İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Hangi Yağ

Uğur Kaya

Recommended Posts

Uğur Kaya

2006 oto benzinli mondeo yağ seviyesi çok düşük ekleme yapıcam önceki yağ değişimi serviste yapılmıştı acaba serviste hangi yağ kullanılmıştır farklı yağ sıkıntı yaratır mı

Yorum bağlantısı
Emre Yaşar

5-30 olacak. bu arada tecrübeyle sabittir anlatacaklarım. yıllarca her türlü aracımda castrol kullandım. (babadan öyle gördük) ancak bi sefer yok muydu, yoksa aşırı zamlanıp fiyatı mı pahalı gelmişti bilmiyorum ama elf almıştım. bu arada bi motorcu abide tavsiye etmişti elfi. neyse yağı koyduğum araç mercedesti 10-40 yağdı. satıcı bana bu elf ve castrolun aynı yerde aynı fabrikalarda üretildiğini, arasında hiç fark olmadığını söyledi. elfi aldım. kullandım, artık başka yağ kullanmıyorum. hatta castroldanda daha iyi olduğunu düşünüyorum. tavsiye ederim. boşuna fazla paralar ödemeyin. 5-30 da daha hiç yağ değiştirmedim, 5-30da en iyi yağ nedir bilmiyorum. sizler 5-30 için ne kullanıyorsunuz. ben herhalde yine elf alırım. yağ değişiminede daha 12.000 var

5-30 da sizler hangi yağı tavsiye ediyorsunuz..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben mobilciyim...

de bugün kaç konu açıldı ya.. Sayabilen var mı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

5-30 olacak. bu arada tecrübeyle sabittir anlatacaklarım. yıllarca her türlü aracımda castrol kullandım. (babadan öyle gördük) ancak bi sefer yok muydu, yoksa aşırı zamlanıp fiyatı mı pahalı gelmişti bilmiyorum ama elf almıştım. bu arada bi motorcu abide tavsiye etmişti elfi. neyse yağı koyduğum araç mercedesti 10-40 yağdı. satıcı bana bu elf ve castrolun aynı yerde aynı fabrikalarda üretildiğini, arasında hiç fark olmadığını söyledi. elfi aldım. kullandım, artık başka yağ kullanmıyorum. hatta castroldanda daha iyi olduğunu düşünüyorum. tavsiye ederim. boşuna fazla paralar ödemeyin. 5-30 da daha hiç yağ değiştirmedim, 5-30da en iyi yağ nedir bilmiyorum. sizler 5-30 için ne kullanıyorsunuz. ben herhalde yine elf alırım. yağ değişiminede daha 12.000 var

5-30 da sizler hangi yağı tavsiye ediyorsunuz..

5-30 yağlar içinde fiyat/performansı en iyi yağ mobildir. Forumda en çok tavsiye edilen yağ mobildir. Castrolun tam sentetikliği benim açımdan şüpheli, magnatec 5-30 yağı, mobilin tam sentetik 5-30 super 3000 adlı yağından daha pahalı. Bayisinden 55-60 liraya tam sentetik mobil yağ alınabiliyorken ne castrole bakarım nede elfe

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben mobilciyim...

de bugün kaç konu açıldı ya.. Sayabilen var mı ?

Bende mobilciyim.

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

5-30 mobil koyduk diyelim bir süre sonra ekleme yapmak gerekirse onunda mobil olması gerekiyor mu? yoksa 5-30 herhangi bir marka olur mu ?

Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

5-30 mobil koyduk diyelim bir süre sonra ekleme yapmak gerekirse onunda mobil olması gerekiyor mu? yoksa 5-30 herhangi bir marka olur mu ?

Aynı yağdan koymak daha mantıklıdır zorda kalmadıkça. Musluk suyuyla damacana suyu karıştırıp içmeye benzer.

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Aynı yağdan koymak daha mantıklıdır zorda kalmadıkça. Musluk suyuyla damacana suyu karıştırıp içmeye benzer.

tamam teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Altan

ister benzinli ister dizel , motor yağınız mobil-castrol-opet bu üçünün 5/30 913c motor yağı olmalı...

dizel motorlara 10/30 yağ koyan ustalar var.bu yağ 5/30 a nispeten ucuzdur ama tavsiye etmem.farkı motor sesinden ve çalışma titreşiminden hemen anlarsınız.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Soner Gültekin
(düzenlendi)

LIQUI MOLY Çok Uzun Ömürlü Sentetik Motor Yağı 5W-30

adlı ürün kullanan var mı 2 yıl veya 50.000 km diyor. doğru olabilir mi?

tarihinde Soner Kültepe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ürünün açıklamasında "Araç üreticilerinin tavsiyelerine bağlı olarak 40,000 km’e varan uzun yağ değişim aralıkları sağlar. " şeklinde ibare bulunmakta. Bu ibare aslında yine araç üreticilerinin tavsiyesinin dikkate alınmasını ifade ediyor.

Yağ değişimleri en fazla 15bin km veya 1 yıl.

Ama genelde 10bin km veya 1 yılda değiştiriyoruz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yağların, bentleyidir, kaç paraya buldunuz?

Yorum bağlantısı
Akan Belen
  • 3 hafta sonra...
İbrahim Alper Demir

ben 10/40 kullanıyodum bugünlerde değiştirecem acaba 5/30 koysam bir problem olur mu ve ne gibi değişikler olurr ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
ben 10/40 kullanıyodum bugünlerde değiştirecem acaba 5/30 koysam bir problem olur mu ve ne gibi değişikler olurr ?

Sorun olmaz.. 5/30 koyun...

Yorum bağlantısı
İbrahim Alper Demir

Tamam o zaman yarın öyle yapıyım bakalım ne gibi değişikliker hissedecem :)

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Alper bey;

Forum kurallarımız gereği, avatar olarak sadece yüzünüzün belli olduğu bir fotoğrafınızı kullanabilirsiniz.

Avatar kullanımı kulüp üyelerin haricinde zorunlu değildir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi http://www.fordclubt...eklemeduzenleme linkinde bulunmaktadır.

Lütfen bu konudan yararlanarak avatar fotoğrafınızı kurallara uyacak şekilde düzenleyiniz.

Kural dışı avatarlar silinecek ve tekrarı halinde cezai yaptırım uygulanacaktır.

Göstereceğiniz hassasiyet için teşekkür ederiz.

- Ford Club Türkiye Yönetimi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Alper Demir

Alper bey;

Forum kurallarımız gereği, avatar olarak sadece yüzünüzün belli olduğu bir fotoğrafınızı kullanabilirsiniz.

Avatar kullanımı kulüp üyelerin haricinde zorunlu değildir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi http://www.fordclubt...eklemeduzenleme linkinde bulunmaktadır.

Lütfen bu konudan yararlanarak avatar fotoğrafınızı kurallara uyacak şekilde düzenleyiniz.

Kural dışı avatarlar silinecek ve tekrarı halinde cezai yaptırım uygulanacaktır.

Göstereceğiniz hassasiyet için teşekkür ederiz.

- Ford Club Türkiye Yönetimi

Tamam Tahir bey bende diyorum neden siliniyor :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Yusuf İlhan
  • 1 yıl sonra...
Serkan Şengül

mondeomu alalı bir yılı geçti, aldıktan bir ay sonra termostattan kaynaklı bir arıza oldu, duman falan çıktı, yağdan şüphelenip değiştirdim ama ustanın ne yağ koyduğuna dikkat etmedim. belim ağrıyordu, usta da tıpayı ve filtre tasını düzgün sıkmamış, kaçak oldu ve tabi yağ eksiltmesi. canım sıkıldı ve tereddüt ettim. km dolmadan 5/30 tam sentetik mobil yağ ile değiştirdim. filtre tasındaki ve tıpadaki kaçak tam kesilmemiş, yağ kaçırmaya devam etti. sonra iyi bir usta buldum, tıpa ve tas sorununu çözdü ve çıkan yağa 2 lt daha ekledi, yani eski yağı geri koyduk motora, çünkü 5 bin km ancak olmuştu. sonra 10 bin km olunca yağ değişimine gittim aynı ustaya ve 10/40 castrol koyduk. şu an 8500 km de ve 2 lt yağ tamamladım. şimdi 10 bin km yağ değişiminde 5/30 mu 10/40 mı kullanayım kararsız kaldım. araç 290 bin km de. motor eski olduğu için kalın yağı yani 10/40 ı tavsiye ediyorlar. 5/30 u daha çok eksiltir deniyor. görüşleriniz nedir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

mondeomu alalı bir yılı geçti, aldıktan bir ay sonra termostattan kaynaklı bir arıza oldu, duman falan çıktı, yağdan şüphelenip değiştirdim ama ustanın ne yağ koyduğuna dikkat etmedim. belim ağrıyordu, usta da tıpayı ve filtre tasını düzgün sıkmamış, kaçak oldu ve tabi yağ eksiltmesi. canım sıkıldı ve tereddüt ettim. km dolmadan 5/30 tam sentetik mobil yağ ile değiştirdim. filtre tasındaki ve tıpadaki kaçak tam kesilmemiş, yağ kaçırmaya devam etti. sonra iyi bir usta buldum, tıpa ve tas sorununu çözdü ve çıkan yağa 2 lt daha ekledi, yani eski yağı geri koyduk motora, çünkü 5 bin km ancak olmuştu. sonra 10 bin km olunca yağ değişimine gittim aynı ustaya ve 10/40 castrol koyduk. şu an 8500 km de ve 2 lt yağ tamamladım. şimdi 10 bin km yağ değişiminde 5/30 mu 10/40 mı kullanayım kararsız kaldım. araç 290 bin km de. motor eski olduğu için kalın yağı yani 10/40 ı tavsiye ediyorlar. 5/30 u daha çok eksiltir deniyor. görüşleriniz nedir?

1- neden 10/40 koydu.

2- neden 8500 km 2 litre yağ eklendi. Kaçak önlendiği halde

3- 5/30 koydurun her daim.

4- yağ eksiltme varsa çözümüne bakın. Kalın yağ koyarak sorunu ötelemeyin çünkü daha büyük masraf çıkarır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...