İçeriğe Yönlendir

Kızdırma Bujisi Hakkında (pug 207)

İ.Göksel Yaman

Recommended Posts

İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

1.4 hdi motor pug 207' mde 4 derece ve altında yani daha soğuk havalarda ilk marşa basarken kızdırma bujisi işareti çıkıyor ve araç sorunsuz çalışıyor.Ancak 4 derece ve üzerinde (6-14 derece gibi) ilk marşa bastığımda kızdırma bujisi işareti çıkmıyor ve araç 5-6 sn marş aldıktan sonra çalışıyor ve ardından birkereliğe mahsus beyaz duman atıyor(tahminime göre marşı geç aldığı için beyaz duman atıyor çünkü çok soğuk havalarda kızdırma bujisi yandığı için kısa sürede marş aldığında beyaz duman atmıyor.)

Sorum şu; kızdırma bujisi belli bir derecenin altında mı çalışır?Eğer hep çalışması gerekiyorsa bende neden 4 derecenin altında çalışıyor? Kızdırma bujisini değiştirsem sorunum düzelir mi ve parça değişimi kolay mıdır?

tarihinde İ.G&#246ksel Yaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aynı motoru kullanan Ford'ta durum nasıl acaba?

Benim naylonda da belli bir derecenin altında kızdırma bujisinin ışığı diğer ışıklardan sonra sönüp marş alıyor. Ancak standart sönüş süresinde de marş süresi uzamıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

parçalar ortak ve tıpatıp aynı, çalışma şekilleri de aynıdır, ikaz lambası mantığı değişik olabilir. tdci motorda her an devreye girip çıkar, eskisi gibi değil, soğukta, belki, buji yeterince ısınmıyordur, lamba yanmazken de, 2-4 saniye kadar bekleiyp marşa bas, daha rahat çalışırsa sıkıntı yok demektir. Yavaş ol, ford mu sandın bunu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Kızdırma bujisi bildiğim kadarıyla yaz kış aktif olarak çalışıyor. Kışları biraz daha aktif tabiki :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

parçalar ortak ve tıpatıp aynı, çalışma şekilleri de aynıdır, ikaz lambası mantığı değişik olabilir. tdci motorda her an devreye girip çıkar, eskisi gibi değil, soğukta, belki, buji yeterince ısınmıyordur, lamba yanmazken de, 2-4 saniye kadar bekleiyp marşa bas, daha rahat çalışırsa sıkıntı yok demektir. Yavaş ol, ford mu sandın bunu

Çağlar Abi; Anladığım kadarı ile Kızdırma Bujisinin Hava Derecesi ile doğrudan bir ilişkisi var..Tam olarak Kızdırma Bujisi nasıl bir sistemle harekete geçiyor ? Ben Kızdırma Bujisi işareti çıkmadığı zaman yani 4 derecenin üzerinde Örneğin 7-8 derece gibi havalarda istediğim kadar bekliyim yinede geç marş alıyor... Ama 0 derecede araç tek seferde marş alıyor acaba sorun ne olabilir ?

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

İlteber, o kadar dikkat etmeme rağmen yaklaşık 2 yıldır kullandığım focus tdci de o kızdırma buji işaretini ancak 2 kez gördüm o kadar. hava belli bir derecenin altına indiğinde ancak görme imkanın var.

Abi anlatmak istediğimde bu aslında Mersin sıcak biryer girmemesi çok normak bazen ben 15 derecede bile girdiğini görüyorum arabamda sistem tam olarak nasıl çalışıyor merak ediyorum...

Kızdırma bujisi bildiğim kadarıyla yaz kış aktif olarak çalışıyor. Kışları biraz daha aktif tabiki :)

Mertcan 407'de durum nedir ? Kızdırma bujisi'de 4 derenin üstünde çalışıyor mu ?

Hep aynı yerden mi yakıt alıyorsunuz?

Yakıt ile alaklı birşey değil Mertcan..

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Mertcan 407'de durum nedir ? Kızdırma bujisi'de 4 derenin üstünde çalışıyor mu ?

407 de çok soğuk havalarda yandığını görüyorum. Yazın askerde olduğum ve 407 ile hiç yaz mevsimi geçirmediğim için yorum yapamıyorum.

Yarın sabah soğuk motoru çalıştırırken unutmazsam senin için video çekerim...

Bu arada akşam aradım seni, neden cevap vermedin?

Yorum bağlantısı
Eyüp Kosif

Focus'ta belli bir derecenin üzerindeyken kızdırma bujisi ışığı yanmıyor. 4 derece civarında hemen yanıp sönüyor. -10 larda falan da biraz yanık kalıp öyle sönüyor.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Konu hakkında biraz daha bilgi lazım..

Konuyu kuzuya getittirmeyin bana :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Benim bildiğim her durumda çalışır..Ancak çok soğuklarda ışık yakıyor ki biraz bekle basma marşa diyor..Sen ışık yanmasa bile biraz bekleyip marş yaptın mı hiç ? Değişme olması lazım..

Cavabı yukarıda ki mesajında vermişsin :)

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bu sorun bütün bildiklerimide unutturdu bana Ayhan Abi Tam teşhis koyamıyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Aküyü değiştir, bujiler masum bence..Kızdırma bujileri dış sıcaklığa bağlı olarak süreli çalışyorlar...Yani yanma odasının ısınıp ısınmadığını kontrol eden bir sistem yok, bu durumda akü iyi değilse kızdırma bujileri ortamı ısıtmaya yetecek enerjiyi bulamıyorlar bu da sana fazladan marş olarak yansıyor...Ben Fiesta nın bujileri söküp aküye tuttum...Uçları kibrit başı gibi kızardı, ancak aküyü değiştirince uzun marş problemi ortadan kalktı...Olmadı Takviye ile dene, farkı göreceksin...

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bahtiyar bu son dediğin madde önemliydi benim için...

Bu teşhis yöntemi tam olarak nasıl ve nerede yapılıyor ?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bujiyi söküp kendinde yapabilirsin, demir bir çubuk...Hava filtre kabının hemen altında görünüyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Aküyü değiştir, bujiler masum bence..Kızdırma bujileri dış sıcaklığa bağlı olarak süreli çalışyorlar...Yani yanma odasının ısınıp ısınmadığını kontrol eden bir sistem yok, bu durumda akü iyi değilse kızdırma bujileri ortamı ısıtmaya yetecek enerjiyi bulamıyorlar bu da sana fazladan marş olarak yansıyor...Ben Fiesta nın bujileri söküp aküye tuttum...Uçları kibrit başı gibi kızardı, ancak aküyü değiştirince uzun marş problemi ortadan kalktı...Olmadı Takviye ile dene, farkı göreceksin...

Abi fiestanın Bujilerini nasıl söktün ? Pug için söylenen, sökülmesinin zor olduğu idi... Yani teşhisi tam koyabilirsek söktüreceğim...

Akü hiç aklıma gelmedi, benim focusun akusune takviye yaparak bir deneyim sonucu goreyin inşallah Aküdür.. Peki 4 derece altında uzun marş sorunu kalmıyor buna sebep'te akü diyebilirmiyiz ?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

4. silindir bujisi biraz terste kalıyor, zaten ilk 3 sağlam o bozuksa da öyle kalsın derdim söküp kontrol edince... :) Aküyü değiştirince benim arabanın marşı matkap sesi gibi çalışmaya başlamıştı, marş motoru bir tur dönmeden araba çalışıyordu neredeyse, o kadar yani... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

İnşallah Aküdür.. Akü ise eğer Serkan Abi'ye İskender söyleyeceğim yerse :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

İnşallah Aküdür.. Akü ise eğer Serkan Abi'ye İskender söyleyeceğim yerse :)

İstemem, yan tabağa koy...Sonra yerim..:D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...