iyi bir abim vardı, o söylemişti gel başvur ben araya gireyim diye. Ar-Ge'ye girecektim, 1 yılda autocad solidi öğrenebilecekse gelsin başlatalım demiş müdürleri. Adam da şefti orda, testlere gidiyordu. İzmir'i bırakamadım hacım bırakabilsem şimdi de Beylikdüzü Arçelikte kuzen var o da gel diyor :( İstanbul beni katil eder, hele trafiği. Aman kalsın. :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Abi aya bakıp, birşeyler hissetseydim şair olurdum ne işim var Computer Numenica Conrol ile :D

13 rakamı, ay ile ilgili desem?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Fotoğrafçılık kulübünden (FotoKritik) tanıdığım çok iyi bir abim vardı, o söylemişti gel başvur ben araya gireyim diye. Ar-Ge'ye girecektim, 1 yılda autocad solidi öğrenebilecekse gelsin başlatalım demiş müdürleri. Adam da şefti orda, testlere gidiyordu. İzmir'i bırakamadım hacım bırakabilsem şimdi de Beylikdüzü Arçelikte kuzen var o da gel diyor :( İstanbul beni katil eder, hele trafiği. Aman kalsın. :)

Haftasonu gördük Kurban olun İstanbul'a siz :D

13 rakamı, ay ile ilgili desem?

Yok Abim 13'ten kasıt koltuk sıra sayısı boylu boyuna...

tarihinde İ.G&#246ksel Yaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Hiç konuşma vapurlarınız bile küçücük :)

Bizim kalbimiz büyük :p

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

13 ü gördüm mü aklıma, Fulda daki müzede bulunana apollo 13 gelir, sizin reklamcılar da çok basit çalışmış , daha sofistike beklerdim, an itibarı ile mercedes almaktan vaz geçeceğim nerdeyse....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...