İçeriğe Yönlendir

İnşaat - Yapı Denetim - Ulaştırma

Borga Tansel

Recommended Posts

Borga Tansel
(düzenlendi)

Değerli Forum Üyeleri;

Mesleğim İnşaat Mühendisliği, kısmetse de yaza İnşaat Yüksek Mühendisi olacağım. Uzmanlaştığım konu ise Ulaştırma.

Okulu bitirdiğim 2010 senesinden beri Yapı Denetim'de çalıştım. 2 aylık kısa bir saha mühendisliği tecrübesi edindim. Elimden geldiğince inşaat,yapı denetim ve ulaştırma alanlarında sizlere yardımcı olmak isterim. Soracağınız sorulara bir cevap olmak isterim. Ancak ulaştırma alanında şu yaşıma kadar henüz çalışmadığım için vereceğim bilgiler kitabi bilgiler olur.

Umarım yardımcı olabilirim.

Aldığım değişik sorulara karşı ulaştırma konusuna değinmek istiyorum.

- Uzmanlaştığım konu, bilhassa karayolu ulaşımı. Trafik etüdleri, ekonomik karşılaştırma vs. Ulaştırmadan kastımız ise, yine tamamiyle inşa aşamalarıdır. Mesela bir karayolu nasıl tasarlanır, nelere dikkat edilir vs. Keza bu durum raylı sistemlerde için de geçerlidir.

Bu konuya bir örnek vermek gerekirse; Eskişehir'deki tramvay projesi, bir ulaşım projesi olmamıştır. Tamamiyle prestij projesidir. Nedeni ise, bizim tramvayın saatte taşıdığı yolcu miktarını körüklü otobüsler de taşımaktadır. Bunun gibi.

Samsun'lu forum üyelerimize bizzat ilgilendiren SAMULAŞ tramvayının etüd çalışmasını kendim yaptım. Resmi olarak değil, tamamen ödev idi ama Hoca'nın ağzı açık kalmıştı. :) Sonuç ise, gereksiz oluşuydu :) Ayrıntı isteyenlere raporu da gönderebilirim ;)

tarihinde Borga Tansel tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Soracağımız çok şey olacaktır. :)

Ben herşeye hazırım :) Seve seve yardımcı olurum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

Bu uçaklar nasıl oluyor da uçuyor :unsure2: o kadar ağırlar ulaştırma nede olsa konumuz. :biggrin::yes:

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Bu uçaklar nasıl oluyor da uçuyor :unsure2: o kadar ağırlar ulaştırma nede olsa konumuz. :biggrin::yes:

Bu konuya cevap verecek Yüksek Mühendisimiz var zaten. Kendisi forumda MAE kod adıyla anılıyor :D

Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

Bu konuya cevap verecek Yüksek Mühendisimiz var zaten. Kendisi forumda MAE kod adıyla anılıyor :D

Biliyom borga maksat okulda sorusu olan varmı derlerdi hoce gıcık kapardım böyle konuynan alakasız sırf soru sormak için, soru soran tipler olurdu aklıma onlar geldi. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bunu yanlış kişiye sordun. Antep'te Alper abiye sorsaydın. Sana çok güzel anlatırdı ve çokta güzel sonuçlandırırdı :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Biliyom borga maksat okulda sorusu olan varmı derlerdi hoce gıcık kapardım böyle konuynan alakasız sırf soru sormak için, soru soran tipler olurdu aklıma onlar geldi. :)

Dersanede yediğin naneleri de ben bilirim. Ya da beraber yediğimiz naneler mi desem. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Bende gemilerin neden yan yatıp batmadığını merak ediyorum :unsure2: Borga kardeşim :p

Arşimet'e sormak lazım :D

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Virajlar neden eğimli yapılmaz yada yollar niye çöker :)

Virajlar aslında eğimli yapılır, projeleri o şekildedir. Ama ne yazık ki ülkemizde denetim konuları çok zayıf. Mesela Deprem Yönetmeliğimiz var 2007'de çıkan. Bunun uygulama denetim Yapı Denetimlerde ve denetleniyorda. Ama Karayolları Teknik Şartnamesi'ni doğru düzgün denetleyenlerimiz yok. Ve nedense bu şartnameye pek uyanda yok.

Yolların çökmesinin bir çok nedeni olmakla beraber, genelde kalitesiz asfalt ve yol altyapısında yapılan dolguların yeterince sıkıştırılmaması, yani silindirajın yeterince yapılmaması olarak açıklanabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Batın Kırat

Borga arkadaşım İnşaat Mühendisi olmanız dolayısı ile muhahkkak bilgi sahibi olduğunuz bir konu hakkında bilginize ihtiyacım var, eğer yardımcı olursanız sevinirim. önümüzdeki günlerde Kocaeli'deki evimize teras kat yapacağız, fakat 1999 Kocaeli depreminde bahsettiğim ev hafif hasar aldı, kayıtlarda mevcut. Teras yapılmadan önce "Temel için güçlendirme" yapmak istiyoruz. bunu kafamıza göre inşaat kalfası ile anlaşarak yapılmasını istemiyorum. bu konuda plansız yapılacak iş ileride başımıza iş açmaması için öncelikle yapmamız gereken işlem basamakları ve yapmamız gerekenler nelerdir? Güçlendirmeye başlamadan önceki kayıt başvuru ücretleri hakında bilniz var mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Karayolu tasarımı derken, İstanbuldaki metrobüs hattı yanında kalan yola otoyol denebilir mi?

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Borga arkadaşım İnşaat Mühendisi olmanız dolayısı ile muhahkkak bilgi sahibi olduğunuz bir konu hakkında bilginize ihtiyacım var, eğer yardımcı olursanız sevinirim. önümüzdeki günlerde Kocaeli'deki evimize teras kat yapacağız, fakat 1999 Kocaeli depreminde bahsettiğim ev hafif hasar aldı, kayıtlarda mevcut. Teras yapılmadan önce "Temel için güçlendirme" yapmak istiyoruz. bunu kafamıza göre inşaat kalfası ile anlaşarak yapılmasını istemiyorum. bu konuda plansız yapılacak iş ileride başımıza iş açmaması için öncelikle yapmamız gereken işlem basamakları ve yapmamız gerekenler nelerdir? Güçlendirmeye başlamadan önceki kayıt başvuru ücretleri hakında bilniz var mı?

Öncelikle evin müstakil bir ev olduğunu düşünerekten bence az hasarlı da olsa, evinize ekstra bir kat çıkmanızı tavsiye etmem. Güçlendirme diye tabir edilen şey, aslında biraz kandırmaca bana göre. Hasarlı evinize fazladan bir yük ekleyeceksiniz, bu da sağlıksız bir yapı demektir.

Eğer ki bu işe yine de girecekseniz, yerel belediyenize gidip ruhsat almak olacaktır. Belki belediye ekstra kat çıkmanıza izin de vermeyebilir. Diğer resmi işleri, güçlendirme konusunda, bende fazla bilmemekteyim. Ücret ise, belediyelerde değişken olabiliyor. Ama kat çıkacağınız için, ruhsat istenecek ve ruhsat harcı yatıracaksınızdır, diye tahmin ediyorum.

Karayolu tasarımı derken, İstanbuldaki metrobüs hattı yanında kalan yola otoyol denebilir mi?

Çağlar Abi, tam olarak kastettiğin yer neresi. Görmem lazım. Fotoğrafı varsa daha net yorum yapabilirim.

Bu kasislerin bir ölçüsü varmıdır ? yoksa kafalarına göremi yapıyorlar ? :)

Betondan ya da asfalttan yaptıkları kasisler mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yollardaki rogar kapakları, neden gelişigüzel yapılır?

Neden bizim zekamız o kapakları tekerlek izlerinin dışındaki yerlere (yol çizgilerine veya dingil ortalarına) denk gelecek şekilde tasarlayamaz? :angry:

Ve neden bizim yeteneklerimiz onları çukur veya tümsel olacak şekilde yapar da zemine düz bir şekilde ayarlayamaz? :(:angry:

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Yollardaki rogar kapakları, neden gelişigüzel yapılır?

Neden bizim zekamız o kapakları tekerlek izlerinin dışındaki yerlere (yol çizgilerine veya dingil ortalarına) denk gelecek şekilde tasarlayamaz? :angry:

Ve neden bizim yeteneklerimiz onları çukur veya tümsel olacak şekilde yapar da zemine düz bir şekilde ayarlayamaz? :(:angry:

Bunun cevabı bende değil. "Akıl akıl gel bana takıl" :D Rögar kısmına gelince ise, gider hatlarının yolun tam ortasına yapılması gereğidir. Tam ortasından kastım her 2 yöndeki yolun tam ortasına.

Yorum bağlantısı

Bunun cevabı bende değil. "Akıl akıl gel bana takıl" :D Rögar kısmına gelince ise, gider hatlarının yolun tam ortasına yapılması gereğidir. Tam ortasından kastım her 2 yöndeki yolun tam ortasına.

Benim gider hatlarıyla ilgili problemim yok, benim problemim onların rogarlarıyla. Anladın sen sonu. ;)

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Evet borga.

Yazması uzun geldi, kopyaladım :D

TSE (1988)’ye göre kasisler;

• 50m – 150 m ara ile birden çok sayıda ve yolun en fazla 800 m’lik kesiminde uygulanabilir. Birinci derece yollarda uygulanamaz.
  • Aracın hızını ayarlayabilmesi için yoldan girişten itibaren ilk tümsek en az 20. metrede olmalıdır.
  • Yapılacağı yolun kaplama maddesi ile aynı cinsten olmalı, taşıt yolunu enine kat etmeli, asfalt yollarda yapılacak ise mastik asfalt kullanılmalıdır.
  • Sürücüler tarafından kolayca görülebilecek şekilde beyaza boyanmalıdır.
  • Uygulamanın yapıldığı çift yönlü yolun başlangıç ve bitişinde, tek yönlü yolun başlangıcındaki, yol/yollara söz konusu tümseklerden en az 50 metre önce, tümseklerle yolda hız tahdidi olduğu ve bu uygulamanın uzunluğunu belirtir uyarıcı trafik işaret ve bilgi levhaları konulmalıdır.
  • Uzunluğu 3.60 ile 3.80 metre arasında, yüksekliği ise 7,5 ile 10 santimetre arasında değişmelidir

• Ara yollardan bu tür tümseklerin bulunduğu yollara girişlerde de uyarıcı trafik işaretleri
  • konulmalıdır

Benim gider hatlarıyla ilgili problemim yok, benim problemim onların rogarlarıyla. Anladın sen sonu. ;)

Gider hattı her iki yöndeki şeridin tam ortasına yapılırsa rögar kapakları da tam buralara denk geleceğinden sorun olmaz ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Gider hattı her iki yöndeki şeridin tam ortasına yapılırsa rögar kapakları da tam buralara denk geleceğinden sorun olmaz ;)

Evet, tam bir bürokrat gibi cevaplamışsın. İşte ben de bunu soruyorum. Sen bunu biliyorsun, ben de biliyorum. Bunu yapanlar niye bilmiyor? veya niye hep bilmeyenlere yaptırıyorlar. :angry:

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Evet, tam bir bürokrat gibi cevaplamışsın. İşte ben de bunu soruyorum. Sen bunu biliyorsun, ben de biliyorum. Bunu yapanlar niye bilmiyor? veya niye hep bilmeyenlere yaptırıyorlar. :angry:

Mükremin Abi, bu sorunun cevabını sende biliyorsun ben de ;) Yazarım da konu kapanır :)

Yorum bağlantısı

Mükremin Abi, bu sorunun cevabını sende biliyorsun ben de ;) Yazarım da konu kapanır :)

İnşallah bir gün, emanetler senin gibi ehillere teslim edilir de bizler de yollarda slalom yapmaktan kurtuluruz.

Yorum bağlantısı
Mesut Nalbant

Yazması uzun geldi, kopyaladım :D

TSE (1988)’ye göre kasisler;

• 50m – 150 m ara ile birden çok sayıda ve yolun en fazla 800 m’lik kesiminde uygulanabilir. Birinci derece yollarda uygulanamaz.
  • Aracın hızını ayarlayabilmesi için yoldan girişten itibaren ilk tümsek en az 20. metrede olmalıdır.
  • Yapılacağı yolun kaplama maddesi ile aynı cinsten olmalı, taşıt yolunu enine kat etmeli, asfalt yollarda yapılacak ise mastik asfalt kullanılmalıdır.
  • Sürücüler tarafından kolayca görülebilecek şekilde beyaza boyanmalıdır.
  • Uygulamanın yapıldığı çift yönlü yolun başlangıç ve bitişinde, tek yönlü yolun başlangıcındaki, yol/yollara söz konusu tümseklerden en az 50 metre önce, tümseklerle yolda hız tahdidi olduğu ve bu uygulamanın uzunluğunu belirtir uyarıcı trafik işaret ve bilgi levhaları konulmalıdır.
  • Uzunluğu 3.60 ile 3.80 metre arasında, yüksekliği ise 7,5 ile 10 santimetre arasında değişmelidir

• Ara yollardan bu tür tümseklerin bulunduğu yollara girişlerde de uyarıcı trafik işaretleri
  • konulmalıdır

Çoğu kasis bu nizama uygun değil. Mesela ben, asfalt yolda kilit taşı ile yapılmış kasislerden geçiyorum ve beyaza da boyanmamışlar.

Bir işimizde doğru olsun :bambam:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

İnşallah bir gün, emanetler senin gibi ehillere teslim edilir de bizler de yollarda slalom yapmaktan kurtuluruz.

Şirket patronu olmadığın sürece bu zor oluyor Abi. Sen ne kadar "doğrusu bu, böyle olacak" desende elin okumamış adamı çıkıp "senin dediğin pahalı, böyle daha ucuz. Hiç bir şey olmaz" diyor ve halimiz ortada. Durumu kabul etmezsen de "şurdaki kapı da kendi mamülümüz" diyorlar ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...