İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Hangi Yağ

Uğur Kaya

Recommended Posts

Ahmet Hacıoğlu

herkese merhaba

aracımı 122.600 km de aldım. aralık sonunda . son bir ayda çok uzun yol yaptım. şu an 132.000 i gördük. ben almadan bir hafta önce yağ değişmiş( 122.450 de). en son geçen hafta kontrol ettiğimde yağda bir eksilme söz konusu değil. rengi de aynı diyebilirim. bu şekilde kaç km daha gidebilirim.

ayrıca yağ değişiminde neler yapılıyor mondeoya. özellikle dikkat etmem gereken bir nokta var mı ?

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

herkese merhaba

aracımı 122.600 km de aldım. aralık sonunda . son bir ayda çok uzun yol yaptım. şu an 132.000 i gördük. ben almadan bir hafta önce yağ değişmiş( 122.450 de). en son geçen hafta kontrol ettiğimde yağda bir eksilme söz konusu değil. rengi de aynı diyebilirim. bu şekilde kaç km daha gidebilirim.

ayrıca yağ değişiminde neler yapılıyor mondeoya. özellikle dikkat etmem gereken bir nokta var mı ?

10.000 km de veya bir yılda bir yağınızı, yağ ile birlikte yağ filtresini de değiştirmeniz iyi olacaktır. Araç ile ilgili, olarka da Mondeo MK3 başlığı altında bulunan sabit konularda çok faydalı bilgiler bulmanız mümkün.

Keyifli Paylaşımlar..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tolga Diribaş

Arkadaşlar, bende yaklaşık 5 yıldır ve son 33.000 km den beri yazılımlı kullandığım 06 mondeo tdci aracıma 7000 km yi geçirmeden  10-40 yağ kullanıyorum,

Yaş ve km  olarak (133.000km) servisim Oktaykan Power bu şekilde öneriyor bilgilerinize..

Yorum bağlantısı
Ahmet Hacıoğlu

herkese merhaba , dün itibari ile yağ değişimi işlemini gerçekleştirdik.

mobil 5w 30  5 litre  hava ve yağ filtresi ile beraber 135 liraya değiştirdik. arabanın altında hiç yağ izi kaçırma vs yok çok şükür :) bir kez daha görünce mutlu oldum. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Serkan Danış

9aHn3H5.jpg

Yukarıdaki resim Mondeonun kitapçığından alıntıdır.

Benim araç dizel, Kitapçığa göre aracıma Formula D Extra 10W30 yağ koymam gerekiyor.

http://www.fmy.com.tr/urun/fmy-formula-d-extra-br10w-30/4.aspx Bu linkte FMY marka Fordun  Wss-m2c291-a onaylı olduğu görünüyor.

Şimdi Ben,

1. https://www.depoford.com.tr/urun/fmy-formula-d-extra-10w-30-7-litre-motor-yagi  (FMY Formula D Extra 10w30)

2. http://www.hepsiburada.com/mobil-delvac-ct-10w-30-7lt-benzinli-dizel-motor-yagi-p-OTYAGMBL0008  (Mobil Delvac 10W30)

3. Yada daha önce koydurduğum gibi Mobil Super 3000x1 5W30 Formula FE full sentetik yağ mı kullanayım ?

http://www.hepsiburada.com/mobil-super-3000-x1-f-fe-5w-30-7lt-benzinli-dizel-motor-yagi-p-OTMBL1515291  Mesela bunun açıklamasında şartnameler ve onaylar kısmında

"Ford WSS-M2C913-C X

Ford WSS-M2C913-D X" var 

1 ve 2. linkteki yağlar fiyat olarak daha uygun. sizce hangisini tercih etmeliyim yada teknik olarak hangisi olması gerekiyor. 10W30 kullanmanın avantajı olur mu, yada 5w30 kullanmanın zararı?

Dizel mondeo sahibi olan arkadaşlar siz neyi önerirsiniz?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Kitapçık ta yazan yağ sonradan değiştirildi.5/30 yağ aracinizin yaği dpf olmadigi için rahatlıkla herhangi bir 5/30 yagi kullanabilirsiniz...

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Kitapçık ta yazan yağ sonradan değiştirildi.5/30 yağ aracinizin yaği dpf olmadigi için rahatlıkla herhangi bir 5/30 yagi kullanabilirsiniz...

Anladım Hasan Bey, değiştirildiğini bilmiyordum teşekkürler...

Peki 10W30 koymamın bir sakıncası olur mu? gürültülü çalışma vs. gibi?

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

10 /30 a göre daha iyi dir...ama ne yaparsaniz yapin o ses azalmaz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Anladım Hasan Bey, değiştirildiğini bilmiyordum teşekkürler...

Peki 10W30 koymamın bir sakıncası olur mu? gürültülü çalışma vs. gibi?

5w 30 daha üstün bir yağdır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Yusuf Koç

10 bin bakımım yaklaştığı için ihtiyaçları yavaş yavaş toparlamaya başladım. Öncelikle mobil 5/30 yağ aldım. Bir arkadaşla beraber aldık, indirimli toplam 9 lt 125 tl tavsiye ederim.

1 lt http://www.hepsiburada.com/mobil-super-3000-x1-f-fe-5w-30-1lt-benzinli-dizel-motor-yagi-p-OTDG151522

8 lt http://www.hepsiburada.com/mobil-super-fe-5w-30-benzin-ve-dizel-motor-yagi-4-litre-p-OTM652072

http://hizliresim.com/jVJ67D

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Harun Kocaçalışkan

Konuyu canlandırayım.

Kaç litre yağ koyulacak bu arabaya. 2.0 tdci.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
Konuyu canlandırayım.
Kaç litre yağ koyulacak bu arabaya. 2.0 tdci.

6 lt yağ filtresi değişecekse 6.5-7lt
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
36 dakika önce, Ömer Türkşanlı yazdı:

6 lt yağ filtresi değişecekse 6.5-7lt

Eyvallah sağolasın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Müjdat Demiral

Benim ustamda 200.000 km yi geçmiş araçlarda elf 5/40 ı öneriyor. Elf in motorun içini yıkama özelliği daha fazlaymış.

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
On 08.04.2019 at 19:14, Müjdat Demiral yazdı:

Benim ustamda 200.000 km yi geçmiş araçlarda elf 5/40 ı öneriyor. Elf in motorun içini yıkama özelliği daha fazlaymış.

Liqui moly nin omru 50bine yakin olmasindaki amac icinde deterjan miktari cok fazla yani biriken mikro pislikleri icerisinde hapsediyor ayrica bu deterjan degeri yuksek olan diger bir yag ise motuldur.  Sahsi gorusum duratec motorlar 5w20 ve 5w30 olarak yag degisimi sunuluyor. Amerikada soguk mevsimlerde 5w20 kullaniliyor.  Asiri sicaga uygun bir motor oldugundan oturu  viscositeyi 40 lara cikarmak bir ise yaramayacaktir. En ideali adanada bile yasiyorsaniz 5w30'dur.   Fordun yillardir bilinen asiri yakit tuketimi karsisinda  benzinli motora bile egr klep getirsede,   ozel  913c  fuel economy taahhut eden yagi onersede,  benzinin icerde kolay tutusmasi icin blok isisini 98 derecede tutmasina ragmen  hic birsey elde edememistir :)  siz ginede fordun size emrettigi spesifikasyonlarin disina cikmayin derim.  Bu arada focus ve mondeoma ayni anda yag degistirdim  oncesinde engine flush atarak degistirdim. Faydasini 5bin km gelene kadar yagin temiz kaldigini gorunce anliyorsunuz

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Lubco marka 5w30 yag kullanan varmı. n11 ve hepsiburada.com da 4 lt olarak 50 tl bandında alınabiliyor. aracıma ekleme yapmak için 4 lt aldım. bugun 0.5 lt bi ekleme yaptım. yag degişimimde yaklaşıyor. kullanan arkadaş varmı bu yagdan. n11 den alıp kullanan baya bi kişi var. sorun yaşamadıklarını belirtiyorlar. sizce nasıl bir yagdır. üreticisi Arpet miş. tavsiye edermisiniz

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
56 dakika önce, Yusuf Davaz yazdı:

Lubco marka 5w30 yag kullanan varmı. n11 ve hepsiburada.com da 4 lt olarak 50 tl bandında alınabiliyor. aracıma ekleme yapmak için 4 lt aldım. bugun 0.5 lt bi ekleme yaptım. yag degişimimde yaklaşıyor. kullanan arkadaş varmı bu yagdan. n11 den alıp kullanan baya bi kişi var. sorun yaşamadıklarını belirtiyorlar. sizce nasıl bir yagdır. üreticisi Arpet miş. tavsiye edermisiniz

O fiyata gerçek bir  motor yağı satılması imkansız. Nedir ne değildir bilemem ancak ben bidonunu arabama yaklaştırmam.

Yorum bağlantısı
Müjdat Demiral
On 09.04.2019 at 23:08, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Liqui moly nin omru 50bine yakin olmasindaki amac icinde deterjan miktari cok fazla yani biriken mikro pislikleri icerisinde hapsediyor ayrica bu deterjan degeri yuksek olan diger bir yag ise motuldur.  Sahsi gorusum duratec motorlar 5w20 ve 5w30 olarak yag degisimi sunuluyor. Amerikada soguk mevsimlerde 5w20 kullaniliyor.  Asiri sicaga uygun bir motor oldugundan oturu  viscositeyi 40 lara cikarmak bir ise yaramayacaktir. En ideali adanada bile yasiyorsaniz 5w30'dur.   Fordun yillardir bilinen asiri yakit tuketimi karsisinda  benzinli motora bile egr klep getirsede,   ozel  913c  fuel economy taahhut eden yagi onersede,  benzinin icerde kolay tutusmasi icin blok isisini 98 derecede tutmasina ragmen  hic birsey elde edememistir :)  siz ginede fordun size emrettigi spesifikasyonlarin disina cikmayin derim.  Bu arada focus ve mondeoma ayni anda yag degistirdim  oncesinde engine flush atarak degistirdim. Faydasini 5bin km gelene kadar yagin temiz kaldigini gorunce anliyorsunuz

On 09.04.2019 at 23:08, Halil ibrahim Oruc yazdı:

Öneriniz için teşekkür ediyorum. Yazdıklarınız konusunda haklısınız.

Yorum bağlantısı

birsey sorucam araç 180 binde hangi usatya gitsem 10w40 koyucaz diyor 5w30 diyorum olmaz diyor lar lpgli araç yaşı var kilometre bi danışayım dedim

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Bir saat önce, Ozan Öz yazdı:

birsey sorucam araç 180 binde hangi usatya gitsem 10w40 koyucaz diyor 5w30 diyorum olmaz diyor lar lpgli araç yaşı var kilometre bi danışayım dedim

180bine kadar bakimli geldiyse 5w30 kullanmaya devam edin eger kompresyon dusuk ise ve yag yakma kacirma sorunlari varsa once katki maddeleri ile viskoziteyi artirmayi deneyin ginede azalmiyorsa en son care 10w40.   Sayet ben olsam nolursa olsun 5w30dan sasmam zincirli arac ve ilk calismada ihizli yaglama yapabilmek icin ince yag her zaman iyidir. 10w40 diyen ustalar bu arabalari tofas ve renault ile karistirmasinlar:)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

5/30 koyun. Yakarsa eklersiniz.
10/40 koyarsanız başka yerleri de bozarsınız.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Kaya Faruk

Merhabalar, aracımın motor yağını değiştirme zamanım yaklaşıyor. 5/30 Alacağım ancak marka konusunda kararsızım. Benden önceki sahibi sürekli servise götürüp FMY koydurmuş. Araç 2.0 Dizel Manuel. 

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Mobil 1  3000FE koydum onceden magnatec a5 kullaniyordum ama farki focusta gordum  daha az yag azaltmaya basladi:) mondeo 5000km oldu eksiltme yok daha

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
4 saat önce, Kaya Faruk yazdı:

Merhabalar, aracımın motor yağını değiştirme zamanım yaklaşıyor. 5/30 Alacağım ancak marka konusunda kararsızım. Benden önceki sahibi sürekli servise götürüp FMY koydurmuş. Araç 2.0 Dizel Manuel. 

Mobil 1 ESP 5w30 kullanabilirsiniz güvenle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
2 saat önce, Selim Bilgin yazdı:

Mobil 1 ESP 5w30 kullanabilirsiniz güvenle.

Esp formula dizellerde dpf ve turboyu koruyucu ozellikleri var katiliyorum. A1 b1  a5 c5 speklerine uygun varmi bilmiyorum ama benzinli icin formula fe 3000 oneriyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...