İçeriğe Yönlendir

Sultan Papağanı Hakkında Yardım

Abdurrahman Bedir

Recommended Posts

Abdurrahman Bedir

Merhaba,

Bir Sultan Papağanı almak istiyorum,internette gönüllü sahiplendirme ile bir sultan papağanı buldum,yaklaşık bir yaşında bir dişi..Bu kuşları çift beslemek gerekiyormuş,hassas yapıdalar,alışmaları zaman alıyor sanırım.Biraz araştırma yaptım bu konuda..

Daha önce kuş besleyen veya bu konuda fikir sahibi olan forum üyelerine sormak istiyorum:

1 yaşında bir kuşu almalımıyım,zira eğer tam evcilleşememişse evcilleştirmek(eğitmek demiyorum) sorun olur mu?

Bu kuşlara aşı yaptırma gerekirmi,aşı nasıl oluyor ayrıca?

Elinde fazla Sultan Papağanı olan var mı:))

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bizde de var. 1,5 yaşında şu an. Biz hiç aşı vs. yaptırmadık evde tek başına takılıyor.Çabuk konuşmasını öğrenebiliyorlar. Ayrıca parmak ile kendilerini kaşıttırmasına hayran. :) Günde bir oda da serbest bırakıyoruz. Bir müddet dolaşıyor ancak sonra kafesine tekrar giriyor. Bu arada kesinlikle saldırgan bir yapısı yok ama sinirlendirirseniz parmağınızı neredeyse koparıyor :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Papağan sakat ya..Parmağın kenarından(tırnak kenarı)tutarsa parçalar valla.Biz de vardı daha evvel hiç bir dalga yoktu.Sürekli ötüyor habire yiyordu..Konuşma falan öğretememiştik.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

O sahiplendirmelerin çoğu yalan sahibindende fiyat yazamadıkları için sahiplendirme diyorlar sen en iyisi sahibini ara danış en iyi o bilgi verir ama tek beslenmişse zaten evcildir 1 yaşındada olsa size yakınlaşır ama 2-3 arkadaşı yanından gelecekse size pas vermeyebilir :) Evcilse karşılıklı oturup çekirdek yeme yarışması yapabilirsiniz valla insanın canını çektire çektire kırıp kırıp yiyor izlemesi süper :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Bedir

cevaplar için teşekkür ederim,hayvanları seviyorum ancak bahçem olmadığı için kedi,köpek vs besleyemiyorum,akvaryumda balık beslemek beni aşar,yapamayacağımdan eminim,onun için kuş beslemek istiyorum..vakti fazla olmayanşlardanım,onun için kuş beslemek ideal benim için..çocuğum da çok seviyor hayvanları..inşallah yakında bir karara varacağız...tekrar teşekkürler yardımlarınız için..

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Bedir

Bizde var dişi önceleri arkadaşımın dı sonra ben baktım şimdi annemler de tahmini yaşı 15 olması lazım 15 yıldır hep yanlız konaklıyor ne bulsa yiyor pizza kreker muz elma çekirdek fıstık gibi halla boş yumurtluyor yazın serbest genel de cam kapı açık bahçeye çıkıp eve geri dönüyor ama eskisi gibi uçmuyor kolay yoruluyor. Edirnede olsanız sizlere kafesi ile seve seve verirdim :D

Valla iyi olurdu,ama o kadar uzun süre sonra bize alışması zor olmazmıydı garibanın? size de evlat gibi geliyordur artık,bu türler çok hassas oluyorlarmış,uzman tv'Den bir kaç video izledim,tek yerine çift beslemek gerekir diye süylüyorlar,ama yine de yakın olsaydık neden olmasın,alır beslerdik,bir tane de yanına eş bulurduk...

O sahiplendirmelerin çoğu yalan sahibindende fiyat yazamadıkları için sahiplendirme diyorlar sen en iyisi sahibini ara danış en iyi o bilgi verir ama tek beslenmişse zaten evcildir 1 yaşındada olsa size yakınlaşır ama 2-3 arkadaşı yanından gelecekse size pas vermeyebilir :) Evcilse karşılıklı oturup çekirdek yeme yarışması yapabilirsiniz valla insanın canını çektire çektire kırıp kırıp yiyor izlemesi süper :)

Sahibinden.com uygulamasını bilmiyordum,dün birine msj attı,ücret istiyormusun diye,145 TL dedi:)

Yorum bağlantısı
Misafir

Benim rahmetli dayımda vardı,çatıya çıkardık ayağına ip bağlar uçururdu.. :) uzaktan sevimli duruyor ama,yakından pek sevmedim..

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

Valla iyi olurdu,ama o kadar uzun süre sonra bize alışması zor olmazmıydı garibanın? size de evlat gibi geliyordur artık,bu türler çok hassas oluyorlarmış,uzman tv'Den bir kaç video izledim,tek yerine çift beslemek gerekir diye süylüyorlar,ama yine de yakın olsaydık neden olmasın,alır beslerdik,bir tane de yanına eş bulurduk...

Sahibinden.com uygulamasını bilmiyordum,dün birine msj attı,ücret istiyormusun diye,145 TL dedi:)

Dediğim gibi ama bakamayıp sahip arayanlar var ama çok az. Eğer ben ilgilenirim yanlız bırakmam dersen tek besleyebilisin ama herzaman ilgilenenmem dersen çift olursa bir birleriyle ilgilenirler canları sıkılmaz aslında muhabbet kuşu beslesen daha iyi değilmi muhabbetler az yakar çok konuşur :D

Benim muhabbet kuşlarım var çiftler ben okuldayken bıcır bıcır oynuyorlar ama tek olsa canı sıkılır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

aslında çok bakım istemezler yemle suyunu koy yeter o zaten kendini sevdirir size

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

En sevdikleri de tuzsuz çekirdek..

Ayça hanım aslında onuda hep vermemek gerekli sürekli onla beslenirse yağlanma ortaya çıkıyor uçamıyorlar malesef ama arada bir verilirse daha güzel olur çekirdekleri kırışını yiyişini izlemek zevkli oluyor:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Bedir

vakit problemi olan birisiyim ama kuşla ilgilenebilirim,muhabbet kuşu alayım diye düşündüm ilk başta ancak sahibinden.comda sultan papağanı ilanını görünce,birde hassas ve ilgi istediklerini öğrenince sultan papağanı alayım dedim..ilan tırt çıktı,145 TL istiyor,onun yerine bir kafes ve yavru bir papağan alıp beslemeyi düşünüyorum,ama şuan vaktim az olduğu için gidip araştıramayacağım maalesef..bir de hanımı ikna etmek var tabi:))) kokar,pisletir diye düşünüyor..du bakali nolcek?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bir arkadaş, 3 yıl uğraştı, eğitime falan yolladı, en son ne oldu bilmiyorum ama ne kafes ne de papağanı bir daha görmedim

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Yaklaşık 3 ay besledim. İnanılmaz sevimli ve zeki yaratıklar. Yemek konusunda neredeyse baya bir yemek yelpazesi var. Geceleri maalesef uykumu kaçırıyorlardı siren sesi yada başka ses duyduklarında araba alarmından daha beter ötüyorlardı uykumun tam ortasında zıplayarak uyanmak kötü oldu. İlgi bekleyen hayvanlardır kesinlikle yalnızlığı sevmiyorlar yani sosyal bir hayat yaşadıkları için tek kalmaya pek gelmiyor ve strese giriyorlar. Kapılarını kapatmayın meraklı oldukları için geziyorlar ve geri yuvalarına dönüyorlar. Meyve sebze papağan yemi çekirdek bunları belli dozajlarda verdiğiniz zaman sorun olmuyor. Konuşmaları diğer hayvanlara göre zor kelimeleri net söyleyemiyorlar. Fransızlar gibi gırtlaktan konuştukları için :) Telefon kapı yada bu gibi şeylerin seslerini çok güzel taklit ediyorlar.Tavsiyem yalnız kalacaklar ve kimse ilgilenmeyecekse almayın.

Unutmadan link deki pdf dosyasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

http://www.sultanpapagani.net/forum/Sultan%20Papa%C4%9Fanlar%C4%B1%20ve%20%C3%96zel%20Bak%C4%B1mlar%C4%B1%20(Ver1-1).pdf

edit: Link ekleme.

tarihinde Mustafa KOÇAK tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Bedir

Yaklaşık 3 ay besledim. İnanılmaz sevimli ve zeki yaratıklar. Yemek konusunda neredeyse baya bir yemek yelpazesi var. Geceleri maalesef uykumu kaçırıyorlardı siren sesi yada başka ses duyduklarında araba alarmından daha beter ötüyorlardı uykumun tam ortasında zıplayarak uyanmak kötü oldu. İlgi bekleyen hayvanlardır kesinlikle yalnızlığı sevmiyorlar yani sosyal bir hayat yaşadıkları için tek kalmaya pek gelmiyor ve strese giriyorlar. Kapılarını kapatmayın meraklı oldukları için geziyorlar ve geri yuvalarına dönüyorlar. Meyve sebze papağan yemi çekirdek bunları belli dozajlarda verdiğiniz zaman sorun olmuyor. Konuşmaları diğer hayvanlara göre zor kelimeleri net söyleyemiyorlar. Fransızlar gibi gırtlaktan konuştukları için :) Telefon kapı yada bu gibi şeylerin seslerini çok güzel taklit ediyorlar.Tavsiyem yalnız kalacaklar ve kimse ilgilenmeyecekse almayın.

Unutmadan link deki pdf dosyasından detaylı bilgi alabilirsiniz.

http://www.sultanpap...%20(Ver1-1).pdf

edit: Link ekleme.

".Tavsiyem yalnız kalacaklar ve kimse ilgilenmeyecekse almayın"

:good1:

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

".Tavsiyem yalnız kalacaklar ve kimse ilgilenmeyecekse almayın"

2-3 tane alırsanız bişeycik olmuyor kendi kendierine oynuyorlar ama tek alınırsa sorun olur

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

dişi alırsanız, size yakın olmaz bilginiz olsun, bende vardı dişi çok hırçın ve vahşiydi. biradere verdim, onlarda balkon kapısını açık unutmuşlar, eve kedi girer kafesin içinde hayvanı parçalamış.

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

kedilere dikkat benim kuşları başka yere götürüken az daha elimden alacaktı kafese atladı zor kurtardım kuşları

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Bedir

bu tür işlere girmeden iyice araştırma gerekiyormuş,akıl akıldan üstün,her hayvanın kendine has özellikleri var,bilmeden almamak gerek,tüm cevaplar iyiden iyiye fikir sahibi olmamı sağladı doğrusu...

dişi alırsanız, size yakın olmaz bilginiz olsun, bende vardı dişi çok hırçın ve vahşiydi. biradere verdim, onlarda balkon kapısını açık unutmuşlar, eve kedi girer kafesin içinde hayvanı parçalamış.

kedilere dikkat benim kuşları başka yere götürüken az daha elimden alacaktı kafese atladı zor kurtardım kuşları

bu tür işlere girmeden iyice araştırmak gerekiyormuş,akıl akıldan üstün,her hayvanın kendine has özellikleri var,bilmeden almamak gerek,tüm cevaplar iyiden iyiye fikir sahibi olmamı sağladı doğrusu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 9 yıl sonra...
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)
Elvan İhsan yazdı:

özel pelet yemler ve ekstra mamalar ile beraber, beslenmesine ekstra özen göstermeniz gerekli... kolaylıklar dilerim...

Çok eski başlıklara cevap verdiğinizin farkında mısınız? Lütfen yanlış anlamayın ama en son mesaj atılalı 9 yıl olmuş. Eğer yazmadıysanız Tanışma bölümünde kendinizi tanıtarak başlayabilirsiniz. Ya da arabam bölümünde aracınızı tanıtabilirsiniz. Kolay gelsin. Yeni iletileri göster butonunu da kullanabilirsiniz. 

Elvan İhsan yazdı:
tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Genellikle küçük yaşta alınırsa daha kolay alıştırılabiliyor, ama kuşun karakteri müsaitse her dönemde alıştırılması mümkün olabilir. Yine de ilk kez besleyecek birisi için yetişkin ve alışmamış bir kuşu alıştırmak kolay olmaz. Konuşturmak bakımından da aynı durum geçerli. Yetiştirme tecrübeniz yoksa insana alışmamış yetişkin bir papağanı bedava verseler de almamanızı öneririm. 

Şu anki sahibi ilan yoluyla sahiplendiriyorsa (ilana yazamamıştır ama ücret isteyeceğini zannediyorum) ya zaten kuş istenildiği gibi alıştırılamamıştır. Ya da para kazanma amaçlı alıp veya üretip satıyordur. 

Papağan alırsanız bilin ki, o da evde bir bireydir. Kafesten çıkıp dolaşması gerekir. Avizelere konar, avizenin altına pisler. Elektrik kablolarını kemirebilir. Göz kulak olmak gerekir. Yem kabukları, tüyleri eve saçılır. 

Bunlara hazırlıklı iseniz kuşu alın. 

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...