İçeriğe Yönlendir

Güneş Enerji Paneli Ile Ev Elektriği

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Kısaca Özet Geçeyim.

Panellerim şu an bundan 2 tane... http://www.solarmark...nel,PR-523.html

Şarj regulatörüm bu http://www.altestore...ntroller/p8196/

Evdeki mevcut akülerim 2 tane 4.5 Ah 12 volt, 1 tane 6Ah 12 Volt.

Bir kaç gündür testler yapıyorum.

2 Tane 12 Volt 4.5 Ah aküyü paralel bağlayıp şarj ediyorum ve 5 metre 300 ledli Smd 5050 şerit ledi minimum 6 saat yakabiliyorum.

İlk hedefim şerit ledlerle evi aydınlatmak.. 5 metre şerit led, 12 voltta 2.2 amper akım çekmektedir..

Şayet verim alabileceğimi aklım keser ise panel sayısını artırıp, aküyü büyütüp, 12/220 inverter ile ufak tefek işlerde, 220 volt olarak elektriği kullanabilmektir..

Şu an testlerim başarılıdır...

Soru 1 : Elimdeki şarj regulatörüm 45 Amper bir aküyü doldura bilir mi.. ?

Soru 2 : 45 Amper bir aküyü doldurabilmek için Kaç Watt panele ihtiyacım vardır..

Soru 3 : Aydınlatma için ledlerle mi devam edeyim, yoksa 12/220 inverter ile 220 voltluk tasarruf ampulleri daha mı ekonomik olur.. 5 metre şerit led yaşanacak bir ortam ışığı sağlayabiliyor, Benim salon için 10 metre mükemmel ışık verir..

Soru 4 : Paneller balkonda, birisi güney doğu, diğeri güney batı yönündeler tüm gün güneş alabiliyorlar.. Bu şekilde bir montaj doğrumudur, Her yerde güneşin tam dik geldiği pozisyonda tek yönde paneller görüyorum..

Soru 5 : Lede ihtiyacım olacak... şu ürünü inceler misiniz.. kalite olarak uygun mudur... Alayım mı bundan.. ? http://www.aliexpres.../720731327.html

Yada tavsiyeniz nedir.. ?

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Umarım tüm evin ihtiyacını karşılayabilirsin abicim.

Teşekkür ederim Mert.. şu an bu pek mümkün görünmüyor ama, tüm gün güneş gören bir evim var.. balkonum müsait olduğu gibi çatıya da çıkabilirim.. Kimse bir şey diyemez.. Ancak yatırım maliyeti biraz yüksek :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok memnun olurum Mert, benim yaptıklarım deneme yanılma, bilgiye açım :D

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Emmi 2 sorum var

1 Aküler paralel olduğuna göre panellerde paralel sanırım?

2 Çıkışı direk akülerin üzerinden mi aldınız yoksa şarj cihazı üzerinden mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Emmi 2 sorum var

1 Aküler paralel olduğuna göre panellerde paralel sanırım?

2 Çıkışı direk akülerin üzerinden mi aldınız yoksa şarj cihazı üzerinden mi?

Ustam Saygılar...

1- paneller paralel...

2- Panellerden gelen elektrik şarj ünitesine giriyor.. Şarj ünitesinden aküye geçiyor, Sonra yine şarj ünitesinden kullanılıyor... Yani her şey şarj ünitesi üstünden alınıyor...

Amaç 1 : Panel aşağı yukarı 21 volta kadar elektrik üretmesine rağmen aküye 14 volt civarında elektrik gidiyor..

Amaç 2 : Şarj ünitesi aküyü korumak amacıyla sonuna kadar sömürülmesini önlüyor ve voltaj düşünce devreyi kapatıp elektriği kesiyor..

Resmi büyütebilirsin... Benim kullandığım bu ürün...

ori_f4f0e309-a394-4ce5-aa81-c14412c6dc13.jpg

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Cevap veriyorum :)

1- Evet doldurabilir.

2-Maksimum verimde çalışan 4 panele ihtiyacınız var. 5 yapın garanti olsun.

3-Bilmiyorum. Harcadığı watt/verdiği lümen cinsinden karşılaştırma yapılır. Led teknolojisini takip etmek lazım.

4-O işin panelin cinsine göre bulunduğunuz koordinata göre hesabı var. Arayıp bulmak lazım çok iyi bilmiyorum.

5-Satıcılar değil led üreticileri düzgün bilgiler veriyor. Ledlerin verimine göre teknik dökümanlardan karşılaştırma yapmak lazım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Genelde kuzey yarım küredeysen güneye çevir deniyor.

Benin balkonun bir tarafı güney doğu diğer tarafı güney batı.. Sabah bir saat gölge düşer..

Şöyle bir tezim var.. çünkü bu teze yerim müsait :)

80 watt yani 4 tane paneli güney yönüne yani 4 saat dik güneş alacak şekilde yerleştirmek yerine (ki bu balkonda mümkün değil) ikisini güney batıya (40 watt) diğer ikisini güney doğuya (40 watt) yerleştireyim.. 4 saat ikisi diğer dört saatte de diğer ikisi dik güneş alsın diyorum..

Panel güneşi dik görmese de elektrik üretebiliyor.. Hatta şimdi ölçtüm sokak lambasından 4 volt elektrik üretiyor.. Tabi bu bir işe yaramaz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Sanırım öğle vakti güneşe bakacak şekilde yapıyorlar bunu. Ama çok ince düşünmedim üstünde. Eğer panellerin toplam gücü aküye gereken şarj gücünden fazla ise dediğiniz mantıklı. Değil ise pek bir anlamı olmaz. Yani size 4 panel lazım ise 6 yapıp 3'er 3'er ayırmak daha iyi olur sanırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kullanabileceğim değişik paneller mevcut... 20. 40, 80 wattlık tek parça paneller mevcut... Ben balkon demiri dışında kullanabilmek için 20 Watt olanı tercih ettim.. güney batı yönüne sorunsuz bir tane daha yerleştirebilirim.. Güney doğuda sınır yok.. 10 tane sığar.. :)

SMD 5630 led... yeni görüyorum... http://www.aliexpres.../683383835.html

http://www.aliexpress.com/item/1PC-5M-5630-SMD-LED-DD05-W-W-Strip-light-12V-60W-IP65-Waterproof-300-LED/631667355.html

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan
(düzenlendi)

Bir kaç yerde hesaplamalar buldum. Dediklerine göre sizin memleket için en ideal durum paneller güneye bakacak, 38 derece dikey açı verilecek.

tarihinde Yasir Uslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Panelden en Iyi verim alabilmek i için güneş işığı takip edilir. Mevsimsel döngüyü yakalamak, maksimum verimli çalışması icin robotize sistem lazım.

Bir adet güneşi takip eden 100 watt panel, sabit 300 wattan daha randımanlı çalışır.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Panelden en Iyi verim alabilmek i için güneş işığı takip edilir. Mevsimsel döngüyü yakalamak, maksimum verimli çalışması icin robotize sistem lazım.

Bir adet güneşi takip eden 100 watt panel, sabit 300 wattan daha randımanlı çalışır.

Bunu yapamam canım... Nasıl yapacağım..

Bir kaç yerde hesaplamalar buldum. Dediklerine göre sizin memleket için en ideal durum paneller güneye bakacak, 38 derece dikey açı verilecek.

Panelleri yatırmam gerek.. benimkiler balkon kenarına dayanıyor şu an ve mansimum verebildiğim açı 60 derece...

Yorum bağlantısı
Özcan Keskin
(düzenlendi)

böyle bişey tam babama lazım abi adam karlar eriyince yaylaya bi çıkıyor taaa kar yağana kadar yaylada kalıyor. Buda yaklaşık 9 ay demek. Hava kararınca 2-3 saatliğine ufak bir televizyon birde lambam olda şu hayattan başka bişey istemem diyor garibim. :dribble:

Ankara'da olanlar bilir burada konya sokak diye biyer var eniştem oraya gitmiş biraz araştırma yapmış bir sistem varmış güneş enerjisi ile çalışan 7 saat elektirik verebiliyormuş :D

konunun sıkı takipçisi olacağım

tarihinde Özcan Keskin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Aslında 4 yıl lazım olmayacak 1.000.000$'ım olsa. Güneş tarlası yapsam :) Alım garantisi ile geleceği parlak bir sektör.

Yorum bağlantısı
Özcan Keskin

Bizim buralarda genelde bağ evlerine kuruluyor ;)

bizimki bağ evinden de beter taş ve topraktan yapma 6 metrekare bir oda (baraka) bide elektirik olmayınca iyice çekilmez oluyor

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

bizimki bağ evinden de beter taş ve topraktan yapma 6 metrekare bir oda (baraka) bide elektirik olmayınca iyice çekilmez oluyor

80 watt panel 200 lira

regulatör 60 lira

akü 100 lira

12/220 inverter 50 lira.. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

emmi bu işe bir ara bende merak saldım her ay 80 TL fatura ödemektense buzdolabı ve çamaşır+bulaşık makinasını çalıştıracak kadar elektrik üretmek için planlar yaptım ama harcanacak maliyet hesaplamasına göre tedaş yine ucuz geldi ve vazgeçtim.

Bu sistemin kurulumunda yapacağınız harcama size kaç yıl sonra kar sağlamaya başlayacak ? Benim hesabım 14 yıldı vazgeçtim. :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu sistemin kurulumunda yapacağınız harcama size kaç yıl sonra kar sağlamaya başlayacak ? Benim hesabım 14 yıldı vazgeçtim. :)

Benim tek amacım, apartmandaki sarfiyat birinciliğini bir başka komşuya bırakmak :D

Başka bir şey istemiyorum... 20 yıldır her gittiğim apartmanda en çok biz tüketiyoruz... şimdiki site 28 daire.. yine en çok biz tüketiyoruz..

Mesela 6 saattir. 15x2 wattlık ampul yanmıyor... :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Özcan Keskin

80 watt panel 200 lira

regulatör 60 lira

akü 100 lira

12/220 inverter 50 lira.. ;)

bunları biraraya gerirecek beyin ? :i-ih:

yaylada güneş hep var işte size manzara

41641809.jpg

20120702188medium.jpg

tabi havalar bozmadığı sürece :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Nerede bu yayla... gidip kuralım :) Emin olun, balık yemekten kolay :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Özcan Keskin

Yayla Çorum'da abi ilk sene yürüyerek 4 saatte çıktık sonra azim ettim araba aldım altını sürte sürte çıkıyorum senede bir

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

emmi bu işe bir ara bende merak saldım her ay 80 TL fatura ödemektense buzdolabı ve çamaşır+bulaşık makinasını çalıştıracak kadar elektrik üretmek için planlar yaptım ama harcanacak maliyet hesaplamasına göre tedaş yine ucuz geldi ve vazgeçtim.

Aynen bende bir zamanlar hesaplamıştım. Sırf zarar idi. Fakat şimdilerde panel fiyatları inanılmaz düştü. Geçenlerde hesap yaptık çıkan sonuç yukarıda ki mesajda. Hatta o rakam abartılmış hali daha ucuza yapılabiliyor. Ama panel alırken üreticiden yüklü miktarda almak lazım. Çok cazip fiyatlar söylenmeye başlandı. ;)

işte benim mesleğin yan kolu. işyerimizde kendi elektriğimizi konjen sistemiyle üretip fazlasını satıyoruz. sistemden aynı zamanda sıcak su ve buhar elde ediyoruz kışın ısınma yazın ise absorsiyonlu soğutma sistemine sıcaksu basarak soğutma yapıyoruz. başta maliyetli bir iş gibi görünsede çok karlı bir iş.

Konjen sistemi nedir?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...