İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Sinan Yalçın Durmuş

Bugün tam depo ile ortalama yakıt tüketimini hesapladım.

Yol bilgisayarı 6,7 lt gösterirken, hesaba göre araba 7,3 lt yakmış.

Km'de 33 kuruşa yakın bir değer çıktı. Biraz fazla mı sankim :(

şehir içi 7.3 süper bi tüketim benim şehir içi mk3 otomatik kullandıgım zaman sakin kullanım 8lt seri kullanım 9lt di

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

şehir içi 7.3 süper bi tüketim benim şehir içi mk3 otomatik kullandıgım zaman sakin kullanım 8lt seri kullanım 9lt di

Belirtmeyi unutmuşum, afedersiniz.

Şehir içi / şehir dışı oranı 1/7 civarında.

Hız ortalaması şehir dışı 130'un üzerinde.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Taylan TÜRER

Şehir içi 1 depo, 800-850km

Uzun yolda 1 depo ile 1200km (hız ortalaması 120-130) yapıyorum.

Depoyu ışık yandığında dolduruyorum yaklaşık 215TL ile 235TL arasında doluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Şehir içi 650 km yi geçemedim .ortalama hızım 25 km...50 litre ye doluyor. şehir dışı 1090 km ...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu hafta Yenice-Karabük-Gerede-Ankara ve aynı güzergahtan dönüş yaptım.

Yol bilgisayarı ortalama yakıt 6,3 lt/100 km.

Çok hızlı gidip gelmesem de, 130'un altına fazla düşmedim.

Yalnız bu yol bilgisayarında anlamadığım şey şu;

Örneğin 500 km yolda yakaladığımız bir ortalama yakıt değeri var. Bir rampa çıkıyoruz, 1-2 km kadar. Nasıl oluyorsa yakıt değeri bir anda 0,3-0,4 lt artıyor.

Bu durum doğal mı?

Ortalama yakıtı sık sıkmı sıfırlıyorsun.

Çok az yakmış.

Ben daha 1 depoda 850 km'yi aşamadım.

Kardeş otomatik kullanmaya alışırsın daha :)

Şehir içi 650 km yi geçemedim .ortalama hızım 25 km...50 litre ye doluyor. şehir dışı 1090 km ...

Hocam sizin arabalar nasıl böyle ya. ortalama 4.5-5.0 arası. Benim araç bu kadar az yaksa ben arabanın üzerinden hiç inmem herhalde.Benim tırt mondi uzun yolda 11lt LPG yakıyor. Siz düşünün artık aradaki farkı :)

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Ortalama yakıtı sık sıkmı sıfırlıyorsun.

Hayır abi, bahsettiğim gibi, 500 km sıfırlamadığım ortalama değer böyle hızlı değişiyor.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Hocam sizin arabalar nasıl böyle ya. ortalama 4.5-5.0 arası. Benim araç bu kadar az yaksa ben arabanın üzerinden hiç inmem herhalde.Benim tırt mondi uzun yolda 11lt LPG yakıyor. Siz düşünün artık aradaki farkı :)

Mehmet...şehir dışı 100 km jızlarla 5 in altına inmek garanti...sürekli 130 ve üstü gitse 6,7 civarı yakar...Şehir içi biraz fazla yakar...şehir içi ortalama 25 -27 km ...nasıl az yaksın...

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Mehmet...şehir dışı 100 km jızlarla 5 in altına inmek garanti...sürekli 130 ve üstü gitse 6,7 civarı yakar...Şehir içi biraz fazla yakar...şehir içi ortalama 25 -27 km ...nasıl az yaksın...

Ben bir keresinde çoğu şehir dışı olmak üzere 700 km'de depoyu bitirdim. Biraz sıkıştırmıştım ama yine de 700 çok az yaa.

Çağlar Abi'nin elinden geçmesi lazım ama borçları bitiremedim daha arabanın.

Biter bitmez İstanbul'a gideceğim inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ben bir keresinde çoğu şehir dışı olmak üzere 700 km'de depoyu bitirdim. Biraz sıkıştırmıştım ama yine de 700 çok az yaa.

Çağlar Abi'nin elinden geçmesi lazım ama borçları bitiremedim daha arabanın.

Biter bitmez İstanbul'a gideceğim inşallah.

Benim adım çıkmış ama hızlı araba kullanmam...arabayı zorlamam...çok elzem bir durum yoksa. ;) Çok sakin kullanmamında etkisi var...

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Benim adım çıkmış ama hızlı araba kullanmam...arabayı zorlamam...çok elzem bir durum yoksa. ;) Çok sakin kullanmamında etkisi var...

Ben arabayı sonuna kadar değerlendiriyorum, o kadar yapmışlar, kullanmasak ayıp olur :D

Yorum bağlantısı

Şimdi soruyu tersten soralım;

1.4 bg 100 bg aracım şehir içi 32kr. Yakıyor. Üstelik bu değerleri sabahları 80km hız sabitleyici ile dönüşte yoğun şehir içi trafiğiyle alıyorum. Oysa ki arkadaşlarımın 2.0 tdci Mondeoları şehir içinde 33 kr yakarken. Onların araçları, benim aracıma göre %30 daha fazla güç üretrken yaklaşık 150 - 200 kilo (tahminen) daha ağır kasaya sahipken, sizce benim aracım çok yakmıyor mu? Bunu yapan aracın sürüş keyfini, güenliğini, torkunu da hiç hesaba katmadan soruyorum....

Şaka bir yana bence aracınız gayet güzel yakıyor. İhtiyaç alinde 330nm torka çıkabilen bu araca iyi bakın, keyfini çıkarın.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ersin Bahar

Aracımı alalı 4000 km yol yaptım, uzun yol yok denecek kadar az (anca 200-300 km). Ortalama tüketim araca göre 6,7-6,8 lt/100km gidip geliyor. Her depoyu doldurmamda kendi hesabımda ise 7,3-7,5 lt/100 km çıkıyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Osman Bilgin

bu tdci mk3lerin torku tam olarak kaç? 320,330,340,350 diye 4 farklı veri gordum simdiye kadar 330 en baskını ama gercekde kac?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

bu tdci mk3lerin torku tam olarak kaç? 320,330,340,350 diye 4 farklı veri gordum simdiye kadar 330 en baskını ama gercekde kac?

Bildiğim kadarıyla stok oynanmamışlar 330 olması lazım.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Fabrika verisi... 130 ps 330 tork..

Yorum bağlantısı
Misafir

Ben nerden hatırlıyorum bilmiyorum ama 310nm torku anlık olarak 330nm olabiliyor diye. Bu yüzden 330 yazıyorum ama sürekli verebildiği tork 310nm olabilir. Diğer araçların nasıl ölçümlendiğini bilmiyorum ama onlarda anlık yok mudur? Transit motoruna özel bir ayrıcalık mıdır:) ticariden kalma bir özellik olarak anlık tork?

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

140 ps olan S-maxte kullanılan motorda, anlık +20 Nm tork yükselmesi vardı, şahsen hiç hissetmedim ama var diyorlar

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Samsun---Ankara 3 yetişkin 1 çocuk ,ful bagajla...5.7 100-130 km aralığı... ortalama hız 102 km

Ankara---Samsun...4 yetişkin ,2 çocuk ,ful +ful bagaj...5,4 120-160 km aralığı...ortalama hız 120 km bazen 200 lü km lerede çıkıldı...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Değişelim mi :D:flowers: :flowers: :blush: :blush:

Bir mondeodan daha iyisi başka bir mondeodur... :) Fortçu atasözü... :biggrin:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Samsun---Ankara 3 yetişkin 1 çocuk ,ful bagajla...5.7 100-130 km aralığı... ortalama hız 102 km

Ankara---Samsun...4 yetişkin ,2 çocuk ,ful +ful bagaj...5,4 120-160 km aralığı...ortalama hız 120 km bazen 200 lü km lerede çıkıldı...

Hocam ne yaptın, 4 yetişkin 2 çocukla 160 km/h hele ki 200 km/h çok tehlikeli değil mi anlıkta olsa?

Benim araba tam doluysa en fazla 110 ile giderim.

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Hocam ne yaptın, 4 yetişkin 2 çocukla 160 km/h hele ki 200 km/h çok tehlikeli değil mi anlıkta olsa?

Benim araba tam doluysa en fazla 110 ile giderim.

Baştan sona haklısın...

Zaten arabamı sürekli 60-90 km aralığında kullanıyorum...Sene de bir uzun yola çıktığımda ciğer açmak için bu hızlara çıkıyorum ama bu birkaç km yi asla geçmez...

lütfen gerçek depo değerlerini verelim... :biggrin:

dediğim gerçek depo değerleri... :) Şehir iç Ankara değerleri katılınca bu 0,0652 oldu... ;)

Yol bilgisayarı değeri... gidiş 5,4

Dönüş 5,1... :tongue:

Mondeo bu ...uzun yolda yakmaz...Her türlü focusun içinden geçer... :tongue: Yolda tokatladığım fiyatta hatırı sayılır araçları zaten hiç dile getirmiyorum... :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

Baştan sona haklısın...

Zaten arabamı sürekli 60-90 km aralığında kullanıyorum...Sene de bir uzun yola çıktığımda ciğer açmak için bu hızlara çıkıyorum ama bu birkaç km yi asla geçmez...

dediğim gerçek depo değerleri... :) Şehir iç Ankara değerleri katılınca bu 0,0652 oldu... ;)

Yol bilgisayarı değeri... gidiş 5,4

Dönüş 5,1... :tongue:

Mondeo bu ...uzun yolda yakmaz...Her türlü focusun içinden geçer... :tongue: Yolda tokatladığım fiyatta hatırı sayılır araçları zaten hiç dile getirmiyorum... :p

hi ho hayt...delerim len senin tırtını, sizin kibi ehtiyar tırtları pistlerde görmek isteriz, atakum da önüme düşmeyesin :D bu ara zaten kurum temizleme modunda geziyorum, denk gelme...

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...