İçeriğe Yönlendir

B - Max - Dizel Yakıt Tüketimi

Korhan Şenörer

Recommended Posts

Korhan Şenörer

Bugün aracımla ilk uzun yolumu yaptım. Dolayısıyla dizel B Max'lerimizin yakıt tüketimi ile ilgili görüşlerimizi paylaşacağımız konuyu açayım dedim. Aydın'dan Antalya'ya 350 km lik bir yol yaptım, yol süresince Serinhisar-Acıpayam-Çavdır arasında hz sabitleyiciyide kullandım. 110 km.ye sabitledim. Düz bir yol olmasına rağmen ara sıra rampa ve yokuş inişli yerlerde vardı ve buralarda da hız sabitleyici açıktı. Konfor açısından kesinlikle çok güzel ama yakıt tüketimini arttırdı. Hız sabitleyici kapalı olduğunda da 110 km.yi geçmemeye gayret ettim. Sadece bir ara 150 km.ye çıkıp 3-4 dk süre kullandım. Rodaj süresi nedeniyle pedalı sona dayamadım. Aracımın yeni olması nedeniyle 4.8 - 5 lt gibi bir değer bekliyordum ama sanırım hız sabitleyici nedeniyle 5.5 lt/100 km.lik bir değer elde ettim. Pazar gecesi dönüş yapıcam ve bu sefer hız sabitleyiciyi hiç kullanmıycam, o zamanki değerleride burada paylaşacağım. B Max'in fabrika verisi şehirdışı 3.8 litre ancak ben normal şartlarda 110 km hızla B Max'te 4.2 - 4.5 lt. gibi değerler elde edilebileceğini sanıyorum. 2004 c-max ile aynı yolda genelde 110 km hız ile 4.5 ortalama yakalıyordum. İlerleyen günlerde aracımın yakıt tüketimi haliyle biraz daha düşecektir. Zaman zaman yakıt tüketim değerlerini burdan paylaşacağım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sonucu söyliyeyim, uzun yol ortlaman 4.7 lt. olacak, dahada inmez.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

4.5 lt.nin altına düşmezmi ki abi? 110 la giderken 4.2-4.5 lt arasında geziniyor genelde. tabi motor farkıda gözönünde bulundurulmalı

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bmax e motor biraz az geliyor sanki, o yüzden yazdım, focus için yazdığın değer normal.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

rampaları hız sabitleyiciylemi çıktınız yakıt ikiye katlamıştır kesin.

Bir iki kısa rampa çıktım, evet fazla yaktı o nedenle, dönüşte hiç CC kullanmıycam, sonucunu yazarım.

Rodaj süresi bittiğinde hız sabitleyiciyide acmazsam aynı yolda 4.5 in altına ineceğimi düşünüyorum ekonomik kullanma konusunda başarılıyımdır. Ama 4.2 lt'nin altına inebileceğimi sanmıyorum (İlerleyen günlerde sonucu görüp burada paylaşıcam). 1.5 motorun B Max'e az geldiği konusuna katılıyorum ama sakin kullanan biri olarak bana yetiyor.

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

fabrika verileri avrupa driving cycle modeline göredir. sürekli 110 daha çok yakabilir. 85 ile lastik havaları düzgün ve tek kişi giderseni fabrika verisinin altına inersiniz.

rodaj süresi pek farketmez.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

Korhan 7500 km. den sonra değerlere bak, şimdi çok yakar. ;)

2004 de vectrayı aldığım günün sabahı Çanakkaleye gidip gelirken göstergenin düştüğünü görünce yevah demiştim. :)

tarihinde Lokman Ceritlioğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1.6 tdci ile arasında sadece 1000 tl fark var. Yani 20 beygir 1000 tl .Daha az yaksarsa mantıklı olur. .

Yorum bağlantısı
Oğuz Yılmaz

Rodaj döneminde sürekli aynı devirde aynı hızda kullanmanız uygun değil diye biliyorum. Tavsiye edilmiyor.

Yanılıyosam düzeltin.

Bence de değerler inecektir zamanla.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Şehir dışı verileri kaç km ile girilmiş? oda önemli değilmi ?. Bmax ı bilmiyorum tabii ama daha çok şehir içi ekonomi vaad ediyor olabilir...

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Zaten ayni devirde ayni hizda kullanmiyorum, normal sartlarda fabrika verisini yakalamak cok zordur, tek kisi olunacak, bagaj bos olacak belli bir hizin uzerine cikilmayacak vs vs... Fabrika verisi degilde (3.8 lt) 110 - 120 km.lik bir hizla 4.2 -4.3 gibi bir deger benim icin iyi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Fiesta 1.4 tdci icin 110-120 de 4.2 4.3 hayal cok zordu..5 falan yakiyordu.

2.0 tdci o sakinlikte 5lt yaksın, boyacı küpünde eritirdim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Onunda.yakicagi 7 lt

110 gibi sakin hızda, 4.5 la gezer, şehir içinde yardırınca 7.5 a çıkıyor ki bunu da yükseltmenin yolunu aramak lazım artık :seytan:

Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Gerçek yakıt tüketimini araç 5- 6 bin km'ye geldiğinde yakalarsınız...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

110 ile hiç bir zaman 4.4 ün altına düşemezssiniz gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

110 ile hiç bir zaman 4.4 ün altına düşemezssiniz gibi geliyor.

Genelde otomobil firmaları testlerini 85-90 km hız civarında yapıyorlar çünkü daha yüksek hızlarda tüketim daha fazla oluyor , firmalar için önemli olan ise en düşük değeri yakalayıp bunun reklamını yapmak. Zaten 110 km hız ile fabrika verisini yakalamak gibi niyetim yok bu imkansız zaten :) ama 4.5 in altına inmeye çalışıcam , tabi öncelikle 4-5 bin km. yapmak lazım.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

ben 110-120 km, samsun-ankara, (rampalarda 110-120 km cc ile çıkılır) 4 kişi, dolu bagaj, 4,5-4,6 yakarım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eray Mutlu

Suan arabam ortalama 4.9 gosteriyo istanbulda.uzun yol yapmadim daha.100 tl ye 450 km yol yapiyorum sehir ici.ama herzaman yogun trafigin icinde degilim...

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Hocam zaten fiesta için demiştim focus yüksek süratte fiestadan az yakıyor..

evet, fiestada motor küçük olduğu için 4 kişi+bagaj olduğunda aynı şartlardaki focusa göre fazla yakıyor. hele de uzun yolda gaza yüklenirsen fiestada, ş.içi gibi yakar.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Dönüş yolunda da aynı güzergahta (Antalya-Aydın) aynı şartlarda ortalama 110 km civarı hız ile CC hiç kullanmadan bu defa 5.2 lt yaktı 100 km.de. Zaman içinde daha da düşecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Korhan Şenörer

Haftasonu daha önce olduğu gibi Aydın'dan Denizli, Çavdır, Korkuteli güzergahından Antalya'ya gittim ve pazar gecesi tekrar Aydın'a döndüm. Yol şartları genel olarak aynıydı (Aynı saatlerde, aynı yol güzergahında, aynı hava şartlarında vb.) Genel olarak sürekli 110 km. hız civarı seyrettim. CC hiç kullanmadım. Daha önce Aydın - Antalya istikametinde 5.5 lt/100 km. olan tüketim bu defa 5.3 lt. oldu. Antalya - Aydın istikametinde daha önce 5.3 lt./100 km. olan tüketim ise bu defa 4.9 lt. oldu. Yol bilgisayarına göre ortalama hız ise 85 km. idi. Ama şehir merkezleri geçişleri haricinde sürekli 110 km hız ile seyrettim. Tabi bazen kısa süreli 120-130 km. yi gördüğüm de oldu. Bu şartlarda 5 lt.'nin altına düşmüş olmak beni sevindirdi. İleride biraz daha düşecektir.

Yorum bağlantısı
Nuri Göcen

merhaba, b max imle çok güzel geziyorum gözler aracın üzerinde çok dikkat çekiyor. nazer değmesin

1,5 dizel trend im var b max i olanlara bir sorum var. aracı kullandıktan sonra park edip motoru kapattığınızda ön tekerleklerin olduğu kısımı dinlediniz mi? benden tısss şeklinde bir ses geliyor sonra belirli bir süre sonra bu ses gidiyor. neden olabilir? sizde bu var mı?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...