İçeriğe Yönlendir

İnşaat - Yapı Denetim - Ulaştırma

Borga Tansel

Recommended Posts

Engin Karadayan

İnşaatlarda beton dökülürken bazı binaların tabanına strafor döşüyorlar.Bu yalıtım ile ilgiliyse neden her yeni yapılan binada bunu yapmıyorlar? :)

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

İnşaatlarda beton dökülürken bazı binaların tabanına strafor döşüyorlar.Bu yalıtım ile ilgiliyse neden her yeni yapılan binada bunu yapmıyorlar? :)

Döşeme yani kat betonu dökülürken mi?

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Çoğu kasis bu nizama uygun değil. Mesela ben, asfalt yolda kilit taşı ile yapılmış kasislerden geçiyorum ve beyaza da boyanmamışlar.

Bir işimizde doğru olsun :bambam:

Nizami olmayan kasisler dilekçe yoluyla kaldırtılabilir. Burada uygulandı. Bir günde bütün kasisler ortadan kalktı. ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

İnşaatlar sırasında mis gibi yolun ortası kazılır ve elektirik su vs hattı çekilir, açılan kanalları kapatma görevi belediyenin midir yoksa o inşaattaki amale çavuşunun mu?

Hesapta tamir edilen tüm yerler tekrardan çöküyor doğal kasis oluşturuyor, bunun için inşaat sahibini dövmekten başka yasal ne yapılabilir?

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Evet :)

Şöyleki; her belediyenin kendi imar yönetmelikleri var. Bazıları bunu zorunlu tutarken bazıları da serbest bırakıyor. Serbest bırakıldığında, dandik müteahhitler paradan kaçmak adına yapmıyorlar.

Bir de işin şu boyutu var. Tabana uygulanan bu strafor 2 şekilde yapılıyor. 1.si beton dökülmeden hemen önce tabana serilmek yoluyla, 2.si ise beton döküldükten sonra tabana çakılmasıyla yoluyla. Yapı denetim de bu strafor olaylarına makine mühendisi arkadaşlarımız bakıyor. Bizimde gözümüze çarpan eksiklikler olunca uyarıyoruz zaten.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
(düzenlendi)

Şöyleki; her belediyenin kendi imar yönetmelikleri var. Bazıları bunu zorunlu tutarken bazıları da serbest bırakıyor. Serbest bırakıldığında, dandik müteahhitler paradan kaçmak adına yapmıyorlar.

Bir de işin şu boyutu var. Tabana uygulanan bu strafor 2 şekilde yapılıyor. 1.si beton dökülmeden hemen önce tabana serilmek yoluyla, 2.si ise beton döküldükten sonra tabana çakılmasıyla yoluyla. Yapı denetim de bu strafor olaylarına makine mühendisi arkadaşlarımız bakıyor. Bizimde gözümüze çarpan eksiklikler olunca uyarıyoruz zaten.

Yani ev alırken buna dikkat etmek fayda sağlar değil mi ?Birde eskiden sanki inşaatların temelleri daha derin kazılıyordu :unsure2: Şimdi bir karış kazıp temel atıyorlar :)

tarihinde Engin Karadayan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Borga Tansel
(düzenlendi)

İnşaatlar sırasında mis gibi yolun ortası kazılır ve elektirik su vs hattı çekilir, açılan kanalları kapatma görevi belediyenin midir yoksa o inşaattaki amale çavuşunun mu?

Hesapta tamir edilen tüm yerler tekrardan çöküyor doğal kasis oluşturuyor, bunun için inşaat sahibini dövmekten başka yasal ne yapılabilir?

Mesela ben inşaat yapıyorum. İnşaata elektrik çekicem, bunun içinde yolun ortasından hat çekmem lazım. Belediyeye gidiyorum kazıcağıma belirtiyorum. Adamlar ne kadar kazacaksınız diyor.Doğruyu söylersem deli gibi bir harç parası çıkıyor. 1m kazıcam dersem cüzi bir meblağ ödüyorum. Neyse kazıyorum, daha sonra üzerini kapatıyorum. Belediye benden bunun tamir parasını aldığı için bakım ve onarımı belediyeye ait.

Yani ev alırken buna dikkat etmek fayda sağlar değil mi ?

Tabiki de. Sonuçta ısı yalıtımı için yapılan bir uygulama. Hele ki döşeme gibi büyük bir alanın kaplanması dairelere ciddi derece ısı ekonomisi yaratacaktır. Bitmiş bir dairede bunu koyup koymadıklarını anlamanız biraz zor.

tarihinde Borga Tansel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

Dersanede yediğin naneleri de ben bilirim. Ya da beraber yediğimiz naneler mi desem. :D

Ozaman ben daha toy bir çocuktum siz beni yoldan çıkarıyordunuz çağrıynan. :blush:

Bunu yanlış kişiye sordun. Antep'te Alper abiye sorsaydın. Sana çok güzel anlatırdı ve çokta güzel sonuçlandırırdı :D

Hocam o zaman bir daha ki toplantıya kesin sorayım bu konuyu. :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Mesela ben inşaat yapıyorum. İnşaata elektrik çekicem, bunun içinde yolun ortasından hat çekmem lazım. Belediyeye gidiyorum kazıcağıma belirtiyorum. Adamlar ne kadar kazacaksınız diyor.Doğruyu söylersem deli gibi bir harç parası çıkıyor. 1m kazıcam dersem cüzi bir meblağ ödüyorum. Neyse kazıyorum, daha sonra üzerini kapatıyorum. Belediye benden bunun tamir parasını aldığı için bakım ve onarımı belediyeye ait.

Anlaşılan işin bitişi konusunda yani yol tamiri konusunda işin yüklenilmesi sıkıntılı, çünkü inşaatın kapattığı ile kalıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Süper anlatıyor. Sonunda da diyor ki. O uçak nasıl uçuyor aklım almıyor diyor :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Biliyom borga maksat okulda sorusu olan varmı derlerdi hoce gıcık kapardım böyle konuynan alakasız sırf soru sormak için, soru soran tipler olurdu aklıma onlar geldi. :)

Bunu yanlış kişiye sordun. Antep'te Alper abiye sorsaydın. Sana çok güzel anlatırdı ve çokta güzel sonuçlandırırdı :D

Ozaman ben daha toy bir çocuktum siz beni yoldan çıkarıyordunuz çağrıynan. :blush:

Süper anlatıyor. Sonunda da diyor ki. O uçak nasıl uçuyor aklım almıyor diyor :D

Alper abi arkadaş uçak nasıl uçuyor diyor. Cevaplarmısın :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Geçen Osman Yücel'e ve Erzurum emniyet mensuplarına telefonda anlattım. :D

De gidin Google'a bakın len. :D

Bedavaya akademik seviyede bilgi veriyoruz. :p:D

TAmam bir kilo maraş dondurmasına ne dersin abi :) Akşam otobüse veririm sabah alırsın :D Yanına bir kase paça (bozulursa ben karışmam :D )

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Sen zaten yoldan çıkmaya niyetliydin biz napalım gardaşım. :D

Bizzat dinlemiş biri olarak çok beğendim doğrusu anlatışını. :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Erdoğan Temur

Şuan yapımı devam eden kentsel dönüşümde evimiz var.

Daha başlamadan müteahitle sohbetimizde bu işlerin çakallıklarını anlatıyordu ballandıra ballandıra.

Evin kabası bitti iç ve yan duvarlarını örüyorlar.

Amacım usulsüz işlem yapılıyorsa gerekiyorsa yıksınlar yada inşaatı durdursunlar.

Benim yapmak istediğim yetkili yapı denetim firmasını parası ile özel olarak  götürüp inşaatta herşey düzgün mü kontrol ettirmek. Bu şekilde işlem yapabilirmiyim?

İlgili şahıs bana bütün denetçiler tanıyor bizi geliyor ikiyüzlira sıkıştırıyorum herşey normal raporu verip gidiyor demişti.

Götüreceğim denetçiyi peşin peşin uyaracacağım, senden sonra 2 tane daha böyle denetçi götüreceğim raporlarda uyuşmazlık çıkarsa mahkemeye veririm usulsüz işlem yapıyor diye.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Metin Uzunoğlu

Bahsettiğiniz inşaata şantiye şefi izin vermeden giremezsiniz. Bunun için müteahhitle bu işi sözleşme ile resmiyete bağlamanız gerekirdi. O zaman müşavir bir firma ile anlaşarak demetim yaptırbilirdiniz. Art niyetli hiçbir müteahhit bunu kabul etmez.

Şuan yapımı devam eden kentsel dönüşümde evimiz var.
Daha başlamadan müteahitle sohbetimizde bu işlerin çakallıklarını anlatıyordu ballandıra ballandıra.
Evin kabası bitti iç ve yan duvarlarını örüyorlar.
Amacım usulsüz işlem yapılıyorsa gerekiyorsa yıksınlar yada inşaatı durdursunlar.

Benim yapmak istediğim yetkili yapı denetim firmasını parası ile özel olarak  götürüp inşaatta herşey düzgün mü kontrol ettirmek. Bu şekilde işlem yapabilirmiyim?
İlgili şahıs bana bütün denetçiler tanıyor bizi geliyor ikiyüzlira sıkıştırıyorum herşey normal raporu verip gidiyor demişti.
Götüreceğim denetçiyi peşin peşin uyaracacağım, senden sonra 2 tane daha böyle denetçi götüreceğim raporlarda uyuşmazlık çıkarsa mahkemeye veririm usulsüz işlem yapıyor diye.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Bahsettiğiniz inşaata şantiye şefi izin vermeden giremezsiniz. Bunun için müteahhitle bu işi sözleşme ile resmiyete bağlamanız gerekirdi. O zaman müşavir bir firma ile anlaşarak demetim yaptırbilirdiniz. Art niyetli hiçbir müteahhit bunu kabul etmez.
İnşaat için teknik şartname yaptık ama yaptığı yada kullandığı malemeden biz anlamıyoruz ki.

Örnek. Salon ölçüleri planda 6.30x6m olsun. Yapım aşamasında 6.10x6m yapıyorsa ne yapılabilir ?
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
İnşaat için teknik şartname yaptık ama yaptığı yada kullandığı malemeden biz anlamıyoruz ki.

Örnek. Salon ölçüleri planda 6.30x6m olsun. Yapım aşamasında 6.10x6m yapıyorsa ne yapılabilir ?

Teslim alma aşamasında konutu size imza karşılığı teslim edeceklerdir. O zaman sözleşmede verilen plan ile kontrol edebilirsiniz. Teslim alma aşamasında bir inşaat müşavirlik firmasından teknik destek alabilirsiniz. Dediğiniz ölçü gibi yanlışlıklar varsa yapı denetim ve belediye imar müdürlüğü sorumludur. O firma yapı denetim raporlarını isteyebilir, kullandıkları ürünlerin markasını, tse belgelerini isteyebilir yani sizin adınıza evi teslim alırken herşey sorabilir. Benim size tavsiyem endişeleriniz varsa 3~5 bskmadan iyi bir müşavir firma bulun derim. Özellikle ısıtma, su ve elektirik tesisatı çok önemlidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Teslim alma aşamasında konutu size imza karşılığı teslim edeceklerdir. O zaman sözleşmede verilen plan ile kontrol edebilirsiniz. Teslim alma aşamasında bir inşaat müşavirlik firmasından teknik destek alabilirsiniz. Dediğiniz ölçü gibi yanlışlıklar varsa yapı denetim ve belediye imar müdürlüğü sorumludur. O firma yapı denetim raporlarını isteyebilir, kullandıkları ürünlerin markasını, tse belgelerini isteyebilir yani sizin adınıza evi teslim alırken herşey sorabilir. Benim size tavsiyem endişeleriniz varsa 3~5 bskmadan iyi bir müşavir firma bulun derim. Özellikle ısıtma, su ve elektirik tesisatı çok önemlidir. 
Çok teşekkür ederim verdiğiniz değerli bilgiler için.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Erdoğan Temur
(düzenlendi)
On 16.08.2018 at 12:54, Metin Uzunoğlu yazdı:

Hocam mütehait yapmış yine itliğini. 2 ay öncede kavga ettim üstüne yürüdüm kaçtı gitti. bu nedenle yüzgöz olmuyorum.

1 aydır tatil nedeniyle gitmiyordum inşaata. Bu hafta sonu içine girdim ne göreyim.

Projede görünen ebeveyn banyosu yapılmamış. Bütün dairelerde iptal etmiş ve yapmamış Yukarıdaki dairede banya küvet yerine su doldurmuşlar su olduğu gibi bizim koridorun üstünden aşağıya akıyor. Normalde katlar arasında su yalıtımı varmı yoksa akması normal mi?

Bu durumda nasıl yol izleyebilirim?

tarihinde Erdoğan Temur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...