İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Tunç Akyol

Herkese merhabalar, 2006 model 2.0 tdci bir mondeo bu hafta satın aldım. daha önce 1.6 megane 2 kullanıyordum gerçekten gayet az yakan bir kullanıcıyım hem hızı hem ekonomiyi ayarlayabiliyorum ancak bu mondeo araçta sormak istediğim birşey var bu aracın ortalama devirinde gitmek gerekirse nasıl az yakarız uzun yolda 6 mı 5 hangi vites.6 da 120 ile gittim hep çok yaktığını düşünmedim. %50 şehir içi % 50 tem 210kuruş yaktım nasıl sizce.araç düz vites.

temde az yakmamız için bu araçla 90 la gidilerek az yakılmaz. yabancıyım henüz arabaya fikirlerinizi bekliyorum.

hayırlı günler

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Aynı hızı en düşük hangi devirde gidebiliyorsanız az yakarsınız. Vesile ile motorlar para ile değil, yakıt ile çalışırlar, tüketim hesabını yakıt birimi ile yapınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Mıcık

Çağlar bey birde şöyle bir durum var yanlış biliyorsam düzelttin eskiler derki yolda giderken gaza bastığınızda araba her zaman tepki verecek şekilde devirli kullanılmalıdır. Yani 50 ile giderken 5. vites yerine 3. vites ile gidilmelidir. Çünkü 50 ile gidirken 5. vitesde olası bir durumda araç devirlenmeyecektir. Ama gidiyor mu gidiyor. En ideal devir aralığı 2500 devirdir diye düşünüyorum bu devirde kullanıldığında araç çok az yakıyor. Mesela 90 km hız ile 2500 devirde kullandığımda uzun yolda 7/100km lpg tüketiyor. Fakat 3000 devirde 100km de bu tüketim 8 lt kadar çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hızlanma anında vites ufaltmak daha mantıklıdır, yoksa daha uzun süre gaza basmak gerekir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Vesile ile motorlar para ile değil, yakıt ile çalışırlar, tüketim hesabını yakıt birimi ile yapınız.

Mehmet Özyürek

imzal.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Serkan Danış

2006 Mondeo 2.0 TCDİ OV aracım var

2011 Aralık ayında aldım aracımı. İlk aldığım yerde(Kayseri) yol bilgisayarının testini yapmak için ortalama yakıt tüketimini sıfırlayıp, depomu tam doldurup yola koyuldum.Eve gelmeden önce depomu yine tam doldurup not ettiğim veriler üzerinden ortalama yakıt tüketimini hesaplamıştım.Tabi şu an rakamları hatırlayamıyorum ancak yol bilgisayarının gösterdiği rakamla küsuratlı da olsa çok yakın (eşdeğer) sayılabilecek bir rakamdı.Tüm bunları Ankara'da hesaplamıştım. Böylelikle yol bilgisayarının ortalama yakıt tüketim verilerinin doğru olduğu kanaatine vardım.

**Sizlerin de aynı kanaatte olup olmadığını sorabilir miyim?

Şuan Karabük Safranbolu ilçesindeyim ve burayı bilen arkadaşlar bilirler, malum Karadeniz yükseklik farkı fazla olan bir şehir ve aracımın şu anki ortalama yakıt tüketimi 11 litre gözüküyor yol bilgisayarında (Mevsimin de kış oluğunu unutmadan) Bazen de agresif kullandığımı da belirteyim üzülerek : (

**sizce bu normal midir? çünkü 11 litrenin şehir içi bile olsa biraz fazla olduğunu düşünüyorum kullanıcı el kitabında yanlış hatırımda kalmadıysa şehir içi 9.5 litre ortalama yakıt tüketimi diyordu??

Dizel otomatik mondeo kullanan arkadaşlar verilerini, tecrübelerini paylaşabilir mi acaba?

--- Bu arada Safranbolu'dan Ankara'ya Aralık Ayı içinde tekrar gidip geldim.Uzun yol tecrübem şöyleydi.Bebek olması vesilesiyle çok hız yapmadan Ortalama 110 km/sa hızla gittim hız sabitleyicisi açık. tabi zaman zaman 120-130 gibi hızlanmaları göz ardı edecek olursak.Gideceğim yer Elvankent olunca otobandan çıkar çıkmaz neredeyse sıfır şehir içi trafiği diyerek şehirler arası Ortalama tüketim 5.9 litreyi gösteriyordu. Beni ziyadesiyle memnun eden bir rakam oldu açıkçası.Dönüşte yine aynı şartlarda geldim 6.0 litre ortalamayla eve döndüm.

* Son olarak bu yol bilgisayarı olayını tam da çözmüş değilim açıkçası.Arabamı ilk aldığım da depoyu tam doldurduğumda kalan mesafe 870 km. gösteriyordu (yer kayseri).burada tam dolduruyorum 760, 810 ... gibi farklı farklı değerler gösteriyor.bir türlü anlamış değilim.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

1. Yol bilgisayarı ile depo testi bende de hep yaklaşık rakamlar vermiştir.

2. bende şehir içi kullanım 10-11 lt arası git gel yapıyor. Yanlız kullandığım mesafe sürekli şehir içi ve dur-kalk, 20 km lik bir yol katettiğimde durmadan yol bilgisayarımda 8 leri görüyorum ortalamada.

3. şehir dışı tüketimi olarak Sivas-Adana arasında 110-120 (bir kaç kere 150) ortalama hızda 5,6 ortalama verdi. (depo testi ile sabit)

4. Yol bilgisayarınız (ki bence bilgi ekranı denmesi -kataloglarda da öyle adı geçer- daha doğru) ortalama yakıta göre size mesafe verir. ortalama yakıt tüketiminizden hareket ederek hesaplama yapar. Kayseri de ortalamanız daha düşük ise daha fazla kilometre göstermesi normaldir. Aslında kalan mesafeyi çok da fazla dikkate almamak ya da ortalama bir rakam kabul etmek en doğrusudur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Teşekkür ederim Özgür Bey mondeo' dan ayılmak zor gelmedi mi size? Benim 98 Ghia vardı (ilk arabam) sonra 2008 titanium aldım düz vitesti tabi o bütçe el vermeyince model düşürdüm 2006 TCDi Ov aldım aracımdan memnunum çok şükür mondeo hiç yarı yolda bırakmadı şimdiye kadar.

Değerli Yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim .Bir de ilk konuyu yazarken söylemeyi unutmuşum şimdi farkettim.

**Aracımda 17 inç jant ve 225 ebadında kar lastiği var şuan. Onun da yakıtı arttırdığını düşünüyorum.

Hoşçakalın

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

İkisi arasındaki farkı bulana Sivas'ta bir gece dışarda kalma hediyesi tarafımca verilecektir :D

:p

Tek bir cevap istememiş ki :D

Ben de yazdım yazdıkların perçinlendi. hem ben bir mesaj yazana kadar sen 40 mesaj yazıyon sende bir işler var çözemedim takipteyim :D

Teşekkür ederim Özgür Bey mondeo' dan ayılmak zor gelmedi mi size? Benim 98 Ghia vardı (ilk arabam) sonra 2008 titanium aldım düz vitesti tabi o bütçe el vermeyince model düşürdüm 2006 TCDi Ov aldım aracımdan memnunum çok şükür mondeo hiç yarı yolda bırakmadı şimdiye kadar.

Değerli Yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim .Bir de ilk konuyu yazarken söylemeyi unutmuşum şimdi farkettim.

**Aracımda 17 inç jant ve 225 ebadında kar lastiği var şuan. Onun da yakıtı arttırdığını düşünüyorum.

Hoşçakalın

205 55 16 kullan 9 litreye insin :D

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Tam şehir içi Samsun da...8,3 şehir dışı 5,2 ... inat la 4,6 yaktırdım...lastikler etkiliyor bence orjinal ebata dönün...

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Yok la çekicinin üstündeydim ama sıcak olduğundan klima çalışıyordu rolantide ondan yakmıştır...

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

1-Hayırlı olsun. Çok güzel araç.

2-Tutar.

3-Şehir içi trafik. Kullanım şartları vs. Çok etkiler. Özetle kısa mesafeli kullanım + sık dur kalkta acaip yakma potansiyeline sahip. Ben aracımla Ankara'da sakin bir şehiriçi güzergahta 7-7,5 lt arası gezerken. Aracı sattığım Hasan Basri hoca Samsun'da 9 litrenin altını göremiyor.

4-Uzun yolda 5.2'yi görmüşlüğüm var. 110 gibi hızlarla. Ama ortalama 5,5-6 litre arası normal.

5-Yol bilgisayarı şamandıradan ölçtüğü yakıtı, yakın geçmişteki yakıt tüketimine bölerek yaklaşık hesap yapar. Yani ortalama yakıt tüketiminiz düşerse o rakam da artar.

hasan dedim, bunu alıyorsun ama dedim, petrol istasyonuda veriyorlar mı yanında dedim... :tongue: neyse hasanın tüketimini öğrenince focus aldım. aynı yerde oturup hemen hemen aynı güzergahı kullanıyoruz, ama focus 5 ile 5.4 arası geziyor. yazın inşaallah 5 in altınada inmeyi düşünüyorum ama, hasan görür döver diye korkuyorum...düşünsenize neredeyse 1 mondi 2 focusun yaktığına denk olacak. :tongue: (hasan duymasın)

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ruhan... araban az yakıt geçişinden dolayı can çekişerek ölecek dikkat et... :tongue:

Sınıflar ,motorlar ,şanzımanlar ,ağırlıklar,hacimler,hızlanmalar,şaseler,beklentiler,son hızlar ,kaliteler :tongue: , sahipler...her şeyler farklı...sadece ortak olan şeyleri FORD markaları...bu yüzden yakıtların farklı olması gayet normal... :tongue:

...Bi daha diyorum ...Ford bu ... yıllarımı verdim... :D az yaktıracağım diye bozacaksın arabayı...Sonra çekici hizmeti isteme benden... :D

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz

Kış şartlarında her gün,sabah çalıştırıp 5 dk. rolantide benim spanın gelmesini bekliyorum 4.5 km gidip akşam 4.5km geliyorum,y.b. daki ortalamam 12 lt,yazın bu değer 7.5-8 lt civarı idi.Uzun yolda bende 5.5-6 lt arası yakıyorum.

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ruhan... araban az yakıt geçişinden dolayı can çekişerek ölecek dikkat et... :tongue:

Sınıflar ,motorlar ,şanzımanlar ,ağırlıklar,hacimler,hızlanmalar,şaseler,beklentiler,son hızlar ,kaliteler :tongue: , sahipler...her şeyler farklı...sadece ortak olan şeyleri FORD markaları...bu yüzden yakıtların farklı olması gayet normal... :tongue:

...Bi daha diyorum ...Ford bu ... yıllarımı verdim... :D az yaktıracağım diye bozacaksın arabayı...Sonra çekici hizmeti isteme benden... :D

hayır ondan değilde, yakında motor mazotu görünce "bu ne lan , yeni mi çıktı bu ?" diyecek, onu bekliyorum. belki mazotada gerek kalmayacak. yalnız şu da var, benim kullanım tarzım araca zararlı ise bütün otomatik şanzımanlı tdci lerin 5-10 binde motor yemesi lazım, çünkü benim kullanım tarzıma çok yakın devirlerde işliyorlar. yanlış olsa otomatik tdci leri öyle dizayn etmezlerdi.

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

Ankarada yaşıyorum.Sehir içi tüketimim;

kışın kış lastikleri üzerindeyken 8,8 ile 9,1 arası gidip geliyor.Tabi birde trafiğe çıkmadan önce motorun rolantide hafif ısınmasını,yağlama yapmasını bekliyorum.Çünkü Ankarada inanılmaz bir soğuk var.

yazın normal lastikleri üzerindeyken 8,2-8,4 arası değişiyor.

Şehir dışı tüketimim 5,2-5,4 arası(ortalama hızım 120-140 arası)

Arabayı ne ani hızlandırırım nede çok fazla fren kullanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Danış

:p

Tek bir cevap istememiş ki :D

Ben de yazdım yazdıkların perçinlendi. hem ben bir mesaj yazana kadar sen 40 mesaj yazıyon sende bir işler var çözemedim takipteyim :D

205 55 16 kullan 9 litreye insin :D

Ertan bey,

Valla ben de ilk alırken sordum zaten orjinal jantları var mı duruyorsa orjinallerini alayım bunları değiştirelim diye ama ne yazıkki yokmuş. Hoşuma da gitti yakışıyor bence (yakıtı artırdığı kesin ama), Kıyamadım ssonradan da değiştirmeye.bi de şu var gittiğim zaman bunu yok pahasına sayacaklar ya da almayacaklar bile bilemiyorum gidip hiç bir yerle de görüşmedim gerçi ama öyle tahmin ediyorum... bi bakın fotoğrafını koydum kıyılır mı sizce?

3bfuf.jpg

Tam şehir içi Samsun da...8,3 şehir dışı 5,2 ... inat la 4,6 yaktırdım...lastikler etkiliyor bence orjinal ebata dönün...

Hasan Bey

Nasıl yaktırdınız 4,6 litreyi? ciddi misiniz? Samsun'a hiç gitmedim oralarda iniş çıkış çok değil anlaşılan? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Ertan bey,

Valla ben de ilk alırken sordum zaten orjinal jantları var mı duruyorsa orjinallerini alayım bunları değiştirelim diye ama ne yazıkki yokmuş. Hoşuma da gitti yakışıyor bence (yakıtı artırdığı kesin ama), Kıyamadım ssonradan da değiştirmeye.bi de şu var gittiğim zaman bunu yok pahasına sayacaklar ya da almayacaklar bile bilemiyorum gidip hiç bir yerle de görüşmedim gerçi ama öyle tahmin ediyorum... bi bakın fotoğrafını koydum kıyılır mı sizce?

3bfuf.jpg

Hasan Bey

Nasıl yaktırdınız 4,6 litreyi? ciddi misiniz? Samsun'a hiç gitmedim oralarda iniş çıkış çok değil anlaşılan? :)

Bu jantlara kıyılır. Kıyın bana gönderin ben orjinalleri sizin için feda ederim :D

Ancak aşağıdaki mesaja katılıyorum.

(yazacam yine niye aynısını yazdın diyecek :D )

Fotoğraflarını göremiyorum. Ama ben orjinal ya da gerçekten markalı hariç jantların zararlı olduğunu düşünüyorum. Özellikle yaz aylarında lastik balans tutmaz oluyor. Gereksiz yere de aracı yoruyor. 17 alacaksanız orjinal ghia-x jantı takmanızı tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Hangi kısmına ? Örneğin fotoğrafları göremiyorum kısmına mı? Öyle ise sormazlar mı görmeden nasıl yorum yapılır :p

Fotoğrafları görüp görmemen konu ile alakalı değil kardeşim, geyik tamamen :D. Modlara, yöneticilere taş. Hiç bir isyancı hareketin içerisinde olmam bilesin :)

geri kalan kısmına katılıyoum :)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Ertan bey,

3bfuf.jpg

Hasan Bey

rizeden dönüşte yeni yapılan karadeniz sahil yolunda yaptı

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

orjinal 205 16 inç jant fiyatları hakkında bilgi verebilecek olan var mı arkadaşlar? yazlık ve kışlık lastikler ikisi de daha senesi olmadı.hele kışlaklarım şubat başında taktırdım.çok para verdim. sanırım değiştirmek konusunda(hadi kıydım diyelim) liğme liğme olurum gibi geliyor.bana hem yazlık hemde kışlık lastik lazım, bi de jant... çok pahalıya patlar gibi bana?

Yorum bağlantısı
Serkan Danış

Lastiklerinizin ölçüsü nedir Serkan bey? 205/50/17 mi?

Hakan Bey,

Şuan fotoğraftaki jant 17 inç(Orjinal Ford Jantı "Replica Ford 950") ve lastikler 225 45 17 yazlık kışlık aynı ebatta lasitklerim var. orjinali yanlış bilmiyorsam(forumdaki mondeo kullanan arkadaşlar daha iyi bilirler) 205 55 16 olması lazım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...