İçeriğe Yönlendir

Dokunmatik Telefon Ekranı Neden Çalışmaz

Önder Özcan

Recommended Posts

Önder Özcan

merhaba arkadaşlar.2 sene kadar önce eşime aldığım,samsungun akıllı olmayan ufak,dokunmatik ekranlı telefonunun dokunmatiği bozulma eğilimindeydi.bir çalışıp bir çalışmama durumu vardı (belki de tamamen bozulmuştu,eşim daha iyi bilir).

durum böyleyken,bir sabah telefon eşimin elinden düşüyor,ekran çatlıyor,görüntü kayboluyor.

15 -20 günlük unutkanlıktan sonra bu sabah telefonu işe gelirken yanıma aldım.daha önceden tamamen doğaçlama olarak kendi nokia n95 imin ekranını başarıyla değişmiş biri olarak,tahtakaladen ekran alıp,bu küçük samsungu kendim yaparım dedim.

işyerinden bir arkadaşım,tahtakaleden 15 liraya ekranı buldu.ne olur ne olmaz,sökerken plastik tırnakları kırmayayım diyerek,sökme işi için youtube yardımı aldım ve telefonun ekranını 10 dakika içinde değiştirdim.

geri monte işini bitirip telefonu açtım,ekran mükemmel şekilde açıldı ama maalesef dokunmatik olayı çalışımıyor.yani sadece önündeki (manuel diyeyim) -yes,-no, ve geri tuşu çalışıyor (artı yandaki ses tuşları çalışıyor).

merak ettiğim,dokunmatikteki mantık nedir.montajda birşeyi hatalı mı yaptım (hata yapacak bir şey de yok,toplam 2 adet soket sökülüyor-takılıyor.biri ekran biri anakart.tekrar kontrol ettim,soketler yerinde.

dokunmatiği sağlayan şey,lcd ekranın kendisi mi,çinli bile olsa,dokunmatik ekranlı telefon için dokunmatik olmayan ekran üretebilecek bir canlı çeşidi var mıdır.

eğer bu bir arızaysa ve lcd ekrandan bağımsız bir şey ise bunun için tamire vermem gerekecek sanırım.yardımları bekliyorum,

ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler :)

temsili foto

champpn.jpg

Uploaded with ImageShack.us

eşimin telefonu ve kırık ekranı

samsungchamp.jpg

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Abi dokunmatik katmanı ayrıdır, sökerken o şekilde çıkmadı mı?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

hayır ayrı bir katman çıkmadı,eklediğim fotodaki ekran çıktı o kadar :unsure2:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dokunmatik ekranla beraberdir genelde. Muhtemelen alınan ekran problemli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Dokunmatik ekranla beraberdir genelde. Muhtemelen alınan ekran problemli.

şimdi aklıma geldi,telefondan söktüğüm kırık ekranın arkasında,boydan boya siyah bir madde var.ama yapışık.bahsettiğiniz katman bu mudur.öyle ise bunu eski ekrandan kolay sökmenin ve yenisine yapıştırmanın bir yolu varmıdır :)

bu da fotoğrafı

09052013208.jpg

Yorum bağlantısı
Eray Sireli

ekran parası kadar performans gösteriyor demekki :) 15 tl ye anca görüntü :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

O madde statik elektrik içindir. Ayrıca kasa içinde ses yapmaması için de kullanılıyor.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

O madde statik elektrik içindir. Ayrıca kasa içinde ses yapmaması için de kullanılıyor.

netice? :)

belki de ve büyük ihtimalle bu ekranın kullanıldığı dokunmatik olmayan telefonlar da var.herhangi bir hataya karşı telefonun kendisini de göndermiştim ama,parçacı yanlış vermiş olmalı.yarın bir daha göndereyim arkadaşımı da olayı aydınlatalım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)

Cem Bey'in dediği gibi bazı telefonlarda dokunmatik katmanı ayrı oluyor. Eskiden kullandığım HTC Touch HD'de öyleydi mesela. Bozulduğunda sadece dokunmatik katmanını değiştirmiştik.

http://dx.com/p/htc-...er-module-32143

Ekranı söktüğünüzde Samsung yazılı ön çerçevenin iç kısmında film tabakası gibi birşey kaldı mı ?

Kalmadıysa, dediğiniz gibi muhtemelen yeni aldığınız ekranla ilgili bir uyumsuzluk ya da problemdir.

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
ekran parası kadar performans gösteriyor demekki :) 15 tl ye anca görüntü :)

performansın bu parayla ilgisi yok.yetkili olmayan servise verdiğinizde de takılan parça bu.tedarik tahtakaleden yapılıyor ve bu ekranı değişmeye 50-70 arası para istiyorlar.

sanırım burada yanlış parça verdiler bize.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Cem Bey'in dediği gibi bazı telefonlarda dokunmatik katmanı ayrı oluyor. Eskiden kullandığım HTC Touch HD'de öyleydi mesela. Bozulduğunda sadece dokunmatik katmanını değiştirmiştik. http://dx.com/p/htc-...er-module-32143 Ekranı söktüğünüzde Samsung yazılı ön çerçevenin iç kısmında film tabakası gibi birşey kaldı mı ? Kalmadıysa, dediğiniz gibi muhtemelen yeni aldığınız ekranla ilgili bir uyumsuzluk ya da problemdir.

akşam evde taktığım ekranı söküp detaylı olarak tekrar bakacağım.bugün hem iş hem tamir acele yaptım kapattım.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Sanırım sen sadece LCD almışsın Önder. "Digitizer" denen kısmında sorun var görünüyor. Düşmeden mütevellit kuvvetle muhtemel bozulmuştur o da. Ya da bıngıldağı da oynamış olabilir. Telefonun adı, soyadı ne ki? :unsure2:

akşam evde taktığım ekranı söküp detaylı olarak tekrar bakacağım.bugün hem iş hem tamir acele yaptım kapattım.

C3300 galiba. O halde senin ilacın bu Önder: http://www.ebay.co.uk/itm/New-Lcd-Touch-Screen-Digitizer-for-Samsung-C3300-White-Free-Shipping-Tracking-/290774362478?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item43b380a96e

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Sanırım sen sadece LCD almışsın Önder. "Digitizer" denen kısmında sorun var görünüyor. Düşmeden mütevellit kuvvetle muhtemel bozulmuştur o da. Ya da bıngıldağı da oynamış olabilir. Telefonun adı, soyadı ne ki? :unsure2:

C3300 galiba. O halde senin ilacın bu Önder: http://www.ebay.co.u...=item43b380a96e

C3303 K

sanırım haklısın

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

"Sanırım" mı? Tabii ki haklıyım. :-P

akşam evde telefonu biraz daha kurcaladım.sök-tak yaptım.çalışmaya başladı,ekranın tüm fonksiyonları normale döndü ancak sadece 10 dakikalığına.sonra tekrar çalışmadı.bu sabah ve halen devam eden uğraşlarımla gene çalıştırmayı başardım.ve fakat üst kısmından bir miktar sıkıştırınca çalışıyor.

yani:dün aldığım parçada hata yok,telefonun başka bir arızası yok.çok büyük ihtimalle senin linkini verdiğin parçanın kıvrılan kablosunda sorun var.neticede gene o parça değişmeden olmaz galiba.doğru tespit için seni tevkif edicem de,tevkif değil tebriktir o diye şeydemiyorum :crazy:

asıl soru şu,dijitayzır alıp değişmeye değer mi.telefonu satsam 50 lira vermezler.15 liraya dün lcd aldım.bir o kadar da bugün versem :unsure2:

satılık telefon var :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Dere

akşam evde telefonu biraz daha kurcaladım.sök-tak yaptım.çalışmaya başladı,ekranın tüm fonksiyonları normale döndü ancak sadece 10 dakikalığına.sonra tekrar çalışmadı.bu sabah ve halen devam eden uğraşlarımla gene çalıştırmayı başardım.ve fakat üst kısmından bir miktar sıkıştırınca çalışıyor.

yani:dün aldığım parçada hata yok,telefonun başka bir arızası yok.çok büyük ihtimalle senin linkini verdiğin parçanın kıvrılan kablosunda sorun var.neticede gene o parça değişmeden olmaz galiba.doğru tespit için seni tevkif edicem de,tevkif değil tebriktir o diye şeydemiyorum :crazy:

asıl soru şu,dijitayzır alıp değişmeye değer mi.telefonu satsam 50 lira vermezler.15 liraya dün lcd aldım.bir o kadar da bugün versem :unsure2:

satılık telefon var :p

Taam işte; bıngıldağı oynamış. :p Üstü çok çizikse dijitayzırı deniştir tabii, iyi olur. İşini görüyorsa salla. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Demek ki bir temassızlık var.Belki de tam oturmuyor.

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Demek ki bir temassızlık var.Belki de tam oturmuyor.

evet,ya kablo kırığı (soketli kablo "u" şeklinde katlanarak duruyor) ya da oksitlenme.akşam evde kontak cleaner ile bi fısfıslayayım bakalım ne olacak ;)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

evet,ya kablo kırığı (soketli kablo "u" şeklinde katlanarak duruyor) ya da oksitlenme.akşam evde kontak cleaner ile bi fısfıslayayım bakalım ne olacak ;)

Ne oldu?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ne oldu?

olmadı.yani son durumda değişiklik yok.elimle sağ üstten sıkıştırınca çalışıyor.o kısımda,dediğim gibi digitizerin kablosu ve soketi var.o parça değişmeden olmayacak gibi.fırsat bulup parçanın fiyatını öğrenirsem yapıp yapmamaya karar vereceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

tekrar merhaba.fırsat bulup işyerinden bir arkadaşıma tahtakaleden digitizer fiyatını sordurdum.9 tl :)

almasını söyledim,dün öğleden önce parça elime geçti.video da çekebileyim diye,akşam evde değiştirmek istedim.akşam evde ufaklığın yatmasını beklemek tam bir zulüm oldu :)

gece 23,00 civarıydı sanırım,kamerayı ayarladım,masanın üzerine tezgahı kurdum.kamera açısı biraz hatalı olmuş,bazı yerlerde ekranın dışında kalmış ama genelde idare eder.kamera için yardımcım yoktu,tripod üzerine koymuştum.

işlem başarı ile gerçekleşti.ekranı zaten geçen hafta değiştirmiştim,dün gece de digitizeri değiştirdim.sonuç hüsran da olabilirdi,kamera önünde madara olmak da vardı,çok şükür telefon çalıştı :)

videonun en başında çalışmayan telefonu test ettim ama telefon görünmemiş :)

buyrun linki

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...