İçeriğe Yönlendir

Güneş Enerji Paneli Ile Ev Elektriği

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Servet Aydın

2 kw ciddi yük. 12 volt sistem olmaz. En az 36 volt ihtiyaç olacak. İdeali 48 volt ünite kurmak. Motor ne kadar süre çalışacak en önemli nokta orası. Maliyet ve ekipman ona göre şekil alacak

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

http://solarelectricityhandbook.com/solar-angle-calculator.html

Burada açı hesaplayici var. Kapasiteye gore sabit bir açı yapilabilir veya aylik/3aylik gibi periyotlarla aci elle degistirilebilir. Tabi sadece yazin kullanilacaksa ona gore sabit de ayarlanabilir. Yönü guneye bakmali. Kisin akü sarj olmayacaksa veya dolmasi supheli ise donmamasina dikkat etmek gerekir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
9 saat önce, Ali Gök yazdı:

1.5 hp su pompasını tahmini 1.1 kw çalıştıracak bir sistem lazım

aküye gerek yok . Sadece güneş olduğunda motor çalışsa kafi olur depoyu dolduracak 

2 kw civarı bir sistem yeterli gibi

maliyeti ne çıkar tahmini

panel ve inverter dan başka nelere ihtiyacım olur?

Suyu kaç metreden çekeceksiniz? Güneş enerjisi ile ekonomik çözmeniz için enerji tüketimi az bir pompa kullanmanız lazım. Çekiş yapılacak yer çok derin değil ise gemiler için üretilmiş dalgıç pompalara bakabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
9 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

Suyu kaç metreden çekeceksiniz? Güneş enerjisi ile ekonomik çözmeniz için enerji tüketimi az bir pompa kullanmanız lazım. Çekiş yapılacak yer çok derin değil ise gemiler için üretilmiş dalgıç pompalara bakabilirsiniz.

50 metreden gelecek su

50 tonluk depoyu dolduracak

depoyu 1 haftada da doldurabilir problem değil 

Yani bu işi daha düşük güçte pompa yapabilirse ona bakarız tabi . Bu iş te ideal pompa nasıl hesaplanır 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
5 dakika önce, Ali Gök yazdı:

50 metreden gelecek su

depoyu 1 haftada da doldurabilir problem değil 

Yani bu işi daha düşük güçte pompa yapabilirse ona bakarız tabi . Bu iş te ideal pompa nasıl hesaplanır  

Güneş enerjisi ile 1kwa üretmek için epey yatırım yapmanız lazım. bence benzinli pompa veya jeneratör işinizi görecektir.

Rasgele aşağıdaki siteye ulaştım.

https://www.sumakpompa.com/pompa/120-mt-ye-kadar-derinlikte-sondaj-4-kuyudan-su-cekmek-icin-pompa

3kwa lık jeneratör alsanız 1500-2000 tl arasındadır. bu da maksimum yükte saatte yaklaşık 1 litre benzin harcar.  derinliğe göre ve güce göre seçeceğiniz su motoru da saatte 150 -200 litre su bassa , depoyu tam doldurması 250 saati bulur. 250x7 = 1750 tl yaklaşık depoyu doldurma maliyeti çıkar.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
22 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

Güneş enerjisi ile 1kwa üretmek için epey yatırım yapmanız lazım. bence benzinli pompa veya jeneratör işinizi görecektir.

Rasgele aşağıdaki siteye ulaştım.

https://www.sumakpompa.com/pompa/120-mt-ye-kadar-derinlikte-sondaj-4-kuyudan-su-cekmek-icin-pompa

3kwa lık jeneratör alsanız 1500-2000 tl arasındadır. bu da maksimum yükte saatte yaklaşık 1 litre benzin harcar.  derinliğe göre ve güce göre seçeceğiniz su motoru da saatte 150 -200 litre su bassa , depoyu tam doldurması 250 saati bulur. 250x7 = 1750 tl yaklaşık depoyu doldurma maliyeti çıkar.

hocam her depoyu doldurmaya 1750 TL harcarsak iflas ederiz zaten :D 

örnek te attığın pompa 50 metreden 1000 litre su basıyor tablodan anladığım. yanlış mı okudum tabloyu ?

2 KW Bir güneş enerjisi için 8 tane 300 w panel bitane inverter ıvır zıvır malzemeler

7 8 kağıda yapılabilir diye düşünüyorum. jeneratör kullansak zaten benzin maliyeti kısa sürede amorti olur.  akü kullanılmayacak sadece gün ışığında depoya su basacak motor. aydınlatma vs hiçbişe  olmicak fakir işi yani 

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Ozyurek
On 22.10.2018 at 02:29, Eren Gökmen yazdı:

http://solarelectricityhandbook.com/solar-angle-calculator.html

Burada açı hesaplayici var. Kapasiteye gore sabit bir açı yapilabilir veya aylik/3aylik gibi periyotlarla aci elle degistirilebilir. Tabi sadece yazin kullanilacaksa ona gore sabit de ayarlanabilir. Yönü guneye bakmali. Kisin akü sarj olmayacaksa veya dolmasi supheli ise donmamasina dikkat etmek gerekir

Benim şema doğruymuş :)

Ama Nevşehir'e göre imiş.. Ha Mesela Kayseri ve İstanbul çok da fark etmiyor. 2-3 derece oynuyor.. 

On 22.10.2018 at 08:57, Ali Gök yazdı:

50 metreden gelecek su

Jeneratör al.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Tesla amazon üzerinden güneş paneli satmaya başlayacaktı, ne oldu? 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
17 dakika önce, Erhan Doruk yazdı:

Ankara"daki fabrika bitince fiyatlar belki biraz düşer. Geçen OSB ye gittim. Fabrika epey ilerlemiş.

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/ilk-yerli-gunes-enerjisi-panel-fabrikasi-ankarada-kuruluyor,dMheUXtvaEGuwT-pjKP9cw

Fiyatlar düşünce evdeki buzdolabı ve lambaları şebekeden ayırıp güneş enerjisi ile beslemek için sistem alabilirim. Bu sefer tam sinüs invertör seçerim ama :D Bu işi öğreniyorum sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Derin Acar

Şu iş hayalim arkadaş. Bir gün doğanın ortasına nehir kenarına bir ev dikip güneş panelini dizeceğim. Orada mutlu mesut yaşayacağım inşallah :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
33 dakika önce, Derin Acar yazdı:

Şu iş hayalim arkadaş. Bir gün doğanın ortasına nehir kenarına bir ev dikip güneş panelini dizeceğim. Orada mutlu mesut yaşayacağım inşallah :D

Dere kenarına razıyım.. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
4 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Dere kenarına razıyım.. 

Hayaline bile razı olanlar var :p

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Hayaline bile razı olanlar var [emoji14]
Aha da dere kenarı evimiz. Köprü üstünden çekim. 623955fd4d02bc4e82d45d89100080fc.jpg49c05ee86a452f371d6895d5c4f622fc.jpg
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Maşallah Erdoğan.
Sağol abi. Allah sizlere daha güzelini nasip etsin.
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Dere kenarına razıyım.. 
Hayaline bile razı olanlar var [emoji14]
Araba yıkayacak derede :D
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Ali Gök
(düzenlendi)

şimdi size bir soru. 

https://www.guvenlifiyat.com/urun/alarko-4sdm4-18-2-hp-220v-11-4-cikisli-derin-kuyu-dalgic-pompa

linkteki gibi bir dalgıç pompa yı çalıştırmak için elektriğe ihtiyacım var.    şuan jeneratör tek çözümüm

akü sistemi panel olmadan kullanmak nasıl olur.

aklımdaki şu aküyü evde elektrikle şarj edecem öyle pompanın başına taşıyacam. yapacak olsak kaç tane hangi aküden lazım şarj etmek için hangi alet lazım

not: şarj edeceğim yerde sanayi elektriği var trifaze adı sanırım 3 lü olandan.

pompayı satan adam ilk anda çok yük çekiyor 5 kva lık jeneratör çalıştırır bunu altı çalıştırmaz dedi. yoksa ben jeneratör bulmuştum 1000 liraya ama o çalıştırmaz dedi.alacak olduğum bu idi daha ucuza da bulmuştum

https://www.bauhaus.com.tr/attlas-mp3300-6-5hp-benzinli-jenerator?gclid=Cj0KCQjwn8_mBRCLARIsAKxi0GJ_T1ldL1sS1vP1E-ad9tv0Yhjqwa0Xpjip5kdtGOpQutEu78lLIQQaAoOLEALw_wcB 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
7 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Pompa kaç kw? Ona göre inverter lazım akü lazım 

1.5 -2 kw arasındaki bir pompa işimi görüyor

panel flan istemiyorum bu arada. evde şarj edecem aküleri  elektrikle. böyle bir mantık lazım

arazide çalınıyor panel vs ne varsa bişe kalmıyor  malesef yapanlarınki hep güme gitti

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Arabaya harici akü koy, inverter ile beraber. Pompa çalışacağı zaman yanaş araba ile 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
6 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Arabaya harici akü koy, inverter ile beraber. Pompa çalışacağı zaman yanaş araba ile 

bi dk şimdi

transit pikap gidip gelinecek oraya. yanına yanaşırız problem yok.

pikap rolantide çalışırken mi motor çalışacak?  kaç akü lazım vs  nasıl hesaplicaz

gerekirse eski bir nissan pikap gibi bişey alırım. kasasının içine aküleri sabitler üzerini kapatırım vs .

yapılmayacak hareket değil şu aşamada. jeneratörü orda bırakamıyorum indir kaldır yapacak adam olmayabilir.

bide büyük jeneratör gerekiyor vs 

bagaja aküleri koyarız

aklıma gelse dayımın broadwayi ben alırdım eşşekliğime doymuyorum şuan

Yorum bağlantısı
Ali Gök

@Mehmet Göktürk hocam sizin projeye benzer bişey sanırım bana lazım olan. 

eğer servet abi açıklamassa nasıl yapılacağını gebzede dükkanın önünde pasatın yanına çeker  yakarım libertyi :kutlama:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

yalnız dalgıç pompalarda kalkış gücü diye birşey varmış.  örneğin 2 kw dalgıç pompa motorunu sataıcının dediğine göre 5  5.5 kva jeneratör anca çalıştırır dedi. bunu nasıl hesap edecez

elektriksizlik zor iş 2019 yılında 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...