İçeriğe Yönlendir

Audi A6 - Ilk Çalışmada ESP Hatası ve Çözümü

Yasir Uslan

Recommended Posts

Yasir Uslan
(düzenlendi)

Başıma gelen bir olayı ve çözümünü paylaşayım.

Önce sorunu anlatayım.

Araç Audi A6 2.4. Bir kaç ay önce araca LPG takıldı. Kısa bir süre sonra, araç sıcak-soğuk farketmiyor, ilk çalıştığında motor sallanmaya başlıyor. Hareket etmek istediğimde bazen sağ ön, bazen sol ön frenin kilitlendiğini hissediyordum, kıpırdamamak için direniyordu. Sonrasında ESP ışığı yanıyor motor sakinleşiyordu. Her zaman değil de arada bir yapıyor oluşu nedeniyle ne olduğunu anlayamadım. Servis zamanı yaklaştığı ve araca ihtiyacım olduğu için idare ediyordum. Tanıdık bir vw ustasına gösterdim, esp yanal ivme sensörü falan filan saymaya başladı. Müsait bir ara gelirim dedim kaçtım. :)

Olayın lpg montajı sırasında olduğunu biliyordum, ama nereye zarar verdiklerini bulmak zor iş, işini düzgün yapmayan insanlara o kadar kızıyorum ki anlatamam. Yapmayacaksan yada yapamayacaksan bari zarar verme, bırak bilen yapsın. :bambam:

Neyse uzatmadan çözüme geçeyim. Bir kaç gün önce işler biraz nefes almaya müsaade edince, motoru incelemeye başladım. Elimdeki yazılımlarla obd den bir ipucu alamadım. Bende şaşmaz yöntemi (ustanın birinden duymuştum :) ) kullanarak bütün soketler yerine tam oturmuş mu? Hortumlar yerinde mi? diye orayı burayı kurcalarken benzin enjektör kablolarını oynattığımda motorun sesinde değişmeler olduğunu farkettim. Oysa araba misfire yada egzos emisyon hatası yoktu. Enjektörlerin çalıştığını biliyordum. Enjektör soketlerini söküp araya girdikleri kabloları kontrol ettim. Bir sorun yok kabloları düzgün bağlamışlar, lehimleyip güzelce izole etmişler. Elimde soket bakınırken farkettim, soketin içindeki enjektöre oturacak pinlerin metal parçaların aralıkları fazla geniş gibi geldi. Söktüm baktım hepsi aynı. Lpg montajı sırasında benim birader ustaları benden korumak için :) montajı ben yaptırırım başında beklerim sen şu ... işler ile ilgilen deyip beni kandırmıştı. Bahsi geçen ustalar ilk önce enjektör kablolarını kesmemek için araya soket takmak istemişler sanırım. Güzel bir düşünce taktir ettim, fakat araya nasıl bir soket takmaya çalışmışlarsa pinlerin metal kısımlarını ezmişler. Herhalde tam oturmayınca vazgeçip orjinal soketi yerine takıp, kablolarını kestiler... Daha bir sinir oldum. Bütün enjektör soketlerini söktüm içlerini açtım ince uçlu muhtelif aletler deneyerek ezilen büzülen yerlerini düzelttim. Tekrar topladım, şimdi hem benzinde hem lpg de saat gibi çalışıyor.

Sonuç:

6 Silindirin hepsinde enjektör soketlerinde temassızlık varmış. Ben motorcu değilim ama bana garip gelen olay ESP hatası. Enjektör çalışmayınca ya fakir karışım yada ateşleme arızası verir diyordum. Esp nin bu konuyla alakası yoktur diyordum ama varmış. Lpg ile değişik şeyler denerken araç çoğu kez EPC hatası veriyordu (Electronic Power Control) böyle bir hata vermesi gerekirken ESP ne alaka anlayamadım. Sarsıntıyla nasıl bir ritim yakalıyorsa artık :) motorun sesinde bir gariplik oluyor ama tam anlaşılmıyordu.

Hiç bir şey anlamadığım bir tecrübe oldu bu :) paylaşmak istedim.

tarihinde Murat Sağdaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Yasir abi başlığa ... ve Çözümü eklememi ister misin?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İhsan Cingil

2008 A6 ve tüp montajını ilk kez duydum doğrusu. Başka herhangi bi sıkıntı veriyor mu acaba konuyla alakalı değil ama merak ettim sadece.

Yorum bağlantısı
İhsan Cingil

Ekonomi olarak nasıl peki yakıtta ciddi düşüş oldu mu araçta?

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Bu araba yaz şenliğine bile gelemez sanırım Muğla'dan kalkıp .. :fiuw:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi sarsıntı ESP'yi devreye sokacak kadar varmış demekki.

Neyse geçmiş olsun. İnsanın elinden iş gelmesi güzel.

Hangi kiti taktırdın abi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Benim 99 mondeoda tekleme sorunu nedeniyle abs ve tcs lambası yanıyordu. Teklemeyi kesince hepsi normale döndü.

Size de geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Yasir abi başlığa ... ve Çözümü eklememi ister misin?

İyi olur Zafer'im :)

Ooh muhabbete bak. 40 yıllık arkadaş mısınız olm siz? Hade len... :p:punish:

Gelemez, dıhanır. Hele ki bacanaaylan hiç gelemez. :nea:

Om bak... Hırf hırf... Om... Om bak... Bak... Hırs hırs... Hırmf... :jedi:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Yasir abi enjektör soketlerini kontrol ettin mi? Onlardan yapar bu meretler genelde :crazy:

Psst, kahrolası federaller gitti mi len? Perimetreyi kontrol ettin mi? Çatışma çıkarsa diye yeterince derginiz var mı? Olmazsa kayaların üstünde viski içeriz, geçer. :crazy:

Not: Espriyi anlayana karpuz kabuğundan madalya verecem. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Abi lanet olası zenciler geldi. Dergi dedin de (gora) Bob marley faruk geldi aklıma :D

Yorum bağlantısı
Cem Işık
(düzenlendi)

whiskey on the rocks :) bu kazandığım 3. madalyam olacak, audiyle toplantıya gelirken madalyalarımı da isterim ...

tarihinde Cem Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Bu tip elektronik araçlarda beklenmedik anlarda ESP arızası vermesi çok denk geldi bana. Bir seferinde akşam vakti saat 11-12 gibi Eskişehir yolunda ilerliyorum 5.20yle. Yanımdan sanırım başbakan konvoyu geçti en az 10 araba 2 tane 7.60L jammerlar falan basıp geçtiler ve onlar geçerken araba dan diye DSC arızası verdi güç kesti. Eyvah dedim bi DSC beyni 2000TL. Çektim sağa stop ettim tekrar çalıştırdım arıza kayboldu. Bir seferinde de askeriyenin oradan geçerken araba dan diye DSC arızası verdi sanırım Jammer'ların yaydığı dalgalar etki ediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Ekonomi olarak nasıl peki yakıtta ciddi düşüş oldu mu araçta?

Benzin yerine lpg yakıyor, yaptığı ekonomi yeterli.

Bu araba yaz şenliğine bile gelemez sanırım Muğla'dan kalkıp .. :fiuw:

Belli olmaz :p

Gelemez, dıhanır. Hele ki bacanaaylan hiç gelemez. :nea:

Hah burada açıklıyorum ahanda önümüzdeki hafta istanbula gidiyom, bacanağada gidelim dedim, gelmiyom dedi bütün forum duysun :) Ama söz verdi bi ara hanımları bırakıp gezmeye çıkıcaz bir haftalığına :) Hatta bir tarih bile verdiydi şu ara gidelim diye ama unuttum şimdi.

Abi sarsıntı ESP'yi devreye sokacak kadar varmış demekki.

Neyse geçmiş olsun. İnsanın elinden iş gelmesi güzel.

Hangi kiti taktırdın abi.

Evet doğru söylüyorsun motorun sallanmasından dolayı esp sapıtmış olabilir. ( Ben bunu niye düşünemedim. Hep elektriksel bir sebep aradım durdum... )

Kit olarak MTM takıldı, sonrasında çok değişiklikler geçirdi araba, uzun hikaye :)

Motorda en ufak bir arıza olursa benim araçda esp of diyor, seninkide benzer bir bakım korumaya alıyor abi sanırım.

Sanırım Mehmet'in dediği gibi sallantıdan dolayı oluyormuş.

Benim 99 mondeoda tekleme sorunu nedeniyle abs ve tcs lambası yanıyordu. Teklemeyi kesince hepsi normale döndü.

Size de geçmiş olsun.

Evet sanırım sebep kesinleşti sallantı.

Ooh muhabbete bak. 40 yıllık arkadaş mısınız olm siz? Hade len... :p:punish:

Om bak... Hırf hırf... Om... Om bak... Bak... Hırs hırs... Hırmf... :jedi:

Kıskanma bacanak. Çalış seninde olur :unsure2:

Yasir abi enjektör soketlerini kontrol ettin mi? Onlardan yapar bu meretler genelde :crazy:

Hakketten ya gerçekten de enjektörlerdenmiş. Bilen adamın hali başka yav. :p

Psst, kahrolası federaller gitti mi len? Perimetreyi kontrol ettin mi? Çatışma çıkarsa diye yeterince derginiz var mı? Olmazsa kayaların üstünde viski içeriz, geçer. :crazy:

Not: Espriyi anlayana karpuz kabuğundan madalya verecem. :D

Lanet olsun dostum, senin sorunun ne?

Bu tip elektronik araçlarda beklenmedik anlarda ESP arızası vermesi çok denk geldi bana. Bir seferinde akşam vakti saat 11-12 gibi Eskişehir yolunda ilerliyorum 5.20yle. Yanımdan sanırım başbakan konvoyu geçti en az 10 araba 2 tane 7.60L jammerlar falan basıp geçtiler ve onlar geçerken araba dan diye DSC arızası verdi güç kesti. Eyvah dedim bi DSC beyni 2000TL. Çektim sağa stop ettim tekrar çalıştırdım arıza kayboldu. Bir seferinde de askeriyenin oradan geçerken araba dan diye DSC arızası verdi sanırım Jammer'ların yaydığı dalgalar etki ediyor.

Senin arabayı aliminyum folyo ile sarmak lazım anlaşılan :) Evet kuvvetli radyo dalgaları elektronik cihazları etkiler, bozabilir bile.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

geçmiş olsun :D

konuyla alakası yok ama benim de aküm bitmeye yaklaştığı zaman abs çalışmıyordu focusta :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

Frenlere müdahale edebilecek hiç bir elektronik sistemim yok, rahatım, jammer filan da işlemiyor, arabadaki en teknolojik donanım fm radyo. :p

sağda solda röle vardır mıknatısla dalarız senin arabaya :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Şöyle bir durum da olabilir bu ESP mevzusunda, arabada elektronik hata olunca ESP beyni de pahalı olduğu için zarar görmesin diye araba ilk iş ESP'yi kapatıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Şöyle bir durum da olabilir bu ESP mevzusunda, arabada elektronik hata olunca ESP beyni de pahalı olduğu için zarar görmesin diye araba ilk iş ESP'yi kapatıyor olabilir.

Pahalı olduğu için zarar görmesin mevzusunu audi düşünmez. Sallantıdan dolayı ivme sensöründen sürekli aracın sallandığı bilgisi geliyor, abs sensörlerinden tekerleklerin dönmediğini de görünce esp'nin arızalı olduğunu düşünüp kapatıyor. Ben böyle yorumladım olayı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Aracı kamyona yükleyip çalışır durumda biraz gezdirsek sağlam arabada bile bunu yapacak demek ki :)

ESP -> abi viraj dönüyoruz galiba

ABS -> yok olm kıpırdamıyoz, sabit duruyoz.

ECU -> bu işte bir terslik var. Kapatıyorum tükkanı uleynnn.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ee ya konvoydaki araçlar???

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Ee ya konvoydaki araçlar???

ESP kapalı geziyorlardır zaten deli gibi gidiyorlar :) bilmiyorum nasıl olduğunu ama yeni nesil arabalar kullandıkları için belki sorun olmuyordur bizim aracımız 99 model.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. bacanak sağlam çıktı, zaten dirayetli imiş onu Dere kanalı ile biliyorduk

2. forumlarda veya serviste, güncel arızayı anlatır müşteri, ancak geçmişteki işlemlerden hiç bahsetmez , arızayı bulmak çok güçleşir

3. teşhis cihazlarını zaten %100 verimle kullanamazlar, zaten öncesinde mekanik kontrol! şarttır bunu hep atlarlar

Bu örnek nefis olmuş, geçmiş olsun, şanslı araba imiş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...