İçeriğe Yönlendir

Güneş Enerji Paneli Ile Ev Elektriği

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Özcan Keskin

Nerede bu yayla... gidip kuralım :) Emin olun, balık yemekten kolay :)

bu arada sistemi kurduk diyelim bide bunu kullanmaya da beyin lazım

zamanında şu ledli fenerlerin çıktığında gittim 60 ledli bir fener aldım odayı aydınlatmak için yeterli idi. yanınada 3 tane bataryasından, bide 3 tane şarj adaptorü aldım bak baba dedim bu fener buda bataryaları aynı cep telefonun gibi bataryası bitince dolu bataryayı tak. Cuma namazı için köye indiğinde bunları şarja takarsın 3-4 saatte şarj olurlar dedim. kırmızıyı kırmızıya siyahıda siyaha takarsın fişide prize taktımı tamamdır. Yok dedi bu sakat iş dedi kablonun ucu açık elektirik çarpar bizi, al götür bu bataryaları dedi. sen bi lamba daha al 2 tane yeter bi hafta dedi. o bataryaları aldığım adama geri verene kadar göbeğim çatladı. velhasıl kelam bu iş bizi aşar abi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Geçenlerde üniversitede yenilenebilir enerji kaynaklı ile ilgili seminer vardı..

Dünyanın çeşitli ülkelerinde güneş tarlaları sayesinde gerçekten ülkenin büyük bir enerji ihtiyacı karşılanıyor..

Hocamız yaklaşık 5.000 ila 10.000 lira cıvarında maliyetle güneş panelleriyle oluşturulacak bir sistemin evin tüm aydınlatma ve ısınma ihtiyacını karşılayabileceğini söylemişti..

Mehmet abi senin kuracağın gibi bir sistemi kurmak için arkadaşlarla çalışmaya başlamıştık..

100Watt'lık bir güneş paneli ile evin aydınlatmaları karşılaması için gerekli olan malzemelerin maliyet yaklaşık olarak 750 lirayı bulunca erteledik şimdilik..

Sponsor bulursak hem evde her ay 100 lira elektrik faturası vermekten kurtulacağız hem de yaptığımız sistemi okulda proje olarak sunacağız..

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Geçtiğimiz yaz babam yazlık evimizin bahçesindeki bütün yürüme yollarının sağına soluna solar led lambalar yapmıştı.

Bütün gün güneşte enerji toplayıp gece bahçe neredeyse sabaha kadar aydınlanıyordu.

Bütün komşular ve semt elektriksiz aydınlattı bahçeyi diye şok olmuşlardı.

Seni görseler uzaydan geldin sanarlar abi :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Konjen sistemi nedir?

Kojenerasyon'dur doğrusu. Memur olmadan önce 5 yıl boyunca Kojenerasyonj, Trijenerasyon ve Buhar türbinlerinin montaj ve imalatını yaptık ;) Wartsila, Deutz(Mwm), Man, Mercedes (mtu) firmalarının bazılarının bayiisi bazılarının kurulum ve çözüm ortağı idik.

Kojenerasyon ile ilgili sormak istediğüiniz bir şey varsa Bacanak Bey sorabilirsiniz yanıtlayabilirim :p

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Nerede bu yayla... gidip kuralım :) Emin olun, balık yemekten kolay :)

Emmi kolay gelsin canikom. Bu iş seni bayaa meşgul eder. İyi işte; boş boş oturacağına işe yarıyorsun hiç olmazsaaahahahaaaa... :p:crazy:

doğalgazla çalışan jeneratör.

Bende doğal gaz var... Birlik olalım... :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Olaya bak biz arabaya led takamıyoruz.Millet evine güneş enerjisi kuracam dşye uğraşıyor.Helal be :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu
(düzenlendi)

aslında o kadar maliyeti yok panallerin. amaç çevrecilerden bir müddet yani yaygınlaşana kadar para kazanmak. Tıpkı elektrikli otomobillerin daha pahalı olması gibi ;)

Kapitalist sistem yok ettiği çevreyi, çevresel düşünceleri kullanarak pazarlayabiliyor :)

tarihinde Mehmet Gürcüoglu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

bu arada sistemi kurduk diyelim bide bunu kullanmaya da beyin lazım

zamanında şu ledli fenerlerin çıktığında gittim 60 ledli bir fener aldım odayı aydınlatmak için yeterli idi. yanınada 3 tane bataryasından, bide 3 tane şarj adaptorü aldım bak baba dedim bu fener buda bataryaları aynı cep telefonun gibi bataryası bitince dolu bataryayı tak. Cuma namazı için köye indiğinde bunları şarja takarsın 3-4 saatte şarj olurlar dedim. kırmızıyı kırmızıya siyahıda siyaha takarsın fişide prize taktımı tamamdır. Yok dedi bu sakat iş dedi kablonun ucu açık elektirik çarpar bizi, al götür bu bataryaları dedi. sen bi lamba daha al 2 tane yeter bi hafta dedi. o bataryaları aldığım adama geri verene kadar göbeğim çatladı. velhasıl kelam bu iş bizi aşar abi

Kurduktan sonra yapacağı bir şey yok... Anahtarı açıp kapayacak.. sıfır bakım, sıfır risk...

Mehmet abi senin kuracağın gibi bir sistemi kurmak için arkadaşlarla çalışmaya başlamıştık..

100Watt'lık bir güneş paneli ile evin aydınlatmaları karşılaması için gerekli olan malzemelerin maliyet yaklaşık olarak 750 lirayı bulunca erteledik şimdilik..

Sponsor bulursak hem evde her ay 100 lira elektrik faturası vermekten kurtulacağız hem de yaptığımız sistemi okulda proje olarak sunacağız..

Bu bedeli 5 ayda geri alırım ben..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim işine baktığım resmi firmanın birinin bahçesinde mevcut bu sistem. Yanlış hatırlamıyorsam 5kw gibi bir güce sahip, çünkü 150 dönüm civarı bir tarlanın sulama sistemini besliyor. Şu an test aşamasında sayılırlar, verim aldıkları takdirde diğer birimlere de uygulamayı düşünüyorlar. Dur ki, gittiğimde daha detaylı bilgi edineyim sistemle alakalı... :)

Resmi firma olmaya gerek yok.. Devlet çok ciddi teşvik veriyor sulamacılara.. Yanlış bilmiyorsam % 75.. Ayrıca yakında enerji satma işi de yasallaşacak.. Yani elektriği üretip şebekeye basabileceğiz, sayaçlarımız tersine dönebilecek...

Bütün gün güneşte enerji toplayıp gece bahçe neredeyse sabaha kadar aydınlanıyordu.

Çok ucuz o sistemler..

O elektrik direği düştü,falan filan :)

Baktın olmuyor öyle,Şimdi güneşemi sulandın :p

Direk işi olmadı, geri kaldırdılar... Bir çözüm bulmalıyım bu elektrik işine..

Bi kaç role çıktı çekmecemde,işime yararmı?

Ciddiyim haaa.

Daha dün almıştım len... Ne rölesi sendekiler...

Yorum bağlantısı

Direk işi olmadı, geri kaldırdılar... Bir çözüm bulmalıyım bu elektrik işine..

Daha dün almıştım len... Ne rölesi sendekiler...

Tam uğur dündarlık haber işisin sen varya :D

Foto çekeyim atarım sana,Bazıları sis,bazıları far sensörü :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

http://www.ucuzaku.com/ Bu link burada dursun..

Kullanmamız gereken akü Mutlu Full Enerji 60 Ah gibi görünüyor.. Tedarik konusunda yardımcı olma ihtimali olan var mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

45amper delphi işini görürmü?

Full enerji mi.. ? Yani Ups aküsü mü ?

Değil ise ömrü kısa olurmuş.. 2 senede falan bitermiş öyle diyordu Selçuk...

Beleş ise görür işimi 2 sene az süre değil :D

Yorum bağlantısı

Ya ne upsi be,araba aküsü işte :D

Kargosu ne yazar bi hesaplatta,ona göre :)

Sonra yüzü astarı olmasın :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kargoyla almam yaa...

Uzun yolda 4 litre yakan dizel arabam var benim. .:p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Kargoyla almam yaa...

Uzun yolda 4 litre yakan dizel arabam var benim. . :p

Ay arabanı yesinler! :tongue2:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Full enerji mi.. ? Yani Ups aküsü mü ?

Değil ise ömrü kısa olurmuş.. 2 senede falan bitermiş öyle diyordu Selçuk...

Beleş ise görür işimi 2 sene az süre değil :D

Selçuk kim :jedi:

http://www.mutlu.com.tr/get_content.cfm?id=18

Bunu alıp kullan. Başka akü olmaz. Gerilimi 220 volta çıkarıp kullanma, kayıp olacak en az % 30 civarında. Aydınlatmayı panelle yap kafii.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Selçuk kim :jedi:

http://www.mutlu.com...ntent.cfm?id=18

Bunu alıp kullan. Başka akü olmaz. Gerilimi 220 volta çıkarıp kullanma, kayıp olacak en az % 30 civarında. Aydınlatmayı panelle yap kafii.

Senin adını Selçuk olarak değiştiriyorum :D

Mutlu akü buldun da almadım mı.. ? Yok ulaşamadım.. bir yerde buldum.. 60 amperine 177 lira fiyat yazmışlar.. aradım. .biz dönelim dediler... Dönmediler.. yukardaki link...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...