İçeriğe Yönlendir

Taunus - 74 Taunus Fastback Mk1 Restorasyon

Uğur Yumak

Recommended Posts

Ayhan Sırtıkara

Techturkey'den takip ediyoruz :) Galvanizde bir karara vardınız mı?

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Vural

Techturkey'den takip ediyoruz :) Galvanizde bir karara vardınız mı?

O konuyu derinlemesine araştırmam gerekiyor. Henüz karar vermedim. Ya sorma gitgide ben de bu araba sayesinde çevre ediniyorum:) 

Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara

O konuyu derinlemesine araştırmam gerekiyor. Henüz karar vermedim. Ya sorma gitgide ben de bu araba sayesinde çevre ediniyorum:) 

Bu forum iyidir, biraz kilo kontrolü zorluğu yaşıyoruz sadece :). Yaz şenliği var bekleriz.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Vural

Bu forum iyidir, biraz kilo kontrolü zorluğu yaşıyoruz sadece :). Yaz şenliği var bekleriz.

Çok teşekkür ederim, Ankara'da mı şenlik? 

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Vural

Haziran Ayı benim için uzun vadeli plan olur. Maalesef işim gereği o kadar uzun vadeli planlar yapamıyorum. Çok sık yurt dışına çıkmam gerekiyor. 

Mümkün olursa ve eğer o dönemde yer de varsa katılmayı çok isterim. Davetiniz için tekrar teşekkür ederim. Otel ve aktiviteler güzel çok hoş.

Güç paketini Ankara'dan İzmir'e yolladım geçen günlerde

264rew8.jpg

vopwlj.jpg

eaqf6o.jpg

ka0eti.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

İlginç bir kargo tarzı, kim kimi taşıyor belli değil yahu  :D

O motor tam taunusluk, ülkeye geldiğini bilmiyordum, resmi satışla gelmemiş yurt dışından bir şahsın getirdiği bir araç sanırım ?

74 modeli nasıl restore etmiş adamlar...

http://www.youtube.com/watch?v=6NKKl_SWxBo

V6 candır. :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. Kumlamayı kim nasıl yapacak? kumlama yapayım derken sağını solunu delerek çöp etmesin kasayı,

2. motoru ruhsata nasıl işleteceksiniz?

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Vural
(düzenlendi)

O motor tam taunusluk, ülkeye geldiğini bilmiyordum, resmi satışla gelmemiş yurt dışından bir şahsın getirdiği bir araç sanırım ?

Şimdi efenim kamyon kamyoneti, kamyonet motoru, sonra herkes bahçıvanı :D

Almanya'dan gelme bir araç sanırım. Videodaki restorasyon benim yaptırdıklarımla aynı diyebilirim. Resimler eklendikçe göreceksiniz. V6 candır evet. 

Bir konuyu da sizlerle paylaşmak isterim. Fastback kasalarda ( GT ve GXL) en yüksek motor 2.3 V6'ymış. Ben de tamamen orjinal restorasyon istediğim için 2.3 motor aradım hep. Ararken de anladım ki bulması çok zor ve çok sevilen bir motormuş. Projeye başlarken 2.6 ya da 3.0 düşünüyordum aslında.

1. Kumlamayı kim nasıl yapacak? kumlama yapayım derken sağını solunu delerek çöp etmesin kasayı,

2. motoru ruhsata nasıl işleteceksiniz?

Kumlamadan vaz geçtim. Daha önce bazı kumlama facialarına şahit oldum ve o riski göze alamadım. Ceviz kabuğu ile olurdu aslında ama kum asla.

Motoru ruhsata işletmek için motorun alındığı araç hurda olmalı ve motoru da fatura ile satın almalısınız. Fatura ile tıpkı LPG gibi proje çizdiriyorsunuz ve ruhsat yenileniyor. 

Motor ile ilgili bir diğer konu da 1.6'dan direk 2.3 yapamıyorsunuz ruhsatta. En fazla 2.0 olabiliyormuş. Öyle de oldu maalesef. Ben 2.3 yazsın isterdim.

İlginç ve ekonomik bir nakliye olmuş. :)

Kesenize bereket.

Çok teşekkür ederim. Ekonomik evet ama bu iş tamamen satın aldığım adamın organizasyonu. Ben zaten bilmem o işleri:) Beyaz Taunus'u Ankara İvedik hurdalıktan satın almıştım.

tarihinde Oğuzhan Vural tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Vural

Aracın önünün bitmiş hali:

1445t29.jpg

4udjle.jpg

21lrawz.jpg

2vvsu1l.jpg

2q3sscj.jpg

2u4m05i.jpg

s2cnix.jpg

2saf0cz.jpg

9pqt21.jpg

4rp208.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Vural

tüm bölümleri izledim şimdi ve Ustama haksızlık olmasın diye açıklama yapmak zorunda hissettim kendimi arkadaşlar. Adamlar tam restorasyon yapmıyor topluyorlar aracı. Tam restorasyon çürük parçalar kesilip yerine düz sac kaynatılarak olmaz. O normal sanayi işi. Restorasyonda amaç birebir orjinal parçalar kullanmak ya da yeniden üretmektir. Ön çamurluk bağlantı sacını nasıl yaptıklarını izlerseniz anlarsınız. Kalıp alınıp yeniden yapılmalıdır doğru iş için. 

Bir diğer eksiklikte adamlar arka çamurlukları ve maşpiyelleri sökmüyorlar. Arka çamurluklar mutlaka sökülmeli ve şasi elden geçmeli. İnanın her eski arabada oralar çürüktür. Maşpiyelin altında bir sac daha olur, onlarda çürük olur eski araçlarda. 

Ben Ustama çok para ödüyorum ama inanın bir sebebi var. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Vural

Yan sanayi yeni ön çamurluklar temin etti Usta ama beğenmeyip iade etti. Orjinallerini adam etmek daha kolay dedi. Oysa ben demedim öyle bir şey. Günlerce çamurlukları yeniden yaptı ve tüm bunlar işçilik maliyetine kesinlikle yansımıyor arkadaşlar.

2wolxmr.jpg

96wzut.jpg

34509q8.jpg

28lfar8.jpg

2rr2ziu.jpg

2jbtqxi.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Vural

Kapı dış sacı yeni alındı, iç kısımlar tamamen elden geçti.

2r7oqxf.jpg

20aq49c.jpg

ulb1s.jpg

10x4it2.jpg

2qsqf06.jpg

24zdidz.jpg

awx99e.jpg

29c8n41.jpg

3312ed3.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

çok büyük keyifle takip ediyorum aracı :wub:

Tabana içten ve dıştan pütür atılacak mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Vural

Bildiğim kadarıyla o modelde kullanılan diğer motorlar ruhsata işlenebiliyor.. Ancak farklı markanın motorunu işletmekte sorun çıkıyordu.. Bilmem, böyle duydum :)

Yok hayır, motor no değişiyor sonuçta. Hangi araç ya da model olması fark etmiyor. Ruhsata işletmenin tek yolu faturası olmalı ve yeniden proje çizilmeli (LPG taktırıyormuş gibi). 

çok büyük keyifle takip ediyorum aracı :wub:

Tabana içten ve dıştan pütür atılacak mı?

Çok teşekkür ederim. Ustamla bunu hiç konuşmadım ama çok katmanlar bir sürü bir şeyler yapılacak olduğunu biliyorum. ilk gün anlatmıştı adamcağız bana uzun uzun ama ben heyecan ve mutluluktan dinlememiştim hiç :D

Takipteyim.

Teşekkür ederim

çok güzel olacak çok. Ustanızın ellerine,sizin cebinize sağlık.. :nazar:

Teşekkür ederim, darısı isteyen ve hayal eden herkesin başına. Müthiş bir duygu bu:)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ses ve çürük yalıtımı için bence mutlaka sorun pütürü. Pütür hem şase altından hem de içeriden kullanılabiliyor. Hatta içeriden kullandıktan sonra taban halısı ile arasına bi de izolasyon malzemesi koyarsanız, efsane olur ;)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Vural

Ses ve çürük yalıtımı için bence mutlaka sorun pütürü. Pütür hem şase altından hem de içeriden kullanılabiliyor. Hatta içeriden kullandıktan sonra taban halısı ile arasına bi de izolasyon malzemesi koyarsanız, efsane olur ;)

Dediğim gibi birçok şey yapılacak. Belki de pütür de yapılacaktır, soracağım. Ses ve ısı yalıtımı da yapılacak, bunu en başta ben istemiştim zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Vural

Takipdeyim.

Senin aracının da hastasıyım. Çocukken Babamın yeşil bir tane vardı. En büyük hayalim Taunus ve Granada Fastback sahibi olmaktı, yarısını gerçekleştirdim sayılır hayalimin.

Biran önce ikiz kızlarıma birer adet bırakmak istiyorum:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Böcek

Taunus un yanına bir tane de Granada Fastback aldın mı tam olur.Bizim arabanın tadı bambaşka,zaten sende bilirsin hastaları imrenerek bakıyor,diğerleri "sat artık şu hurdayı" diyor.Benim de hayalim Granada yada Consul Fastback coupe sahibi olmak.İnşallah nasip olursa ilerki senelerde alıp yavaş yavaş toplayacağım.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Ulen arkadaş deliye dönmüştüm yarım kaldı zannettim arabayı valla....Son halini görünce çok sevindim....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...