İçeriğe Yönlendir

Güneş Enerji Paneli Ile Ev Elektriği

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Caner Göktaş

Yıllardır aklımda olan proje :D Doğaya bir ev kurup acilen yapmam gerek :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
3 saat önce, Caner Göktaş yazdı:

Yıllardır aklımda olan proje :D Doğaya bir ev kurup acilen yapmam gerek :D

Doların artışı benim bütün planları alt üst etti. Hayatın normale dönmesini bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Doların artışı benim bütün planları alt üst etti. Hayatın normale dönmesini bekliyorum.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Aşağıdaki sistemi 65ah lik araba aküsü ne kadar süre çalıştırabilir? 

* Altus AL 305 A+ 90 Lt Mini Buzdolabı  36 Saat çalışacak.

Ürün Rengi: Beyaz
Ürün Tipi: Tezgah Seviyesi
Enerji Sınıfı: A+
Toplam Brüt Hacim: 90
Günlük 25°c Enerji Sarfiyatı (kwh/24h)(CL): 0.306

** 1 Adet Philips Essential Led Ampul 9-70W E27 Normal Duy Beyaz Işık (4 saat)

Philips 9 W. Led Ampul
Eşdeğer Güç 70 W.
6500K Beyaz Işık
Duy Tipi E27
Ampul Çapı: 58 Mm / Boyu: 104 Mm

Maliyet: 1160 TL
12v 60ah akü : 300 TL
30A MPTT Şarj Cihazı : 160 TL
100w Panel : 300 TL
Tommatech 12V/220V 1200W inverter SOLAR İNVERTÖR 400 TL

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Gençler,

Evde elektrik mevcut...

Bu nedenle "grid connected sistem"  lazım ve uygundur.

akü yok...

üretirsiniz eksik kalırsa şebekeden gelir. sistem öyle. Eski tip saat olaydı ters dönerdi. şimdi ise başvurup iki yönlü saat (o olmadığı için iki saat takıyorlardı) taktıra da bilirsiniz. Ama taktırmaya da bilirsiniz. 2kw harcamanız ve 1kw üretim varsa 1 kw ödersiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Gençler,
Evde elektrik mevcut...

Bu nedenle "grid connected sistem"  lazım ve uygundur.

akü yok...

üretirsiniz eksik kalırsa şebekeden gelir. sistem öyle. Eski tip saat olaydı ters dönerdi. şimdi ise başvurup iki yönlü saat (o olmadığı için iki saat takıyorlardı) taktıra da bilirsiniz. Ama taktırmaya da bilirsiniz. 2kw harcamanız ve 1kw üretim varsa 1 kw ödersiniz.
Bende 3.yıl oldu. Çok değil 80 watt. Baştan kwmeter takayım dedim vaz geçtim sonra.
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

@Servet Aydın 220 v luk mini buzdolabına 12v kompresör takamaz mıyız(12 v a çeviremez miyiz)? Astarı yüzünü geçer mi?

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
9 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Aşağıdaki sistemi 65ah lik araba aküsü ne kadar süre çalıştırabilir? 

* Altus AL 305 A+ 90 Lt Mini Buzdolabı  36 Saat çalışacak.

Ürün Rengi: Beyaz
Ürün Tipi: Tezgah Seviyesi
Enerji Sınıfı: A+
Toplam Brüt Hacim: 90

** 1 Adet Philips Essential Led Ampul 9-70W E27 Normal Duy Beyaz Işık (4 saat)

Philips 9 W. Led Ampul
Eşdeğer Güç 70 W.
6500K Beyaz Işık
Duy Tipi E27
Ampul Çapı: 58 Mm / Boyu: 104 Mm

Maliyet: 1160 TL
12v 60ah akü : 300 TL
30A MPTT Şarj Cihazı : 160 TL
100w Panel : 300 TL
Tommatech 12V/220V 1200W inverter SOLAR İNVERTÖR 400 TL

Araba aküsü o iş için uygun değil. Ömrü kısa olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bu konuya benimde katkım olsun. evin çatısında yaklaşık 300w panelim var. birde 45 amper jel akü. 21watt tüketen led bahçe aydınaltmaları hazırlamıştım zamanında. bu sistem yazın 1.5 gece. kışın ise 1 geceden biraz kısa süre yanabiliyor. yani aslında gece kısa olduğu için süre uzuyor. panelin şarj kapasitesi aküden fazla olduğu için gökyüzü kapalı değilse kışın da şarj oluyor.

sonuç: hala kendini amorti edemedi. daha 2 senesi var. yani bu günkü %21 i geçemeyen verim ile paneller yalan. Boeing in %46 ya varan verimlilikte paneller yaptığını okumuştum 3 sene önce. demek ki %50 den daha verimli paneller çoktan icat edilmiş.

bunun yerine, 300 watt panel artı akü artı kablolama vs gibi şeylerin parasını, invertör motorlu bir buzdolabına yatırsaydım zamanında aynı hesaba gelirdi. çünkü tasarruf sadece 21 watt bahçe ışığından ibaret bende. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
59 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

sonuç: hala kendini amorti edemedi. daha 2 senesi var. yani bu günkü %21 i geçemeyen verim ile paneller yalan. Boeing in %46 ya varan verimlilikte paneller yaptığını okumuştum 3 sene önce. demek ki %50 den daha verimli paneller çoktan icat edilmiş.

Benim evde 80 watt panel, 24x2 jel akülerim var. 

Aküler 2-3 saat dik olarak güneş görse doluyor. 

Pek harcamıyorum ben.. 

Salonda 8 metre şerit led var, 8 watt led ampule takviye olarak yakarım bazen..  

Mutfakta tezgah üstünde şerit led var. Işık gerekince yakarız veya fotosele bağlı. görünce yanar.. 

Koridorda sabit ve fotosele bağlı 2 metreye yakın şerit var. 

Çocuk odasında 5 metre civarında şerit led var. o da salondaki gibi şebeke ışığına takviye olarak yanar bazen.. 

Elektrikler falan kesilirse güzel oluyor.. 

Kombi için de bir bağlantı yapacağım.. Elektrik falan kesilirse oradan çalıştırrım invertör ile.  

11 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Bu hesap, sürekli çalışan bir buz dolabı içindir.. 

İlk defa elektriğe takılan bir buzdolabı, iç ısıyı düşürene kadar sürekli çalışacaktır.. 

Bu sebeple bunu 3-4 ile falan çarpmak gerekir diye düşünüyorum.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir de şu var... 

Hava açıksa gündüz elektrik üreteceksin.. Sadece gece aküden harcayacaksın.. 

65 amper akü bence bu proje için yeter.. 

Al ve dene.. 

Yetmezse yanına paralel bi 40 lık daha atarsın ilerleyen zamanda.. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
22 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bir de şu var... 

Hava açıksa gündüz elektrik üreteceksin.. Sadece gece aküden harcayacaksın.. 

65 amper akü bence bu proje için yeter.. 

Al ve dene.. 

Yetmezse yanına paralel bi 40 lık daha atarsın ilerleyen zamanda.. 

Emmi bizim kulübede 22 inç led tv var, bizimkiler kullanırken ertesi gün akü bitmişti(panelin kablosu bağlı değilken), yani bir akşam 4-5 saat ertesi gün 2-3 saat çalışsa tv ye bile yetmedi 72 lik akü ki oto aküsü değil. Buzdolabına daha büyük sistem gerekecektir. Makul fiyata buzdolabı elektriğini çözsek harika olur.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
24 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Emmi bizim kulübede 22 inç led tv var, bizimkiler kullanırken ertesi gün akü bitmişti(panelin kablosu bağlı değilken), yani bir akşam 4-5 saat ertesi gün 2-3 saat çalışsa tv ye bile yetmedi 72 lik akü ki oto aküsü değil. Buzdolabına daha büyük sistem gerekecektir. Makul fiyata buzdolabı elektriğini çözsek harika olur.

Tüplü ve öfkeli buzdolabı verelim 

https://turkish.alibaba.com/product-detail/lpg-gas-12v-220v-powered-40l-60l-portable-rv-outdoor-absorption-refrigerator-60747071971.html?spm=a2700.8699010.normalList.1.750330c3laOgL2&s=p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
32 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

8 saat, 25 watt (22" tv ortalama 25 watt) kullanımda 72 amper akünün bitmesi bana pek mantıklı gelmedi. Akün tam dolu olmayabilir mi ?

Bunu hesaplama yolunu öğrenelim o zaman ve teknik konuşalım.. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

aslında kombi ve harici devirdaim pompası varsa gündüz sürekli panelden beslenebilir. yaptığı tasarrufa değerdi. Ama işte Tie Grid inverter denen invertör/regülatörden lazım ki akü olmadan güneş gittiğinde normal elektriğe dönebilsin. 

Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Çocuk odasında 5 metre civarında şerit led var. o da salondaki gibi şebeke ışığına takviye olarak yanar bazen.. 

Şerit led ler çok müsrif çünkü ledlerin doğal voltajını direnç ile 12 volta indiriyor. 3 led seri bağlı her bir kesilebilir parçada. O yüzden PWM devreli step down devresi ile her seri 3 ledi ayrı ayrı besletmek lazım. 3d printeriniz olsa küçük küçük armatürler yapardınız. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

Ama işte Tie Grid inverter denen invertör/regülatörden lazım ki akü olmadan güneş gittiğinde normal elektriğe dönebilsin. 

Bunu da bir sensör ile aşamaz mıyız... 

8 dakika önce, Dogan Arsiray yazdı:

aslında kombi ve harici devirdaim pompası varsa gündüz sürekli panelden beslenebilir.

Güzel fikir.. 

Ben normal invertör ile direk bağlayım, bakalım ne olacak.. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

8 saat, 25 watt (22" tv ortalama 25 watt) kullanımda 72 amper akünün bitmesi bana pek mantıklı gelmedi. Akün tam dolu olmayabilir mi ?

Bunu hesaplama yolunu öğrenelim o zaman ve teknik konuşalım.. 

Bende o kadar teknik bilgi yok abi, kulübede kaldıkça deneyimlerimi yazayım :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Bende o kadar teknik bilgi yok abi, kulübede kaldıkça deneyimlerimi yazayım :)

Tabi tecrübe de iyidir :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Şimdi, Mehmet Ozyurek yazdı:

Tabi tecrübe de iyidir :)

Güneş panelini henüz sabitlemedim, kabloları uzattıp kapının önünde öyle duruyor, çatıya koymayacağım, yan tarafa döner bir tabla üzerine koyayım diyorum, güneş döndükçe 2-4 saatte biraz biraz çeviririz el altında nasılsa. Panelin arkasına tahta koyup yandan vidalayıp mı sabitlemeli?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

ben metal ayak yapmıştım... sağ sola ve aşağı yukarı ayarlanabiliyor.. 

Ayrıca her ay için güneşin dik geldiği açıları bulmuştum.. Evdeki pc'de kayıtlı.. 

Sabah ve akşam güneşe tam dik olarak dönsen de pek elektrik üretemiyorsun.. Öğleyin alması gerekiyor.. Bu sebeple öğlen hangi açıda ise o açıda tutuyorum ben.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aylara göre, güneşin bize dik geldiği açılar... 

Nevşehir'e göre oluşturmuştum ben bunu.. Ancak diğer illerimizde de çok farklı değildir..  

açılar.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

1.5 hp su pompasını tahmini 1.1 kw çalıştıracak bir sistem lazım

aküye gerek yok . Sadece güneş olduğunda motor çalışsa kafi olur depoyu dolduracak 

2 kw civarı bir sistem yeterli gibi

maliyeti ne çıkar tahmini

panel ve inverter dan başka nelere ihtiyacım olur?

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...